Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Rodaj

Motovento
    REKLAM ALANI

Rodaj süresini yanlış tamamlamış bir motor alırsam bana ilerdeki zararları ne olur bilgisi olan varsa ve bu bilgiyi paylaşırsa mutlu olurum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı İsimsiz123 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rodaj süresini yanlış tamamlamış bir motor alırsam bana ilerdeki zararları ne olur bilgisi olan varsa ve bu bilgiyi paylaşırsa mutlu olurum
    Emeklilik işlemlerinde sıkıntı yaşarsın.

(yani motorun emekliliğinde)
    pea ve -Black- bunu beğendiler.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    sekman,gömlek ellerinden öper

Motosikleti
    MT-09 SP
    Hiçbir şey olmaz rodaj biraz abartılan bir konu ben motosikletlerimi hep sıfır alırım alır almaz bütün viteslerde kesiciye sokar motorun ciğerlerini açarım.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı Ozan arıcı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hiçbir şey olmaz rodaj biraz abartılan bir konu ben motosikletlerimi hep sıfır alırım alır almaz bütün viteslerde kesiciye sokar motorun ciğerlerini açarım.
    Bu işlemi motoru ısıtmadan yapıyorsundur inş. Yoksa randımandan düşer hocam.

Ne kadar sürede tamamen değişecek duruma gelir

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:14 ----------

Ne kadar sürede

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Ozan arıcı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi yaparsın devam et.
    Mesela Ozan arkadaşımızın motorunu alırsan, potansiyel olarak motorun ömrünün kısalma ihtimali çok yüksek olabilir. Motosikletin ne kadar sıkıştırılmış bir motora sahip olduğuna bağlı.

Alacağın motor mesela benim eski motor Yamaha XJ6(F) ise, bişey olmaz. Onda daha çok "Japon nasılsa" kafasıyla hiçbir bakımın doğru düzgün yapılmaması ve bu şekilde uzun süre kullanılması daha büyük problem. Sattığım arkadaşa amortisör yağlarını değiştir diye yalvardım, oralı olmadı. Radyatör sıvısını da değiştirmeyeceğine eminim mesela ama satıyor şimdi.
    Ama mesela R6 ise bu motor, o zaman sıkıntı gayet kapıda bekliyor olabilir. Bişey olmadı hala saat gibi denilen bir çok Japon supersport'unun gizli gizli işlem görüyor.

Bir de yanlış tamamlamış da ne kadar yanlış tamamlamış? Neleri yanlış yapmış?
    Kitapıkta geçmeyin denilen deviri geçmekle bişey olmaz öyle kolay kolay. Ama bilhassa rodaj için fabrikadan ayrı yağ ile gelen motorda 2-3 kere 5dk top speed'de gidip arkasından trafiğe girdiyse başka. Rodajda dikkat edilmesi gereken şeyler böyle 7 ölümcül günah, 10 kural falan gibi şey değil. Akıl, mantık, fizik ve kimya çerçevesinde değerlendirilebilecek bir olgu.
    espresso ve tommygun bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)