Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

İstanbul-İzmir arası yol

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bajaj pulsar 200 NS - Honda Forza 250
    Alıntı RideForLife. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam daha yeni geçen 2 a-hafta önce yol yaptığım için size olacaklardan bahsetmek istiyorum.

Önce Isparta - İzmir ve 4 gün sonra Çeşme - Isparta yaptım. Biri 400 km biri 480. Atçılı + full yüklü gidip geldik. Yolda inanılmaz rüzgar yedik. Yani sürekli bir rüzgar vardı hem yanal hem karşıdan. Benim motorumun kapasitesi olmasına rağmen kendimi ve artçımı yormamak adına 100 - 110 civarında seyrettim. 400 km yol 6.5 saatte 480 km yol 7 saatte falan bitti. Biz ihtiyaç hissettiğimizde mola verdik hep 15 dakika ortalama. Tek oturuşta en az bir saat en fazla 150 km yol gidecek şekilde kendimizi planladık. Ona rağmen bu şekilde oldu. He bizim acelemiz var mıydı? Yoktu. Müzik dinleyerek ve sohbet ederek gidip geldik.

Yolda inanılmaz bir sıcak olduğu için Aydın'da 2 saat kadar alışveriş merkezinde durduk. Sonra devam ettik. Bol bol su içtik. Keyfimizin kaçmaması için kimseyle dalaşmadık. Yorulunca durduk, birimiz hadi dediğinde devam ettik. Artçımın altına bebek yastığı aldım ben rahat etmesi için ki söylediğine göre baya işe yaramış.

Eşinizle ilk uzun yol olduğu için keyif faktörü daha önemli. Çünkü bu yolculuk ilerideki birlikte olan uzun yollarınızın, turlarınızın kaderini etkileyebilir . Acele etmeden, sakince, konforu üst plana çıkarak yolunuzu sağ salim yapın inşallah.

Son olarak yolun sonlarına doğru bir sabırsızlık oluyor. O kısımda çok dikkat edin. Bir an evvel varacağınız yere varma duygusu biraz ağır basabilir. Hızınızı artırırsanız dikkatinizi de en üst seviyeye çekmelisiniz. Unutmayın ki Eşinizi de arkanızda taşıyorsunuz. Kendinizden daha fazla önem verdiğiniz kişi olduğuna inanıyorum. Ve yine belirtmeliyimki, trafikte bu gidip gelme sürecinde kimseyle dalaşmayın, takalaşmayın. Kendinizi yine geçtim eşiniz arkanızda. Ona bir şey olması kendinize bir şey olmasından çok daha fazla can yakacaktır. Allahından bulsun diyip tabiri caize ...tir etmek çok daha güzel bir davranış olacaktır.

İyi, keyifli, kazasız, belasız ve cezasız sürüşler.

Sevgiler.
    Kesinlikle haklısın hocam. Önerilerin için teşekkür ederim mutlaka dikkate alacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:37 ----------

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Navigasyonun yaptigi sey 4 islem, onun icin normal.

500km / 90km/sa = 5.5 saat gibi en az, 90km/sa sabit hiz ortalamasini yakalamak icin (ya cok az yakan super bir AT kullanicisi olacaksiniz, forumda var bi tane ama motosikleti bile yok bence) 120'lere filan cikacaginiz durumlar olmasi gerekli.

Dikkat ettiyseniz benim rota linklerimden biri Yalova'dan basliyor, neden? Cunku feribot Yalova'dan Izmir, otoyoldan 4saat tutar ki ben gittim 250cc scooter ile.

https://riserapp.com/trip/196255

Eski yoldan, duruma gore 6-7 saat.
    Hocam senin rota yattı kafama zaten özellikle feribot olayı çekmeköyde oturuyorum oradan pendiğe geçip feribot çokta mantıksız gelmiyor.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Berkays adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle haklısın hocam. Önerilerin için teşekkür ederim mutlaka dikkate alacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:37 ----------

Hocam senin rota yattı kafama zaten özellikle feribot olayı çekmeköyde oturuyorum oradan pendiğe geçip feribot çokta mantıksız gelmiyor.
    Eskiden Mudanya'ya gidiyordu feribot sanirim, o zamanlar daha iyiydi, mesafe daha da kisaliyordu.
    Berkays bunu beğendi.

Motosikleti
    Keşke devam etse çok iyi olurdu

Motosikleti
    Artık Yok...
    Anne tarafı İzmirli olduğu için İzmir’de de ev var o kadar çok gittim ki o yolu xt600 cross lastikleri vardı onla gittim 98 yada 99 da arkadaşın virago 250 ile gitmiştim her motorumla bir kez gitmişimdir oda en az bir kez hatta gv250 ile bile gittim Bursa’dan bür kardeş almıştı çok yol tecrübesi yoktu rica etmişti Bursa’dan motoru aldım İzmir’e geçtim ordan dönüşte çocuğa vermiştim..

Yüzlerce belki binlerce kez o yolu gidip gelmişimdir türlü türlü motorlarla artık bana Kadıköy Beylikdüzü gibi geliyor o yol .. daha yeni yoluda hiç motorla kullanmadım arabayla gittim motorla gitmedim yeni yoldan ..

Yolda bir sıkıntı yok baa git topçular Eskihisar feribot karşıya geç ordan Yalova Bursa istikametinden düm düz ilerliyorsun..

Benim gibi kesinlikle yapma ben sabah 3-4 gibi yola çıkarım geceden yolun kabasını alırım gündüz vaktide yolun en keyifli kısmı kalır …
    Berkays bunu beğendi.

Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Bir kez izmire gittim Topçular iskelesinden sonra navigasyonu açtım ücretsiz yolu seçtim. Kılıçlı köyünden gitti beni yine paralı yola yönlendirdi. 8 saa sürmüştü gece 12 de çıktım yola (sıcaklardan dolayı) sabah 8 de izmirde güneşi doğurmuştum. Yol parası daha aza geldi rakamı hatırlamıyorum. Eylül ayında tekrar izmire gitme planım var. Hangi yoldan gitsem bende kararsızım açıkcası.
    Berkays bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı Alman_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir kez izmire gittim Topçular iskelesinden sonra navigasyonu açtım ücretsiz yolu seçtim. Kılıçlı köyünden gitti beni yine paralı yola yönlendirdi. 8 saa sürmüştü gece 12 de çıktım yola (sıcaklardan dolayı) sabah 8 de izmirde güneşi doğurmuştum. Yol parası daha aza geldi rakamı hatırlamıyorum. Eylül ayında tekrar izmire gitme planım var. Hangi yoldan gitsem bende kararsızım açıkcası.
    Eski yol artık çift şerit çok az yeri sıkıntılıdır gerisi sorunsuz fıtı fıtı gidersin otoban dümdüz 4 şerit tertemiz ama köprü parası otoyol ücreti toplamda aşırı pahalı 8 saatte çok uzun sürmüş normalde eski yoldan 6 saatte falan gitmen lazımdı
    Berkays bunu beğendi.

EneS_Turker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400
    Kesinlikle eski yoldan gel Otomobil olsa yeni yol alternatif olurdu ama motor için eski yol.
    TimFx ve Berkays bunu beğendiler.
    TVS Apache 150 9Bin Km ..- Gilera Runner 200 33Bin Km ... - Honda Cbr 125r 36Bin Km ... TVS Apache 150 33Bin Km... Pulsar 200NS.. Dominar D400
    Motor surerken O AN ORADA olun..Ne o anin onunde, ne ardinda..!

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    6 ayri yaz tatilimde Bursa - Çeşme yolculuğu (tek gidiş 450 km ve tamamı 61 ile 67 yaşımda ) yapmış biri olarak, tek tavsiyem olacak sakin parali yoldan GİTME . Altimdaki makine mondial rx3i evo.İlk 5 kez eski yolu , 2021 yazindaysa yeni parali yolu tercih ettim.Sakin benim yaptığım hatayi tekrarlama . Benzine ödediğim para kadar da yol parasi odedim. Ağustos 2021 rakamlarıyla 150 lira benzine , 153 lira da paralı yol ücreti verdim . Artı tarafi her iki yolda da rüzgar sizi yanlız birakmiyor . İst den İzmire giderken neredeyse vitesi boşa
    atsaniz rüzgar arkanizdan iterek yakmanız gereken benzinden yaklaşık % 20 oraninda ekonomi yaparak daha az yakıt kullaniyorsunuz. Ancak İzmir den Bursea
    veya İst'a dönerken gidişte kullandığiniz benzinin yaklaşık % 40 fazlasini harcıyorsunuz. Devamli rüzgarin sizin karşinizdan gelerek sizinle güreşmesi sebebiyle. Sanırim bu yaz da ( ağustos 10 dan sonra gibi) 7. Bursa - Çeşme seyahati arzumuz, niyetimiz var. Ya nasip diyoruz. Eğer gidebilirsem oralardan
    üç - beş foto paylaşmaya gayret edecem. Sağlık ve esenlikle yolculuğunuzu tamamlamanizi temenni ediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:31 ----------

saat olarak da (trafik işıkları olmadığı için ) yeni paralı yolu tercih ettiğinizde bir saat kadar erken gelebiliyorsunuz. yeni yoldan dönerken 450 km yi 5 saat yol + 2 saat de molalar , toplam 7 saatte gelmiştim. Eski yoldan gelirken de toplamda 8 saat gibi sürüyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:42 ----------

2016 ve 2021 yolculuklarimda artçim hanım sultanla birlikde, 2017-18-19 ve 2020
    de solo yolculuk yaptım.
    Berkays bunu beğendi.
    bursevi

4strings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba. Bursa'da ikamet eden ve her iki yolu bilen biri olarak şunları söyleyebilirim:

1- Ucretli yoldan da, ücretsiz yoldan da gitsieniz Bursa içinde aynı yoldan ( çevre yolu) gideceksiniz. Çevre yolunda şehir içi trafikten kaçmanız mümkün değil ancak kalabalık da olsa; kaza vb durum yoksa trafik akıcı.
    2- Tecrübenizi bilemiyorum ancak Yalova çıkışı süpürgelik mevkii ve Bursa girişi Dürdane mevkii virajları ( özellikle ilki iki şerit olduğu için) artçı ve 200 cc motor ile sizi zorlayabilir. İki mevkii de yokuş yukarı viraj içerdiği için motorunuzun performansı düşecek. Soldan arabalar hızlı geçtiği için özellikle süpürgelikte kamyon arkasında kalabilirsiniz. Virajlar da keskin epeyce; çıkarken performans, inerken yavaşlamak sizi zorlayabilir.
    3- Bursa Karacabey arası en yoğun olmak üzere her iki yolda da ( özellikle öğleden sonra - akşam saatleri) rüzgar var. Otobanda bu sizi daha çok etkileyebilir.
    4- Devlet yolunda duracak yer çok. Yol üzeri çok sayıda tesis var.
    5- Aracınız iki kişi çok yüksek süratlere çıkamayacağı için; otobanın faydası otomobilden daha az olacaktır.
    6- Devlet yolunu tercih ederseniz en çok trafik lambası Bursa girişi, Susurluk ve Orhangazi'de. Onun dışında sizi yoracak pek bir ışık hatırlamıyorum. Onları geçmek de çok uzun sürmez zaten.
    7- Devlet yolunda muhtelif yerlerde radar var 100 km/s ve üzeri ceza yiyebilirsiniz. Radar tabelalarına dikkat edin.
    Berkays bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı 4strings adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2- Tecrübenizi bilemiyorum ancak Yalova çıkışı süpürgelik mevkii ve Bursa girişi Dürdane mevkii virajları ( özellikle ilki iki şerit olduğu için) artçı ve 200 cc motor ile sizi zorlayabilir. İki mevkii de yokuş yukarı viraj içerdiği için motorunuzun performansı düşecek. Soldan arabalar hızlı geçtiği için özellikle süpürgelikte kamyon arkasında kalabilirsiniz. Virajlar da keskin epeyce; çıkarken performans, inerken yavaşlamak sizi zorlayabilir.
    3- Bursa Karacabey arası en yoğun olmak üzere her iki yolda da ( özellikle öğleden sonra - akşam saatleri) rüzgar var. Otobanda bu sizi daha çok etkileyebilir.
    En sevmedigim rota diyebilirim Yalova-Orhangazi-Bursa arasina, her iki tespitinizi de hakli buluyorum. Ozellikle Istanbul'a donus yolunda o Durdane mevkisini hic sevmiyorum, tum araclar cok hizli, en sag serit surekli kazindigi (frezeli) icin tutunma zayif oluyor. Yolu uzatip Iznik'ten donuyorum bazen zamanim oldukca, hem de geziyorum.
    GoGi, espresso ve Berkays bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    En sevmedigim rota diyebilirim Yalova-Orhangazi-Bursa arasina, her iki tespitinizi de hakli buluyorum. Ozellikle Istanbul'a donus yolunda o Durdane mevkisini hic sevmiyorum, tum araclar cok hizli, en sag serit surekli kazindigi (frezeli) icin tutunma zayif oluyor. Yolu uzatip Iznik'ten donuyorum bazen zamanim oldukca, hem de geziyorum.
    Yalova - Orhangazi arasında arabayla bile gece karanlıkta korkarak sürmüştüm. Oralardan geçişleri gündüze denk getirmek gerekiyor. Gece daha da tehlikeli.
    Berkays bunu beğendi.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon

Ben bu yüzden bursa çıkışına kadar parali yolu kullaniyorum bursa çıkışında sıkıntı da bitiyor parasiz yoldan dümdüz asagi iniyorum.Yalova ,gemlik filan degil de Bursa beni bitiriyor. Garip şoförler,radarlar trafik vs .

Motosikleti
    Herkese teşekkür ederim ama biraz kafam karıştı. Feribotla yalova oradan devlet yolundan devam gibi duruyor şimdilik. Pazartesi yola çıkacağız fikrimiz değişmezse. ��
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bayılıyorum Yalova-Bursa arasına. :D

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bayılıyorum Yalova-Bursa arasına. :D
    Aynalari da katliyorsaniz gorusmeyelim
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Aynalari da katliyorsaniz gorusmeyelim
    Bence böyle bir tahminde bulunduğun için zaten görüşmeyeceğiz.

Motosikleti
    MT-07
    Sabah 7.35’te İstanbul’dan çıkıp, İzmir’e gittim, akabinde işimi bitirip geri döndüm. Ben Çanakkale köprüsünü kullandım. Hem o yol nispeten daha boş oluyor hem de 68₺ ödedim köprü ve otobana. Geri dönerken de ödedim. Kuzey Ege yolunu kullandım bir de. İzmir’e girerken 14₺, geri dönerken 8₺ ödedim. Yol 50km uzadı
    Berkays bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Eskiden Mudanya'ya gidiyordu feribot sanirim, o zamanlar daha iyiydi, mesafe daha da kisaliyordu.
    Eskiden Sirkeci Sarayburnundan kalkıp İzmir'e giden feribot vardı. Gemide muzik, eğlence, restoran falan da vardı. Keşke şimdi de olsa. Güya 3 tarafı denizlerle çevrili ülke derler, mavi vatan derler hepsi boş, denizlerinde sivil gemileri işlemeyen ülke denici falan olamaz.
    30 yıl öncesinin teknolojisi ile gemi işleyebiliyorsa şimdi çok daha güzel işler. Bazı günler tam dolmayacağı için zarar ediyor olabilir ama devletin otoyollardan ettiği zararın yanında devede kulak kalır ki zaten bu tür taşıma işlerinde kar beklenmediği için özel sektörün giremeyeceği işler olduğu için devlet işliyordu. Deniz yolları işletmesi de kalmadı sanırım ne varsa özelleştirdiler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:00 ----------

İstanbul'dan feribota motorlarla binsek, izmir'de inip güneye devam etsek, ne güzel bir yolculuk olurdu.

Ama böyle bir feribot hattı işletmek yerine körfeze o kadar da gerekmeyen, geçiş garantisini bile çıkarmayan bir köprü ve izmire eyni otoyol yaptılar, daha beter zarara uğradık, geçsek de ödüyoruz geçmesek de.
    Nakliye vb. işleri için de en pahalı yöntem olan kamyonlara kaldık, ege bölgesinden ya da antalya'dan istanbul tarafına tren yok, gemi zaten yok, her şey kamyonlarla taşınıyor sonra niye istanbulda bir kilo domates 15 lira diye merak ediyoruz.
    tommygun ve Berkays bunu beğendiler.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Uzunyol yapıcaksan her daim karşına kaymak gibi otoyollar çıkmıycak kendini her koşula alıştıranilmelisin yoksa ilk zorda mahvolursun ..

İstanbul İzmir eski yol bu zorlu koşullara alışabileceğin beginner seviyesinde en ideal kolay yoldur …
    espresso ve Berkays bunu beğendiler.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzunyol yapıcaksan her daim karşına kaymak gibi otoyollar çıkmıycak kendini her koşula alıştıranilmelisin yoksa ilk zorda mahvolursun ..

İstanbul İzmir eski yol bu zorlu koşullara alışabileceğin beginner seviyesinde en ideal kolay yoldur …
    Bir de motor rahat rahat 150km hızlara çıkabilen orta/yüksek hacimde bir motor değilse kaymak gibi asfalt otobanlar tehlikeli bile olabilir. Arabaların 130-140'la gittiği, kamyonların ile yer yer 120km ile gittiği otobanda 100-120km hızla sürmek tehlikeli ve daha yorucu olur. Dümdüz boş yollarda hızlı da gidilemiyorsa etrafta görecek bir şey olmayınca yorucu ve sıkıcı olur. Eski yollar en azından şehirlerden kasabalaran geçiyor, etrafta aaa burası da varmış diye görülecek sıkıcılığı azaltacak, yol kenarında bir soda içeyim mola vereyim bir sigara içimlik denecek yerleri de çok. Yavaş motorla sakin sakin dinlene dinlene gitmek için eski yollar daha uygun hem de bedava.
    Berkays bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)