Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tamirciye motosiklet bırakma sorunsalı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Dominar 250
    Herkese merhaba, kafamda hep bi soru işareti olarak kalan bir konuyu ele almak istedim.
    Artık ön yargidan midir nedir bilmiyorum, kötü davranacaklar gibi hissediyorum 1 kere bırakmak zorunda kalmıştım, aklım.orda kalmıştı bunun sebebi de şuana dek gördüklerim olabilir.
    Örnek vermem gerekirse bakıma gidiyorum yetkili servise , tamir ettikleri motoru çalıştırıp Redline kadar bastiklarini gördüm boşta, buda zarar veriyolar düşüncesine kaptırıyor beni çünkü ben en az 2.3 dk rolantide ısıtmadan yola çıkmam.
    Mesela Allah izin verirse sıfır motor alicagim kurulum yaparken test yaparken falan zorlarlar mi basarlar mi düşüncesindeyim ben mi fazla ince düşünüyorum acaba bilmiyorum galiba takıntı haline getirmisim ama böyle hissediyorum.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim içimde kalsın istemedim,
    Tekeriniz düz bassın 🙏

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Valla bu devirde kimseye güven yok. Bakım zamanı gelince ben de stresli oluyorum. Ve servise götürdüğümde karşıya oturup izliyorum. Öyle bırakıp sağa sola gidemem

Motosikleti
    Dominar 250
    Alıntı E.Yzr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla bu devirde kimseye güven yok. Bakım zamanı gelince ben de stresli oluyorum. Ve servise götürdüğümde karşıya oturup izliyorum. Öyle bırakıp sağa sola gidemem
    Benim gittiğim serviste izleme de yok , içerde durmak yasak. Üst kata çıkıyorsun bekliyorsun kurbanlık koyun gibi

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Alıntı Azizozkk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim gittiğim serviste izleme de yok , içerde durmak yasak. Üst kata çıkıyorsun bekliyorsun kurbanlık koyun gibi
    Kamera falan da mı yok

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    Herkese merhaba, kafamda hep bi soru işareti olarak kalan bir konuyu ele almak istedim.
    Artık ön yargidan midir nedir bilmiyorum, kötü davranacaklar gibi hissediyorum 1 kere bırakmak zorunda kalmıştım, aklım.orda kalmıştı bunun sebebi de şuana dek gördüklerim olabilir.
    Örnek vermem gerekirse bakıma gidiyorum yetkili servise , tamir ettikleri motoru çalıştırıp Redline kadar bastiklarini gördüm boşta, buda zarar veriyolar düşüncesine kaptırıyor beni çünkü ben en az 2.3 dk rolantide ısıtmadan yola çıkmam.
    Mesela Allah izin verirse sıfır motor alicagim kurulum yaparken test yaparken falan zorlarlar mi basarlar mi düşüncesindeyim ben mi fazla ince düşünüyorum acaba bilmiyorum galiba takıntı haline getirmisim ama böyle hissediyorum.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim içimde kalsın istemedim,
    Tekeriniz düz bassın 🙏
    Neden çinli aldım sorusunun yanıtına hoşgeldiniz.

Motosikleti
    Dominar 250
    Alıntı E.Yzr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kamera falan da mı yok
    Hayır yok sadece bekliyoruz, acaba ben mi fazla pimpirikliyim diye düşünüyorum bazen

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Yıllar önce Kızıltoprak Honda servisinin önünden geçerken denk gelmiştim, anahtarlari ustunde olan 600RR'ı birisi calistirip soguk halde motoru bagirttirmisti. Ali usta içerden koşup gelmişti yapma falan diye. Yani ne kadar dikkat etseler de böyle şeyler oluyor. En iyisi başında beklemek ya da kendi motorunuzu kendiniz tamir ediverin.

Ben geçen ay tanıdıktan referanslı bir kaportacıya araba bıraktım adamlar arabayla piyasa yapmış. Normalde tek bakışta insanı tanırım ama o an boşluğuma geldi Hepsi de mülayim işinde gücünde tipler gibiydi. Bu zamanda yetkili servis harici bir yere araç bırakılmaz.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bayiden zamanında teşhirde duran 300 km.de 2. el Sym Wolf almıştım. Sym Wolf.ler o motorla yapılmış en yüksek hızı kaydeder. Kontağı açıp ekranda 1-2 düğmeye bastım, 140 küsür km ibaresini okumuştum. O rodajdaki 300 km.deki motorla bile top speed denemiş adamlar.
    Voltaren bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 250
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bayiden zamanında teşhirde duran 300 km.de 2. el Sym Wolf almıştım. Sym Wolf.ler o motorla yapılmış en yüksek hızı kaydeder. Kontağı açıp ekranda 1-2 düğmeye bastım, 140 küsür km ibaresini okumuştum. O rodajdaki 300 km.deki motorla bile top speed denemiş adamlar.
    İşte bende bundan bahsediyorum şimdi biz o motorlari kullanacağız belki uzun yıllar, bu bizim yakitimiza etkileyecek herşeyi etkileyecek belki yakitimiz artacak, yaptığımız rodaj boşa gidecek

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Beyler o kadar dert etmeyin 1-2 yüksek devir görme ile çöp olmaz ömründen de gitmez. O kadar dandik olacaksa o bloklar sürmesinler. Boşuna fabrikadan cıkmadan onca testten geçmiyorlar.
    F54 bunu beğendi.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben en az 2.3 dk rolantide ısıtmadan yola çıkmam.
    o kadar uzun süre rölantide çalıştırmana gerek yok. eğer yola çıkar çıkmaz tapa gaz gitmeyeceksen.
    Voltaren ve birbilent bunu beğendiler.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Alisilin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 06- Cygnus L 14
    Asla araci tamircide bırakmam. Hiçbirine güvenmiyorum.
    Yapabildiğim arızaları kendim tamir ederim. Yapamadıklarımi da ustada basında bekler izlerim.

Taa ki arabayla kaza yapana kadar.
    Başından ayrilmadigim arabam 35 gün sanayide kaldı. 😁

Çırakların içinde yatmasindan başka bi sorun olmadı Allahtan.

Motoruma gelince, Ybr nin maşallahı var. 2006dan beri beni 1 kere bile ustayla muhatap etmedi.
    Voltaren bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 250
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o kadar uzun süre rölantide çalıştırmana gerek yok. eğer yola çıkar çıkmaz tapa gaz gitmeyeceksen.
    İşte alışkanlık, motoru sağlıklı olsun diye

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:51 ----------

Alıntı harun27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beyler o kadar dert etmeyin 1-2 yüksek devir görme ile çöp olmaz ömründen de gitmez. O kadar dandik olacaksa o bloklar sürmesinler. Boşuna fabrikadan cıkmadan onca testten geçmiyorlar.
    Rodajda zorlanınca , yağ kaçakları olur ve fazla yakar diye söyleniyor ama o yüzden içimde yer etmiş sanırım

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    İşte alışkanlık, motoru sağlıklı olsun diye

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:51 ----------

Rodajda zorlanınca , yağ kaçakları olur ve fazla yakar diye söyleniyor ama o yüzden içimde yer etmiş sanırım
    Motorla yola çıkmadan önce ısıtmak gerekliliği batıl bir inanç değil kanıtlanmış birşeydir. Motordaki aşınmaların %70 i ilk çalıştırmadan sonraki ilk 15 dakikada meydana gelir. (Kaynağı hatırlamıyorum şu anda.) Rodajda bir kaç kez motoru sıkmanın da motora zarar vereceğini sanmam aksi taktirde türkiye'de sağlam motor kalmaz. Rodajda bir iki kere motoru yoklamayan yoktur türkiye'de.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2012 yılında servise bakıma götürmüştüm arabamı o zamanlar garajım yok tabi bakım yapıldı yukarıdan izledim sonra bir ara aç kaybolunca etrafta dolaşırken yıkamadan el freni çekip pati çektiklerini gördüm. 2011 yılından bu zamana kadar istemeyerek belki 3 4 sefer pati çekmiştir benim araba ama orda kim bilir kaç kez yaptılar bunu.

Bundan daha öncesinde peder bey arabayı tamirciye bıraktığında o zaman bizde kuş serisi tofaş var ben daha okula gitmiyorum. Adamlar arabayla gece kavgaya gitmişler karşı taraf şikayetçi olup plakayı veriyor polis bize gelmişti. Karşı taraf babamı onu darp etmediğini söyleyip babamda tamircideydi araba diye ifade verip serbest kalmıştı.

Bu iki olaydan sonra araba motor silahı ne kimseye emanet bırakırım nede tamire veririm. Şimdi birde elektrikli bisiklet eklendi listeme. Hatta eve bile mümkünse usta sokmam.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    İşte bende bundan bahsediyorum şimdi biz o motorlari kullanacağız belki uzun yıllar, bu bizim yakitimiza etkileyecek herşeyi etkileyecek belki yakitimiz artacak, yaptığımız rodaj boşa gidecek
    Ben de çekine çekine aldım ama 1,5 sene boyunca 49000 km yapmıştım. Çok sağlıklı bir motordu. Yukarıda yazan arkadaşlar gibi çok da evhamlanmamak gerek.

Motosikleti
    Dominar 250
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de çekine çekine aldım ama 1,5 sene boyunca 49000 km yapmıştım. Çok sağlıklı bir motordu. Yukarıda yazan arkadaşlar gibi çok da evhamlanmamak gerek.
    Haklısınız hocam teşekkürler yorumlarınız için 🙏

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    öyle 1 2 defa redline sokma ile motosiklete birşey olmaz güven proplemi yaşıyorsanız ustadan randevu alın gidin işiniz bitince de motosikletinizi alın gidin
    ben çoğu şeyi kendim yaparım motor dağıtma hariç usta ya gitsem bile ben yaparım parası neyse veririm
    misal bu gün ön arka rulman değişimi yaptım ustanın dükkanında tekerleri kendim söküp taktım elim anahtar tutuyor takıldığım yerlerde fikir alıyorum öğreniyorum
    hafta sonu cub motorun zincirinden bakla aldım afrika twin yağ bakımı nı yapıyorum neyin nerede olduğunu biliyorum bu aletleri kullanıyorsanız eliniz alet tutacak veya parası neyse verip yaptıracaksınız
    ben adamın dükkanına gidiyorum takım taklavat kullanıyorum ve parası neyse veriyorum yarın öbür gün bu işler için kimseden yardım almadan kendim yapacağım mevzu para değil 10 yıl sonra memlekette usta bulup iş yaptıramayacaksınız sanayide eleman yetişmiyor haberiniz olsun

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)