Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

MT-25 2021 Egzoz sesi için ne yapılabilir?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar,

Euro 5 e geçtikten sonra scooterdan hallice bir sese sahip oldu MT25 ve bu durum trafikte soruna neden oluyor. Egzoz için neler yapılabilir önerileriniz nedir farklı bir egzoz taksam ceza yerim diye de korkuyorum. Motoru genel anlamda sakin kullanan biriyim fakat sıkıştırılmaktan görülmemekten de aşırı bunaldım varmıdır güzel önerileriniz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998
    Slip on tipini beğendiniz bir tane takabilirsiniz. Katalizor iptali yapmadan.
    Atincozkan bunu beğendi.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Euro 4 de iken kükrüyor muydu motosiklet ? 12 bin km 2018 kasa kullanan biri olarak..

4 silindir makineler bile stock egzozla camlar kapalı iken farkedilemezler.

o motora egzoz takarsanız ceza banko.. cunku yırtıyor kendini özellikle ust devirde..

Sevgiler..

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Trafikte ne gibi sorunlar yaşıyorsunuz anlamadım. Bir diğer anlamadığım nokta egzos değişimi yapılınca ne gibi güvenlik artıları olacak. Ben şahsen hem araba hem motosiklet ve dahi MT 25 kullanıcısı olarak vuuun, vututututu şeklinde yol isteyenlere bilakis kızıp, daha bir yavaş yol veriyorum. Arabada ailem de varsa mümkünse durdurup ne diye bu sesi çıkarttığını soruyorum. Güvenlik ve bu güvenliğe sahip olma algınız müthiş hatalı. İnsanları sinirlendiren, hel hele cam açık gidilmeye başlandığı bu sıcak günlerde, egzos ile ilgili çok küfür ve fiziksel sıkıştırma yersiniz.

Doğru yaklaşım, insanları size karşı daha da agresifleştirecek işitsel argümanlar yerine, görsel şekilde güvenliğinizi sağlamanız. Doğru ayarlanmış çakar veya sabit ilave led far, fosforlu yelek, açık renk kask ve hafif şekilde korna (dit-dit) kullanın. Size nasıl insanların hayretle yol verdiğini göreceksiniz. Ben İstanbul'dayımi bu şekilde davranıyorum ,insanlar sıkıştırmanın ötesinde çoğu zaman yol veriyorlar.

Egzosunuz olduğu şekilde kalsın.
    Cyan, DickName, sey_47 ve 5 diğerleri bunu beğendiler..
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    R25 mt25 egzoz sesi mt07 den çok daha yüksek ve güzel.adam süper bi egzoz koymuş belki slip on takip 3 5 desibel yükseltilebilir.en güzel sesi olan 250cc motordur bana göre hiç ellemeyin bile

oquz55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25
    Bende 2017 modeli var eğer sesini daha da azaltacak formül varsa bende talibim. Trafikte sorun oluyor boşa gürültü yapıyor, hoşlanmıyorum, rahatsız edici. Bir kaç kişi denemiş ama tam bir sonuç alan yok.
    killingroad, pea ve espresso bunu beğendiler.

fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998
    Alıntı oquz55 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende 2017 modeli var eğer sesini daha da azaltacak formül varsa bende talibim. Trafikte sorun oluyor boşa gürültü yapıyor, hoşlanmıyorum, rahatsız edici. Bir kaç kişi denemiş ama tam bir sonuç alan yok.
    Binmeyebilirsiniz?

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı oquz55 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Martılar var hocam, fiyat tarifesi biraz tuzlu ama olsun. Hiç ses çıkmıyor onlardan. Tam trafiğe uygun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:28 ----------

Egzoz trafikte iş yapmıyor ne demek? Stock egzoz olmasına rağmen korna kullanmayı bıraktım. Sadece öküzlük yapanların anasına bacısına söverken gerilim artsın diye kornayla tuna nehri akmam diyor çalıyorum arada sırada.

Boğaz köprüsünün altunizade girişinde gerizekalı gibi en sağa yanaşanların dibine girip veriyorum redline'ı. Hz Musa'nın kızıldenizi yardığı gibi yarılıyor yol. 10 senedir istanbulda araba kullanan öküz o sağdan motosiklet geçtiğini hala öğrenememişse kornayı soksan az da neyse.

Cruiser kullananlar yol istemez mesela, v2 güzel bir blok+iyi bir egzoz varsa onlar daha bir km gerideyken açılır yol.

Egzoz rahatsız edici olabilir okey, ama güvenlik sağlamıyor, görünürlüğü arttırmıyor diyenin aklından şüphe duyarım.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Slip onlar ses almak isteyen birisi için para israfı. Düzgün bir ful sistem egzoz alıp susturucusuyla beraber kullanacaksın. El yapımına da yönelebilirsin isteğe bağlı sesi yükseltip alçaltabilirler. İstanbul’da ferik egzoz yapıyor bu işleri. Motosiklette fazla kafa ütülemeyen egzoz güvenlik ekipmanıdır. İnşallah çeşitli ülkelerdeki gibi bizde de bir gün yasal olur.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Siz egzozları öne bakacak şekilde mi takıyorsunuz anlamıyorum ki. Korna öne, egzoz arkaya gürültü veren aletler.

"Loud pipes save lives" geyiğinin yalan olduğu yıllar önce kanıtlandı.
    Full+full egzozlu tipler dibinizden geçmedi mi hiç? Otoyolda yanımda belirene kadar fark etmiyorum ben bu arkadaşları. Dibimden geçtiklerinde de benim feleğim şaşıyor, güvenliğim riske giriyor.

Sesini seviyorum, ilgi çekmek istiyorum, kornanın sesi ezik geliyor vs deyin dürüstçe.

İmza: Aklından Şüphe Duyulanlar Spor.
    gurcanozturk, Cyan, espresso ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Siz egzozları öne bakacak şekilde mi takıyorsunuz anlamıyorum ki. Korna öne, egzoz arkaya gürültü veren aletler.

Full+full egzozlu tipler dibinizden geçmedi mi hiç? Otoyolda yanımda belirene kadar fark etmiyorum ben bu arkadaşları. Dibimden geçtiklerinde de benim feleğim şaşıyor, güvenliğim riske giriyor.

Sesini seviyorum, ilgi çekmek istiyorum, kornanın sesi ezik geliyor vs deyin dürüstçe.

Far hocam o far, doğrusal yayılan ışık.

Ses çıktığı kaynaktan dalgasal olarak yayılıyordu ben en son bıraktığımda. Ha baktığı tarafa yalıtımdan ötürü illa bir parça daha fazla ses verir de anlamlı değil fark. Bak bir de ''Doppler effect'' var. Bize doğru hızla yaklaşan sesin frekansı artıyor gibi geliyor ama aslında artmıyor falan filan. Derin konular. Fizikçiler halletsin, ben saldım. Ben bana doğru gelen adamın sesini 1km uzaktan anlıyorum. Hatta kaç silindir olduğunu %90 olasılıkla tahmin ediyor bir de tanıdık bir sesse modelini de yüksek ihtimalle tahmin ediyorum. R25-Mt25 affetmem mesela. Kuleli'de otururken Beşiktaş sahil yolundaki r25'i tahmin etmişliğim vardır.

Özetle geliyor yani o ses. Arkaya gidip kaybolmuyor hocam. Egzoz da trafikte görünürlüğü arttırıyor. Deneye meneye gerek yok. Adamın beyaz kaskı, turuncu montu görmek için önce aynaya bakması lazım. Hah o aynaya baktıran şey de ya egzoz ya korna.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    arkadan yardıra yardıra gelen elemanın sesi duyulmuyor. kafamızda kask, zaten yeterince kendimizde bir gürültü var. Ki yaz günü çoğu insanda camlar kapalı klima açık.
    aşağı caddeden geçeni tabi farkedersin. mahalleyi inletiyor hıyar. çaybardağı kadar pistonuyla.
    zamanında düz yolda sakin giderken, yanımdan bir yeşil reyzikci geçince çok fena irkilmiştim.

Farkedilmek isteyenlere tavsiyem;
    www.seger.com

ötesi boru öttürmecedir.
    DickName ve pea bunu beğendiler.

Motosikleti
    CF Moto NK250
    Alıntı fb__ömer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Binmeyebilirsiniz?
    Şu kurduğunuz cümlenin, Bunlarrrrr bilmez yeğenim eskiden tüp guyrukları vardı, ekmah guyrukları vardı, mayışları alamıyorduk. Lastih ayakkabıyla, yamalı pantullarla dolaşıyorduk yeğeniimmm. diyen siyasal islam savunucu bağnaz cahil sığ dayılardan başka hiç bir farkı yok. Affedersiniz ama siz kim oluyorsunuz da insanlara binmeyebilirsiniz diyorsunuz ?

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Egzoz sesi trafikte fark edilmenizi sağlar mı? EVET
    1 ve 2 silindirli düşük hacimli motorlara takılmış egzozlar çevreyi ve insanları rahatsız eder mi? EVET
    Peki şimdi kim haklı? İnsanları rahatsız ederek kendi güvenliğinizi mi sağlayacaksınız yoksa yine insanlar rahatsız oluyor diye kendi güvenliğinizden mi feragat edeceksiniz? Eğer konu güvenlik ise korna ve selektör de kullanabilirsiniz. Eğer bu ikisi gerekli yerlerde ve gerektiği miktarda kullanıldığında bile yeterli olmuyorsa o an trafikte arkasında veya yanında bulunduğunuz kişi art niyetlidir motosiklet sürücülerini ve motosikletleri sevmiyordur. İstediğiniz kadar motoru kesiciye sokun yoldan çekilmeyecek adam ne yaparsan yap çekilmiyor işte. Öküzü bol bir trafik var Türkiye genelinde. O yüzden çok da kasmaya gerek hala her türlü şartta ve durumda en garanti uyarı sistemi KORNA'dır benim fikrim bu yönde. "Loud Pipes Save Lives" mottosu çok çok sevdiğim bir motto ve doğruluk payı da var ama ona %100 güvenemem. Korna bir uyarı sistemi olarak akıllara kazınmıştır motoru bağırtarak yol istemek hem nazik bir hareket değildir hem benzin sarfiyatını olumsuz etkiler hem de dediğim gibi garantisi yoktur ayrıca etrafa da rahatsızlık verebilir.
    espresso bunu beğendi.

salih dalkıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 250
    Euro 5 motorlarda korna düdük her ne diyorsanız ondan yok galiba 😒 Bu yüzden dünya kadar para verdiğiniz motoru bağırtarak fark edilmek istiyorsunuz sanırım.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Arkadaş sıkışık trafikten bahsediyor otoyoldan bahsetmişsiniz. Bu tür yorumları hep Sıkışık trafikte egzozlu motosiklet kullanmayanlardan görüyorum. Kullandıysanız da Bilmiyorum biz mi yapıyoruz ya da siz mi beceremiyorsunuz orasını bilmiyorum. Tek aragazla herkes önünüzden çekiliyor, yana kayıyor.

İstanbul trafiği gibi orman kanunlarının geçerli olduğu bir ortamda egzozlu motosiklet kullananlara medeniyetsiz manası yapmanın anlamı yok. Trafiktekiler çok mu medeni de biz kendimizi fark edilir kılmak İçin medenice yolları kullanalım?

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bu konuyla ilgili bir çok bilimsel çalışma yapıldı, egzoz kullanmak güvenliğinizi artırmıyor. 80'lerde falan Harley Davidson kullanıcıları tarafından ortaya atılan bir fikrin, daha sonra çürütülse de çok beğenilmesi nedeniyle bu "sanrı" hala yaşıyor.

Daha görünür kılıyor mu? Tartışılabilir. Ancak motosiklet güvenliği bundan ibaret bir konu değil, ve günün sonunda;

- Do loud pipes save lives?
    + No.

Sevdiğiniz için takıyorsanız takın ama bunu takınca daha güvende olduğunuza dair bir ilüzyona kapılmayın. Yukarıda bahsettiğim araştırmaların istatistikleri böyle sanan arkadaşlarımızla oluşuyor maalesef.

Hatta ben de bir adım öteye geçeyim. Trafikte egzozumuzu duyup yol verenlerin bizi güvenli kıldığını zannettiğimiz zaman, daha da tehlike altında oluyoruz.
    pea, Cyan, DickName ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Egzoz değişimi yaptığınızda subap ayarlarının da yanılmıyorsam yeni egzoza göre ayarlanması gerekiyormuş, bu konuyu da bir araştırın derim. Öte yandan Öz_Musti'nin dediklerine kulak vermenizi tavsiye ederim. Konumlanma ve sürüş alanında belki 1-2 güzel destek sizin trafikte kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.
    Motoseverrr ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egzoz değişimi yaptığınızda subap ayarlarının da yanılmıyorsam yeni egzoza göre ayarlanması gerekiyormuş, bu konuyu da bir araştırın derim. Öte yandan Öz_Musti'nin dediklerine kulak vermenizi tavsiye ederim. Konumlanma ve sürüş alanında belki 1-2 güzel destek sizin trafikte kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.
    Sübap olmasa da haritalamanın kesinlikle değişmesi lazım, işin o tarafı bambaşka bir boyut.
    Performans kazandığını zanneden bir çok motosiklet kullanıcısı aslında daha düşük performansa sahip oluyor.

Bir güncel örnek mesela.
    RS660 için üretilen tek underbody egzoz MIVV'inki, Race Delta olarak geçiyor.
    Bu egzozu standart map ile kullanırsanız motora katkısı -5hp şeklinde. Evet eksi.
    espresso, tommygun ve Motoseverrr bunu beğendiler.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    MT-25 den güzel ses çıkmıyor hiç para israfı yapmayın. Açık egzozlu CG 'lerden den hallice bir ses geliyor uyarayım Güzel ve tok ses için 600cc üzeri(hele hele 4 silindir olursa dadından yenmez) bir makine şart.

Birçok farklı egzoz takılmış r25 ve mt25 gördüm, dinledim, bana göre hiçbirinde tatmin edici güzel bir ses yoktu.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)