Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yağ değişimi, ustalık 200 TL! Normal mi?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    R25
    Merhaba arkadaşlar,
    150NK kullanan birisi olarak yağ değişimi yapmak istiyorum. İnternetten filtre ve yağı aldım. Bir ustaya götürüp değişim yaptıracağım. Bana sunduğu fiyat 200 TL

Bir yağ değişimi ne kadar? 200 TL bana çok geldi. CF servislerinden teki.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Yağ+filtre+işçilik için 200 TL demişse süper rakam. Sadece işçilik için 200 TL demişse ustanız hayatında hiç dayak yememiş demektir. Başka bir ustaya gitmenizi tavsiye ederim. Şart değil CF servisine gitmeniz.
    M.balibey, levend84 ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    R25
    Yok hocam, yağı kendim aldım. Hatta burada arkadaşlara sordum.
    Mahalle arasında bir yere gideceğim artık. Öyle gözüküyor.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı motov34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ değişimi öyle çok sınırlı sayıda ustanın becerebileceği zorlukta bir iş değil, dikkat edilmesi gereken 1-2 nokta var, hemen hemen her tamirci becerebilir.
    levend84 ve espresso bunu beğendiler.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı motov34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda'nin 250cc ve alti motosikletler icin saatlik ucreti bile 100-120TL civarinda, 200TL nedir hocam? Garanti vs gibi dertleri takmiyorsanoz, baska bir yer bulmanizi oneririm hatta biraz alistirma/okuma/izleme ile kendiniz yapmanizi oneririm.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Yaklaşık $15 demiş yağ değişimine. Normal.
    Şikayetinizi saraya yapacaksınız ustaya değil.

Motosikleti
    R25
    Bilgi için teşekkürler, daha önce arkadaşım değiştirmişti. Zor olmadığını gördüm ama ben beceremem.
    az önce internetten başka bir servisi aradım. 40 TL fiyat çekti.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben, eğer altına girebilecek bir rampa, kanal bulsam arabamın yağını bile kendim değiştireceğim.
    Yani tabii senin kararın ama kompleks bazı modeller hariç, kendine motorcuyum diyen bir insan, yağ, filtre,buji, ampul vs değişimini kendi yapmalı, yapabilmeli. Hata yaparım diye korkuyorsan, her parçayı sökmeden önce resmini çek.

Quantrell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu tarz durumlarda usta veya tamirhane ismini gizli tutmayı gereksiz buluyorum, kim olduğunu da belirtin ki kişiye özel muamele yapamasın, altı üstü yağ değiştirecek, sırf servis zırvalığı altında böyle küçük işlemler için dünya para istiyorlar kullanıcılardan, onlar bunun arkasına sığınıyorsa duyulsun madem yaptıkları şey, belki firmalar da tekrar gözden geçirir bu servislerin yetkilerini

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Yağ değişimi yapmada sıkıntı yok da o çıkan yağı yok etmek problem. Lavaboya, tuvalete dökemezsin çevre kirliliğine yol açar, boş yağ kutusuna dökmeden koymayı başarsan bile o şekilde çöpe yine atılmamalı, anca bulunduğun yerde yağ atımı için ayrılmış özel bir çöp alanı olacak ki oraya dökeceksin. Yakınında yoksa yine sıkıntı.
    espresso, levend84 ve ryangt bunu beğendiler.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Kendin değiştir.. En sağlıklısı..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Youtubeden izleyerek kendin degistirebilirsin yada 50-80 lira verip tamirci de degistir.200 lira pahali

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    "Usta"'nın kanatları varmış

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Arkadaşlarda önermiş,

Kendin değiştirebilirsin.

Dikkat edecegin tek husus.

Karter yağ tapa civatasini takarken diş kaptirma,başta elle boşluğunu al,daha sonra lokma veya yildiz anahtarla(buyuk ihtimal anahtar agzi 17 dir)fazla abanmadan orta sert sıkılıkta birak.pulu degiştirmeyi unutma.

Yağ degişimi yapmadan once,10km motorla yol yap isinsin yag daha iyi süzülür.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    200 TL 'nin karşılığı bir iş yeri için 100 /KWH elektrik demek. Yani ısıtıcı, kompresör vb. aletler ile bir işletme için günlük kullanılan elektrik bedeli belkide, kira, personel, yedek parça stoğu, vb. işletme maliyetlerine bakınca, yağ değiştirecek usta bulamayacağımız günlerin bile gelmesi olasıdır..

Ustaya değil de, tepeye bakmak lazim biraz...

Antalya Kaş'da, 2022 yılı 1 gecelik oda + kahvaltı bedeli Haziran ayında 700 TL - Temmuz - Ağustos aylarında 1.000 TL olarak belirlendi.. Yani bir hafta kahvaltı oda fiyatı 7.000 TL olacak..

Ha bu arada Camping'lerde 250-400 TL arası çadır için yer fiyatı belirlemek üzereler Yakında çadırda kalamayan halkı torosların zirvelerinde tatil yaparken görürseniz şaşırmayın..

Yazmaya kalksak buradan Ankara'ya yol olur..
    DickName, espresso ve ryangt bunu beğendiler.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlarda önermiş,

Kendin değiştirebilirsin.

Dikkat edecegin tek husus.

Karter yağ tapa civatasini takarken diş kaptirma,başta elle boşluğunu al,daha sonra lokma veya yildiz anahtarla(buyuk ihtimal anahtar agzi 17 dir)fazla abanmadan orta sert sıkılıkta birak.pulu degiştirmeyi unutma.

Yağ degişimi yapmadan once,10km motorla yol yap isinsin yag daha iyi süzülür.
    Bedava deseler yine kendim değiştiririm. Motor 5-6 haftadır hiç çalıştırmadan yatıyordu. Artık iyice yağ süzülmüştür diye düşündüm. Motoru hiç çalıştırmadan yağ+filtre değiştirdim. Doğru mu yaptım bilmiyorum. Fakat, ben yaptım oldu

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor 5-6 haftadır hiç çalıştırmadan yatıyordu. Artık iyice yağ süzülmüştür diye düşündüm. Motoru hiç çalıştırmadan yağ+filtre değiştirdim. Doğru mu yaptım bilmiyorum. Fakat, ben yaptım oldu
    Sen yaptiysan olmuştur hocam

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ değişimi yapmada sıkıntı yok da o çıkan yağı yok etmek problem. Lavaboya, tuvalete dökemezsin çevre kirliliğine yol açar, boş yağ kutusuna dökmeden koymayı başarsan bile o şekilde çöpe yine atılmamalı, anca bulunduğun yerde yağ atımı için ayrılmış özel bir çöp alanı olacak ki oraya dökeceksin. Yakınında yoksa yine sıkıntı.
    HAHAHAHAHAHAHHA Ülkeyi Hollanda ile yer falan mı değiştirdik? Yapma hocam

Çözüm önerim; kendimiz yağı değiştiriyorsak çıkanı koyduğumuz kaba aktarıp en yakın her hangi bir tamirhaneye rica edip onların variline eklemek. 1 tane bile karşı çıkacak olmaz adım gibi eminim.

200 TL konusu gibi bir konu daha önce de tartışılmıştı.

1.tip usta; kaşesi gerçekten yüksektir, ama her şeyde yüksektir. Hizmet de o kalitededir. Kendi bilir. İsteyen verir isteyen vermez. Haklıdır.

2.tip usta; der ki "madem elini kirletmek istemiyorsun, ateşle bakalım..." haklıdır.

3.tip usta; küçük motorlarla uğraşmayı sevmiyordur ve müşteri seçiyordur. Portföyü böyledir yani. Kırmamak adına astronomik! (ki değişir) bir fiyat söyler, karşısındaki de alır motosikletini başka yol arar. Haklıdır.

4.tip usta; çin mallarına gıcıktır. 9-10 tanesine el atmış ve elinde civata kalmıştır, abuk sabuk olmayacak işler çıkarmıştır. 3.tip ile aynı yolu izler. Haklıdır.

5.tip usta; bir marka ile anlaşması vardır ve başka marka malı dükkandan içeri sokmuyordur. 3.tip ile aynı yoldan devam. Haklıdır.

Yani özetle usta istediği miktarı talep etmekte haklıdır. Standartı yoktur. Yalnız xxx yetkili servisi ile xxx yetkili servisi arasında farklı fiyat olursa cıngar çıkartmak tüketicinin hakkıdır. Yanındayım. Fiyat sabittir ya da olmalıdır. Ancak oraya da elinizde yağ ile gidemezsiniz.

Fazla geldiyse ve illaki bunu belirtmek istiyorsanız 200 diyen kardeşe fazlaymış fiyatın teşekkürler ustam diyerek uzaklaşılabilir. Belki o usta 3-5 iş kaybedince fikir değiştirir belli mi olur?
    otopsici bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çözüm önerim; kendimiz yağı değiştiriyorsak çıkanı koyduğumuz kaba aktarıp en yakın her hangi bir tamirhaneye rica edip onların variline eklemek. 1 tane bile karşı çıkacak olmaz adım gibi eminim.
    Çok kızacaklardır, ve hatta kızaracaklardır.

ero__ bunu beğendi.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    200 lira ustaya verene kadar yakın yapı marketten filtre anahtarı al zincirli olandan. Bir de lokma takımı alıp küçük de bir leğen aldın mı ömür boyu yağ değişimini kendin rahat bir şekilde yaparsın. Gayet kolay ve keyiflidir yap değişimi. Unutmadan bir de ufak huni al.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)