Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Niye zamlardan yakınıyoruz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    ismaileren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik yok. gelecekten ümitli
    Gerçekten niye zamlardan yakınıyoruz.
    Yakınmamız gereken şeyin motosiklet fiyatları olmadığını bir örnek ile açıklayayım.

ABD'DE bir lokantada bulaşık yıkayan birisi saatliği 11$ ile çalışıyor. Haftada 45 saat çalışma ile aylık yaklaşık 2156$ dolar kazanır bulaşıkcı.

Orada Honda NC 750x Liste Fiyatı 8499$.
    Yani onların bulaşıkcısı orada bunu 4 maaşı ile alabilir.

Bizde bulaşıkcı asgari ücret alır. 2825₺
    Bizde Honda NC 750x Liste Fiyatı 113.600₺
    Bizim bulaşıkcı ise 40 maaşı alabiliyor.

Alım gücümüz 10 kat daha az.
    Avrupa içinde hesap yapıldığında benzer sonuçlar çıkıyor.

Demem o ki; asıl sorun motorların zamlanması değil, bizim alım gücümüzün düşmesi
    lazer, blueway2, birbilent ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Honda,Yamaha'ya küfretmek o alım gücünün düşmesinden sorumlu en tepe kişiye alenen küfretmekten daha risksiz ve tehlikesiz. Bu nedenle alım gücü konusunu yüzeysel geçip zamlara odaklanmak daha güvenli.
    hussain, birbilent, Italian ve 9 diğerleri bunu beğendiler..

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Reserved. Bu konu 3 sayfa olur.

[Bu konuya reklam alınır. İletişim: özel mesaj]

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eğlenceli bir konu daha

Motosikleti
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda,Yamaha'ya küfretmek o alım gücünün düşmesinden sorumlu en tepe kişiye alenen küfretmekten daha risksiz ve tehlikesiz. Bu nedenle alım gücü konusunu yüzeysel geçip zamlara odaklanmak daha güvenli.
    Hocam sözlerinizin hem komik hem üzücü yanları var. Ve maalesef yüzde yüz doğru sözler
    tommygun ve erensel bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı ismaileren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerçekten niye zamlardan yakınıyoruz.
    Yakınmamız gereken şeyin motosiklet fiyatları olmadığını bir örnek ile açıklayayım.

ABD'DE bir lokantada bulaşık yıkayan birisi saatliği 11$ ile çalışıyor. Haftada 45 saat çalışma ile aylık yaklaşık 2156$ dolar kazanır bulaşıkcı.

Orada Honda NC 750x Liste Fiyatı 8499$.
    Yani onların bulaşıkcısı orada bunu 4 maaşı ile alabilir.

Bizde bulaşıkcı asgari ücret alır. 2825₺
    Bizde Honda NC 750x Liste Fiyatı 113.600₺
    Bizim bulaşıkcı ise 40 maaşı alabiliyor.

Alım gücümüz 10 kat daha az.
    Avrupa içinde hesap yapıldığında benzer sonuçlar çıkıyor.

Demem o ki; asıl sorun motorların zamlanması değil, bizim alım gücümüzün düşmesi
    Maalesef. Tam da bu yüzden batıda sosisi ağızlarıyla yiyorlar biz başka şekil... Millet halinden memnun, bu durumda ne denir bilemedim, bir arıza var sanırım.

Ben 2003-2007 arasında Berlin’de yaşarken 1 odalı (salon yok) evin kirası 350 euro civarıydı. Şimdi 900-1000 euro altına ev bulunamıyormuş. Evden kastım; içine girebileceğiniz minimum büyüklük, mutfak, banyo.

Bizde 10.000 liraya iyi, lüks ve büyük bir ev-daire bulunabilir. Ama bizde kiralar bu orana kıyasla çok düşük.

Diyeceğim o ki, her yerin kendisine göre dinamiği var ve bu 10 birim para, orada asgari ücret şu kadar-bu kadar tantanasının çok da geçerli olmadığını genç arkadaşlar okuyarak-düşünerek anlamalı.

Bizim alım gücümüz çok düşük. Özellikle ithal mal alırken. Avrupa’da da herşey güllük gülistanlık değil, Almanya’ya gidince ortalık 10 maaşla alınmış Mercedes veya 4 maaşla alınmış NC ile kaynamıyor. O insanlar da geleceklerini ipotek edip borç altına girmiyorlar. Ortalama 2000-2500 euro kazancın en az yarısı kiraya, yarısı da insan gibi yaşamaya gidiyor. Ulaşım için de çoğu insanın özel araca ihtiyacı yok.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Ama onlar domatı daneynen alıyolar yiğenim. 1 domat orada kaç avro senin haberin var mı? Oralarda ev kirası 5bin avroymuş(ABD'de!!!).

Ayrıca onlarda bi covid aşısı ABD'de 100 avroyken bizde bedava.

Neden? Çünkü biz dünya lideriyikkk.

Hala itiraz ediyosan çıkar cebindeki telefonu göster! Bu ülkede 1980 de cep telefonu bile yoktu!

Yani anlayacağın oyun büyük yiğenim, büyük resmi görmek lazım.

Selam ve dolar ile...
    Osm@n, wing41, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Takmışlar 1000 avro kiraya. Adamlar artan 1000 avroyla dışarda yemek yiyor, sinemaya tiyatroya gidiyor, yurtdışına tatile gidiyor, kısaca insanca yaşamaya ek olarak keyif verici aktiviteler yapabiliyor mu? Yapıyor. Geçiniz.
    Almanların az harcama sebepleri tutumluluk. 2. Dünya Savaşı sonrasındaki yokluğu yeni nesillere anlatıyorlar. Parası olsa bile ihtiyacı olandan fazlasını almamayı tercih ediyor.
    nick.dll, Italian, espresso ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Alıntı sanausbe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben 2003-2007 arasında Berlin’de yaşarken 1 odalı (salon yok) evin kirası 350 euro civarıydı. Şimdi 900-1000 euro altına ev bulunamıyormuş. Evden kastım; içine girebileceğiniz minimum büyüklük, mutfak, banyo.

Bizde 10.000 liraya iyi, lüks ve büyük bir ev-daire bulunabilir. Ama bizde kiralar bu orana kıyasla çok düşük.

Diyeceğim o ki, her yerin kendisine göre dinamiği var ve bu 10 birim para, orada asgari ücret şu kadar-bu kadar tantanasının çok da geçerli olmadığını genç arkadaşlar okuyarak-düşünerek anlamalı.

Bizim alım gücümüz çok düşük. Özellikle ithal mal alırken. Avrupa’da da herşey güllük gülistanlık değil, Almanya’ya gidince ortalık 10 maaşla alınmış Mercedes veya 4 maaşla alınmış NC ile kaynamıyor. O insanlar da geleceklerini ipotek edip borç altına girmiyorlar. Ortalama 2000-2500 euro kazancın en az yarısı kiraya, yarısı da insan gibi yaşamaya gidiyor. Ulaşım için de çoğu insanın özel araca ihtiyacı yok.
    İşte tamda bu bakış ( onlar iyi değil, onlarda kötü. Halimize şükredelim bakış açısı) bizde hiçbir iyileşme veya gelişme olamayacak.

Orada bir maden işçisi 5000€ maaş alıyor.
    Ben Soma'lıyım. Bizde maden işçisi 5000₺ maaş alıyor.

Ve oradaki insanlar hiçbir malın hayalini kurmadıkları için tüketim çılgınlığı yaşamıyorlar. Ortalık 10 maaşla alınan mercedes veya 4 maaşla alınan NC ile kaynamıyor. Alım güçleri var ama almıyorlar. Ulaşım altyapılarıda güçlü zaten.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:05 ----------

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Takmışlar 1000 avro kiraya. Adamlar artan 1000 avroyla dışarda yemek yiyor, sinemaya tiyatroya gidiyor, yurtdışına tatile gidiyor, kısaca insanca yaşamaya ek olarak keyif verici aktiviteler yapabiliyor mu? Yapıyor. Geçiniz.
    Almanların az harcama sebepleri tutumluluk. 2. Dünya Savaşı sonrasındaki yokluğu yeni nesillere anlatıyorlar. Parası olsa bile ihtiyacı olandan fazlasını almamayı tercih ediyor.
    Kalan 1000€ değil. Hiç değil.
    Almanya da mühendis maaşları 65.000€ yıllık seviyesinden başlıyor.
    Yani yeni mühendis 5500€ aylık kazancı var.
    Kalan 4500€ ile kral gibi yaşarlar

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende NC'ye çok şükür kavuştum.Allah herkesin gönlüne göre hayırlısını nasip etsin.Ama verilen paranın yüksekliği sebebiyle bir türlü meblağı sindiremedim.Sürekli ne gerek vardı elimdeki 250 likte yeterdi,çok para gitti şeklinde psikoloji bozuldu.Sadece almaklada bitmiyor işletim maliyetide yüksek,vergisi bakımı parçası vb.Alırken ödenen vergilerin yüksekliği sebebiyle çok pahalıya alıyoruz.
    Italian bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    İşte tamda bu bakış ( onlar iyi değil, onlarda kötü. Halimize şükredelim bakış açısı) bizde hiçbir iyileşme veya gelişme olamayacak.

Orada bir maden işçisi 5000€ maaş alıyor.
    Ben Soma'lıyım. Bizde maden işçisi 5000₺ maaş alıyor.

Ve oradaki insanlar hiçbir malın hayalini kurmadıkları için tüketim çılgınlığı yaşamıyorlar. Ortalık 10 maaşla alınan mercedes veya 4 maaşla alınan NC ile kaynamıyor. Alım güçleri var ama almıyorlar. Ulaşım altyapılarıda güçlü zaten.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:05 ----------

Kalan 1000€ değil. Hiç değil.
    O mühendis. Asgari ücretliye bile 1000 avro kalıyordur ve onunla da rahat bir şekilde yaşıyor.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Pardon da türkiyede de 1000 lira altına doğru düzgün ev yok ki, ne anlatıyosunuz?

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Adamlar 2 yıl artan bozukluklarını kumbaraya atsa burada yazlık alacak duruma geldiler, hala Berlin'de ev kirası bin ağro muhabbetleri dönüyor.

Birincisi Berlin'de amele sınıfı az, ücretler yüksek, bu sebeple koymuyor oturan adama. Siz köyden indim şehire misali direkt Berlin'e zıplamayın zaten, bir haftasonu gezmeye gitseniz yeter. Türkiye gibi değil, adamların bütün şehirleri aynı gelişmişlik düzeyinde. Emirgan'da yalıda oturan, 100bin lira kira veren adama da koymaz mesela, ona oranla kazanıyor çünkü. Ha Berlin'de amelesiniz, ev tutacak durum yok. O zaman da belediyenin kapısını bir çalsanız elinden gelen yardımı yapıyor adamlar.

İkincisi 1000 ağro orada 10000 lira değil, hala 1000 ağro. G10 ülkelerinden herhangi birinde 2500 euro kazanamayan bir adam sıçtığı boku da temizleyemez, götünde bokuyla gezer. O ülkelerde geriye kalan 1500 ağroyla istediğiniz her şeyi yaparsınız. Hayır her sabah beluga havyarı yemenize, kombininize göre rolls royce rengi seçmenize gerek yok. Dedeniz de tarladayken hanım havyarı getir de şu somun ekmeğe sürelim demiyorsa tabii.
    Metehan07-70 ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Brüt maaş bu. %40 civarı vergi ödüyorlar. 3300€ alan yeni mühendis de hiç duymadım, ortalama 3-5 senelik mühendis maaşı o.

Motosikleti
    speederbike
    Varsın 2000 alsın, adamlar kalan 1000 avroyla hayatın tadını çıkarıyor. Burada kendi evinde oturan adam tek asgari ücretle ayın sonunu zor getirir.

Motosikleti
    Yok.
    Burada, Almanya'da, büyük şehirlerde çok önemli bir işiniz olmadığı sürece kimse oturmak istemiyor. Kiralar nispeten çevre il ve ilçelere göre yüksek kalıyor. Büyük şehirlerde oturmak zorunda kalanlar ise WG denilen ortak paylaşımlı daireleri seçerek problemlerini çözüyorlar. Parası olanlar için burada da problem yok.
    Almanya'da kiradan çok kiralık ev bulma problemi var. Ev bulmak gerçekten problem. Eski evleri restore etmek çok pahalı olduğundan dolayı bir çok ev atıl şekilde sahiplerinin ölmesini bekliyor. Bu arz talebin aynısı Türkiye'de olsa ev kiraları ne düzeyde olurdu merak ediyorum.

Ayrıca 1000 Euro kira olayını neden hemen 10 ile çarparak Türkiye ile kıyaslıyoruz anlamıyorum. 1000 birim olarak bakarsak İstanbul'da bu fiyata kiralık düzgün bir ev var mıdır acaba?

Ben büyük şehirde yaşamıyorum. İş yerime araba ile 30dk mesafede nispeten küçük bir şehirde yaşıyorum. Ev kiram 650 Euro ve evim 70 m2. Bunun içine kiler ve depo dahil değil. Isınma giderim ile sıcak soğuk su giderim ve atık bedellerim bu fiyatın içine dahil. Maaşımın da yarısı yapmıyor. Kalanı ile çok şükür geçinebiliyorum.

Burada da hayat o kadar kolay değil ama lütfen Türkiye ile kıyas yapmayalım.
    okanius, espresso ve gurcanozturk bunu beğendiler.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yine Almanya-Türkiye kıyaslamasına başlamışsınız.

Arkadaşlar bu tür kıyaslama yaparken gözünüzün önüne ortalama bir Alman vatandaşını getirin. Kafanızda canlanan Alman imajını düşünün. Daha sonra ortalama bir Türk taksici, galerici, emlakçı, müteahhit düşünün. Düşündünüz mü? Evet şimdi görüyoruz ki kim nasıl yaşıyor ve neyi hakediyorsa onu alıyor. Dağılabilirsiniz.

Not: ben dürüst, çalışkan bir vatandaşım diyorsanız maalesef yanılıyorsunuz çünkü ne kadar iyi olursanız olun toplum ortalaması ne kadar ise siz de o kadarsınız çünkü herkes içinde yaşadığı toplumun bir parçasıdır.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Niye hep Almanya.
    Buyrun size Finlandiya

espresso bunu beğendi.

Valla ben hiç hayatım dan memnun değilim ,

Hökümetiniz den acil bir istegim köprüye bir adam daha koysun olmuyor böyle tek adam ile performansı düşüyor sıra oluyor ..

Ben memnun değilim hükümütemizin bu işe el atması lazım bir adam koymalı köprüye yazık değil mi bu kadar ahaliye..
    gurcanozturk ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)