Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorda değer kaybını neye göre hesaplamılıyım

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhaba ben ismail yaklaşık 1 yıldır motor kullanıyordum ta ki geçtiğimiz ay kaza yapana kadar. Dalgınlığından dolayı etrafına bakmadan ara sokaktan çıkan bir araba bana çarptı polis raporlarında %100 ben haklı çıktım. Bugün de CB250R olan motorumun 8.300 tl lik bir onarım masrafı çıkartıldı 2019 model ve 14.000 km deydi. İlk defa başıma böyle bir şey geldiği için çok fazla bilgim yok sizlere danışmak istedim. Karşı taraf Ak sigorta onarım masrafını ödeyecek evet ama motorun değer kaybını nasıl alacam. Şuan motorun tam değerini nasıl hesaplamam gerekiyor? Sigorta şirketleri bu tarz durumlarda herhangi bir oyun yapıyor mu? Bilgilerinizi ve yapmam gerekenleri söyler misiniz?

Çok teşekkürler, herkese hayırlı günler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Değer kaybı davası açılıyor benim bildiğim sigortacına sor.

Motosikleti
    MT 25
    Motorunun değer kaybettiğini belirten. İmkan varsa tanıdık ustaya götürüp motoru perte çıkar fakat sen zannediyorum ki hasar tespitini yaptırmışsın. 3 Yaşına kadar olan araçlar 1-1 orjinal parça değişim hakkı var. Yetkili serviste gönül rahatlığı ile yaptırabilirsin. Değer kaybı için dosya kapandıktan sonra eksper raporların masrafların ile beraber bir dilekçe yazacak ve yollayacaksın

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Değer kaybını kaza durumunda sigorta şirketleri varsa kendi ekspertizleri yoksa anlaşmalı ekspertizler hesaplar.Biz hesaplayamayız.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Ben 2020 Temmuz ayında benzer bir kaza yaptım, XJ6 Diversion F ile.
    Daha önce kazası mazası olmayan bir motordu. Yetkili serviste 6500TL kadar bir tamir masrafı oluştu.

Değer kaybı başvurusu yaptım, reddettiler. Plastik aksam falan filan böyle bunlar tırı vırı şeylermiş.

İnwe Elensar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 390
    Selamlar, maalesef değer kaybı meselesi motosikletler için geçerli değil, üzgünüm. Profilime girip açtığım ikinci konuya bakabilirsin. Konuda geçen olaydan hemen sonra değer kaybı için önce karşı tarafın sigorta şirketine ardından konuyu değerlendiren makama ihtarname çektirdim fakat yasada plastik aksam için değer kaybı istenemeyeceği belirtiliyormuş. Benim plastik aksam haricinde değişen parçalarım da olmuştu ve bunu özellikle belirtmeme rağmen, değer kaybı konusunda hak talebinde bulunabilmem için motosikletin benzin deposuna kadar hasar alması gerektiğini söylemişlerdi. Tabii buna karşılık olarak ben de onlara; ''Motosiklet benzin deposuna kadar hasar almış olsaydı, şu an sizinle konuşuyor olamazdım.'' diye bir karşılık verdim ama fayda etmedi. Mahkemeye verip hakkımı arayamaz mıydım? Tabii ki arardım. Emsal karar alınması için sosyal medyayı&medyayı, motosikletle alâkalı forumları&siteleri hareketlendirip ortalığı ayağa kaldıramaz mıydım? Tabii ki kaldırırdım fakat harcayacağım efor, para ve her şeyden daha önemli olan zaman elde edeceğim üç kuruşa değmezdi. Gerçekten böyle olaylar yaşayınca bu ülkenin üçüncü sınıf bir Orta Doğu ülkesi olduğunu daha iyi anlıyorum. Avukatımla ve konuyla alâkalı hukuki bilgiye sahip diğer kişilerle bu meseleyi paylaştığımda, hukuki yollarla sonuç alma ihtimalimin olduğunu söylemişlerdi. Sonuna kadar giderim diyorsan böyle bir ihtimal mevcut ama sadece ihtimal mevcut, kesin bir sonuç değil.
    espresso bunu beğendi.

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Alıntı İnwe Elensar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hak talebinde bulunabilmem için motosikletin benzin deposuna kadar hasar alması gerektiğini söylemişlerdi. Tabii buna karşılık olarak ben de onlara; ''Motosiklet benzin deposuna kadar hasar almış olsaydı, şu an sizinle konuşuyor olamazdım.'' diye bir karşılık verdim ama fayda etmedi.
    Aboww depoya kadar mı.Şaşırmış olmalılar

İnwe Elensar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 390
    Bir de bana sorun. İlk defa E şıkkı görmüş 9. sınıf talebeleri gibi kalakalmıştım telefonun başında.
    Jeansque bunu beğendi.

Av.Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 Abs
    Sigorta şirketleri değer kaybı taleplerini reddediyorlar. Dava açman gerekli. Dosyaya tayin edilecek bilirkişi piyasa araştırması yaparak değer kaybını hesaplayacak. Ardından sigorta şirketinden bu bedeli alacaksın. Malum siteden bakarak değer kaybının aşağı yukarı ne kadar olduğunu hesaplayabilirsin. Avukatınla bu konuyu görüşmelisin. Sigorta avukatı davayı takip edeceğinden, tek başına davayı açıp kazanman zor.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    plastik aksam da saçmalamanın başka boyutu olmuş

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler