Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Depo 10 litre ama 5 litre doluyor! Sorun ne olabilir?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    R25
    Günaydın motor tutkunları, kafamda koskocaman bir soru işareti var.

Benim motorun deposu 10 Litre (CF 150NK) internette yazan budur.

Benzinim bitiyor ve fulleyince en fazla 5 litre doluyor. Yakıt deposu 10 litreyse, 5 litreye nasıl fulleniyor? Motorcu bir arkadaşa sorduğumda olur ya öyle şey, zamanla anlarsın dedi.

Siz değerli arkadaşlarım beni aydınlatırsa çok sevinirim. Sorun nedir? Ya da normal bir durum mudur?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sutlusoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Yedek depo da 5 litre olabilir mi? Çok oransız geldi bana.

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Genelde bu tip çok premium olmayan hintli/çinli motorlarda benzin göstergesi veya uyarı ışığı aslında içeride olan benzin miktarından daha azını gösteriyor ve kullanıcılarını yanıltıyor. Benzin bitti diye gidiyorsunuz halbuki içerde daha 5 litre daha var. Tavsiyem benzin depo kapağını açıp bakın veya depoyu sallayarak kontrol edin. Evet arkadaşınız doğru söylemiş zamanla buna alışıp tecrübe kazanacaksınız.
    espresso bunu beğendi.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özellikle bazı çinlilerde şöyle bir durum var, depo içindeki yakıt pompası gereğinden fazla yukarıda kalıyor ve bu pompayı yakıt soğuttuğu için depoda hala yeteri kadar yakıt olmasına rağmen gösterge size yakıt bitti diyor.
    Ha, kapağı açıp baktın yakıt yok, buna rağmen 5 lt alıyorsa o zaman iş başka.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yedek depo muhabbeti varsa ondan olabilir

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamamen sıfırladınız mı benzini?

Mesela benım bajaj tek diş kaldıgında 5 litre benzin aldım neredeyse full gösterdi :D

12 litre depo, demek ki tek diş kaldıgında içinde 5-7 litre arası benzin oluyor.

Sizde de benzer durumdur. tamamen bitirp deneyin.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yanına bir litre benzin al. Benzin bitti uyarısından sonra kilometreyi sıfırla. Benzin tamamen bitene kadar kaç km gittiğini kontrol et. Denemesi bedava. Benzin tamamen bitince depoyu ağzına kadar doldur ve ne kadar aldığını kontrol et.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanına bir litre benzin al. Benzin bitti uyarısından sonra kilometreyi sıfırla. Benzin tamamen bitene kadar kaç km gittiğini kontrol et. Denemesi bedava. Benzin tamamen bitince depoyu ağzına kadar doldur ve ne kadar aldığını kontrol et.
    Benim xmax'da benzin uyarısı çıktığında otobandaydım, ilk rastladığım benzin istasyonunda tadilat vardı benzinci kapalıydı, kepçeler kazıyordu ortalığı. Devam edip ilk çıkıştan çıkıp ilk rastladığım shell'den depoyu doldurmuştum. Yolda kalıcam diye korkmuştum ama yaklaşık 35km gittim öyle. Daha ne kadar giderdi bilemiyorum. Artık otoban gibi benzin istasyonu çok olmayan yollara çıkacaksam depoyu tam doldurup yola çıkıyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Benim duke yanilmiyorsam 13.5 litre aliyor.bugun benzini tum cizgiler bitene kadar kullandim.sonra depoyu fulledim 6.5 litre aldi.bu matematige gore depoda 7 litre saklamis

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Motosiklet sürüş anında genel olarak tam dik pozisyonda ve yakıt az uyarısı geldiğinde şamandıra konumuna göre tank seviyesinin en alta düştüğü andır.
    Yakıt alırken motosiklet genelde yan ayakta ise pompa ağzına yakıt daha erken temas ettiğinden depo yeterince dolmadan fullenmiş gibi olur ve göstergedede bazen full çizgiye kadar dolmuş görünür, ancak kısa bir mesafeden sonra bir çizgi eksilir.
    Bu bir ihtimal olduğu gibi yukarıdaki önermelerde ihtimal, daha detaylı analizi elbette sizin yapmanız gerekecek kök nedeni bulmak için.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)