Türkiyenin En Büyük Motosiklet Aksesuarları Sitesi
Kapat
Üye Girişi
Motovento
Motoruma.com
Motomax
MotoAVM

Ön Süspansiyon-Amortisör Hakkında?

CFMOTO 250 SR
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Merhaba,

Kullandığım motorun ön sağ amortisör keçesi yağ kaçırıyor bu da keçeyi yenilemeyi gerektiriyor tabii. Sormak istediğim, değişimde sıvı olarak 10 numara yağ kullanımının tavsiyesi olduğu? Bu ne derece doğrudur, uygun mudur? Motul'un da amortisör sıvısı üretimi yaptığını duydum. Farkı nedir? Eğer fark zinciri gazyağı yerine zincir temizleme spreyleri ile temizlemek gibiyse, tercihi ucuz olandan yana kullanmayı düşünüyorum.

Kazasız sürüşler.

Motosiklet Aksesuarları ve Ekipmanları Online Satış Sitesi
    Motomax
    cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Amortisor yağı yapan bir sürü marka var. Size uygun olanı alın bence. Diğer yağların amortisorde kullanılması belki amortisorunuzun calısma seklini motorunuza uygunsuz bi sekile getirebilir. Zincir örneği çok tartısmaya acık cünkü cok asırı bi etkisi olmuyor. Yani zinciri hic yağlamayan insanlar bile var acıkcası. Ama amortisoru o klasmana koymak, bence biraz daha tehlikeli.
    BlackBaron bunu beğendi.

Motosikleti
    duke 390
    Amortisor yaglarinin da akiskanligi var 4w 5w 10w gibi.derecelere gore suspansiyon yumusak veya sert oluyor.birde kac mm koyman gerektigi var.hepsi servis kitapcifinda yzar.
    Kitwpcik yoksa model ve yili yaz.googledan repair manuel bakariz
    BlackBaron bunu beğendi.

Motor yağlarında olduğu gibi amortisör yağlarında viskoziteler var.Fakat; sae10w ile amortisör yağındaki 10w aynı değil.Amortisör yağı 10w olarak satılıyor olsa da "w" logosu motor yağındaki ile aynı değil.Amortisör yağından daha kalındır.Viskozitenin amortisör sönümlemesi ile doğrudan ilişkisi vardır.5-30w ,20w amortisör yağı yaklaşık vizkoziteye sahip.içinde farklı kimyasallar var,köpük önleyici,keçe koruyucu gibi.Gerçi amortisör yağının köpürtmeniz için offroad veya asfalt yarışlarındaki gibi amortisörü limitlerinde kullanmanız lazım,köpürme sonucu amortisör hava yapsın.
    Forumlarda gördüğüm amortisör yağı yerine nispeten ucuz, farklı amaç için üretilmiş olsa da ATF şanzıman yağı kullananlar var.Yağ konusu forumların ana malzemesi üzerine çok tartışma döner.ATF yağları sıcaklık değişimlerine karşı daha dirençlidir.
    Benzer viskoziteye sahip motor yağları ile çatal yağlarını karşılaştırdığınızda (5w30 motor ve 20w20 çatal) 5w30'un akma noktası -34C ve 20w20'nin -22C'lik bir akma noktası vardır. -56C 10w40 motor yağının akma noktası yaklaşık -29C ve 10w çatal yağları için -32C civarındadır. Dolayısıyla 10w40 motor yağı, 10w çatal yağından 2 kat daha kalın olmasına rağmen, her ikisi de aynı sıcaklığa yakın.kalınlaşma ile ilgili olarak,çatal yağı eşdeğer motor yağından kötü ,ATF'den çok daha kötüdür.Enteresan ama amsoil sitesinde okumuştum.Özetle;Amortisör mevzusu ,zincir yağlama konusu bakım aralıkları,maliyetler göz önünde alındığında farklı örnekler.servis kitapçığında aksi belirtilmedikçe deneysel veya ucuz alternatiflere yönelmemenizi öneririm.
    BlackBaron bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Şahsen en iyi yağ neyse onu kullanırdım. Amortisör yağı ciddi iş yapıp yıpranıyor. Değiştirme masrafları yağ masrafından yüksek.
    BlackBaron bunu beğendi.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Virago 250'ye 10'luk mineral yag koydum, yillardir calisiyor.
    Fz6'ya yamalube'un amortisor yagindan koydum. Daha pahaliya geldi.
    Pek bir fark yok gibi.
    BlackBaron bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L
    motul olur veya başka marka fakat amortisör için olması önemli bi konu
    BlackBaron bunu beğendi.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ns 200
    eger modifiye pesinde degil iseniz orjinal wizkozitede şaşmayın.

amortisor yaglari 10w 15w diye gider. sayi arttikca kalinlasir yag.

mesela ben 10w 290ml olan orjinal pulsae amortisor yagini virajdaki hissiyat amaci ile 15w 150ml ile degistirdim. ama deneye yanila bu sayiyi buldum

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:16 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şahsen en iyi yağ neyse onu kullanırdım. Amortisör yağı ciddi iş yapıp yıpranıyor. Değiştirme masrafları yağ masrafından yüksek.
    hocam aslinda hic zor bisi degil. lastik sokebilen herkez yapar
    BlackBaron bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Bir çok fikir ve bilgi edindim; zaman ayırıp bilginizi paylaştınız, sağ olun.

Kılavuzdaki yöntem ne ise onu uygulamaya karar verdim. Kullanıcı kılavuzunda konu hakkında bilgi yok; servis kitabını araştıracağım.

Kazasız sürüşler.

Alıntı BlackBaron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir çok fikir ve bilgi edindim; zaman ayırıp bilginizi paylaştınız, sağ olun.

Kılavuzdaki yöntem ne ise onu uygulamaya karar verdim. Kullanıcı kılavuzunda konu hakkında bilgi yok; servis kitabını araştıracağım.

Kazasız sürüşler.
    Motorunuz FZ6 ise daha önce arkadaşımla çok araştırmıştık. Servis manuelinde önerilen yağ Yamaha Suspension Oil 01 olarak geçiyor. Ürün bu https://shopyamaha.com/product/detai...-motor-company
    Biraz araştırırsanız muadili nedir bulursunuz.

ANES MOTOR

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)