Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bu ne borusu ve neden elektrik bandıyla sarılı ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Loveless - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar F250
    Motoru ikinci el almıştım bu mart ayında. Son 1 aydır bir zırlama sesi vae motora gaz verince. Elimden geldiğince tüm grenajları egzozu ve kafa grenajını sıktım. Ama bu fotoğrafını attığım borunun civata kısmından geliyor zırıltı sanırım ya da onun içinden. Elektrik bandıyla da sarılı olunca şüphelendim. Ve bu zırlama umarım makinanın içinden gelmiyordur. Durumu açıklayabilir misiniz ?

https://hizliresim.com/8NachH

https://hizliresim.com/2xSWY2

https://hizliresim.com/m4KMwD

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sercanyucel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA Xcity 250
    Alıntı Loveless adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru ikinci el almıştım bu mart ayında. Son 1 aydır bir zırlama sesi vae motora gaz verince. Elimden geldiğince tüm grenajları egzozu ve kafa grenajını sıktım. Ama bu fotoğrafını attığım borunun civata kısmından geliyor zırıltı sanırım ya da onun içinden. Elektrik bandıyla da sarılı olunca şüphelendim. Ve bu zırlama umarım makinanın içinden gelmiyordur. Durumu açıklayabilir misiniz ?

Marka ve model yazsaydınız keşke.
    Motosikletinizin Buji Kablosu o Muhtemelen eskidi yenisini almaktansa elektrik bandı ile sarmış.
    EMRE1919 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Aynen buji kablosu
    sercanyucel bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar F250
    Alıntı sercanyucel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Marka ve model yazsaydınız keşke.
    Motosikletinizin Buji Kablosu o Muhtemelen eskidi yenisini almaktansa elektrik bandı ile sarmış.
    2016 model mondial z-one 150. Ben de zırıltının kaynağını ararken fark ettim.

sercanyucel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA Xcity 250
    2016 model mondial z-one 150. Ben de zırıltının kaynağını ararken fark ettim.
    Benim motosikletimden de zırıltı sesi geliyor kask olduğundan farkedilmiyor.
    Birgün kask takmadan 100 150 metre sürüp dinleyim dedim kayış tarafından çok küçük bir ses geliyor.
    25 30 km hızlarında ses gidiyor.
    O da scooter larda normal bişeymiş araştırmam sonucu öğrendim.

Kilometren 30 40 bin arası ise bir subab ayarı yaptırmanda fayda var. Birde o şekilde dinle.
    Çok önemsenecek bişey değil bence yani her motosiklet yapar.

Motosikleti
    Pulsar F250
    Alıntı sercanyucel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim motosikletimden de zırıltı sesi geliyor kask olduğundan farkedilmiyor.
    Birgün kask takmadan 100 150 metre sürüp dinleyim dedim kayış tarafından çok küçük bir ses geliyor.
    25 30 km hızlarında ses gidiyor.
    O da scooter larda normal bişeymiş araştırmam sonucu öğrendim.

Kilometren 30 40 bin arası ise bir subab ayarı yaptırmanda fayda var. Birde o şekilde dinle.
    Çok önemsenecek bişey değil bence yani her motosiklet yapar.
    15.800de. Hız ile alakası yok benimkinin. Gaz verip saldığımda çıkıyor. Hafif böyle zırıltı çıtırtı gibi anlayamadım. Gördüğüm her vida ya da alyanla sıkılan her şeyi sıktım. Kozmetik bir zırıldama ise sorun yok zaten ayna vs. zırıldar çinli motorda ben makinadan mı geliyor diye ilinti ediyorum.

ChuckBerry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB250R
    Buji Piposu o buji bulunuyor içerisinde. Büyük ihtimalle pipo hasar gördü ve yenilemekle uğraşmak istemediği için hasarı gidermek için bantla sardı. Buji pipoları masrafsız şeylerdir onu yenileyebilirsiniz ama zırıltı yapacak bir şey olduğunu sanmıyorum farklı bir sebebi noktası olabilir zırıltının. İçinizin rahat etmesi için çıkarın pipoyu buji anahtarıyla da bujiyi sökün kontrol edin bakalım belki buji tırnaklarında vs bir gevşeklik vardır.

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Buji piposu. Muhtemelen buji piposu çatlamış, çatlak buji piposu ise ateşlemede düzensizlikten (tekleme, silkeleme, üst devirlere çıkamama) ateşlememeye kadar kendini gösterebilir. 10-15 liralık bir parça, değiştirin gitsin.

Motosikleti
    Pulsar F250
    Alıntı ChuckBerry adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Buji Piposu o buji bulunuyor içerisinde. Büyük ihtimalle pipo hasar gördü ve yenilemekle uğraşmak istemediği için hasarı gidermek için bantla sardı. Buji pipoları masrafsız şeylerdir onu yenileyebilirsiniz ama zırıltı yapacak bir şey olduğunu sanmıyorum farklı bir sebebi noktası olabilir zırıltının. İçinizin rahat etmesi için çıkarın pipoyu buji anahtarıyla da bujiyi sökün kontrol edin bakalım belki buji tırnaklarında vs bir gevşeklik vardır.
    Zırıltı için bugün sanayiye gittim siboplardan yapabilir dediler. Motorla giderken de tık tık ediyor motorun içinde birşey. Ses kaydı alıp atıcam akşama doğru. Her gaz verdiğimde ufak bir çıtırtı duyuyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:54 ----------

Alıntı Blackeagletr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Buji piposu. Muhtemelen buji piposu çatlamış, çatlak buji piposu ise ateşlemede düzensizlikten (tekleme, silkeleme, üst devirlere çıkamama) ateşlememeye kadar kendini gösterebilir. 10-15 liralık bir parça, değiştirin gitsin.
    Yok hayır gayet gidişi sorunsuz motorun. Ama değiştireceğim.

Denizli İl Temsilcisi BLACK_ICE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014

Buji piposu metal ise ıslanınca motor çalışmıyor , büyük ihtimalle bunu önlemek için yapılmıştır. Kozmetik olarak çözümü ngk porselen buji kafası takmak dostum .

Motosikleti
    Pulsar F250
    Alıntı BLACK_ICE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Buji piposu metal ise ıslanınca motor çalışmıyor , büyük ihtimalle bunu önlemek için yapılmıştır. Kozmetik olarak çözümü ngk porselen buji kafası takmak dostum .
    Hocam o sorun halloldu da çıtırtı problemi kaldı kafayı yedirece bana sübap mı krank mı yoksa diye

temurlenk10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym wolf 250
    Kardeşim, anlattiginizdan anladığım kadarıyla sübap sesi olduğunu tahmin ediyorum,yalnız zorlanmış olan motorlarda eksantrik zinciri bir miktar bollaşarak benzer ses çıkarabiliyor,iyi bir ustaya sübap ayarı yaptırmanızı tavsiye ederim,düzelmez ise eksantrik zinciri veya gergisine bakmak gerekir. Zincir sağlam olup gergi yıpranmış olma ihtimalide var.Kazasiz belasız binmeniz dileğiyle iyi akşamlar dilerim.

Motosikleti
    Pulsar F250
    Alıntı temurlenk10 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim, anlattiginizdan anladığım kadarıyla sübap sesi olduğunu tahmin ediyorum,yalnız zorlanmış olan motorlarda eksantrik zinciri bir miktar bollaşarak benzer ses çıkarabiliyor,iyi bir ustaya sübap ayarı yaptırmanızı tavsiye ederim,düzelmez ise eksantrik zinciri veya gergisine bakmak gerekir. Zincir sağlam olup gergi yıpranmış olma ihtimalide var.Kazasiz belasız binmeniz dileğiyle iyi akşamlar dilerim.
    Sübap ayarı yaptırmayı planlıyorum ama kimseye de güvenemiyorum el ile yaparlar diye. Ben çok sakin kullanırım kesiciye girmişliğim yoktur 1 kere.16 binde sayılır motor zincirin eskiyeceğine ihtimal vermek istemiyorum gergisi de olabilir dediğiniz gibi ama inanın motordan az çok anlasam da makinasından pek anlamıyorum. Haftaya ön disk balata ve zincir değişecek. Bunlarla birlikte karbüratör ve sibop ayarı için 150tl istediler. Sibop ayarı için güvensem vereceğim fiyat çok gelmesine rağmen. Yakında 200km yol yapacağım ve yaptırmadan gitmeye korkuyorum yolda kalırım diye.

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zırıltı için bugün sanayiye gittim siboplardan yapabilir dediler. Motorla giderken de tık tık ediyor motorun içinde birşey. Ses kaydı alıp atıcam akşama doğru. Her gaz verdiğimde ufak bir çıtırtı duyuyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:54 ----------

Yok hayır gayet gidişi sorunsuz motorun. Ama değiştireceğim.
    Zaten tamir edilmiş halde olduğu için gidişi sorunsuz motorunuzun, o bant tamiratın üstüne izole olsun diye yapıştırılmıştır. O bantı sökerseniz, altında tadilat olduğunu görmeniz muhtemel. Ben size tamirli parça yerine yenisini kullanmanızı önerdim.
    2010 Kanuni Breton 21.000km|2013 Kuba XR 125 8.000km|2012 Hyosung GT250R 25.500km|2016 Bajaj Pulsar 200NS 14.500km|2018 Motolux Rossi 50(King 139)|2013 Mondial Mash 150 6.000km|2017 Mondial Drift 135 6000km|2021 RKS Azure 50|2022 Arora Freedom 50|2023 Hero Dash 125

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)