Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Şehir İçi Scooter Mı Maxi Scooter Mı?

Katılımcı sayısı
39. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Scooter (PCX - NMAX)

14 35.90%
  • MaxiScooter (XMAX - FORZA)

25 64.10%

İstanbul İçin Scooter/MaxiScooter Tavsiyesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba,

İstanbul içerisinde işe gidip gelmek için kullanmak üzere Scooter/Maxi Scooter bakıyorum. Şuan için köprü kullanmayacağım ama E5 kullanacağım ve kar yağmadığı sürece, yaz kış kullanmayı düşünüyorum.

Aşağıya maddeler şeklinde yazıyorum, cevaplarda bu şekilde olursa ortaya düzenli bir tecrübe paylaşımı, bilgi havuzu oluşur, başkalarına da yardımcı olur diye düşünüyorum. Şimdiden cevap veren herkese teşekkür ederim.

1) Hangi şehirde ikamet ediyorsunuz ve Scooter/MaxiScooter'ınızı hangi amaçla kullanıyorsunuz?
    2) Yaz/Kış kullanıyor musunuz? Kışın ilave aksesuar ve/veya önlemler alıyor musunuz?
    3) Hangi marka ve model Scooter/MaxiScooter kullanıyorsunuz?
    4) Scooter/MaxiScooter'ınızla ilgili sizin için artı ve eksi olan 3 şey söyler misiniz?
    5) Şuan Scooter/MaxiScooter'ınızı değiştirme imkanınız olsa ne alırdınız?
    6) Başka eklemek istediğiniz bir şey var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Scooter/MaxiScooter kullanıcısı değilim.

Tavsiyem ekonomik açıdan scooter olurdu. Abs'li oluşundan ötürü Nmax derim.
    Flaming0 bunu beğendi.

pcx 157 gelirse
    cevap değişir

Yeni PCX 150 ABS'den mi bahsediyorsunuz hocam? Baktığım kadarıyla gelip, gelmeyeceği bile belli değil galiba.

evet
    tork kontrol de var
    bekliyorum
    aslında sh gelse daha iyi olur

Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Tecrübelerim ve fikirlerim;

1- İstanbul Anadolu Yakasında ikamet ediyor Avrupa yakasında çalışıyorum. 11 km mesafe var. Herkes uzak sanıyor ama üsküdar, kadıköy bana daha uzak geliyor. Maxi scooterım var her iş için kullanıyorum. İş, gezi, uzun yol, alışveriş için vs... Araba sürmeyi bilmem hevesimde hiç olmadı babamın 2 tane aracı var birini veriyor istemiyorum.

2- Yaz / kış kullanırım. İlave aksesuar pek kullanmıyorum. Üşürsem yağmurluk giyerim ama gerek olmuyor. 4 mevsim montun içliği yetiyor boynuma buf takarım rüzgarı keser. Kaskın içinde buf durmuyor dursa kaskın içinde de kullanırdım. Kask (Schuberth s2 sport + interkomuda var)Giydiğim pantolon motor pantolonu olduğu için normal kottan daha kalın kumaşı var. 4 riders marka. Ayağımda yaz-kış bot var.

3- 2015 Model Sym Joymax 250 lik motor kullanıyorum. 2016 martından beri.

4- Artı yönleri konforu, otomatik olması, sele altı ve topcase'e tüm kıyafetlerimi koyabilme, trafiğe takılmamam (15 dk da işe gidiyorum servis ile gidersem 1 saat ya da geçiyor 1 saati biraz) deflektör sonucu rüzgarı çok yemiyorum. Eksisi bakım aralığının kısa oluşu (3000 de 1 ), uzun yolda hızı yetmiyor ve lastikleri küçük oluşu. Aman aman eksi değil bana göre.

5- Benim ayaklardaki rahatsızlıktan ötürü başka maxi scooterlara terfi edebilirim. Aklımda Piaggio x10, sym 600 , honda sw t 600 modelleri var. Hayalim ise bmw c650 gt , suzuki burgman 650.

6- Gönül rahatlığı ile kullanıyorum bakımlarını aksatmam asla en son bakımı Ordu, fatsa da yaptırdım. her yer için kar ve buzlanmalar hariç sürmüyorum. 50 bine yaklaşıyorum. 2. sahibiyim 1500 km iken almıştım. Ege - akdeniz turu adanaya kadar gittim adanadan tek günde istanbula geldim ve karadeniz trabzona (uzun göl yaylası, Sümela manastırı vs gezdim temmmuz ayında) kadar sürdüm. (Aslen orduluyum) Belli başlı yerlerede gitmişliğim var; Denizli pamukkale, çanakkale, tekirdağa sık sık, izmir, eskişehir , kütahya, ankara...

Uzun yola çıkmayıp şehir içinde sürecekseniz scooter alın, uzun yol planınız varsa maxi alın hem şehir içi hem şehir dışı daha rahat edersiniz.
    Flaming0 ve NERO2810 bunu beğendiler.

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    E-5 kullanacak olduğunuz için pcx yada nmax yerine aynı fiyatlara xcity yada joymax daha yararlı olabilir.
    Flaming0 bunu beğendi.

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    1) Hangi şehirde ikamet ediyorsunuz ve Scooter/MaxiScooter'ınızı hangi amaçla kullanıyorsunuz?
    istanbul, işe gidip gelme + sağa sola gitme

2) Yaz/Kış kullanıyor musunuz? Kışın ilave aksesuar ve/veya önlemler alıyor musunuz?
    yaz kış kullanıyorum. kıyafet zaten zorunlu, ön cam kış için çok iyi olur. arka çanta da aynı şekilde. kurye elcikleri de baya işe yarıyor.

2.5 yıl kymco agility 125 (22bin km), 2 yıl 3 aydır da sym hd2 200i (15 bin km)

4) Scooter/MaxiScooter'ınızla ilgili sizin için artı ve eksi olan 3 şey söyler misiniz?
    + 15 bg, büyük jantlar, çok geniş olmadığı için aralardan daha kolay geçme.
    - abs yok, biraz daha güçlü olabilirmiş (20 bg gibi), kalkıştaki titreme

biraz daha güçlü, çok geniş olmayan ve oturuş pozisyonu daha dik bir scooter ama böyle bir model kalmadı gibi.

yok.
    Flaming0 bunu beğendi.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    istediğim sorudan başlamak istiyorum:
    İstanbul'da yaşıyorum ve motosikletimi de her amaç için kullanıyorum. Bir tek ev taşımadım :D

Sezonluk değil 4 mevsim kullanıcıyım. Kışın motosiklet için ekstra bir şey yapmıyorum. Normal korumaların dışında yağmurluk giyiyorum. Ama elcik ısıtmayı ve elcik rüzgar koruma taktırmayı da düşünüyorum.
    Honda Forza 250
    led aydınlatmaları güzel ancak biraz daha güçlü olabilirdi diye düşünüyorum veya ben biraz daha aydınlık sevdiğim için olabilir. aynalarda da sıkıntı var ancak kör nokta aynası alıp halledebiliyorsun bu sorunu. artı olarak da öncelikle yakıt tüketimi oldukça iyi. ortalama 3,0lt/100km şeklinde ilerliyor benim kullanımımda. bagaj ve çanta ikilisi ise hayvani bir alan sunuyor. çekiş kontrol, abs filan ise güvenli bir sürüş sağlıyor.
    açıkçası scooter olarak sadece motor gücü olarak daha güçlü bir motosiklete geçmek isterim. ancak klasman olarak africa twin vs almak isterim. ama 250cc bandında almak istediğim başka model yok şu an.
    Kask, eldiven vs. ekipman önemli.
    Flaming0 bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM Duke 250
    Açıkçası ben de maxi scooter ya da scooter kullanıcısı değilim. Ancak işe gidip gelirken (git gel 50 km), herhangi başka bir işim olduğunda, şehir içi ve şehirlerarası yoğun olarak motorumu tercih ediyorum. Aşağıdaki soruları trafikte gözlemlediklerime dayalı cevaplayacağım, umarım yardımı dokunur.

İstanbul'da ikamet ediyorum ve motorumu(duke 250) neredeyse her ihtiyacım için kullanıyorum.

Yaz-kış kullanıyorum, kışın kesinlikle ama kesinlikle yağmurluk ve su geçirmeyen bot öneriyorum. Eldiven yine bir şekilde idare edebilirsiniz ama bütçeniz varsa su geçirmeyen bir eldiven öneririm.

Scooter kullanmıyorum.

Gözlemlediğim kadarıyla maxi scooter kullanan arkadaşlar sele altı hacimlerinden dolayı yağmurluk, kask, mont, ufak tefek alışveriş için tercih ediyorlar, ayrıca motor gücüne bağlı olarak yüksek hızda akan trafikte daha güvenli seyredebiliyorlar. Dezavantaj olarak biraz daha geniş olması aşırı dar yerler için sıkıntı olabilir scooter'a göre ama yine de bence dezavantaj sayılmaz.

Şu an ikisinden birini almayı düşünsem kesinlikle maxi scooter alırdım. Gerektiğinde uzun yol yapmama olanak veriyor ve bagaj hacmi gerçekten düzel.
    Marka olarak SYM'yi tercih edebilirdim. Modelleri bana çok hoş geliyor.

İki veya daha çok seçenek arasında kaldığınızda genelde ne alırsanız alın, diğerini alsam mı diyebiliyorsunuz. Sanırım insan olarak yapımızda var. Ama kendinize şunu sorun, hangisini alırsam baktığımda pişman olmam ? Hangisi ile daha mutlu olurum ? Emin olun bir kere karar verip aldıktan sonra sürerken keyif alıyorsanız, o zaman doğru tercih yapmış olursunuz.

Sürç-i lisan ettiysem affola.
    Flaming0 bunu beğendi.

Selamlar,

Ankara'da yaşıyorum. Honda Forza 250 sahibiyim. Yaklaşık 2000km kullandım. İşe gidip gelmek (günlük 120km), alışveriş, günlük olarak kullanıyorum.
    Henüz kışın kullanmadım. Ancak özellikle soğuk ve yağmur için ekipman almak gerekir.
    Honda Forza 250
    +Titreşim çok az. İş yerim 60km uzaklıkta. Çevre yolunu ve şehirler arası yolları kullanıyorum. Yormuyor.
    +Sele altı hacmi çok geniş. Kaskımı montumu sele altına koyabiliyorum.
    +abs, çekiş kontrol güven veriyor.
    +düşük yakıt

-250cc yer yer yetersiz geliyor özellikle benim yolum üzerinde fazlaca yokuş var, zorlanıyor.
    -arka çanta ile pideci sanıyorlar
    -arka stoplar biraz küçük. çanta ile görünürlük azalıyor.

muhtemelen Honda Integra gibi yüksek hacimli bir maxi scooter ile değiştirirdim.

Motosiklet kullanmaya bu sene başladım. Forza 250 ilk motosikletim. Genel olarak çok memnunum. Özellikle işe gidip gelirken çevre yolu ve şehirler arası yollarda çok rahat ediyorum.
    Flaming0 bunu beğendi.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Aslında cevap basit, dediğin gibi SADECE şehir içi kullanacaksan OTOYOL KULLANMAYACAKSAN PCX ya da NMAX işini fazlasıyla görecektir. E-5 dediğimiz yerde 90km/h ile gitsen zaten en hızlı sensin, Maxi Scooter alıp extra ağırlık ve hacim dezavantajını yaşamana gerek yok.

Ama dersin ki " ben yılda 1 kere de olsa bir uzun tur yaparım ya da otoyola çıkarım " .. o zaman da tabii ki Maxi Scooter al çünkü Nmax ya da Pcx ile nasıl desem .. korkarsın ... küçük Scooter ile açık alanda yiyeceğin rüzgar bile seni zorlar ..

Ben de eski Scooter müptelalarından olduğum için sorulara " geçmiş zaman gözüyle " cevap vereyim ;

İstanbul / İşe gidiş ve geliş ..

Kullanıyorum / Kışın içlik ve yağmur geçirmeyen mont ve pantolon kullanıyorum, tabii ki içlerinde ya da dışlarında korumalar oluyor. Aksesuar olarak çakar lamba .. kış akşamlarında ki özellikle yağışlı havalarda çok işe yarar.

Pcx kullandım otoyol için yetmedi sonrasında da Forza 300 ve S3 Advance kullandım ..

Az rüzgar yemek, az çamur ya da su ile muhatap olmak, bagajının olması avantaj .. ancak küçük tekerlek ve yetersiz amortisör bir dezavantaj ..

Değiştirip Cbr 500R almıştım, amacım benzer yakıt ve benzer konfor ile daha güçlü bir motosiklet kullanmak istediğim içindi. Bagaj işini de depo üstü çanta / kuyruk çantası ve arka çanta taşıma demiri ile hallediyorum

Her zaman iyi lastik ve iyi balata kullan.
    Flaming0 bunu beğendi.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim.
    Gökhan_Aygün bunu beğendi.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    150-250cc fiyatina maxsym 400 öneriyorum. Çünkü ben satıyorum

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    1) İstanbul. Yamaha 250 cc maxiscooter'ım vardı. Ulaşım, spora gidiş, etkinliğe katılım için kullanırdım.
    2) Yaz-kış kullanım. Lastikleri sürekli kontrol ettirip, ayda 1 kez bayiye ve ustaya ayrı ayrı uğrardım. Kışın koruyucu ekipman kalınlığını arttırırdım.
    3) ref: cevap 1.
    4) Artı: Say say bitmez. A'dan B'ye gitmenin en güzel yolu. Eksi: Kazaya karışmadığın sürece yok denecek kadar az. Bir de cc büyüyüyorsa maliyet artıyor. Tek eksisi ABS olmamasıydı. Xcity modeliydi. Sonra Xmax'e evrildi bu model ve onlarda var. Dijital ekran seven biriyim. Full dijital ekran: yakıtı vs gösteren o yoktu.
    5) Yaklaşık 60 gün önce değiştirdim. Ve birkaç gün önce R25 modelini aldım. Sebebi tamamen kişisel zevk. Hayalim olan motosikletti. Başlıklarıma da bakabilirsiniz. Halen maxiscooter'cıyım ve savunurum. Elimde olsa yine gider scooter alırım. Scooter= bulgur pilavı benim için.
    6) Eğitim alın, Kendinizi eğitmeye devam edin; öğrenmek süreçtir, Kask takın, Ekipmansız 10 metre dahi kullanmayın ve ASLA anahtarı başkasına vermeyin.

Son olarak Yamaha'ya ödediğim hiçbir kuruş için pişman değilim.
    Flaming0 ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2018 Yamaha nmax 125

Ankaradayım. İşe gidip gelmek için kullanıyorum. Git gel 15km.

Yaz kış kullanıyorum. Anlaş Winter Grip 2 lastik takılı yazında onu kullanıyorum. Pantolon mont içlik kışlık eldiven kullanıyorum. Elcik ısıtma taktırcağım.

Nmax 125

+ 1 saatte gittiğim 7 km yi 10 dk da gidiyorum.
    + her sabah sürerken mutlu oluyorum. Pozitif başlıyorum güne
    + hanıma paket servis yapıyorum artık saat farketmeksizin bu biraz hanımın artısı oldu
    - henüz bir eskilik durum yaşamadım
    Xmax 250 ya da forza 250 almak isterdim. Ama sadece şehir içi kısa mesafe olduğu için gereksiz bir harcama olacak diye düşünüyorum.
    Yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum
    Flaming0 bunu beğendi.

praetorian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Yakın zamanda kariyer değişikliğim olabilir ve akabinde İstanbul içi ulaşım için bir maxi scooter düşünebilirim.
    Yararlı başlık olmuş, hem açana hem de katılımcılara teşekkürler..
    Flaming0 bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Flaming0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba,

İstanbul içerisinde işe gidip gelmek için kullanmak üzere Scooter/Maxi Scooter bakıyorum. Şuan için köprü kullanmayacağım ama E5 kullanacağım ve kar yağmadığı sürece, yaz kış kullanmayı düşünüyorum.

Aşağıya maddeler şeklinde yazıyorum, cevaplarda bu şekilde olursa ortaya düzenli bir tecrübe paylaşımı, bilgi havuzu oluşur, başkalarına da yardımcı olur diye düşünüyorum. Şimdiden cevap veren herkese teşekkür ederim.

1) Istanbul. Otomobilim yok, olmasini da istemiyorum, esim otomobilini yenilesin diye scooterimi da sattim. Istanbul'da otomobil sahibi olmak delilik. Scooteri her durum icin kullaniyorum, ulasim, gezi, sehirlerarasi vs.

2) Yaz/Kis kullaniyorum. Yagmurlugum (2 parca alt/ust) ve ince bir polar surekli sele altinda olur, durup giyerim yagarsa. Eldiveni ve botu su gecirmez secin sizden rahati yok.

3) Forza 250 vardi, bu hafta basinda sattim.

4) Oldukca dengeli, rahat ve guven verici bir scooter. Hem sehir icinde hem de sehirlerarasi yollarda kullandim. Eksi olarak; kisa amortisor mesafesinden dolayi derin cukurlarda rahatsiz edebiliyor.

5) Kullanabilir miyim bilemiyorum ama Sehir ici ve bozuk yollar icin X-ADV, sehirlerarasi yollar icin C650 veya Burgman 650.

6) Scooter ile esya tasimak kadar kolay bir sey yok. Bu yil 3 kez Istanbul-Kusadasi yaptim, tum gardrobumu tasidim gibi. Topcase olmadigi halde
    Flaming0 ve espresso bunu beğendiler.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    X-ADV kullanan Beylikdüzü Beykent'te bir arkadaş var. Ara sıra denk geliyorum, önlü arkalı sıkışık trafikte seyrediyoruz. Benim geçtiğim yerden oda geçiyor. Benim cihazda öyle ufak tefek değil.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)