Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

YILLARDIR MOTOSİKLET KULLANMAMA RAĞMEN YENİ YENİ BAŞLAYAN KORKU

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    NK 250
    Merhabalar ben paketçiliği de sayarsak yaklaşık 10 sene aralıksız motosiklet kullanmaktaydım. Geçen sene dizimden ameliyat olmam gerekti ve ameliyat olmadan önce motosikletimi satıp bir süreliğine araba kullanıp tekrar geri dönmeyi planlıyordum. Arabamı aldım iyileşmem bir sene sürdü ve şimdi tekrar motosiklet aldım ama kullanamıyorum. Fren yaparken korkuyorum dönerken korkuyorum 40'ı 50'yi geçemiyorum zaten. Hiç başınıza böyle bişey geldi mi tekrar alışmak için herhangi bir tavsiyesi olan var mı ?
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Eğitim alın, belki korkunuzu yenersiniz.
    Uzun zaman binmeyince insanda korku oluşabiliyor, korkmak ayıp değil, korkan uzun yaşar.
    isoozdmr ve uykucusirin bunu beğendiler.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    20 Senedir motor kullanan biriyim, aynı durum bende de var. Simdiye kadar hic kazaya karismadigim halde.
    Ozellikle son 5 senedeki kaza haberlerini ve videolarını seyretmekten ya da yaşlanmaktan da olabilir. Motora binme süremi gittikçe kısaltıyorum.
    Yine de motor heyecanimi kaybetmedigimi soyleyebilirim.

Motosikleti
    NK 250
    Hiç demeyin ya şu dönemde içim kıpır kıpır oluyor atliyim tek başıma da yaylalara fln çıkim serin serin bi kafa dinliyim diye ama durum anlattığım gibi işte.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben de yaklaşık 1.5 yıldan beri motosiklet sürmüyorum herhalde tekrar başlasam benzer bir korku bende de oluşabilir.Uzunca bir süre motosiklet sürmeyince,arabanın konforuna ve güvenliğine alışınca bu şekilde bir korkunun oluşması normal gibi.

Bunun yanında 2017 yılında geçirdiğim ameliyat sonrası bende de motosiklet korkusu oluşmuştu.Geçirdiğim ameliyat kaza ile alakası yoktu basit bir kıl dönmesi ameliyatıydı.Bir akşam hastanede kaldım o da benim gibi sıkıntılı adama yetti zaten.Bende zaten fazla ölüm korkusu yoktu ama bu sefer hastanede yatma korkusu başladı.Kaza geçirirsem günlerce hastanede kalırsam ne yaparım korkusu gibi bir korkuydu.Ben yavaş yavaş fazla trafik olmayan yerlerde motosiklet sürmeye başladım sonra alıştıkça trafiğe çıktım.Yani sürdükçe,hastane olayını kafamdan attıkça ve zevk aldıkça o korku yavaş yavaş yok oldu.Yalnız o dönemde hastane korkum olmasına rağmen motosiklet sürmeyi çok özlemiştim bir yandan korkuyor diğer yandan sürüp zevk alıyorum.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    pulsar ns200
    Yakın zamanda bir arkadaşım kaza yapıp bileğini kırınca 1 2 hafta hiç motosiklete binmedim. Kazayı düşünüyordum sürekli kendi başıma gelirse diye kuruntu yapıyordum. Daha sonra ufak ufak başladım. Motosiklet kullanırken sadece yola konsantre olarak başka hiç bir şey düşünmeyerek atlattım. Bir tür psikolojik durumdu benimki kafada bitiyordu ve bitirdim. Umarım atlatırsınız. Güvenli sürüşler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Ben motorumu 2016 Aralık ayında aldım. kış soğuk falan derken ehliyet almam Haziran başını buldu, ehliyetim yok diye de kendi motoruma binmedim. Bir kaç defa kardeşim sürdü artçı olarak bindim. Ehliyeti aldıktan sonra da o ara işler çok yoğun oldu fırsat bulup binemedim, motor istanbul'un diğer ucunda kardeşimin motorunun yanında durunca ha deyince gitmek de olmadı. Bu arada altın elbiseli adam Barkın kaza geçirince daha bi korktum. Sonra fırsat buldum, kapalı alanda hakimiyet eğitimi aldım ve eğitimden sonra korkum geçti de trafiğe çıkmaya başladım.

Şimdi yine uzun süredir motora binmiyorum ama tekrar binmeye başlarken yine bir eğitim almayı düşünüyorum.

içini kıpırdatan başka şeyler varsa
    sıkıntı yok

fazil,
    20 sene boyunca hiç kazaya karışmamanız imkansız.Başka bir araca veya yayaya çarpmadım deseniz inanabilirim ama motosikletten mutlaka düşmüşsünüzdür.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Arkadaşım high side yiyip motoru bırakmak zorunda kalınca ve kaval kemiğine sokulan çivileri röntgen filminde gösterince ben de bi kaç ay isteksiz oldum ancak bi süre sonra geçti. Yine hala sağda solda kaza haberi görünce yine bir trafik anksiyetesi yaşıyorum.

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    2011-2012'den beri motor kullanıyorum nedense benimde sola dönüşlerim kötü,sağ dönüşler kadar iyi yapamıyorum sağdaki kadar yatıramıyorum motoru.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Arada olur öyle, kullanmaya başlayınca yavaştan geçer. Özellikle kaza yapmış sürücülerde kaza sonrası sıklıkla ortaya çıkan bir durum.

Aslında az miktarda olması iyi, daha dikkatli ve daha defansif sürmeye yardımcı olup sizi gereksiz risklere girmekten korur ve sizi daha dikkatli bir sürücü yapar.

Ama fazlası çok tehlikeli, bu korku sizi aşırı çekimser ve kararsız sürmeye iterse normal hızda girdiğin virajda bile "acaba" dedirtip kaza yaptırabilir. Birçok örnek kaza videosu var. Adam viraja giriyor, aslında çok rahat virajı alabileceği hızda olmasına rağmen korkup frene dokunuyor ve motoru dikleştireyim derken yoldan çıkıp kaza yapıyor.

Sürmeye devam ettikçe, arada gerekli eğitimleri alırsan, motosiklet hakimiyetin de arttıkça bu korku mutlaka azalır.
    Her şeyi denemenize rağmen eğer korkun azalmıyorsa motora bir süre ara vermek de iyi bir fikir olabilir.

Motosikleti
    Bn125
    Motosikleti cumartesi günü bayiden alacağım. Ben de şu an baya gergin sayılırım. Sürüş öncesi hocam sağ olsun trafikte bir sürme şansı yakalamıştık o gün trafikte bir doblo yanımdan 0 geçmişti neredeyse. Ertesi gün sınavda 2 kere sarı taksi tarafından sıkıştırıldım ki belirtmem gerek arkamda ve önde 2 kurs aracı vardı. Yani trafiğin gerçekten tehlikeli olduğunu iyi kötü anlayabildim. Yüksek ihtimal pazartesi trafiğe çıkmaya başlarım. Planım kısa mesafe akıcı trafiği olan yollarda gitmek ve yoğun trafikten kaçınmak. Mümkün olduğunca odaklı ve sakin kalmaya çalışmayı deneyeceğim. Neden anlattım bunları onu da bilmiyorum ama hocam bende de hafiften bir tabiri caizse göt korkusu var. Bakalım korku iyi miymiş görcez...

motordan korkmak çok normal çünkü biliyoruz görüyoruz geçende bir arkadaşın arkadaşı anlattı (ortamda ben vardım diye) ilçeler arası yolda giderken 10-20 sn önce olmuş kazanin üstünden geçmişler kol bacak arabanın altı bile kan olmuş

Motosikleti
    NK 250
    Teşekkürler tavsiyeleriniz için bir süre ufak ufak gidelim bakalım nolacak

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu durum aktif kullandıgında bile olabiliyor.

haftanın cogu günü 15 km boyunca bi otobanı kullanıyorum, otobanda eğer başlarda salağın birisinin yaptıgı bir sacmalık yuzunden kaza tehlikesi atlatıyor isem 15 km nin kalanı boyunca sağ şeritten sakin sakin ve gergin kullanıyorum.

Öyle birşey olmaz ise orta şeritten yapıştırıyom

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    15 senedir motor üstündeyim, bazen sabah tedirgin işe gelip akşam rahat rahat eve dönüyorum veyahut tam tersi, yalnız İstanbul trafiğinin kalabalıklığı beni her geçen gün daha çok tedirgin ediyor, sürekli sıkışık trafikte sağdan soldan biri çıkacak mı, bir anda üstüme bir araba kıracak mı diye düşünmekten yoruluyorum, sürekli bir korku ile sürüyoruz, artık uzak bir yere gitmeyeceksem ya da çok kısa mesafeye, haftasonu motor kullanmıyorum, inanılmaz kalabalık oluyor her yer, güzel huzurlu yollarda sürmeyi özledim.

Motosikleti
    Revival 50cc - Nmax 125 cc
    Yanlış örneklere bakıpta soğumak yanlış değil mi ?

retox70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aynı korkuyu yaşamıştım, kaza sonrası yaklaşık 3 ay ayağımı kullanamadım, fizik tedavi ile düzeldim. Uzun zaman tedirgin kullandım. Bazı bünyeler böyle , olaylardan etkilenebiliyor. Kızıltoprakta Platin Kamil vardı kulakları çınlasın, vücudunda kırık , platin boldu. Hala da sürmeye sağını solunu kırmaya devam ederdi. Diyeceğim korku ile kullanma, çok zorlama.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı İsmailTKDMR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar ben paketçiliği de sayarsak yaklaşık 10 sene aralıksız motosiklet kullanmaktaydım. Geçen sene dizimden ameliyat olmam gerekti ve ameliyat olmadan önce motosikletimi satıp bir süreliğine araba kullanıp tekrar geri dönmeyi planlıyordum. Arabamı aldım iyileşmem bir sene sürdü ve şimdi tekrar motosiklet aldım ama kullanamıyorum. Fren yaparken korkuyorum dönerken korkuyorum 40'ı 50'yi geçemiyorum zaten. Hiç başınıza böyle bişey geldi mi tekrar alışmak için herhangi bir tavsiyesi olan var mı ?
    Gayet normal bir durum. Bilinç altınızdaki kendinizi koruma refleksi sizi tedirgin ediyor. Dizimden ameliyatlıyım o kadar sıkıntı çektim şimdi düşersem daha kötü olurum düşünceleri sizi korkutuyor.

Zamanla geçer, zamana bırakın.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler