Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Yatak mı sardı? (Yamaha r25)

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle selamun aleyküm değerli motosiklet.net üyeleri. Birkaç gün öncesinde 38 bin km ye adım atan 2017 model yamaha yzf r25 motosikletimden cam titrercesine bir ses gelmeye başladı. Bunun üzerine motosikletimi birkaç km daha sürdüm ve sesin gaz açıkken gelmeye başladığını anladım. Ustama danıştım ve götürdüm egzantrik zincirinden kaynaklanıyor gibi geldi motoru açmamız lazım dedi. Durumum müsait olmadığı için biraz araştırma yaptım ve bu halde çok zorlamamak ve uzun yol yapmamak şartıyla idareten sorun yaşamadan motosikleti kullanmaya devam edenlerin olduğunu öğrendim. Buna rağmen 2 gün motosikletime düzgün binmedim. Bugün sabah saatlerinde yola çıktım ve performans kaybı olduğunu sesin bi nebze daha ufak gaz tepkilerinde bile gelmeye başlayack kadar arttığını farkettim. Kırmızı ışığa takıldığım sırada motosiklet rölantide olmasına rağmen 4 diş ısı seviyesine ulaştı sonra da 5 diş oldu. Telaşlandım ama motoru stop etmedim vitese takmadan müsait bir yere alıp ustamı aradım. Konuştuğumuz sırada 6 diş e yükselerek kadranın hararet seviyesini doldurdu. Ustamdan motoru kapat önerisini aldım. Stop edip birkaç dakika fanda beklettim 3 dişe kadar düştü tekrardan. Sonra tekrar yola koyuldum ustaya götürebilmek için. Yolun yarısında fark ettim ki sesler daha çok artmaya başladı. Sağa çektim ve yardım istedim. Yardım yoldayken rölantide çalıştırdım ama sesi videodaki gibiydi. Ustama da dinlettim yatak veya piston eteği olabilir şeklinde birşeyler söyledi. Malum dağıtma işi uzun süreceğinden erkenden gerçeği öğrenmek istedim ve dayanamadım bu konuyu açtım. Bu neyin sesi olabilir. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.
    https://youtu.be/eENr4Hc2iVg

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Videoya ulaşamıyorum arkadaşım, geçmiş olsun buarada.

Forumlarda acemiyim şu anda düzelttim.
    Çok teşekkür ederim

fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998
    Öncelikle büyük geçmiş olsun.Ya hocam anlamışsın sorunu direk komple motoru söktürsene. Aman daha fazla kullanma direk açtır çok fazla masraf çıkarmadan.
    Verusrex bunu beğendi.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Çok kötü yatak vuruyor. Geçmiş olsun. (Başka bir şey çıkar mı bu ses; düşük ihtimal)

Mazur görün 38 bin km 2017 motor nasıl olur da bu kadar kısa sürede yatak sesi verir. Bunu da bir araştırın.
    Yağlamada sıkıntı olmasın Ustanızla görüşün. Motor açılmışken tüm parça yağ kanallarını güzelce temizlettirmenizi (ilaç ile) tavsiye ederim.

Çok teşekkür ederim. Egzantrik dediklerinden normal karşıladım hayatımın hatasını yapmamışımdır umarım. her şey pazartesi belli olacak umarım altından kalkabilirim masrafının 2 sene bekleyip 6 ay kadar kullanmak ve yeni model bir motorda bu sorunu yaşamak beni çok üzdü.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:07 ----------

Umarım düşük ihtimalin içinde yer alırım diye ufacık bir umudum var. Neyden kaynaklandığını anlarız en azından umarım. Tavsiyeler ve geçmiş olsun dileğiniz için çok teşekkür ederim allah rağzı olsun.

leons - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ZX10R 2015
    Ilk sahibi degilsin galiba, muhtemelen önceki sahibi veya sahipleri muhtemelen bakimsiz veya eksik yag ile kullanmistir ve bu ses yatak sesidir. Geçmiş olsun

4. Sahibiyim bildiğim kadarıyla. 12 bin km yaptım alalı 8 ay oluyor. 5 bin km ya zorladım ya zorlamadım önceki sahibi de gayet sakin bir sürücüye benziyordu tecrübeli biri olduğunu belli etmişti zaten. Sağlık olsun zamanı geri getiremiyoruz neden bir motosiklete böylesine bakımsız binerler anlamış değilim, gerçekten yazık. Çok teşekkür ederim tekeriniz düz bassın.

Motosikleti
    Alıntı Verusrex adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4. Sahibiyim bildiğim kadarıyla. 12 bin km yaptım alalı 8 ay oluyor. 5 bin km ya zorladım ya zorlamadım önceki sahibi de gayet sakin bir sürücüye benziyordu tecrübeli biri olduğunu belli etmişti zaten. Sağlık olsun zamanı geri getiremiyoruz neden bir motosiklete böylesine bakımsız binerler anlamış değilim, gerçekten yazık. Çok teşekkür ederim tekeriniz düz bassın.
    Yağ pompası değişti mi acaba servisten?
    Verusrex bunu beğendi.

Önceki sahibi küçük bi radyatör borusunun geri çağırım sonucu servis kapsamında değiştiğini söylemişti. 2015 lerde var diye biliyordum yağ pompasını sordum hayır bunda değişmedi demişti. Az önce araştırdığım kadaruyla bu sorundan muzdarip olan birkaç kişiyle karşılaştım şikayet sitesinde. Motorumun garantisi bitti diye biliyorum km si gereği. Sorun yağ pompasındansa zararımı servis karşılar mı acaba?

Motosikleti
    Önceki sahibi küçük bi radyatör borusunun geri çağırım sonucu servis kapsamında değiştiğini söylemişti. 2015 lerde var diye biliyordum yağ pompasını sordum hayır bunda değişmedi demişti. Az önce araştırdığım kadaruyla bu sorundan muzdarip olan birkaç kişiyle karşılaştım şikayet sitesinde. Motorumun garantisi bitti diye biliyorum km si gereği. Sorun yağ pompasındansa zararımı servis karşılar mı acaba?
    Yanlışım varsa düzeltin r25leri sanki çağırmışlardı bu sebepten dolayı.
    Verusrex bunu beğendi.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    İlk ses geldiği anda kapatsan belki şuan ödeyeceğin miktarın yarısını öderdin.

Motordan fena ses geliyor. İşinin ehli bir yerde yaptır.
    Verusrex bunu beğendi.

Motosikleti
    2016da açılan bir konuda sorunlu motorların şase kodlarının olduğu bi link varmış. Bakın belki yardımı dokunur.

https://www.motoroids.com/news/yamah...d-front-brake/
    Verusrex bunu beğendi.

İlginiz için çok teşekkürler. Kontrol ettim fakat eşleşmiyor. Yarın yamahayı arayıp durumu anlatacağım muhtemelen orada da şase no isteyecekler çağırma olup olmadığını doğrulama amaçlı. Ama 2017 modellerde yağ pompasına geri çağırım yapıldığını sanmıyorum sadece radyatör ve debiyaj mili falandı galiba. 2015 ve öncesinde yağ pompasını duymuştum.

Motosikleti
    MT 25
    İlginiz için çok teşekkürler. Kontrol ettim fakat eşleşmiyor. Yarın yamahayı arayıp durumu anlatacağım muhtemelen orada da şase no isteyecekler çağırma olup olmadığını doğrulama amaçlı. Ama 2017 modellerde yağ pompasına geri çağırım yapıldığını sanmıyorum sadece radyatör ve debiyaj mili falandı galiba. 2015 ve öncesinde yağ pompasını duymuştum.
    benim mt'de varmış önceki sahibi yaptırmış.

2017 model mi?

Motosikleti
    YZFR25
    2017 modelde sadece radyatör hortumu ve vites mili yayı geri çağırması var onlarında bazılarında sadece radyatör hortumu değişiyor.

Bu konularda tecrübeli değilim ama ses beni rahatsız etmedi. Yani şöyle rahatsız etmedi evet çok garip bir ses var hiç normal sesi değil ama çok düzenli geldi bana.Basit olmasa da sandığınızdan daha basit bi problem olabilir ama bundan kaynaklı hasar gören parçalarında ileride patlak vermemesi açısından değişimi, masrafı çok olabilir. Allah yardımcınız olsun. Dediğiniz gibi zaman geri gelmez kendinizi üzmemeye çalışın ne olacaksa o olur bu saatten sonra. Değişmez. Kendinizi yıpratmanıza gerek yok sonuç değişmeyecek. Şükür siz uzun yolda giderken bi sıkıntı çıkmammış ve kilitlememiş.

Motosikletin ışıkta ısınmasıda bu problemden kaynaklı olabileceği gibi korkudan düşük devir ve yavaş kullandığınız için fazla ısınıp yeterli soğuyamamış ve rölantide kalınca rüzgarında kesilmesiyle ısının artması olabilir. 6. Diş biraz şüphe verici ama iki olayın birleşimi sonucu olabilir. Bizde sıcak havalarda ışıklarda 4. 5. dişi görebiliyoruz.

Motosikleti
    MT 25
    2017 model mi?
    evet 2017
    .....
    Verusrex bunu beğendi.

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Yatak sesi bu malesef geçmiş olsun.En yakındaki yetkili yada özel servise sakin bir şekilde motorunuzu en kısa sürede götürün.

Geçenlerdede benim motorun piston kol yatağında sıkıntı çıkmıştı 150 kilometre bu şekilde sürmek zorunda kalmıştım bereket versin kol çıkarmadan Antalya'ya ulaştırabilmiştim motoru 850 lira sıkışıvermişti
    Verusrex bunu beğendi.

Geçmiş olsun. Umarım en az masrafla atlatırsın bu süreci.

Muhtemelen: "R25 180 yapıyo haci" diye aldın bu motosikleti ve motorun tüm sınırlarını zorladın. Sen yapmadıysan da önceki sahipleri bunu yaptı. Çünkü bu km'de bu arıza hiç olağan değil. Belki km geri sarılmıştır bilemiyoruz, fakat 250cc motoru 180 ile zorlamak akıllıca bir hareket değil.

İhtiyaca göre motosiklet almak lazım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)