Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kaynak yaparken konjektörü yaktım

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Rks Newlight 125 Pro - Rks Rk 150
    Motosikletimin bir yerimi kaynak yaparken yanlışlıkla kaynak pensesini akünün artı kısmına bağlanan kabloya değdirdim konjektörü yaktı yeni sipariş verdim onu bekliyorum takmadan bilemem ama başka bir yere zarar vermişmidir acaba :(

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Modül+Stator+Ateşleme bobini+Tüm sigortaların kontrol edilmesi gerekir. Gösterge de kullanılmaz hale gelmiş olabilir. İş bittiğinde tüm aydınlatmaları da özellikle kontrol etmeyi unutmayın. Sinyal açık kalmışsa röleyi de yakabilir. Malesef çok kötü bir iş yapılmış, bir araç için elektrik tesisatında yapılabilecek en kötü senaryolardan biri. Umarım en iyi senaryo ile masrafsızca atlatabilirsiniz. Geçmiş olsun.
    liquem ve sutlusoda bunu beğendiler.

Motosikleti
    Teşekkür ederim yanımdakiler ile konuşurken dikkatsizlik sonucu değdirmiş bulundum :(

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Not:kaynak işi yapılırken motorsiklet çalışır vaziyette yapılmalıdır
    maktama bunu beğendi.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı karayel90 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlış, yazdığınızı kesinlikle yapmayınız.
    Kaynak yapmadan önce akü kutup başları muhakkak sökülmelidir.
    Yapılabilirse daha emniyetli olsun diye bütün ECU, regülatör gibi elektronik devrelerin soketleri çıkarılmadır.

Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlış, yazdığınızı kesinlikle yapmayınız.
    Kaynak yapmadan önce akü kutup başları muhakkak sökülmelidir.
    Yapılabilirse daha emniyetli olsun diye bütün ECU, regülatör gibi elektronik devrelerin soketleri çıkarılmadır.
    simdiye dek bir defa bile böyle birseyi ne duydum ne de gördum.
    calisir durumda bir araca kaynak yapmak, hele ki motosiklet gibi daha dar alanda calismak zorunda birakan bir arac?

celikat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayabusa
    kim diyor bunu? hayatımda böyle saçma sapan bir tavsiye görmedim.

Motosikleti
    Bu arkadaş dalga geçiyor bence üstüne gitmeyin :D benim kaynak yaptığım yer aküye yakın bir yerdi. Kutup başlarını söktüm ama gidipte sökük kabloya değdirdim işte :D :((((((((((((((

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Arkadaşlar kaynak yaparken daha motor çalışır vaziyette mi olsun yoksa akü kutup başları sökük mü olsun kararını veremiyoruz. 2 argümanı da savunan arkadaşların elbet bir bildiği vardır ama ben olsam kaynaktı, mekanikti, boyaydı iyi bilmediğim konu için motosikletime bir başıma girişmezdim. Emin olun tam hakim olmadığımız konuda motosikletlerimize vereceğimiz zarar, ustalarımıza ödeyeceğimiz işçilik parasından fazla.

Kural[Z]'nin dediği bölümleri kontrol edin. Ayrıyetten ne tür bir kaynak türü kullandığınıza göre de bu durum değişir.

Ark kaynağı kullanan arkadaş bu durumu sormuş ve aldığı cevapları okuyabilirsiniz alttaki linkten.
    https://www.quora.com/If-I-arc-weld-on-the-frame-of-my-motorcycle-do-I-need-to-take-precautions-to-avoid-damaging-electronics-in-the-ignition-system

Motosikleti
    Alıntı SlimeDont adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kural[Z]'nin dediği bölümleri kontrol edin. Ayrıyetten ne tür bir kaynak türü kullandığınıza göre de bu durum değişir.

Ark kaynağı kullanan arkadaş bu durumu sormuş ve aldığı cevapları okuyabilirsiniz alttaki linkten.
    https://www.quora.com/If-I-arc-weld-...gnition-system
    Elektrot kaynağı kullandım. Daha önce 3 motorada yaptım bir zararını görmedim belki parçaları bozmadı hemen ama ömrünü yedi bilemem ama bir sıkıntı yaşamamıştımm

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:45 ----------

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar kaynak yaparken daha motor çalışır vaziyette mi olsun yoksa akü kutup başları sökük mü olsun kararını veremiyoruz. 2 argümanı da savunan arkadaşların elbet bir bildiği vardır ama ben olsam kaynaktı, mekanikti, boyaydı iyi bilmediğim konu için motosikletime bir başıma girişmezdim. Emin olun tam hakim olmadığımız konuda motosikletlerimize vereceğimiz zarar, ustalarımıza ödeyeceğimiz işçilik parasından fazla.
    Bizimkisi deneyerek hakim olma yolu oldu abi :D konjektör gelmedi geldiği zaman kontrol edicem sağı solu başka hasar var mı. Başka parçaları direkt bozmasada belki ufak bir hasar bırakmış olabilir ve daha kolay bozuşmasına yol açabilir
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Roland-Kane adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elektrot kaynağı kullandım. Daha önce 3 motorada yaptım bir zararını görmedim belki parçaları bozmadı hemen ama ömrünü yedi bilemem ama bir sıkıntı yaşamamıştımm

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:45 ----------

Bizimkisi deneyerek hakim olma yolu oldu abi :D konjektör gelmedi geldiği zaman kontrol edicem sağı solu başka hasar var mı. Başka parçaları direkt bozmasada belki ufak bir hasar bırakmış olabilir ve daha kolay bozuşmasına yol açabilir
    İnşallah başka hasar yoktur. Bende bu konularda hiç yetenek yok, dün depo kapağımı söktüm evde boya atayım dedim. Rezil ettim depo kapağını, bugün gittim nalburdan boya sökücü ve zımpara aldım ki dün berbat ettiğim depo kapağını toparlayayım diye

Motosikleti
    İnşallah başka hasar yoktur. Bende bu konularda hiç yetenek yok, dün depo kapağımı söktüm evde boya atayım dedim. Rezil ettim depo kapağını, bugün gittim nalburdan boya sökücü ve zımpara aldım ki dün berbat ettiğim depo kapağını toparlayayım diye

https://i.hizliresim.com/NjjQbK.jpg
    Ee son durum nedir abi tekrar boyadın mı yoksa boyayı söküp bıraktın mı? Başka bir parça üzerinde deneyerek elini alıştır abi

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Asil Özbay hanımefendi'nin nepal yolculuğu sırasında CRF 250'nin yan ayaklık tabanı kırılıyordu ve bir motor ustası(ya Hindistandı yada Pakistan) motoru çalıştırmasını istiyor ve kaynağı öyle yapıyordu

Benim kendi motor ustamında bir kaç sefer böyle yaptığına şahit oldum.
    Dayım torna ustasıdır ama kaynak,ölçüm kesme,biçme işlerinde oldukça iyidir oda benim motorun ayaklığını kaynatırken çalıştırmamı istemişti.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ee son durum nedir abi tekrar boyadın mı yoksa boyayı söküp bıraktın mı? Başka bir parça üzerinde deneyerek elini alıştır abi
    Hemen hemen tüm boyayı boya sökücü ve 3 farklı kalınlıkta zımparayla yok ettim. Şu an boyasız, metal görünümünde ki buna razıyım. Bugün-yarın bir depo kapağı stickerı aldım mı görünümü toparlarım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:11 ----------

Asil Özbay hanımefendi'nin nepal yolculuğu sırasında CRF 250'nin yan ayaklık tabanı kırılıyordu ve bir motor ustası(ya Hindistandı yada Pakistan) motoru çalıştırmasını istiyor ve kaynağı öyle yapıyordu

Dayım torna ustasıdır ama kaynak,ölçüm kesme,biçme işlerinde oldukça iyidir oda benim motorun ayaklığını kaynatırken çalıştırmamı istemişti.
    Dediğim gibi üstadım, ben kaynak işinden anlamadığım için elimde malzeme,aparat olsa bile girişmem. Girişsem bile oluşturduğum sıkıntıyı çözmesi için yine ustam Yakup'a yol görünür.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

https://i.hizliresim.com/NjjQbK.jpg
    sprey boyayı yakından veya çok miktarda sıkmışsın galiba. biraz uzaktan hafif hafif sıksan kolay hallolurdu.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı -ZERO- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sprey boyayı yakından veya çok miktarda sıkmışsın galiba. biraz uzaktan hafif hafif sıksan kolay hallolurdu.
    Etrafın boyanmasını engelleyecek malzemem yoktu, etraf batmasın diye yakından sıktım, patates olduk. Gerçi bugün uğraştım,toparladım durumu.

Motosikleti

biraz araştırayım çalışır vaziyette kaynağı bari :D

Etrafın boyanmasını engelleyecek malzemem yoktu, etraf batmasın diye yakından sıktım, patates olduk. Gerçi bugün uğraştım,toparladım durumu.
    Abi şimdi benim aklıma girdin bende boyucammmmm

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    biraz araştırayım çalışır vaziyette kaynağı bari :D

Abi şimdi benim aklıma girdin bende boyucammmmm
    Orijinal herzaman daha iyidir

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Ark kaynağı yerine argon kaynağı tercih edilmeli. Ark kaynağında elektrik sisteminr zarar riski hep vardır.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)