Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sprey-Fırın Boya vs Sulu Kaplama vs Folyo Kaplama

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha Dragstar650
    Herkese merhaba. Ankara' dan sizlere yazmaktayim. Dragstar 650 (siyah) sahibiyim ve renk degisimi yapmayi dusunuyorum. Ama aklimda deli sorular sprey yada firin boya mi, sulu kaplama mi , folya kaplama mi karar veremedim. Fiyat/performans olarak hangisi daha mantikli? Ankara icin onerisi olan var mi? Simdiden tesekkur ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    superboycu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    4 sene folyo kaplama işi yaptım, renk değişiminde oldukça etkili ve eski renge dönebilmek kolay lakin belirli bir zamandan sonra ( kaplama folyosunun kalitesine göre değişir) atmalar kalkmalar olabilir yıkarken dikkat etmen gerekir eğer kaplama yapmak istersen önereceğim en iyi folyolardan biri olan 3M markası, bu arada piyasada reklam folyosu satılıyor bunları kullanmayın ömrü kısa oluyor, araç kaplama için tasarlananlari tercih edin

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    imkan var ise en iyisi zımpara, astar ve akrilik oto boyasıdır.

Motosikleti
    Yamaha Dragstar650
    #superboycu, peki bu kaliteli kaplamalarin omurleri ne kadar ve maliyeti hakkinda bilgi verebilir misin?

#ulkerhan, bu anlatmis oldugunuzu internetten izledim, bana da sprey boya isi daha kaliteli geldi. Bir sorun da su aslinda, ankarada bile motor boyama isini yapacak usta bulmakta zorlaniyorum, arac boyama yapanlar da ugrasmak istemiyor.

Ben de ilk arkadaşın dediği gibi eski boyaya dönüş kolay olduğu için renk değiştirme folyosu öneririm. Ancak tazyikli su vurursan yapıştırma yerlerinden kalkabilir. Dilediğin zaman orijinale dönebilmen ve üzerinde folyo varken bu orijinal boyanın korunmuş olması avantajın olarak elinde kalır.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Hocam sprey boya ile sakın uğraşmayın istediğiniz performansı tutturmanız çok zor ve cebinize büyük zararı dokunur.
    En güzeli boyatacağınız parçaları oto boyacıya götürün tertemiz kapalı odada boyatın.
    Dert ve tasadan kurtulursunuz inanın. Tecrübelerle sabittir.
    Tabi bunlar kalıcı boya için seçenektir.
    Daha önce böyle konular forumda var onlara da bakmanızı tavsiye ederim.

Alıntı Ozgun06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    #superboycu, peki bu kaliteli kaplamalarin omurleri ne kadar ve maliyeti hakkinda bilgi verebilir misin?

#ulkerhan, bu anlatmis oldugunuzu internetten izledim, bana da sprey boya isi daha kaliteli geldi. Bir sorun da su aslinda, ankarada bile motor boyama isini yapacak usta bulmakta zorlaniyorum, arac boyama yapanlar da ugrasmak istemiyor.
    Eger 3M ürününü kullanırsanız ve aracı iyi bir usta kaplarsa , size düşen yikamalarda tanzikli suyla kaplamanın bitim yerlerine tanziyi vurmazsanız uzun süreler kullanabilirsiniz.

Not : 2014 senesinde kaplamış olduğumuz 2011 model araç halen o kaplamayla durmakta ve sapa sağlam.

Burada önemli olan kaliteli malzeme , iyi usta ve en önemlisi kullanıcının ilerleyen zamanlarda aracı nasıl yıkadığı.

Bu işi 2018 de bıraktım o zamanlar c segmenti iri bir arabayı 3900Tl ye kalkıyorduk.

burada asıl para eden kaplama malzemesi 3M kaliteli ve pahalı, aksi taktirde 1900tl ye kalmadığımız araçlarda oldu.

güncel fiyatını şuan bilmiyorum ama motosiklet pek birşey tutmaz.

Alıntı superboycu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4 sene folyo kaplama işi yaptım, renk değişiminde oldukça etkili ve eski renge dönebilmek kolay lakin belirli bir zamandan sonra ( kaplama folyosunun kalitesine göre değişir) atmalar kalkmalar olabilir yıkarken dikkat etmen gerekir eğer kaplama yapmak istersen önereceğim en iyi folyolardan biri olan 3M markası, bu arada piyasada reklam folyosu satılıyor bunları kullanmayın ömrü kısa oluyor, araç kaplama için tasarlananlari tercih edin
    Aynen katılıyorum bende arabanın belli kısımlarına ucuz yollu reklam folyosu yaptırmıştım gri renkli folyo sarımsı kahverengi cins bişeye döndü ve sökerken ağlattı resmen . Birde oracal markayı öneriyorlar o nasıl?

Alıntı Selami27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen katılıyorum bende arabanın belli kısımlarına ucuz yollu reklam folyosu yaptırmıştım gri renkli folyo sarımsı kahverengi cins bişeye döndü ve sökerken ağlattı resmen . Birde oracal markayı öneriyorlar o nasıl?
    Oracal kullandığımız bir üründü gayet başarılı ama hava kanallı olan kaplamaları başarılıydı, kullanılabilir. Ama uzun seneler kullanicam derseniz 3m den şaşmayın.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Sprey boya ve firin boya arasındaki fark boyanın tanecik boyutudur. Sprey boya ile boyanan yüzeye yakından baktığınızda portakal kabuğu gibi bir form gözükür.

Bu ara sprey boyayı düzgün atabilmek bu konuda tecrübeli olmayı gerektirir.

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    superboycu kardeşimiz varken ukalalık gibi olmasın ama bir kaç noktayı dikkatinize sunmak isterim:
    - Kaplama öncesi zemin temizliği (kaplamaya hazırlık anlamında temizlik, foşur su değil) ömrünü ve başarıyı doğrudan etkiler
    - Güneş -özellikle ülkemizdeki kadar güçlü güneş- boyanın da kaplamanın da baş düşmanı. En iyi malzeme, en iyi uygulama bile güneşin altında erken ihtiyarlar.
    - Basınçlı su -biz yanlış kullandığımız için- kaplamayı (aslında cilayı/boyayı da hatta lastikleri bile) zedeler. Basınçlı su doğru teknik ile kullanılırsa kaplama zarar görmez.

Boya Konusunda
    İyi bir motosiklet boyaması yapacak kişi bulmak zor. Gerçek bilek ve boya (malzeme) bilgisi sahibi olmak gerek; bu da ancak eskilerin becerebildiği bir şey. O sınıftaki adamlar için de motosiklet boyamak zaman kaybı gibi bir şey oluyor çünkü fabrika kalitesinde motosiklet boyamak gerçekten zor iş (açılı, dışbükey yüzeyler sebebiyle); cilası daha da zor.
    Boya işini bilen kişiler için boyanmış motosikletlerde kusursuz işçilik çok çok enderdir, iyi iş de azdır. Biz baktığımızda renge ve parlaklığa tav oluyoruz ama işi bilen: "Şurada, şurada bir de şurada kusur var." diyor ilk bakışta.
    Kısacası iyisi var mıdır? İllaki vardır fakat maliyet, zorluk açısından kaplama daha iyi gibi geliyor bana.
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)