Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ABS Fren

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba Benelli BN251 motosiklet satın aldım fakat motoru depodan eve götürürken yağ kaçağı olduğunu fark ettim. Satan kişi motorun altından birşeyi sıktı. Ardından arka fren ABS kutusundan da yağ gelmeye başladı. ABS kutusunu açıp akıtan yeri sıktı ve düzeldi. Başka bir servise götürdüm oda kontrol etti bir sorun yok dedi biraz arka freni kullan açılır dedi. Açılmazsa 500 bakımında bakarız dedi. Ama arka fren tutmuyor gibi hissediyorum anca tamamen basıyorum en sonda hafif kavrıyor. Sorun bende mi yoksa frenim mi tutmuyor anlamadım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hava almış sanırım frenin

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    bencede hava almış olabilir yada motor 0 ise balata ve disk 0 olduğundan en başlarda ısırması tutması zor oluyor oda normal bastıkça düzelicek.ama yinede kontrol et başka bir sorun çıkmasın.motor 0km ?

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hayırlı olsun

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Balatalara yağ bulaşmış olabilir mi? Kontrol ediniz.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    "ABS kutusu" ne?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "ABS kutusu" ne?
    sanırım fren kaliperinden bahsediyor..

yağ kaçağı olduysa diske ve balatalara da gelmiştir , çok zayıf tutması bu sebepledir , temizlik için sprey kullanabilirsin , 200-300 km sonra normalede dönebilir..
    hasmet ve cıbılduck bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Onceki kasa tnt25 kullanan arkadaşimin başina gelen benzer bir olay,

Arka fren alt merkezi bakin merkezi diyorum kaliper degil,

He işte

Oradaki fren hidroligi hortumu burkuldugu icin frenlerde dozlama sorunu yaşamişti,

Bende salincaktaki kroşeyi açip hortumu düzledim,alt merkeze dogru gerdim ve sorun çözüldü.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    abs kutusu çok iyiymiş ya

hortumu sabitlemek için plastik kelepçe alabilirsiniz yapı marketlerden.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Belli ki tecrübeli değilsiniz. Motosikletlerde arka fren zaten ön fren gibi tutmaz durmak için değil denge için ön frenle beraber kullanılır.

Frenin doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için önce fren sistemi soğukken yola çıkın ve motosiklet hareket halindeyken frene yavaşça basın, frene bastıkça motosikletin fren kuvvetinin artıyor olması lazım. Hiç basmamış gibi devam ediyorsa diskte-balatada kayganlaştıran bir pislik vardır veya mekanizmadaki bir sorundan dolayı pedaldaki kuvvet kalipere gitmiyordur. Sistemde hava kalmış olabilir.

Fren pedalına yapılan baskı bir noktaya geldiğinde arka tekerin kaymaya başlaması lazım. Pedala abanmana rağmen teker kaymıyorsa kuvvet iletilemiyor demektir. Sistemde hava kalmış olabilir veya tamamen farklı bir sorun olabilir.

Birkaç defa hızlanıp fren yap ve frenlerin ısınmasını sağla. Soğukken düzgün çalışıp ısınınca sorun çıkıyorsa fren hidroliğinde su var ve ısınınca buharlaşıp şişiyor demektir.

Motosiklet daha yeni olduğu için hidrolikte su olması pek mümkün değil. Belki serviste ilk hidrolik doldurulduktan sonra havası alınmamış olabilir ama bu da çok düşük ihtimal. Büyük ihtimalle acemi olduğunuz için arka frenin verdiği his size garip geliyor ve normal çalışan freni bozuk sanıyorsunuz. Deneyimli bir sürücüye motorunuzu verip frenleri test etmesini isteyebilirsiniz.
    gezginkral, fz6_fazer, yigozya ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Bence sadece pedal ayarında sorun var. Boşluk biraz azaltılırsa sorun çözülecektir.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    yeni motosikletin balata ve disklerinin, (motor rodajı gibi düşünün) birbirine alışması gerekir.
    servisin tavsiye ettiği gibi bir süre kullanın, kendiliğinden düzelecektir.

bu arada frenlere fazla yüklenmekten kaçının. sakin kullanın, ani hızlanmayın ve ani fren yapmanızı gerektirecek şekilde araç kullanmayın.

Öncelikle değerli yorumlarınız için hepinize çok teşekkür ederim. Motosiklet konusunda tecrübesizim. Satın aldığımda frenin havasını aldılar. Şuan da motor yeni çalıştığında fren hiç tutmuyor 1 km falan yol gittiğimde frene basıyorum en sonda tutuyor. Yorumlarınızdan ve kendi yorumumdan yola çıkarak birincisi hidrolik yağının azaldığını düşünüyorum ikincisi pedal ayarı olabilir diye düşünüyorum. 80 km hıza çıkınca köklüyorum frene motor güzel şekilde yavaşlıyor fakat ayağım ile çok bastırmak zorunda kalıyorum.

Merak edenler ve sorun ile araştırma yapanlar için yazıyorum. Bugün arka frenim hiç tutmamaya başladı. Hidrolik hortumlarında yağ vardı. Yağın geldiği yer motosikleti aldığımda da ilk akıttığı yer ile aynı. Aşşağıya fotoğraflarını bırakıyorum. Parçanın ismini bilmediğim için yazamadım bilen varsa yardımcı olursa iyi olur. Yarın servise götüreceğim.
    Klasöre buradan erişebilirsiniz:
    BN251
    https://yadi.sk/d/cFxyYZTa5jP_UQ

Alıntı whofeedisid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merak edenler ve sorun ile araştırma yapanlar için yazıyorum. Bugün arka frenim hiç tutmamaya başladı. Hidrolik hortumlarında yağ vardı. Yağın geldiği yer motosikleti aldığımda da ilk akıttığı yer ile aynı. Aşşağıya fotoğraflarını bırakıyorum. Parçanın ismini bilmediğim için yazamadım bilen varsa yardımcı olursa iyi olur. Yarın servise götüreceğim.
    Klasöre buradan erişebilirsiniz:
    BN251
    https://yadi.sk/d/cFxyYZTa5jP_UQ
    Garantisi varsa servis garanti kapsamında halletsin işi, boşyere para vermeyin.

Evet garantili daha 200-300km'de ilk bakımı bile yapılmadı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:20 ----------

O parçanın ismini biliyor musunuz? İnternetten araştırıp bilgi sahibi olmaya çalışıyorum da.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)