Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet yağ seçimi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bajaj Discover 125ST
    Merhabalar bajaj discover(125lik) motorumun yağını değiştirmeyi düşünüyorum önce sizlere danışayım istedim.Normalde motul 5100 kullanıyordum pek anlamam yağın kalitesinden vites geçişletinde sorun yaşamadım ama bu sefer motul 7100 koymayı düşünüyorum.Motorumun kilometresi fazla olduğu için sanırım 80-90km/h sabit giderken yüksek devirde oluyor motor araştırdıgıma göre tam sentetik yağ yüksek devirde çalışan motorları daha çok rahatlatıyormuş sanırım ve arkadaşımın bana söylediği birşey de motoruma tam sentetik yağ koymamam getektiği motora zarar verebilirmiş bu ne kadar doğru? Biraz uzun oldu kusuruma bakmayın cevaplarınızı bekliyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    bak dostum deymez motul 7100 yagi koymak benimde st 125 var 1 senedir her yagi koyuyorum en iyisi 20/50 opet kamyon yagi arada bulursam monere 20/50 bu motosikletin motoru gercekden saglam ne koyarsan koy ama ince yag koyma yakar icer haberin olsun.

Motosikleti
    Bajaj Discover 125ST
    Alıntı kurubuzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bak dostum deymez motul 7100 yagi koymak benimde st 125 var 1 senedir her yagi koyuyorum en iyisi 20/50 opet kamyon yagi arada bulursam monere 20/50 bu motosikletin motoru gercekden saglam ne koyarsan koy ama ince yag koyma yakar icer haberin olsun.
    Neden 20-50hocam çok kalın değil mi? Bilmediğim için soruyorum

kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    kitapciginda öle yaziyo kullana kullana hissediyosun 10/40 yaglari yuksek devirde yakiyo ama kalkipda motul 7100 verme yazik parana varsa etrafinda bu motel kullanan kuryelere sor onlardan daha iyi bilgi alirsin bu forumda benden baskâ st 125 kullanan yok 😉

RÇ1978 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba 100 T9
    100 - 125 - 150 cc için yaz kış Motul 4T Scooter expert 10w40 kullanıyorum daha bugün yağ değişimi yaptırdım gayet memnunum scooter diye ucuz ucuz yağları ''Abi bu olur sana'' Diye tavsiye ederler hiç bulaşma motul'dan şaşma 7100 serisi race motorlar için bilgin olsun .

Eneos marka yağı tek geçerim orjinal japon malı yağ hem kaliteli hem fiyat uygun

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı EMRE_R19 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eneos marka yağı tek geçerim orjinal japon malı yağ hem kaliteli hem fiyat uygun
    Eneosu bende denemek istiyorum yıllık bakım geldi ama yamahanın bu yamalube inadı beni delirtiyor dışarıdan kendi yağını getirmeni de kabul etmiyorlar.

Bajaj discover için motul 7100 çok gereksiz olur 5100 yeterlidir viskozite için kullanım kitapçığını internetten edinebilirsin

Alıntı 10Ridvan10 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar bajaj discover(125lik) motorumun yağını değiştirmeyi düşünüyorum önce sizlere danışayım istedim.Normalde motul 5100 kullanıyordum pek anlamam yağın kalitesinden vites geçişletinde sorun yaşamadım ama bu sefer motul 7100 koymayı düşünüyorum.Motorumun kilometresi fazla olduğu için sanırım 80-90km/h sabit giderken yüksek devirde oluyor motor araştırdıgıma göre tam sentetik yağ yüksek devirde çalışan motorları daha çok rahatlatıyormuş sanırım ve arkadaşımın bana söylediği birşey de motoruma tam sentetik yağ koymamam getektiği motora zarar verebilirmiş bu ne kadar doğru? Biraz uzun oldu kusuruma bakmayın cevaplarınızı bekliyorum
    Yıllardır motoruma göre bi 5100 (yarı sentetik) bi 7100 (fullsentetik) koyan biri olarak sana şu bilgileri vereyim kısaca basit bir şekilde.
    Yarı sentetik esnafın dostu uygun yollu.
    Full sentetik biraz daha maliyetli pahalı olan yol. Sonuçta 125 cc gidipte full sentetik koyman pek anlamlı olamaz piste girecek kabiliyette bi motorun yok benim önerim 125'te yarı sentetik koy .R25 gibi 600cc gibi bir motora geçersen o zaman kıtipyozluk yapma full sentetik koyarsın.
    Not:Full sentetik yağ koyarsan son süratte biraz daha iyi performans vereceğinden yakıt ortalaman garanti olarak artıyor haberin olsun.

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    7100 gereksiz biz arkadaşın Discover'a Castrol 15w50 koymuştuk yazın titreşimi falan iyi olmuştu. Kışın 10w40 denemeni tavsiye ederim 500km de bir yağ seviyesini kontrol et. Kullanım kılavuzu 20w50 dese de hem yaz hem kış için çok kalın olduğunu düşünüyorum.

Motosikleti
    Bajaj Discover 125ST
    Alıntı gokseleren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yıllardır motoruma göre bi 5100 (yarı sentetik) bi 7100 (fullsentetik) koyan biri olarak sana şu bilgileri vereyim kısaca basit bir şekilde.
    Full sentetik biraz daha maliyetli pahalı olan yol. Sonuçta 125 cc gidipte full sentetik koyman pek anlamlı olamaz piste girecek kabiliyette bi motorun yok benim önerim 125'te yarı sentetik koy .R25 gibi 600cc gibi bir motora geçersen o zaman kıtipyozluk yapma full sentetik koyarsın.
    Not:Full sentetik yağ koyarsan son süratte biraz daha iyi performans vereceğinden yakıt ortalaman garanti olarak artıyor haberin olsun.
    Hocam önceki yağlarım 5100dü indirim zamanında aldım aralarındaki var 5-6 tl idi şuan7100 siparişi verdim sadece denemek istedim ustama sordum motorun için sorun olmaz dedi kullanabilirsin dedi indirim olmasaydı iki model arasındaki fark dağ gibi resmen indirim varken denemek istedim sadece

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:30 ----------

Alıntı zeynelhazan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    7100 gereksiz biz arkadaşın Discover'a Castrol 15w50 koymuştuk yazın titreşimi falan iyi olmuştu. Kışın 10w40 denemeni tavsiye ederim 500km de bir yağ seviyesini kontrol et. Kullanım kılavuzu 20w50 dese de hem yaz hem kış için çok kalın olduğunu düşünüyorum.
    Siparişi verdim en azından denemiş olurum discoveri yeni aldım o yüzden hangi yağ daha etkilidir pek fikrim yok benim için arkadaşınıza sorabilirmisiniz hangi yağları kullanmış hangileri daha etkili olmuş diye

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:32 ----------

Alıntı gokseleren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birde dediğiniz gibi performans etkisini merak ediyorum duyduğuma göre 7100 deviri biraz daha rahatlatıyormuş 90-100 ile gazı sabitleyince devir bi hayli yüksek en merak ettiğim de o devri nasıl etkileyecek acaba

HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Ben kendi motoruma koymuştum 7100. Hayyyvan gibi yağ eksiltmişti..

Kursad55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Aynı motosiklet i kullanıyorum bir çok yağ denedim castrol motul vs şu an Petrol Ofisi nin 10w 40 yağını kullanıyorum nette 27 lira gayet memnunum tam sentetik yağ. Fazla paraya gerek yok böyle de çok iyi

Motosikleti
    Alıntı HRider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben kendi motoruma koymuştum 7100. Hayyyvan gibi yağ eksiltmişti..
    Bende de 1000kmde 400ml eksildi ben motoruma kusur bulmuştum ama internette gördüğüm kadarıyla memnun kalanlar kadar eksildi diyenler var. Zorlayacağım, sıkıştıracağım için deneme amaçlı kullanmıştım. Kime anlatsam inanmaz ama üstüne geçici süreliğine üstüne mineral yağ ekledim çekiş ciddi anlamda arttı.

Bende de 1000kmde 400ml eksildi ben motoruma kusur bulmuştum ama internette gördüğüm kadarıyla memnun kalanlar kadar eksildi diyenler var. Zorlayacağım, sıkıştıracağım için deneme amaçlı kullanmıştım. Kime anlatsam inanmaz ama üstüne geçici süreliğine üstüne mineral yağ ekledim çekiş ciddi anlamda arttı.
    Ustam aklınızda olsun mineral yağ sentetik yağı bozar

Motosikleti
    Ustam aklınızda olsun mineral yağ sentetik yağı bozar
    Biliyorum, şuan kullanmıyorum havalar bozuk. Arabaya Mobil Super 2000 almıştım motora da denesem mi diyorum. Motoruma uyan güzel bir yağ bulsam 4 litresini alıp kullanacağım. Magnatec, Helix HX7, PO Maxima hepsini tek tek deneyeceğim bakalım satana kadar iyi bir sonuç alırım umarım :D

Motosikleti
    YBR 125 ESD
    Alıntı 10Ridvan10 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birde dediğiniz gibi performans etkisini merak ediyorum duyduğuma göre 7100 deviri biraz daha rahatlatıyormuş 90-100 ile gazı sabitleyince devir bi hayli yüksek en merak ettiğim de o devri nasıl etkileyecek acaba
    Motor yağı 100 le giderken çevirdiği devri etkilemez. O durum tamamen şanzıman oranları ve dişli boyutlarıyla alakalı

Biliyorum, şuan kullanmıyorum havalar bozuk. Arabaya Mobil Super 2000 almıştım motora da denesem mi diyorum. Motoruma uyan güzel bir yağ bulsam 4 litresini alıp kullanacağım. Magnatec, Helix HX7, PO Maxima hepsini tek tek deneyeceğim bakalım satana kadar iyi bir sonuç alırım umarım :D
    4 litrelin Elf Moligraf F1 ve PO Maxima yı tavsiye ederim eski motorumda kullandım ozellikle po cok ekonomik 4 litresi 70 lira

Motosikleti
    4 litrelin Elf Moligraf F1 ve PO Maxima yı tavsiye ederim eski motorumda kullandım ozellikle po cok ekonomik 4 litresi 70 lira
    Moligraf 1400kmde eksildi. Şuan en az eksilen yağ Motul 5100, Super 2000 aldım koydum az önce. 1000de bir değişeceğim. Piyasadaki 10w40 bilindik markaların yarı-sentetik yağlarını tek tek deneyeceğim bakalım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)