Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Trafik sigortası kuralı değişiyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında (Trafik Sigortası) Tarife Uygulama Esasları Eylül ayından itibaren değişiyor. İkinci el araç alacak vatandaşlar, daha önce 15 gün satıcının sigortasını kullanabilirken bu durum ortadan Eylül ayında kaldırılıyor.
    Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yani bilinen adıyla Trafik Sigortasında tarife uygulama esasları Eylül ayı itibari ile değişiyor. Bundan sonra ikinci el araç alacak olan vatandaşlar, satıcıdan arabayı alır almaz sigorta yaptırması gerekecek.

Bu durum ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Sigortacı Barış Gümüş, daha önce satıcıların 15 günlük sigortalarının kullanıldığı fakat alıcının 15 gün içerisinde sigorta yaptırmadığında yaptığı kaza ve benzeri işlerin satıcının sigortasına yansıdığını ve satıcının daha sonraki araç alışında priminde sıkıntı yaşadığı için düzenleme yapıldığını dile getirdi.

Gümüş şöyle devam etti: “15 Günlük sigorta trafik sigortası içindeki teminattı. Yani noter satışından sonra satıcının trafik sigortasını yeni alıcı 15 gün süre ile kullanabiliyordu. Şu anda da kullabiliyor ama Eylül ayı itibari ile bu 15 günlük kısmı artık kullanamayacak. Yeni alıcı anında aldığı gün sigortasını kesmek zorunda kalacak. Yasa ile bu duyurulmuş durumda. Eylül itibari ile bu uygulama başlamış olacak. Burada şöyle düşünülmüştü. Yeni alıcının mağdur olmaması için yıllardır böyle bir uygulama yapılıyordu. İnsanlar başka illerde veya noterden çıktıklarında hemen sigortalarını yaptırmıyorlardı. Aldıkları kişinin sigortalarını kullanabiliyorlardı. Bu alıcılar için bir avantaj ama satıcılar için bir dezavantaj oluşturmaya başlamıştı. Dezavantajı şu satıcılar için; kendilerinin sigortaları kullanıldığı için herhangi bir kaza anında ödeme satıcı tarafındaki sigortadan yapıldığı için o kişi daha sonra araç aldığında farklı pirim artışı ile karşı karşıya kaldığı için bu sıkıntı oluşturmaya başladı. Dolayısı ile de devlet ve hazine bunu düzenleyerek yeni bir düzenleme ile alıcıların artık sigortalarını hemen kesmesini istiyor. Yani satıcının 15 günlük sigortasını Eylül ayından itibaren kimse kullanamayacak.”

Kaynak: Hürriyet

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Mantikli aslinda, ancak ayni gun yapma zorunlulugu cok az. 3 gun daha iyi olabilir.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Noterden alışı yaptık yola çıktık hemde trafik sigortası yaptırmaya giderken küt davarın biri üzerimize çıktı ?

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Sigortayı yaptırmadan kontağı çevirmeyeceksin.
    Ben 30 senedir hiç kaza yapmamışken elin adamının yaptığı kaza benim primimi neden yükseltsin ki...
    Çok geç kalınmış bir karar...
    F54, maktama, Mamba09 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    aynen satışı aldın gidip sigorta kestir 15 gün neden satıcıdan gitsin ki

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    1389 liraya sigorta yaptırdığımdan beri bir başka sigorta yaptırmadım. onunda süresi bitti.

sigorta yaptıracak olsam telefon üzerinden yaptırırım yani araca binip bir yerlere gitmeme gerek yok. web tarayıcıyı açıyorsun yapıyorsun sigortayı bu kadar basit. basit fakat param yok yaptırmıyorum.

XGAMER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    N-Max 155
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1389 liraya sigorta yaptırdığımdan beri bir başka sigorta yaptırmadım. onunda süresi bitti.

sigorta yaptıracak olsam telefon üzerinden yaptırırım yani araca binip bir yerlere gitmeme gerek yok. web tarayıcıyı açıyorsun yapıyorsun sigortayı bu kadar basit. basit fakat param yok yaptırmıyorum.
    Konu dışı fakat bu 1389 TL trafik sigortası mı ? yoksa Kasko bedeli mi ? Daha bugün benim trafik sigortamı yeniledim de 362 TL çıktı merak ettim.

20 yıldır araç alıp satarım. Bir keresinde bile sigorta kağıdığını karşı tarafa vermedim, noterden sonrada ilk işim acente ile irtibata gecip sigortayi iptal ettirmek oldu.

Böyle bir Kanunun çıkmasi mantık dışı, gerizekalilar icin yapilmis bu kanun.haberini vermeye bile gerek yokki, Zira bu forumda, satis yapip hemen ayni saatte sigortasini iptal ettirmeyen kisi yoktur diye tahmin ediyorum.

jarre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco agility 125/ peugeot citystar 200i
    ben 20 haziranda aldım motoru noterde vatandaş bana sigorta yaptır öyle dön demişdi .sigorta iptal oldu diye .nasıl eylülde oluyor bu iş anlayamadım

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Nasıl ki kasko otomatik olarak düşüyor, sigorta da bu şekilde düşmeli. Geç kalınmış bir uygulama.
    Mamba09 bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şaşırtıcı derecede mantıklı

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Bence 3-4 günlük devlet güvencesi sigortası olmalıdır; Bu süre zarfında kişi, sigortasını özel şirketlere yaptırmalı ve sigorta şirketi devlet sigortasındaki güvence bedelini devletten tahsil edip fark varsa müşteriden talep etmelidir. Sigorta konusu özelleştirilmiş ve her firmada taban fiyat üzerinden farklı fiyatlar uygulandığından, aynı gün sigorta zorunluluğu insanları zarara sokacaktır. Aracı satın alacak şahıslar acele etmek zorunda kalacaklarından, şirketler bu zorundalık sebebiyle satın alma esnasında sigorta fiyatlarını şişirecekler ve en üst fiyattan sigortalayacaklar. Bence bu konu bankalar ve finans sistemlerinin işine daha çok yarayacak her zamanki gibi.

Motosikleti
    NC750X
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Noterden alışı yaptık yola çıktık hemde trafik sigortası yaptırmaya giderken küt davarın biri üzerimize çıktı ?
    sigorta karşı tarafı korur.. yani davarın biri üstünüze çıkınca onun sigortası sizin zararınızı karşılar. sizin sigortanız değil..

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı XGAMER adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu dışı fakat bu 1389 TL trafik sigortası mı ? yoksa Kasko bedeli mi ? Daha bugün benim trafik sigortamı yeniledim de 362 TL çıktı merak ettim.
    946 lira idi anadolu sigorta ve ben 10 ay takınca cezalı olarak 1389 liraya yaptırdım yine anadolu sigortadan... ben anlamam, cezalı mezalı eşkiya gibi 450 liraya yakın haraç kestiler benden, zaten 946 lira bile fazlaydı. 700 lira ile gidip küfür ede ede dönmüştüm.

bazen kafayı yiyecek gibi oluyorum. olabildiğince insanı katledip intihar etmek geçiyor aklımdan. yapacağımdan değil sadece aklımdan geçiyor.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence 3-4 günlük devlet güvencesi sigortası olmalıdır; Bu süre zarfında kişi, sigortasını özel şirketlere yaptırmalı ve sigorta şirketi devlet sigortasındaki güvence bedelini devletten tahsil edip fark varsa müşteriden talep etmelidir. Sigorta konusu özelleştirilmiş ve her firmada taban fiyat üzerinden farklı fiyatlar uygulandığından, aynı gün sigorta zorunluluğu insanları zarara sokacaktır. Aracı satın alacak şahıslar acele etmek zorunda kalacaklarından, şirketler bu zorundalık sebebiyle satın alma esnasında sigorta fiyatlarını şişirecekler ve en üst fiyattan sigortalayacaklar. Bence bu konu bankalar ve finans sistemlerinin işine daha çok yarayacak her zamanki gibi.
    benim bildiğim devlet cebinden para çıkmaması için bir yerlerini yırtar. ayrıca böyle ucu açık bir şeyi devlet güvencesine almak doğru değil. bunu işe çevirecek çok çakal var. bilerek devlet güvencesi diye kaza yaparsa, hepimizin vergilerinden oluşturulan hazineden para niye eksilsin?

Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı Mossberg500 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20 yıldır araç alıp satarım. Bir keresinde bile sigorta kağıdığını karşı tarafa vermedim, noterden sonrada ilk işim acente ile irtibata gecip sigortayi iptal ettirmek oldu.

Böyle bir Kanunun çıkmasi mantık dışı, gerizekalilar icin yapilmis bu kanun.haberini vermeye bile gerek yokki, Zira bu forumda, satis yapip hemen ayni saatte sigortasini iptal ettirmeyen kisi yoktur diye tahmin ediyorum.
    sen sigortanı o dakika iptal ettirsenden senden satış yaptığın an itibari ile extra 15 gün parasını sigorta şirketi alıyor
    yani sana kalan gün için 15 gün eksik para verir
    senin o gün iptal ettirip ettirmemen çok önemli değil şirket o parayı senden alır
    senin bundan haberin yok sanki gerçi olsada fark etmez parayı alırlar
    ..YaNKee.. bunu beğendi.

umutkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 250
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen sigortanı o dakika iptal ettirsenden senden satış yaptığın an itibari ile extra 15 gün parasını sigorta şirketi alıyor
    yani sana kalan gün için 15 gün eksik para verir
    senin o gün iptal ettirip ettirmemen çok önemli değil şirket o parayı senden alır
    senin bundan haberin yok sanki gerçi olsada fark etmez parayı alırlar
    Bu durumu sigortacıma sormuştum yıllar evvel,arabayı aldım kontağı çevirdim kaza oldu diye arkadaşın verdiği cevabı verdi aynen.
    bencede 15 gün çok ama 3gün olsa iyi olurdu.
    F54 bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Mossberg500 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

hocam bence siz konuyu cok yanls anlamıssınız.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı umutkaan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu durumu sigortacıma sormuştum yıllar evvel,arabayı aldım kontağı çevirdim kaza oldu diye arkadaşın verdiği cevabı verdi aynen.
    bencede 15 gün çok ama 3gün olsa iyi olurdu.
    İŞTE BU 15 GÜN İÇİNDE YAPTIĞIN KAZA YI YAPTIRIYORLAR MI ORASINI BİLMİYORUM
    sonuçta bu hizmeti yapmak için parayı alıyorlar fakat elinde poliçe yok kağıt yok hazine garantörlüğünde ama onlarda son dakika bizi ilgilendirmez diyebilir
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İŞTE BU 15 GÜN İÇİNDE YAPTIĞIN KAZA YI YAPTIRIYORLAR MI ORASINI BİLMİYORUM
    sonuçta bu hizmeti yapmak için parayı alıyorlar fakat elinde poliçe yok kağıt yok hazine garantörlüğünde ama onlarda son dakika bizi ilgilendirmez diyebilir
    yok sıkıntı çıkmıyor sigorta poliçesini görebiliyor tutanak tutan polis memuru

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)