Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Elcik koruma ve rüzgar

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MSX 125 - MT 07 ABS
    Arkadaşlar merhaba,
    Kışlık eldiven için eski konuları okudum. Eldivenin tek başına yetmeyeceği, elcik koruma ile rüzgarın kesilmesi gerektiği konusunda hemfikir olunmuş.
    Elcik koruma kullanan arkadaşlara sorum şu:
    Revit Sand Pro yazlık eldivenim var. Elcik koruma taktığımda ( Givi, Kappa tarzı sert plastik olanlar), yazlık eldiven ve yeterli olacaksa eldiven içliği ile devam edebilir miyim yoksa yine kışlık eldiven gerekir mi?
    Açıkçası kışlık eldivenler konusunda elcik hissiyatını azaltmaları nedeniyle şüphelerim var.
    Elcik koruma ve yazlık eldiven kombinasyonu yeterli olur mu?
    Teşekkürler.
    “Falsehood flies, and truth comes limping after it" J.S.
    "A lie can travel half way around the world while the truth is putting on its shoes" M.T.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Denemeniz lazım, ancak üşüyen parmakların hissi daha çok azalıyor. Koşullara göre kışlık eldiven şart gibi. Bütçenizi bilmiyorum ancak (pahalı marka ürünler içinde) fiyat performans olarak (performans çok üstün) Tucano Urbano Sepphia çok tavsiye ederim. (Fiyat 500 civarı, ben geçen kış başı ucuzlukta 290'a almıştım.) Dandik gibi duruyor ama hem kuru ve sıcak tutuyor hem de his kaybı çok az. (Biraz alışmak da lazım tabi...)
    french press bunu beğendi.

Elcik koruma kullanıyorum baya da büyük acerbis gibi ince değil komple kapatıyor. Elcik koruma takılı değilkenki haline göre etkisi baya bi fazla,işe yarıyor. Fakat yazlık eldivenle kullanılmaz çünkü kışlık eldivenle bile üşüyorum kışın.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Bu kılıf gibi olan elcik korumalardan kullanıyorum. Kesinlikle çok memnunum. Rüzgar, yağmur, soğuk geçirmiyor. İçi de yünlü gibi sıcacık tutuyor. Yazlık eldivenle sürüyorum 🤟🏻

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Kullanim kosullariniza gore degisken bir durumdur bu.

1- tek kontakla kac dakika suruyorsunuz (15 dk mi 3 saat mi?)
    2- surusler genelde sabah-aksam ayazinda mi oluyor yoksa ogle saatlerindr mi?
    3- genelde dur-kalk trafikte mi yoksa yoksa ortalama 80-100 km suratle mi suruyorsunuz?
    4-...

Butun bunlar seciminizi etkileyecektir. Ama yazlik eldivenler delikli oldugu icin hava gecirgenligi cok yuksektir. Elcik koruma da olsa eldivenden gecen hava elinizi dondurur diye dusunuyorum.

Denemeden bilemezsiniz...

Bu arada ben Spidi WNT-2 kullaniyorum. Evet, hissiyat azaliyor ama en azindan ellerim sicak.
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Elcik koruma + elcik ısıtma kombinasyonuyla kış vakti yazlık eldiven kullanan arkadaşım var.

Yayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jl 150 , cbf 150 er -5 ve aprilia pegaso.
    Elcik korumanın faydası tartışılmaz.kis aylarında yazlık eldivenle kullanmaktayım.kislik eldivenim 'e ihtiyaç duymuyorum.
    Fakat bu ihtiyaç bölgelere göre değişir.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Elcik koruma bir nebze ruzgari keser, o da %100 degil. Elcik koruma ve ekstra takilacak olan ruzgarlik uzatmasi dahil ruzgari %100 kesmeye yetmiyor.

Kendi motosikletimden bir örnek,

Diyelim ki %100 ruzgari kesti, basit bir mantik ile kisin ruzgar esmese de, sokaga ciktigimizda bedenimiz usur ve kalin giyiniriz ki yine de soguktur ve usuruz. Motosiklet uzerinde ise tartismasiz soguktan rahatsizlik duyulacaktir, hele ki bir de islaninca.

Elcik koruma + Ruzgarlik uzatmasi + elcik isitmaya ragmen hava 10 derecenin altina indiginde butun bu donanimlar yetersiz kaliyor.

Benim tavsiyem bu donanimlara ek olarak diger arkadaslarin onerdigi yagmur ve soguk gecirmeyen elcik kiliflari %100 cozum olarak tek alternatiftir. Bir de elcik isitma olur ise cok buyuk konfor saglayacaktir.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı french press adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba,
    Kışlık eldiven için eski konuları okudum. Eldivenin tek başına yetmeyeceği, elcik koruma ile rüzgarın kesilmesi gerektiği konusunda hemfikir olunmuş.
    Elcik koruma kullanan arkadaşlara sorum şu:
    Revit Sand Pro yazlık eldivenim var. Elcik koruma taktığımda ( Givi, Kappa tarzı sert plastik olanlar), yazlık eldiven ve yeterli olacaksa eldiven içliği ile devam edebilir miyim yoksa yine kışlık eldiven gerekir mi?
    Açıkçası kışlık eldivenler konusunda elcik hissiyatını azaltmaları nedeniyle şüphelerim var.
    Elcik koruma ve yazlık eldiven kombinasyonu yeterli olur mu?
    Teşekkürler.
    Sand pro yazlıktan öte enduro bir eldiven. Revit ürünlerde satın alırken bir ürün mevsim ve kullanım kartı oluyor orada detayı görebilirsiniz. Yani daha çok düşük sürat ve sakin tempolu sürüşlere veya arazi şartlarında kullanıma uygun bir eldiven. Muhtelemen 100 150 vs giderken rüzgarı haddinden fazla içeri alacaktır.

Kışlık eldivenler hissiyat kaybı yapmaz. Yıl olmuş 2020 gidip eminönünden veya şirinevlerden 200 liraya su geçirmez eldivenleri alıp kullanırsanız muhtemelen dediğiniz gibi bir gidonu hissedememe durumu olabilir. İyi markaların hepsi revit, dainesse, alpinstars vs.. Kışlık eldivenlerini buna göre tasarlıyor. El bölgenizin üst tarafında kalın rüzgara karşı dirençli ve polar astar kullanırken, eldivenlerin iç kısmını deri ve daha ince astarlı yapıyorlar. Bu sayede gidon kontrolünüz çok rahat oluyor. Şahsen kullandığım revit taurus 4 katlı polar ve çok kalın olmasına rağmen yazın kullandığım ultra ince striker modeli kadar rahat.

Haricinde ellerinizi rüzgar ve soğuktan korumak için şunu söylemek gerekir. Ne tek başına eldiven ne tek başına rüzgar koruma hiçbirzaman yeterli olmayacaktır. Ben soğuk aylarda yurt dışı yolculukları yapacağım zaman tucano urbano markasının gidona takılan elciklerinden kullanıyorum. Hani şu lahmacuncuların ve sucuların soğuk havalarda kullandığı böyle gidonda sabit duran malzeme. Bu malzeme avrupada bütün büyük motorlarda kullanılan birşey. Ülkemizde niyeyse motorcu arkadaşlar bunu komik buluyor. Kime sorsam o ne lan lahmacuncu gibi onunla mı gezecem cevabını alıyorum. Bu ürün bahsettiğiniz konuda yapılmış en etkili ve en koruyucu ürün. Eğer bu tip bir ürün kullanmıyorsanız, Söylediğiniz gibi kışlık eldiven + sert elcik koruma kullanmak en mantıklısı. Bende sert elcik korumada var bu arada en kalın eldivenle bile kullansam soğuk havalarda benim için yetersiz kalabiliyor. Bi takıyorum Tucano Urbano Termoscud işlem tamam oluyor. Tabi bütçeye ve motosiklete göre elcik ısıtma sistemleride kullanılabilir.

Yaptığım yorum havanın 0 10 derece gibi olduğu dönemlerde motosiklet kullanımlarındaki kişisel tecrübelerim.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Normal yün eldiven üzerine kar eldiveni giyip hiç üşümem / üşümedim, sadece elin hareket kabiliyeti biraz azalıyor ancak özellikle scooter / maxi scooter kullanan kesim için sorun olmuyor. Kuryelerin elcik koruma sistemi daha iyi tabii, ama bende zaten elcik koruma olduğu için onu zamanında deneyemedim. Takan bir arkadaşın motosikletini sürdüğümde ise sıradan bir eldiven ile dahi soğuğu hissetmeyeceğini ( rahatsız edecek derecede ) söyleyebilirim.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motosikleti
    MSX 125 - MT 07 ABS
    Cevaplar için çok teşekkür ederim. @MahmutBiner in önerdiği şekilde en makulü Tucano Urbanonun neopren kılıfları gibi duruyor. Bunun da birçok farklı modeli var. R363 modelinin tüm modellerle uyumlu olduğu yazıyor. Mahmut Hocam sizdeki hangi model? MT-07 ile uyumlu olur mu acaba R363 Termoscud?

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı french press adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevaplar için çok teşekkür ederim. @MahmutBiner in önerdiği şekilde en makulü Tucano Urbanonun neopren kılıfları gibi duruyor. Bunun da birçok farklı modeli var. R363 modelinin tüm modellerle uyumlu olduğu yazıyor. Mahmut Hocam sizdeki hangi model? MT-07 ile uyumlu olur mu acaba R363 Termoscud?
    ben model numarasını ve hangi motorlara uyar bilmilyorum bu şekilde piyasada farklı markalarda var çok daha uygun fiyatlara hepsi iş görüyor. Ben geçen sene üsküdarda bir bayiye gittim oradaki arkadaşlar motora bakıp vermişlerdi. Akşam bakarım üzerinde model yazıyorsa söylerim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)