Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

16 yaşındayım, bir kaza yaptım, şimdiki durumum hakkımda tavsiye istiyorum.

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle merhaba, foruma yeni kayıt oldum, mobildeyim yazım hatası olursa affola, size danışacağım olay şu, ben 16 yaşındayım. Okulum hayli uzak İstanbul’da olsam da, çünkü eviö Bağcılar’da ve puanım gayet yüksek. Yakınlarda gidebileceğim bir okul mevcut değildi. Bisikletle gidip geliyordum. Çok da ustaca sürüyorum trafikte. Daha sonra bursları harçlıkları biriktirdim. 0 bir RKS titanic 150 s. Aldım. Babam da motorcuydu ben küçükem. Tepki göstermediler. Baba öğret dedim, henüz almamıştım ehliyeti, sen benim oğlumsun falan dedi bi gaza geldim, 4-5 ay önce oluyor bu olay. İlk motora binişimde motoru çpk çok iyi kullandı. Hatta 3’e 4’e taktım. Kendim öğrendim. Tabi babam bana hiç bilgi vermedi. Apaçi falan da değilim he, ekipmanlarımın full olmasına rağmen öğrenişimden 1 hafta sonra düştüm, ön freni virajda sıkmaktan. Sert düştüm kolum kırıldı. Ehliyetimi de almam gecikti ama şuan aldım. Şimdi kolum falan iyileşti ama hem korkuyorum, hem çekincemden dolayı iyi süremiyorum. Her an kaza yapıcam gibi. Şimdi abiler, ben bunu sürmeyi nasıl ve nerede öğreneceğim. Bi el atın lütfen. Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul eğitim açısından en şanslı şehir. Bir eğitim kurumundan eğitim al bence. Güvenin de yerine gelir.

Motosikleti
    Zongshen ZSgy125--SYM GTS250i Evo
    Yapabileceğin en iyi şey kesinlikle @mfBulut 'un dediği gibi eğitim almak. Pek detaylı bir eğitim olmasa da eğer bütçen kısıtlıysa buna motorcudostutrafik projesinin tamamen ücretsiz olan eğitimi ile başlayabilirsin.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Birçoğumuz motordan düştük. Motordan düşmek sonucu motora binmekten korkmak, motordan soğumak hatta kullanmakta olduğun motordan soğumak benim de başıma gelmişti. Geçici bir süreç, emin ol. Virajda ön frene asılmanın sonucunun ne olduğunu yaşayarak öğrenmişsin, tecrübe böyle birşey. İlk fırsatta Titanic.lerin Nylon lastiklerinden kurtulmanı tavsiye ederim. Kapalı alan hakimiyet eğitimi veren birçok profesyonel kurum var, vakit kaybetmeden de o kurumlardan birinden, hatta hepsinden eğitim alman çok yararlı olacaktır.
    Arkarian bunu beğendi.

"Korku hayatta tutar." geçmiş olsun bir daha yaşamaman dileğiyle.
    mutas bunu beğendi.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Facebook uzerinden MEG Dernek veya dernek baskani Sabri Oran ile iletisime gecin. Bagis usulu egitim alabilirsiniz.
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

owlam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Virago 535
    Motordan düşmeyen motorcu yoktur henüz düşmemiş vardır. Geçmiş olsun öncelikle. Ama motosiklet ben kendim öğrendim, öğrenirim diyebileceğin bir araç değil. Tecrübe edeceğin her hata sağlığına yada daha kötüsü hayatına mal olabilir.
    İçini çokta karartma korkma ama eğitim al

HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Alıntı InchFurkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle merhaba, foruma yeni kayıt oldum, mobildeyim yazım hatası olursa affola, size danışacağım olay şu, ben 16 yaşındayım. Okulum hayli uzak İstanbul’da olsam da, çünkü eviö Bağcılar’da ve puanım gayet yüksek. Yakınlarda gidebileceğim bir okul mevcut değildi. Bisikletle gidip geliyordum. Çok da ustaca sürüyorum trafikte. Daha sonra bursları harçlıkları biriktirdim. 0 bir RKS titanic 150 s. Aldım. Babam da motorcuydu ben küçükem. Tepki göstermediler. Baba öğret dedim, henüz almamıştım ehliyeti, sen benim oğlumsun falan dedi bi gaza geldim, 4-5 ay önce oluyor bu olay. İlk motora binişimde motoru çpk çok iyi kullandı. Hatta 3’e 4’e taktım. Kendim öğrendim. Tabi babam bana hiç bilgi vermedi. Apaçi falan da değilim he, ekipmanlarımın full olmasına rağmen öğrenişimden 1 hafta sonra düştüm, ön freni virajda sıkmaktan. Sert düştüm kolum kırıldı. Ehliyetimi de almam gecikti ama şuan aldım. Şimdi kolum falan iyileşti ama hem korkuyorum, hem çekincemden dolayı iyi süremiyorum. Her an kaza yapıcam gibi. Şimdi abiler, ben bunu sürmeyi nasıl ve nerede öğreneceğim. Bi el atın lütfen. Teşekkürler.
    Ben de 4 ayda 4 kaza yaptım.Ve şunu unutma, korku seni hayatta tutar. Şu anda boş yolda bile 1-2km önümü görmeden gaz açamıyorum. kavşaklarda sürekli hızımı 10 a kadar düşürüyorum. Her an her yerden araba fırlayabilir diye. Unutma, korku seni hayatta tutar. Tek taraflı kaza yapmışsın, allah beterinden saklasın ama bu forumdaki tavsiyeleri dinle. Apaçiliklerini trafiğe kapalı alanlarda dene, kullanılmayan otoparklar gibi. Virajda ön fren sıkılır neden sıkılmasın ama bunu o kadar hafif hareketlerle yapacaksın ki, ve frene basmanla orantılı arka frene de basacaksın. Eğer motorun dikleşmeye başladığı an, motora karşı gelirsen düşersin. Eğer virajı dönemeyeceğini hissettiysen. Düşeceğin garantiyse, sert kontra verip gazı açarak smooth bi dönüş sağlama imkanın var. Ama bunları yaparken, fren hassasiyeti ve gaz hassasiyeti en çok ta kontranın dozajı büyük önem taşıyor.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    16 yaşında olduğun için farkında değilsin ama ustaca sürdüğünü bisiklet bile olsa hiç düşünme, ustalık hiç bitmeyen bir deneyim, ustalaşmak neye kime göre belli değildir, trafik ustalık yeri değil dikkatli olma yeri, kendine güvenin arttığı anda başına dertte gelmesi olası, ben de bazen motora artık alıştım deyip sınırlarımı zorladığım anlarda sıkıntılar yaşayabiliyorum, o anlarda kendime tokat atar gibi tekrar dikkatli halime dönüyorum, bunca yıldır motorda öğrendiğim şey, eğer ki kendini çok usta hissedersen bela da geliyor demektir.

Tavsiyem korkun varsa en iyi yollardan biri eğer ki eğitim alma imkanın yoksa gidip boş bir alanda motorunla bolca, sağlı sollu daireler çizmek, gaz ve fren çalışması yapmaktır, bu üstündeki baskıyı stresi azaltır, motoruna iyice alışırsın, sekizler çiz, dönüşleri ilk başta geniş tut sonra daralt, bunu birkaç hafta ara ara tekrarlamanı tavsiye ederim, sonra ortalama virajları olan rahat trafiği az olan yollarda birkaç hafta gezin, ilk başlarda sanki hiç motora binmemiş gibi sakin sakin sonraları hakimiyet arttıkça ve yola alıştıkça abartmadan motoru normal bir hızda sür, emin ol üstünden atarsın. Diğer bir yol da Honda gibi eğitim merkezlerine gidip eğitim alman, tabi bu bir yol eğitimi değil ama motora yukarıda bahsettiğim şekilde hakimiyet kazandırıyor ve rahatlatıyor. Sonrası yol eğitimi de olabilir, bunlar imkan varsa alınabilecek eğitimler ve herkese faydalı.

bir de lastiklerin ne eğer ki bilindik bir marka değilse hemen değiştir, belki kazanın sebebi bile olabilir, ilk 50 km dikkatli kullan lastik rodajını bitir sonra da artık yeni lastiklerle çok daha rahat hissedersin.

virajlarda ön freni unutman lazım, dönüşlerde ve düşük süratta dönüşlerde her zaman arka fren kullanılır, durmak için değil dönüşü dengelemek için, motor düzken ani fren ya da durmak için, motor freni, ön fren ağırlıklı arka fren birlikte durulur, motoru durduran ön frendir. bunları unutma ve bolca panik fren çalış derim, dönüşlerde de ufak ufak arka frenle kendine güven kazan.

Bir konu daha var eğer ki üstündeki stres geçmiyorsa motora ara ver ya da hiç kullanma, illa herkes motor kullanacak değil, keyif alamadığın hiçbir şeyi yapmamanı tavsiye ederim, geçmiş olsun.
    Stock Sever bunu beğendi.

Motorumu vardı ehliyet im yoktu bir başka ilçeye köy yollarından gitmiştim ehliyet güzergah konusunda bana gösterlmesi için önde bi sahin arkada ben 1 göstermişti hoca bana neyse sonra yine döneceğiz tabi arka yollardan jandarma var mı filan diye de köy kahvesini bile aramıştım yani düşün neyse döner iken oo kaza geldim dedim olum hoca alırsın direk dedi güzergah tekrar da tamam kendi motorum ile hadi az hızlı gidelim derin bir viraj vardı ilerde de traktör geliyor ben naptım tarlaya girdim sertçe tam duruyorum dengem kayboldu düştüm ayağım altta kaldı ama bi yerim kırılmadı 5-10km ile düştüm sonra traktördekiler de geldi el birliği ile yola koyduk sinyal kırılmıştı sonra yine son gaz geldim eve pişmanmıyım evet motorum aşırı iyi değildi filan bi an heves iste a ama vazgeçtim mi hayır sanırım yara bile almadığım için sinyalde tek değiş çift satıyorlarmış 5₺ ye almıştım o senelerde

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Kolunu kırman ve bu sayede bundan sonra daha dikkatli kullanacak olman belki de ileride daha büyük bir kaza yapıp ölmeni engelleyecek. Korkuyorsan binme. Kullanmak zorunda değilsin. Biraz zaman ver kendine. Zamanla kazanın duygusal travması azalır, ufaktan yine kullanmaya başlarsın. Ama her zaman yaptığın kazayı hatırla.
    mutas bunu beğendi.

Alıntı motohazar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorumu vardı ehliyet im yoktu bir başka ilçeye köy yollarından gitmiştim ehliyet güzergah konusunda bana gösterlmesi için önde bi sahin arkada ben 1 göstermişti hoca bana neyse sonra yine döneceğiz tabi arka yollardan jandarma var mı filan diye de köy kahvesini bile aramıştım yani düşün neyse döner iken oo kaza geldim dedim olum hoca alırsın direk dedi güzergah tekrar da tamam kendi motorum ile hadi az hızlı gidelim derin bir viraj vardı ilerde de traktör geliyor ben naptım tarlaya girdim sertçe tam duruyorum dengem kayboldu düştüm ayağım altta kaldı ama bi yerim kırılmadı 5-10km ile düştüm sonra traktördekiler de geldi el birliği ile yola koyduk sinyal kırılmıştı sonra yine son gaz geldim eve pişmanmıyım evet motorum aşırı iyi değildi filan bi an heves iste a ama vazgeçtim mi hayır sanırım yara bile almadığım için sinyalde tek değiş çift satıyorlarmış 5₺ ye almıştım o senelerde

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    "Ben piştim, ben oldum" dediğin anda başına bi musibet geliyo, 17 yaşındayım tecrübeyle sabit benim için :D Hep sakin kullanırdım bi kere aralara girip basayım dedim, Lada'nın aynasını çatlattım. Dayı canın sağolsun dedi para almayı reddetti.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler