Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motosiklet piyasa neden böyle

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Daha pratik bir yaklaşım expatistan gibi sitelerden karşılaştırma yapmak olabilir.

Berlin ile İstanbul karşılaştırıldığında Berlin İstanbul'dan %78 daha pahalı görünüyor. Yani bizim 2050TL'nin Berlin'deki karşılığı 2050 × 1,78 = 3649 ÷ 6,35 = 575€ yapar, 1350€ ÷ 575€ = 2,34 eder.

Bu, Berlin'de 1350€ kazanan adam İstanbul'da 2050TL kazanan adamdan 2 1/3 kat daha yüksek refaha sahip anlamına gelir.

Berlin'deki 1350€ İstanbul'daki 4800 küsür TL'ye karşılıktır. Oralarda asgari ücrete çalışan insan oranının burası kadar yüksek olduğunu da hiç zannetmiyorum.

(Kontrol de etmedim 1350 ne kadar doğru ne kadar yanlış...)

Ekleme: Baktım şimdi 1557€ imiş asgari ücret. (İstanbul'daki 5500 küsür TL!)

Motosiklete gelirsek; Berlin'deki Hans BMW motoru 11 maaşıyla alabilirken İstanbul'daki Ahmet 92 maaşıyla alabiliyor. O bakımdan Hans'ın refahı Ahmet'inkinin 9 katı...

Not: İnternet sağolsun...

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:16 ----------

Düzeltme: 1557€ brütmüş, neti 1245'e denk geliyormuş.
    sutlusoda ve nuwanda324 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Amerika'da askeri ucret (minimum wage) nedir bilmiyorum, lafi bile gecmiyor. Cunku anca universitede okurken kutuphanede calisan gencler icin falan gecerli. Cunku sadece pizza dagitan insan askeri ucretin cok ustunde kazanir kolaylikla. Universitede okuyan genc bile garsonluk yapsa daha fazla kazanir. Turkiye'de bir suru insan askeri ucretle calisiyor gordugum kadariyla. Amerika'da hemen hemen hic bir is oyle degil. O yuzden ortalama maaslara bakmak lazim:

Motosikleti
    bajaj pulsar 200 NS
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amerika'da askeri ucret (minimum wage) nedir bilmiyorum, lafi bile gecmiyor. Cunku anca universitede okurken kutuphanede calisan gencler icin falan gecerli. Cunku sadece pizza dagitan insan askeri ucretin cok ustunde kazanir kolaylikla. Universitede okuyan genc bile garsonluk yapsa daha fazla kazanir. Turkiye'de bir suru insan askeri ucretle calisiyor gordugum kadariyla. Amerika'da hemen hemen hic bir is oyle degil. O yuzden ortalama maaslara bakmak lazim:

https://www.thebalancecareers.com/th...afeb3d63c1.png
    Bugün haberlerde ABD için asgari ücret %106 zamlandı ve saati 15 dolar oldu diyordu hocam. Önceden 7,25 dolarmış 😁

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Alıntı navarin11 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu hep yurtdışı motor fiyatları ile Türkiyedeki fiyatları niye karşılaştırıyorsunuz, bırakın motosikleti,otomobil, Telefon, TV, ilaç fiyatlarını da karşılaştırırsanız aynı bokun laciverti ortaya çıkıyor,ha Tayyibin 3000.- TL lik bardaktan su içtiğini,100.000.- TL lik avizenin altında oturduğu hikayesi pehlivan tefrikası kahve muhabbeti olup yaratılmış asparagastır,bunu yazan kişiler bardakların faturasınımı görmüşler? Altın tuvaletimi görmüşler, yurtdışı motor fiyatları satılan o ülkedeki fiyatlar ile kıyaslanırsa 1x6.30 veya 1x560 ile çarpılırsa Türkiyede dahada ucuza geliyor,nerdeymiş 3 asgari ücretle Harley almak ? Almanyada asgari ücret net 1.350.-Euro en ucuz BMW kaç euro bir bakın isterseniz,internet elinizin altında zaten Almanyada asgari ücretle çalışan bir kimse eşide çalışmıyorsa aybaşını ancak getirir, ne motoru ne arabası, ekmek, 1kg domates,kaç euro, kiralar ne alemde en ucuz ev kirası 600-700 euro hadi gelde motor alda yada araba alda kullan bekara karı boşamak kolaydır demişler büyüklerimiz, hayat standartları motosiklet fiyatları ile ölçülmez arkadaşlar Not; 25 sene Almanya-İsviçre hayatım var.
    Ben mühendisim. O anlattığın Almanya'da benim seviyedeki mühendisler benim burada kazandığım paranın onlarca katını kazanıyorlar. Ben ise burada hükümetin saçma eğitim politikasının piyasa dengesini bozmasından dolayı aylarca işsiz kalıp asgari ücretin bir tık üstüne günde 12 saat çalışmak zorunda kalıyorum.
    pintus, leons, Gönenç ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam üreticilerde en az suc var, yurtdısında 3 asgari ücrete harley alabilirken biz burada 3 asgari ücrete ikinci el çinli motor alamıyoruz
    yalan konusmayalim lütfen temiz makine alacağım dersen 5-6 asgari ücrete geliyor 15 model versys1000 940.000 yen yaklaşık 6 asgari ücret

jarre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco agility 125/ peugeot citystar 200i
    geçen ay 14800 olan jet 14 15990 olmuş .geçen ay agilty 125 i koydum ilana 4000 e millet ne yaptın sen yav edermi okadar diyor .kimsenin 0 motor fiyatından haberi yok .hala 5e 6 bine motor var sanıyoırlar

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    motosiklet piyasası mükemmel, kötü diyen fetöcüdür

Artık 1. dünya ülkeleri ile kendimizi kıyas etmesek.. Yaş oldu 43 bu tip Türkiye uçacak kaçacak, dış güçler bizi kıskanıyor , Türkiyenin buyumesini istemiyorlar falanları duymaktan yeminle bıktım...

Abi bu memleketten bir cacık olmaz.. Mikrofon uzatınca siyasetçiye giydiren yurdum insanı yolsuzluk ve üçkağıtçılıkta dünya sıralamasına giriyor.. Daha biz internet üzerinde ikinci el araç ilanı bulunan satıcının %99 una güvenmiyoruz hiçbir şey olmaz bu milletten.. Dünyanın en büyük 16 mı 17 mi ekonomisi olma pozisyonumuzu da yakın zamanda kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız..

Motosiklet ayrıca bu ülkenin %90 ı için halen şeytan icadı ve bilinmez ve değersiz bir motorlu taşıttır bundan öteye gitmez..

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Motosiklet piyasasına kötü deyip ülkemizin gelişmesini kıskanan dış güçlere buradan lanet ediyorum lanet.. Piyasa kötüymüş hey yavrum hey.. Ben hep 15-20 binlik alıyorum zaten istediği kadar piyasa kötü olsun.

toreador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Alıntı newmoto76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Artık 1. dünya ülkeleri ile kendimizi kıyas etmesek.. Yaş oldu 43 bu tip Türkiye uçacak kaçacak, dış güçler bizi kıskanıyor , Türkiyenin buyumesini istemiyorlar falanları duymaktan yeminle bıktım...

Abi bu memleketten bir cacık olmaz.. Mikrofon uzatınca siyasetçiye giydiren yurdum insanı yolsuzluk ve üçkağıtçılıkta dünya sıralamasına giriyor.. Daha biz internet üzerinde ikinci el araç ilanı bulunan satıcının %99 una güvenmiyoruz hiçbir şey olmaz bu milletten.. Dünyanın en büyük 16 mı 17 mi ekonomisi olma pozisyonumuzu da yakın zamanda kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız..

Motosiklet ayrıca bu ülkenin %90 ı için halen şeytan icadı ve bilinmez ve değersiz bir motorlu taşıttır bundan öteye gitmez..
    Spor salonunda spordan sonra ter içinde olan atletim çalındı. Bu kadar beklentisi ve vizyonu düşük bir toplum geneli var.
    sutlusoda ve aslaner bunu beğendiler.

leons - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ZX10R 2015
    Yahu hep yurtdışı motor fiyatları ile Türkiyedeki fiyatları niye karşılaştırıyorsunuz, bırakın motosikleti,otomobil, Telefon, TV, ilaç fiyatlarını da karşılaştırırsanız aynı bokun laciverti ortaya çıkıyor,ha Tayyibin 3000.- TL lik bardaktan su içtiğini,100.000.- TL lik avizenin altında oturduğu hikayesi pehlivan tefrikası kahve muhabbeti olup yaratılmış asparagastır,bunu yazan kişiler bardakların faturasınımı görmüşler? Altın tuvaletimi görmüşler, yurtdışı motor fiyatları satılan o ülkedeki fiyatlar ile kıyaslanırsa 1x6.30 veya 1x560 ile çarpılırsa Türkiyede dahada ucuza geliyor,nerdeymiş 3 asgari ücretle Harley almak ? Almanyada asgari ücret net 1.350.-Euro en ucuz BMW kaç euro bir bakın isterseniz,internet elinizin altında zaten Almanyada asgari ücretle çalışan bir kimse eşide çalışmıyorsa aybaşını ancak getirir, ne motoru ne arabası, ekmek, 1kg domates,kaç euro, kiralar ne alemde en ucuz ev kirası 600-700 euro hadi gelde motor alda yada araba alda kullan bekara karı boşamak kolaydır demişler büyüklerimiz, hayat standartları motosiklet fiyatları ile ölçülmez arkadaşlar Not; 25 sene Almanya-İsviçre hayatım var.
    Ya siz ne içiyorsunuz bu kafa için. Evet almanyada yaşayan akrabam var. Ev kirası 700 800 euro vs aldıkları asgari 2000 ama en kötü kenara 500 euro koysa 1 senede 600 lük makine alıyor asgari ile. Ben kenara her ay 7 bin tl koyuyorum 1 senede 600 lük zor alıyorum asgarinin 2 bin tl olduğu yerde. Boş yapmayın boş beyninizle.

kindar_martı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym adx 125
    amerikada 1000RR 16,799 dolar = 5.68 dolar kuru ile 95bin yapar. almanyada 17,955euro(6.33 den 113bin) Türkiye de satış fiyatı 106bin TL.
    alım gücü mevzusunu bir kenara koyalım. üretmediğin bir malı dünya ile yakın fiyatlara alıyorsun. neyin kafasını yaşıyorsun derler adama. bir de konuyu bu yönden değerlendirin.

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    ne kullanıyorsan bana da söyle diyeceğim ama hayatta sigara dahil hiç birşey kullanmadım, yani çok temizim. o yüzden senin kafanı hayatım boyunca yaşamadım ve yaşayamam :( ne güzel hep mutlusun

Biz yalan atmayız; hala sacma sapan gelip yok harley alamazmışsın asgari ücrete , yok türkiyede daha ucuzmus.

Amerika asgari ücret : 7,25 USD
    TR'deki sekilde 210 saatlik bir calısma durumunda 1522 usd

https://www.google.com/search?rlz=1C...10.3CajsXBIk_c

Sıfırları bulamadım su an ancak ıkıncı el ıcın Sportster modelini 3.5 k a buluyorsunuz 2.5 asgari ücret bile değil. ki baktıgınız zaman 2018 modeller az kullanılmısları 4 5 k civarında.

3 asgari ücret değilse bile 4 olsun 5 olsun hadi lan 10 olsun kusura bakmayın da 30 asgari ücrete iron 883 alan siz bireyler gelip burada milliyetcilik ayagına gereksiz kalabalık yapıyorsunuz.

https://www.cycletrader.com/Harley-D...price=*%3A5000

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    Alıntı kindar_martı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    amerikada 1000RR 16,799 dolar = 5.68 dolar kuru ile 95bin yapar. almanyada 17,955euro(6.33 den 113bin) Türkiye de satış fiyatı 106bin TL.
    alım gücü mevzusunu bir kenara koyalım. üretmediğin bir malı dünya ile yakın fiyatlara alıyorsun. neyin kafasını yaşıyorsun derler adama. bir de konuyu bu yönden değerlendirin.
    o zaman soruyu soruyorum 'neyin kafasını yaşıyosun?'

Alıntı ..YaNKee.. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o zaman soruyu soruyorum 'neyin kafasını yaşıyosun?'

adamlar anlamıyor hocam, 18 bin euro u adam 9 ayda kazanıyor 1000rr alıyor , 106 bin tl i 56 ayda kazanıyor 1000r alıyor sonra aynı fiyat diyor

zaten kur, enflasyon, asgari ücret, milli hasıla, kredi notları falan öylesine vakit gecsin diye yapılmış şeyler

Ülkemize uyarlarsak Türkiyede 1990 model tofaş almak için kredi çeken bir tayfa var bir de 1 haftalık kazancı ile bunu alabilen bir tayfa var. Fiyat realde aynı da sen kredi ceken adama "senin durumun iyi " dersen adam senin kafanı kırar

adamlar anlamıyor hocam, 18 bin euro u adam 9 ayda kazanıyor 1000rr alıyor , 106 bin tl i 56 ayda kazanıyor 1000r alıyor sonra aynı fiyat diyor

zaten kur, enflasyon, asgari ücret, milli hasıla, kredi notları falan öylesine vakit gecsin diye yapılmış şeyler

Ülkemize uyarlarsak Türkiyede 1990 model tofaş almak için kredi çeken bir tayfa var bir de 1 haftalık kazancı ile bunu alabilen bir tayfa var. Fiyat realde aynı da sen kredi ceken adama "senin durumun iyi " dersen adam senin kafanı kırar
    Arkadaş haklı beyler siz de haklısınız ama farklı yönlerden bakıyosunuz olaya. Youtube motosiklet kanalları tek cümleyle bu konuyu açıklıyolar zaten. Motosiklet fiyatları pahalı değil, fiyatlar yüksek değil biz fakiriz. En azından honda ve yamahanın fiyatlarını makul tutabilmek için çok çabaladıklarını düşünüyorum. Tabi onların çabası bizim fakirliğimize çare değil.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Biz yalan atmayız; hala sacma sapan gelip yok harley alamazmışsın asgari ücrete , yok türkiyede daha ucuzmus.

Amerika asgari ücret : 7,25 USD
    TR'deki sekilde 210 saatlik bir calısma durumunda 1522 usd

https://www.google.com/search?rlz=1C...10.3CajsXBIk_c

Sıfırları bulamadım su an ancak ıkıncı el ıcın Sportster modelini 3.5 k a buluyorsunuz 2.5 asgari ücret bile değil. ki baktıgınız zaman 2018 modeller az kullanılmısları 4 5 k civarında.

3 asgari ücret değilse bile 4 olsun 5 olsun hadi lan 10 olsun kusura bakmayın da 30 asgari ücrete iron 883 alan siz bireyler gelip burada milliyetcilik ayagına gereksiz kalabalık yapıyorsunuz.

https://www.cycletrader.com/Harley-D...price=*%3A5000
    ironi yapmıştım ama neyse Japonya da alım gücü yüksek ülkede istikrar var ama ülkeye her önüne gelene mülteci kimliği vs vermiyor araba motosiklet ucuz ve asgari ücret 160.000 yen yaklaşık 1400 dolara denk geliyor benim arabam ile motosikletin fiyatı Türkiyedeki bir jetta sahibinden ucuz arabam 3.5v6 fairladyz 4 asgari ücret versys 1000 ise 6 asgari ücret tr piyasasında düzgün bir jetta 70-80 bin tl vardır 40 asgari ücrete geliyor yani bakarsanız trdeki jetta sahibi benden zengin
    başka bir konu diğer ülkeleri bilmiyorum Japonyada ev sahibi olmak imkansız gibi trde 300klik ev burada 40milyon gibi rakamlara denk geliyor
    yurtdışına cikayim alkole sigaraya hovardaliga harcacayim derseniz yine hiçbir şey yapamazsın sadece rahat günü gunune yasarsiniz

Alıntı toreador adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Spor salonunda spordan sonra ter içinde olan atletim çalındı. Bu kadar beklentisi ve vizyonu düşük bir toplum geneli var.
    Benim de motorumun üstündeki örtüyü 2 kere çaldılar, keşke gelip söyleselerdi o kirli yağlı örtü yerine yenisini alıp verirdim

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)