Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorsiklet Alacağım Yardım Eder Misiniz Abilerim Ablalarım

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    abilerim ablalarım kardeşlerim Allah nasip ederse 1 hafta sonra ehliyete yazılıp motorumu alacağım . Aklımda motor olarak şuanlık cbr 125 var eğer önerileriniz varsa çok sevinirim tercihen cbr 125 tarzı grenajlı motor seviyorum , biliyorum motoru ille deviricem vesaire grenaj parası gidicek ama göze aldım değiceğini düşünüyorum uzun uğraş sonucu ailemi de ikna ettim 17 yaşıma yeni girdim A1 ehliyet alacağım o yüzden 125 lik motor alıyorum (genelde sorduğumda 125 lik mi alınır falan diyorlar da )
    Sorum şu sizce cbr 125 alsam pişman olur muyum ? artıları eksileri nelerdir ?
    1-2 kere vitesli motor kullanmışlığım var biliyorum yetersiz ama kullanmayı teorik olarak biliyorum elektirikli motor da kullandım 100-150 kilometre kadar toplamda max.
    Yardımlarınızı Bekliyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kursad55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Değerli kardeşim ;
    Öncelikle niyetin hayırlı olsun önündeki bütün engelleri kaldırıp motosikletini alırsın inşallah. Ama ondan önce ekipman ayarlaman gerek bütçene göre ondan sonra kalan parayla motosiklet almalısin yoksa ekipman olmadan motosiklet kullanmaya çalışabilirsin
    125 lik motor hiç olmaz mı sen kimseyi dinleme 125 lik motorla dünya gezilir ben de 125 cc bir motor kullanıyorum şehir içi gayet yeterli.
    Honda cbr125 güzel bir motosiklet fakat başlangıç için ben önermem ama karar senin tabi
    Acemi olduğun için düşüp kalktığında sorun çıkarmamasi gerekir sen yazmışsın oraya ama olay başına gelince anlarsın. Motosiklet üzerinde kendini hazır hissedene kadar trafiğe çıkma tabi ehliyet almadan da çıkma
    acele etme hiç bişey için
    EmrullahKara bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    çok teşekkürler abim zaten en başta ekipmanlarımı alacağım kalan para yetmezse de bekleyip motor alacağım dediğin gibi ekipmansız sürülmemeli çok sık konu açıp meşgul de etmek istemiyorum ama acaba güncel bir ekipman konusu var mı

Kursad55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Alıntı EmrullahKara adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok teşekkürler abim zaten en başta ekipmanlarımı alacağım kalan para yetmezse de bekleyip motor alacağım dediğin gibi ekipmansız sürülmemeli çok sık konu açıp meşgul de etmek istemiyorum ama acaba güncel bir ekipman konusu var mı
    Var sohbette geriye doğru git biraz var kardeşim

Öncelikle eğitim işini hallet sonra ekipman ve motor alırsın ancak adamakıllı bir sürüş eğitimi almadan motor almamanı tavsiye ederim.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    125cc candır. Düşük hacimli motosikletleri küçümseyenlere fazla rağbet etmeyin. Şu anda elimin altında;

2X MT-07 ABS
    1X Mondial Z-ONE 180
    1X CBF150 Cafe Racer
    1X İnnova 125 (Proje devam ediyor, Boober tipi birşey olacak)
    1X CB125ACE
    1X MSX125

Şu anda bunların içerisinde en sık kullandıklarım; Uzun yol ihtiyacında MT-07, diğer tüm zamanlarda MSX125 ve CB125ACE.

Nedenlerine bakarsak;
    * Hafif
    * Ucuz
    * Sarf masrafları düşük
    * Ekonomik
    * Sağlam
    * Çevik
    * Kıvrak
    * Parçası ucuz (özellikle CB125ACE bedavadan az pahalı)
    * Yakıt tüketimi aşırı düşük
    * Kasko derdi yok, iki yıllık kasko primine motosikleti alıyorsunuz
    * Hızları ve ara hızlanmaları şehir içi için yeterli

Özellikle tipi beya boyutu nedenleri ile genç kesim tarafından çok tercih edilmese de, yaşımın 40' a dayandığı şu zamanlarda dahi hiç çekinmeden ve keyifle kullandığım motosikleler olur kendileri.

Öğrenciyseniz, geliriniz kısıtlıysa, alacağınız motosikletin tüm tamir ve bakım giderleri ile ortalama yakıt tüketimlerini de hesaplamak zorundasınız. Gidip Bir 600RR alıp iki ay sonra "-Fren balatam diskim bitti, serviste ön disk balata setine 8.000 TL dediler, dışarıda bulamıyorum, ne yapmalıyım" diye konu başlığı açmak istemiyorsanız bunları öncesinde araştırmalı ve düşünmelisiniz.

Tipi ve şekli konusunu geçersek vitesli motosiklet bazında;

Honda CB125ACe
    Honda MSX125
    Honda CB125E
    Yamaha YBR125

Gibi motosikletleri şiddetle öneririm. En mantıklı 125cc motosikletlerdendir. Onun haricinde biraz daha şekil olsun, biraz daha bütçem var gibi konulara girersek CBR125, CB125R, R125 gibi modellere de dönülebilir.

Kendi zevkinize bütçenize göre iyice bir araştırma yapın. Ama diğer arkadaşların da bahsettiği üzere motosikletten önce ekipman bakmanız ve almanız gerekir. Fiyat/Performans ürünlerinde ve hatta mont, dizlik ve bellik gibi ürünlerde ikinci eli de tercih ederek çok uyguna ekipmanlarınızı temin edebilirsiniz. İnanın ki en ufak düşmeden hemen sonra ekipmanın değerini anlayacaksınız. İster üzerinizde olsun, ister olmasın anlayacaksınız O yüzden önce ekipman, sonra motosiklet diyelim.

Motosikleti
    2018 cafe152 >2016 tnt25 >2015 xmax 250 abs
    Kardeş senin bulunduğun durumdan geçeli 2 yıl oldu. A2 ehliyetine 1 senen kalmıs ve yüksek ihtimalle 1 sene sonra üniversite sınavına gireceksin. Bence kardeş 1 sene sabret ya da bir bisiklet alıp biraz daha trafikte konumlanmanı, trafiği okumayu ve düşük hızda arabalarla uğraşmayı öğretir. Bence kardeş 1 sene sabret a2 ehliyet alıp cbr125 yerine aynı paralara daha donanımlı alternatiflerin olur. 2 teker zevk işi aceleye gelmez. Ek olarak cbr125 lerin km leri çok yükseldi ve 10 motordan 8i dip gaz gidilmiş motorlar. 1 sene sabredip ehliyet yükseltip racing yerine naked alabilirsin. 150nk, bn125 , duke125 gibi

tayfunley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125F
    Alıntı KayaEmre adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeş senin bulunduğun durumdan geçeli 2 yıl oldu. A2 ehliyetine 1 senen kalmıs ve yüksek ihtimalle 1 sene sonra üniversite sınavına gireceksin. Bence kardeş 1 sene sabret ya da bir bisiklet alıp biraz daha trafikte konumlanmanı, trafiği okumayu ve düşük hızda arabalarla uğraşmayı öğretir. Bence kardeş 1 sene sabret a2 ehliyet alıp cbr125 yerine aynı paralara daha donanımlı alternatiflerin olur. 2 teker zevk işi aceleye gelmez. Ek olarak cbr125 lerin km leri çok yükseldi ve 10 motordan 8i dip gaz gidilmiş motorlar. 1 sene sabredip ehliyet yükseltip racing yerine naked alabilirsin. 150nk, bn125 , duke125 gibi
    Bisikletle böyle şeyleri hiç denemesin bile yoksa ezilir

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler