Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Köprücük kemiği kırığı (5 ay önce yaptığım kaza)

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhaba, bir sabah saat 8 sularında kaygan (kamyonların kullandığı) virajda 45-48km süratle sola düşüp sol köprücük kemiğimi tam ortadan tek parça kırmıştım. Bilenler olacaktır İstanbul’da Beşiktaş stadını yukarı doğru dönüp
    eskiden beleştepe diye bilinen noktaya dönen kısa ve sert viraj.

İlk ay acı ve ağrıdan pek uyuyamadım. Ameliyat olmadım, sargı takıp gönderdi.

Sorum şu, 5 ay geçti ama kemik iyileşmedi. Bu kemiği kırılan var mı aramızda ne zaman unutturacak kendisini?
    Doktora gittim yeni röntgen çekildi hatta 2 farklı hastaneye gittim, zamanla azalacak ağrı diyorlar. Sola yatık uyuyamıyorum. Kol iyice zayıfladı spor da yapamıyorum.

Motosiklet kullanmaya başladım daha 3. ayında, ama hislerim farklı virajlarda yusuf yusuf sesleri... Motosikleti bırakmayı düşünmedim hiç fakat naçizane şunu söyleyeceğim tavsiye olarak; düşük hızda bile düşsek bir yerimiz anında kırılabilir (üzerimde iyi bir mont vardı) riskli hareketler yapmayalım sakin sürelim sabahları özellikle. Çiğ ve çamurun kayganlaştırdığı yollarda Allaha emanet gidiyoruz resmen.
    birbilent bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    kaza yapmanız çok kötü ama size müthiş bir ön görü etkisi vericektir artık aynı şeyleri tekrar yaşamamk için erkenden herşeyi tahmin edeceksiniz.

çok çok geçmiş olsun bu kemik genelde yamuk kaynayabiliyor. eğer doktordan şüpen varsa muhakkak bilindik bir doktordan destek al
    Shrieker bunu beğendi.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    psikolojikte olabilir,benimde baş parmakta kırık vardı hala bi hissizlik hissediyorum

themeh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF250 RALLY KTM EXC300
    ben se temmuz sonu aynaya bakmadan önüme kıran arabaya çarpıp, arabaya omuz atıp havada takla atarak arabanın üzerine oturdum.
    ufak bi kaburga kırığı ve ciddi bir skapula-glenoid kırığı ile sonuçlandı.
    kolumu aşırı zorlarsam ağrı yapıyo.
    kazadan 1,5 ay sonra karşı tarafın sigortasından motorun parasını tekrar aldıktan snr yeni bi motor aldım.
    kazadan öncesine göre çok daha kontrollü ve temkinli kullanıyorum.

Kursad55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Usta geçmiş olsun normaldir ama sen yine de mutlaka başka bir doktora da görün

Sağolun arkadaşlar, devlet hastanelerine gittim hep. Özel bir doktora gitmekten çekindim ama gidilecek böyle giderse.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Öncelikle geçmiş olsun dostum, geçtiğimiz yaz ağustos ayında kırdım ben de sol köprücüğü. ilk 1 ay çok zor geçti sonra yavaş yavaş toparladı, 45 gün sonunda işe başladım ki işim hareketli ağırlık indir kaldır yapıyorum. 4. ay spora döndüm hafif ağırlıklarla fitness yaptım 6. aydan sonra omuz ve bazı göğüs hareketleri hariç hard core vücut geliştirmeye başladım. üzerinden 1 yıl geçti neredeyse ama halen incline bench press vs yapamıyorum. Hafif ağırlıklarla yapıyorum daha doğrusu daha önce 60kg ile yaptığım hareketi 40kg ile zar zor çıkarıyorum.

Göğüs ve omuz hareketleri hariç spora yavaş yavaş başlamanı tavsiye ederim, ne zaman unutturur diye sormuşsun benim 1 yıla yaklaştı omzum kırılalı halen ara ara hatırlatıyor kendini.

Motosikleti
    Pulsar 200 ns
    Dostum bende 7 yıl olmuştur motosiklet kazasında sağ köprücük kemiğimi kırdım aynı senin gibi ağrılar geçmedi 4 farklı doktora gösterdim film mr hatta ultrason bile çektirdim hiç bisey yok dediler daha yeni yeni ağrıları geçti normal yani ama yinede başka doktora görünmekte fayda var ama şuda var doktorlar ameliyata yanaşmıyor eğer cerrahi müdahale yapılırsa kemik tekrar kaynamayabilirmis

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    doktor konusuna gelince, çok iyi bir hastanede ortopedi uzmanı tanıdığımız var. Devlet hastanesindeki filmleri ona götürdüğümde tedaviye devlet hastanesinde devam etmemi söyledi. Kırığa müdehale edilmediği için doktorun pek bi önemi yok . Köprücük kemiği uçuca değil üstüste kaynadığı için görüntü olarak kırılan yer biraz daha yüksek durur , haricinde bir problem olmaz

Gietti17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun. Bende ortadan tek parça kırmıştım ve 8 bandajı takılmıştı. Sabah öğle akşam kelle paça ile sağ köprücük kemiğim 2 haftada büyük ilerleme kaydetmişti. Doktorda şaşırmıştı. 1 - 1.5 ayda tam olarak kaynadı. Kolumu kaldırabiliyordum, sağ tarafıma uzun süre olmasa da yatabiliyordum fakat kendini unutturması 1 yıl sürdü.
    Sağ omzumu hareket ettirirken köprücük kemiğimin oradaki ete sürttüğünü hissediyordum. Garip bir his, kırık olmayan tarafta olmayan bir şey, anlatabildim mi bilmiyorum. Bu sürtünme hissi 1 sene sürdü ve rüzgarlı havalarda ağrı yapıyordu. Aradan 3 yıl geçti şuanda bir şey yok.

Buradan tüm kemiği kırıklara sesleniyorum Kelle paçayı şiddetle tavsiye ederim. Çok yararı dokundu. Ben kokusunu hiç sevmem, burnumu tıkayarak içmiştim, allah affetsin kemiğin acısından daha beter kokusu.

Hepinize geçmiş olsun.
    Ne kadar çok köprücük kemiği kıran varmış

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Turkiye'de agri icin dogru duzgun ilac vermiyorlar genelde. Burada ciddi agrisi olanlara cekinmeden veriyorlar narkotik ilaclari. Yanlis anlasilmasin, acaip kontrollu aliniyor ilaclar, veren doktorlar da izleniyor, vs. Ancak insanlar bosu bosuna agri aci cekmiyorlar. Diyecegim o ki zamanla iyilesecek bir seyse, ve bu zmaan zarfinda aci verecekse, direk bi konuda yardim isteyebilirsiniz belki doktorunuzdan. En azindan uyumak ve calismak gibi kritik seyleri rahat yaparsiniz.

schumacher__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık 4 teker..
    13 yıl önce omurgamı kırmıştım. Parçalı bir kırık olmadığı için kendi kendine kaynadı ve herhangi bir farklılık, kalıcı hasar oluşmadı. Ona rağmen hala zaman zaman ağrısını hissederim. Çaresi o bölgenin kaslarını güçlü tutmak. Spor yaptığım ve sırt kaslarını güçlü tuttuğum sürece ağrı sızı yaşamıyorum. Fakat sporu bırakırsam direk kendisini hatırlatıyor. İyileştikten sonra spor tavsiye ederim, kasları güçlendirmek tek çare.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    Dr’unu bir an önce değiştir, seni sancılı bir süreç bekliyor.

Motosikleti
    V-Strom 650
    Alıntı weatherman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba, bir sabah saat 8 sularında kaygan (kamyonların kullandığı) virajda 45-48km süratle sola düşüp sol köprücük kemiğimi tam ortadan tek parça kırmıştım. Bilenler olacaktır İstanbul’da Beşiktaş stadını yukarı doğru dönüp
    eskiden beleştepe diye bilinen noktaya dönen kısa ve sert viraj.

İlk ay acı ve ağrıdan pek uyuyamadım. Ameliyat olmadım, sargı takıp gönderdi.

Sorum şu, 5 ay geçti ama kemik iyileşmedi. Bu kemiği kırılan var mı aramızda ne zaman unutturacak kendisini?
    Doktora gittim yeni röntgen çekildi hatta 2 farklı hastaneye gittim, zamanla azalacak ağrı diyorlar. Sola yatık uyuyamıyorum. Kol iyice zayıfladı spor da yapamıyorum.

Motosiklet kullanmaya başladım daha 3. ayında, ama hislerim farklı virajlarda yusuf yusuf sesleri... Motosikleti bırakmayı düşünmedim hiç fakat naçizane şunu söyleyeceğim tavsiye olarak; düşük hızda bile düşsek bir yerimiz anında kırılabilir (üzerimde iyi bir mont vardı) riskli hareketler yapmayalım sakin sürelim sabahları özellikle. Çiğ ve çamurun kayganlaştırdığı yollarda Allaha emanet gidiyoruz resmen.
    Geçmiş olsun. Röntgende sorun görünmediğini anlıyorum. O zaman ağrı kemikten değil, kullanılmayan omuz kaslarından. Ben de kürek 6 ay önce kürek kemiğimi kırmıştım. 7 hafta kolum askıda kaldı. Askı çıktığında omzum donmuştu. 2 hafta kadar fizik tedaviye gidip sonra işe dönmek zorunda kalmıştım. Ağrı yüzünden omzunun tam hareketini kullanamıyorsunuz büyük ihtimal. Kullanmadıkça sorun daha da büyüyor. Ortopediste değil, bir fizik tedavi doktoruna gidin. Muhtememelen egzersiz yazacak. Yazdığı egzersizleri fizyoterapistler eşliğinde öğrenir, fizik tedaviye devam etme imkanı yoksa öğrendiğiniz harektlere evde devam edersiniz. Ben böyle yaptım. Ağrı yeni azaldı. Omzum eski hareket açıklığının büyük kısmını geri kazandı ama hala kısıt ve ağrı var.
    Fizik tedavi uzmanına gidin mutlaka, zaman geçtikçe sorun büyür, omuz kaslarınız iyice zayıflar, eklem sertleşir. Uğraşırsınız.

Quad87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 Umuyor..
    Köprücük kemiğimi 2018 haziranında kaza sonucu kırdım. İlk 4 ay çok ağrılı,kramplıydı. İyileşme süreci çok uzadı doktor ameliyattan son anda vazgeçti. "Ağrın sızın olacak ama böyle yaşayacaksın" dendi ve eve gönderildim.

Kırık sonucu köprücük kemiğim dönmüş ve şimdi bir yumruya benzer şişlik mevcut. Soğuklarda, rüzgarda ve biraz zorlayınca ağrılar var ama tahammül edilebilecek düzeyde. Yukarıda bir arkadaşında bahsettiği o sürtünme hissi bende de mevcut ve hoş değil =(. Fizik tedavi gerekiyor kanımca çünkü omzumun yeri hatalı ve kürek kemiğimin altında kas ağrılarım şiddetli. Beslenmeye dikkat etmek önemli bir de mümkün olduğunca aktif tutmak gerekiyor sanırım.

Geçmiş olsun

Motosikleti
    MONSTER 696 DUCATİ
    çok geçmiş olsun ben lig maçında üstüne düşüp kırmıştım sanırım 2015 te oldu daha sonra inanılmaz ağrı oldu sanki kürek kemiğimin üstüne 1 ton koymuşlar gibiydi. sonra kaç 3-4 ay sonra ağrı devam etti ama lig başlıyordu a takıma çağırılınca antreman kaçırmayayım diye gittim antremanda tekrar aynı yerden kırdım tekrar doktora gittim sargıyı bir ay taktım daha sonra ağrı olmasına rağmen çıkardım çünkü yazın sıcakta terletiyor ve isilik yapmaya başlamıştı şuan hala ara ara ağrılar oluyor fakat mesela fitness a gidebiliyorum fakat her zaman korku oluyor ağırlık kaldırırken çat kırılacakmış gibi.

Dediğim gibi ilk kırdığımda bikaç ay çok ağrı oldu yürüyemedim sırtıma vurdu ikinci seferkinde de öyleydi üzerinden 5-6 sene geçti hala ağrıyor dediğim gibi bide yamuk kaynadı yukarda duruyor çirkin gözüküyor

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Ben de 7 Mart'da kaza yaptığımda sağ köprücük kemiğim kırılmıştı.

5 hafta oldu, hala ilk günkü gibi değil ama hafif ağrı var. ilk 3 hafta 8 bandajı denen şeyden takılıydı, yan yatamıyordum, sırtüstü yatmaya da alışık olmadığımdan çok sıkıntı çektim, uyurken bandajın sırta gelen kısmı sırtımı rahatsız ediyordu. 3 hafta önce doktor bandajı çıkarabilirsin artık dedi. Şimdi evdeyken bir şey kullanmıyorum ama dışarı çıkarken kol askısı kullanıyorum. son 10 gündür işe gidip gelmeye başladım ama işim bilgisayar başında zaten. Bilgisayarın başında sağ elimle mouse tutabiliyorum ama mouse bırakıp klavyeye geçirmek bile sorun oluyordu ilk başlarda.

Şimdi kolumu omuz hizasından daha yukarıya kaldıramıyorum henüz. fazla hereketsizlikten sanırım sağ elimde de uyuşma oluyor kol askısındayken bu yüzden evdeyken askı kullanmıyorum, işe giderken de metrobüse falan bindiğim için o kalabalıkta belki daha az çarpan iten olur diye kullanıyorum askıyı, biraz işe yarıyor ama rahatsız bir şey.

5 hafta oldu ama hala sağ elimle ağır bir şey kaldıramıyorum. Yani kahve yaparken su ısıtıcıyı bile sol elimle kaldırıyorum. Sağ kolumu kullanamamak çok sıkıntı verdi. Bir de kazadan sonra ilk 3-4 hafta kaburgalarımdaki ezikler ve bacağımdaki ezikler ağrı yaptı, onların ağrısı köprücük kemiğinin ağrısından fazlaydı, neyse ki şimdi onlar geçti.

Doktora ağrı kesici vermeyecek misin diye sormuştum, ağrı kesici alırsan daha geç kaynar dedi. Çok dayanamaz olursan kullan diye ağrı kesici yazdı ama kullanmadım.

Sanırım en az bir iki ay daha böyle sürecek. Bu arada hastaneden raporlu olduğum için işe gidemedim, raporlu olunca maaşı sgk ödüyormuş ama sgk ile görüşmemde de bu ödemelerin gecikeceğini öğrendim, hala bekliyorum çıkmasını. yani kaza yapmak maddi olarak da zor duruma soktu.

Sanırım 2 ay sonra falan hanım izin verirse tekrar motora binebileceğim gibi. Aslında sağlam olsam hemen binmek istiyorum. Ama önce güvenli sürüş eğitimi alma niyetindeyim.

army - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1150 RT
    Sevgili Kardeşim, O eklem oynadığı müddetçe senin kırığının iyileşmesi uzayacaktır. Mümkün olduğu kadar az hareket. 8 askısına devam edip stabil durumda tutmaya çalışmalısın. Geçmiş olsun.
    "TANRI TÜRK'Ü KORUSUN!!"

Motosikleti
    MT 25
    babam koprucuk kemigini scooterindan düşerek kırdı tahmin edersiniz ki yayanin yola atlamasi ile oldu. 1 hafta sargida durdu olucak gibi değil diye ameliyat oldu. implantmi platin mi ne taktikar tabi inun yaş da 48 olunca ister istemez kemikler bizimkiler gibi hizli kaynamiyor. 4-5 ayda anca kolunu tamamen yukari kaldirabilmeye başladı. şuan kazadan 2.5 sene geçti kolunu kullanabiliyor platini aldirmadigi icin kisin sogukta sizi yapiyor doğal olarak. İzmirde emot var bu konuda bir harikalar. Görüs fikir al imkan varsa gel tedavi ol. eğer yanlış kaynarsa bir omur agrisinsizisi olur.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)