Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

a2 ve sportster 883 konusu

Motovento
    REKLAM ALANI

merhaba, ruhsata baktığımda 39kw yazıyor yani 35kw sınırını geçiyorum fakat güç ağırlık oranına baktığımda 0,15 çıkıyor yani sınırın altındayım ki şöyle de bişey var ruhsatta güç ağırlık oranım yazmıyor sadece "--" işareti var.

bi yakınım polis, kendisi sistemden sorguladı ve bi sorun olmayacağını kullanabileceğimi söyledi ama ben emin değilim.

çünkü türkiye de biliyosunuz yasaya göre değil polisin yasayı yorumlamasına göre ceza almanız daha olası,

kullanabiliyor olsam bile bir polisin sadece ruhsata bakıp "ohoo bu motor 35kw ı geçiyor sende a2 ehliyet var yetersiz ehliyetten yazıyorum" diyip geçmesi çok olası geliyor.

yasa açık

"A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir."

burda "ve" bağlacı olduğu için biraz şüpheye düşüyorum, iki şartı da sağlamamız gerekiyor mu?

39kw motorun kuru ağırlığı 255kg

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

ruhsati guncelleme gibi bir imkanin varsa yap, ayrica kanunun bir ciktisini da ruhsatin yanina koy.
    aksi halde ehliyeti a yapmadikca, polisin insafinin hicbir cözumu yok.

Alıntı UzunYolAdami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ruhsati guncelleme gibi bir imkanin varsa yap, ayrica kanunun bir ciktisini da ruhsatin yanina koy.
    aksi halde ehliyeti a yapmadikca, polisin insafinin hicbir cözumu yok.
    ruhsatı daha yeni 3 gün önce çıkarttım ama nedense güç ağırlık oranı yazmıyor, eski motorumda da yazmıyordu.

kanunun çıktısını ruhsatın yanına koyucam, herhangi bir durumda yardımcı olabilir dediğiniz gibi.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    35kw yı geçtiği için güç ağırlık oranına bakılmaz. Max 35kw ve güç ağırlık oranı 0,2 diye geçer kanunda.. her iki şartıda sağlaması gerekir motorun.
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Gietti17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dediğiniz gibi yasa açık. Şüpheye düşülecek bir durum yok. "veya" yazsaydı ikisinden birinin olması yeterliydi. "ve" yazdığı için hem 35kw olacak hemde güç ağırlık oranı 0,2yi geçmeyecek.

Yani 883 kw bakımından yasayla uyuşmadığı için A2 ehliyet ile kullanılamaz.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    İki şartı da karşılamak zorunda. "ve"yi boşuna koymamışlar ilgili maddeye.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    burası türkiye,polis ruhsatta ne yazıyosa ona bakar,cezayı yazar derdini marko paşaya anlat der çeker gider

Motosikleti
    MT-07
    Kullanamazsın. Net.

Motosikleti
    xsr 900
    883 e binecek adam da bir zahmet gidip a ehliyet alıversin diye düşünüyorum

EnvEng - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hadi kullandın diyelim, çevirmeye denk geldin ve polis bir şekilde tamam sıkıntı yok gidebilirsin dedi.
    Allah korusun olur da bir kazaya karışırsan direkt ehliyetsiz sürücüymüşsün gibi damga yersin.
    Riske gerek yok. Ne gerekiyorsa onu yapmak lazım.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Malesef kullanamazsınız.

Mümkün olan ilk fırsatta ehliyetinizi yeterli sınıfa yükseltmelisiniz (yaşınız kurtardığında veya en az 2 yıl A2 ehliyet sahibi olmanız sonrasında).

Aksi halde memur arkadaşlar ile sorun yaşayabileceğiniz, ehliyetsiz muamelesi göreceğiniz gibi bir kaza sonrasında da tamamen haklı dahi olsanız ehliyetiniz olmadığı için (ki şu andaki durum buna tekabül eder) karşı tarafın tüm masraflarını karşılamanız gerekir ve sigorta ödeme yapmayacaktır.

Belge konusu hassas bir konu. Lütfen evraklarınız ve ehliyet sınıfınız kullandığınız araca uygun olsun.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)