Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

En iyi yakıt hangisi ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı vlad1462 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bp den almayın.
    Sebep nedir ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    2 yıl kadar bir holdingte çalışmıştım.
    Adamlar aynı zamanda benzin pompası üretiyorlardı.

Departmanım olmadığı halde bir çok benzin istasyonunda ölçümler testler yapıyorduk.

İstasyonlarda sohbet ederken verdikleri bilgi şuydu.

"Yeraltındaki tankın dibinde öyle veya böyle tortu/pislik birikir.
    Özellikle tank çok boşalmışsa doldurma sırasında tortular dipten havalanır,
    yakıta karışır.
    Bu nedenle tank doldurulduktan sonra bir süre dinlendirilip tortunun dibe
    çökmesi beklenir."

Hani şu pislikten karbüratör tıkandı, enjektör memeleri tıkandı olayı genelde
    bu tür dinlendirilmeden basılan yakıttan kaynaklanır.

Sanırım o zamanlar çalıştığım sektörden kalma alışkanlıkla olsa gerek,
    ben sirkülasyonu ne az nede çok olan, orta karar benzinlikleri tercih ediyorum.
    Sirkülasyonu çok olan bir istasyonda yeteri kadar tank yoksa, dinlendirme süresi
    daha kısa olabilir. Eğer yeni yakıt geldiyse tortunun dibe çökmeden araca basılması
    ihtimali var.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Volkan76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amerikalılar top fuel hastası, heryerde otkanı istediğin kadar yükseltmek için kadgı maddeleri satılıyor. 91'e kanma, adam bir depo 91 alıyor, sonra depoya istediği oktana ulaşmak için belli bir miktarda o katkıdsan ekliyor, istediği olktanı erlde ediyor. Benzinci 91-92-93-94-95-96-97-98-99-100-101-102-105 oktan hazırda tutacağına bir iki oktan hazır tutup yanısırada katkı satıyor. Aslında f3na değil, ama alıcı bilincli olması gerek, katgı maddeler çok uçucu ve tehlikeli.
    Kim uydurup yayıyor bu lafları anlamış değilim.

Oktan üniteleri arkadaşların dediği gibi farklı. Buradaki 91 (RdON) oktan, Avrupa'daki 98 (RON) oktana denk geliyor aşağı yukarı.

Tipik bir Amerikalı'nin n'aptığına gelince: Arabanın kitapçığında ne yazarsa onu uygular. Tipik olarak motor için uygun olan en düşük (ve ucuz) oktanı (87) kullanır. Genelde yüksek performanslı bazı araçlar yüksek oktanlı benzin (91) ister, o zaman da onu kullanır.

Bu arada top fuel benzinden ziyade patlayıcıdır, sıvı olması dışında benzinle çok bir alakası yoktur...

Marka ve istasyona bakmıyorum. Dolu olana giriyorum. Şuana kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Yaşasamda fark edermiyim bilemiyorum. Motor işte gaz verince gidiyor frene basınca duruyor.

Bilindik yerlerden almaya çalışıyorum.Fişi kesinlikle alıyorum ne olur ne olmaz.Özelikkle Aytemiz varsa yakınlarımda oradan almaya çalışıyorum nede olsa adamlar motosiklet kullancılarına birşeyler yapıyor.

genelde opet'in yakıtını kullanıyorum,en çok denetim opette oluyor.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 yıl kadar bir holdingte çalışmıştım.
    Adamlar aynı zamanda benzin pompası üretiyorlardı.

Departmanım olmadığı halde bir çok benzin istasyonunda ölçümler testler yapıyorduk.

İstasyonlarda sohbet ederken verdikleri bilgi şuydu.

"Yeraltındaki tankın dibinde öyle veya böyle tortu/pislik birikir.
    Özellikle tank çok boşalmışsa doldurma sırasında tortular dipten havalanır,
    yakıta karışır.
    Bu nedenle tank doldurulduktan sonra bir süre dinlendirilip tortunun dibe
    çökmesi beklenir."

Hani şu pislikten karbüratör tıkandı, enjektör memeleri tıkandı olayı genelde
    bu tür dinlendirilmeden basılan yakıttan kaynaklanır.

Sanırım o zamanlar çalıştığım sektörden kalma alışkanlıkla olsa gerek,
    ben sirkülasyonu ne az nede çok olan, orta karar benzinlikleri tercih ediyorum.
    Sirkülasyonu çok olan bir istasyonda yeteri kadar tank yoksa, dinlendirme süresi
    daha kısa olabilir. Eğer yeni yakıt geldiyse tortunun dibe çökmeden araca basılması
    ihtimali var.
    sirkülasyonuı yoğun istasyonlar zaten genelde sabaha karşı istasyonun en sakin olduğu vakitler alırlar yakıtları.. gün içi müşteri kalabalığının olduğu sıra o stresse yüke girmezler etraf zaten araba ve insan kalabalığı birde onla uğraşmazlar..

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Fuel yakıt anlamına gelmiyorsa ingilizceyi senden öğrenmelerini tavsiye ederim.Top fuel dragstarlarda kullaılan bir yakıt türü ve amerikalıların çok sevdiği bir yarış türü. Değilse amerikayı senden öğrensinler. Bu konuda birileri abd'deki 91 burada 98'e denk geliyor, demiş. Sen buranın satışı yasak ve olmaması gerek RhOn 91 oktanı avrupanın Ron 98 oktana denk geliyor diyorsun. Hondanın 2019 model türkce el kitabinda hangi ülkede yazmadan en az RON 95 oktan kullanınız derken, kim ne demiş, ben yanlış sen doğru demene bir anlam veremiyorum.
    Norm diye birşey kalmamışsa bu doğru bu yanlış demenin hiç bir anlamı kalmıyor. Çay kahve keyfinde muhabbet sohbetle bilg paylaşalım derken, bazen kendimi al birini dur diğerine gibi bir ortda hissediyorum. Böyle amaclılar alsın içtiğini vursun kendi kafasına.
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kim uydurup yayıyor bu lafları anlamış değilim.

Oktan üniteleri arkadaşların dediği gibi farklı. Buradaki 91 (RdON) oktan, Avrupa'daki 98 (RON) oktana denk geliyor aşağı yukarı.

Tipik bir Amerikalı'nin n'aptığına gelince: Arabanın kitapçığında ne yazarsa onu uygular. Tipik olarak motor için uygun olan en düşük (ve ucuz) oktanı (87) kullanır. Genelde yüksek performanslı bazı araçlar yüksek oktanlı benzin (91) ister, o zaman da onu kullanır.

Bu arada top fuel benzinden ziyade patlayıcıdır, sıvı olması dışında benzinle çok bir alakası yoktur...

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Benim Motorun ahı gitmiş vahuı kalmış.. en ucuzu en iyisi diyorum her zaman :D
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı Volkan76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fuel yakıt anlamına gelmiyorsa ingilizceyi senden öğrenmelerini tavsiye ederim.Top fuel dragstarlarda kullaılan bir yakıt türü ve amerikalıların çok sevdiği bir yarış türü. Değilse amerikayı senden öğrensinler. Bu konuda birileri abd'deki 91 burada 98'e denk geliyor, demiş. Sen buranın satışı yasak ve olmaması gerek RhOn 91 oktanı avrupanın Ron 98 oktana denk geliyor diyorsun. Hondanın 2019 model türkce el kitabinda hangi ülkede yazmadan en az RON 95 oktan kullanınız derken, kim ne demiş, ben yanlış sen doğru demene bir anlam veremiyorum.
    Norm diye birşey kalmamışsa bu doğru bu yanlış demenin hiç bir anlamı kalmıyor. Çay kahve keyfinde muhabbet sohbetle bilg paylaşalım derken, bazen kendimi al birini dur diğerine gibi bir ortda hissediyorum. Böyle amaclılar alsın içtiğini vursun kendi kafasına.
    Arkadaş kendini Amerikanın forum muhtarı ilan etmiş , nerde biri amerika hakkında bir şey yazsa , nerde birileri ingilizce bir şey patlatsa hemen dakkasını geçirmez gelir müdahil olur bildiğindende değil yüksek ihtimal amerikada redneck tarzı ikinci sınıf bir hayat yaşıyor gelmiş burda sanırsın newyork merkezde milyon dolarlık residenceda kalıyor her şeye hakim kontrolünde tarzı yazıyor işte.. Bir kaç tanede şak şakçısı var burada işte takılıyorlar..

Boş ver fazla üsteleme..
    Volkan76 bunu beğendi.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı EUOGLU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şunu diyeyim opet ten alinca bir tik daha kotu gidiyor ama daha uzun km ler gidiyor benzin.

Shell den alinca daha iyi gidiyor bir tik ama daha fazla yakiyor.
    Psikolojiktir Az yaktıracak yakıt aynı zamanda daha performanslı olan olmalı
    Az silindir, çok iş

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Bazı yakıtlar fark edilir şekilde hızlı bitiyor ve konu psikolojik değil. Bizzat test ettiğim Total ve M-Oil'den alınan yakıt çabuk bitiyor. (Az önce baktım tesadüf değil herhalde Demirören grubuna aitmiş ikisi de) Petrol Ofisi ve Shell ile motorumu daha uzun km kullanıyorum. Başkasında durum nasıldır bilmem ama benimki için kesin bilgi.

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Sende sağol, dostum. Herkes kendoi kafasına göre takılıyor, Demokraside yaşıyoruz. Herkes aklındakini dökmekte hür. Neyi nerde döktüklerine dikksat etseler yeter. Saygılarla, keyfli sohbetler...

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Çoğunlukla opetten alırım. Çok da kılı kılına hesap yapmam ama arada shell alıyorum. Shell sanki opet kadar gitmiyor daha az km yapıyorum. Nadiren Total ve PO.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Hem evime yakın hem de motosiklete verdikleri destekten ötürü Aytemiz'den alıyorum.

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sebep nedir ?
    çalıştığım iş yeri bp genel merkezi ile aynı binada. motoru bıraktığım yer adamlara batmış. hiç bir engel ve sorun teşkil etmediği halde bina yönetimi olacak heriflere şikayet etmişler. bina yönetimide zaten bp yi kayırmaya meyilli ( yağlı kemik nede olsa) motorumu çektirdiler yerinden. o günden beri uyuz oluyorum heriflere

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)