Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
9. sayfa BirinciBirinci ... 7891011 ... SonuncuSonuncu

Honda Debriyaj Balatasından 8.500 TL İstedi....

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    maintenance schedule iyi bak zaten balata değişimi diye geçmez.. illaki belli bir km yada yaşda şanzıman bakımı koymuşdur schedule .. o sıra değiştirirler açılmışken şanzıman revize edilirken..
    Gecmiste 3 tane 600cc uzeri Honda motosikletim oldu. Hic birinde "sanziman acilip revize" etme gibi bir durum soz konusu degil. Sanziman icinde asinan veya degisim isteyen bir parca da yok. Yag zaten ortak.

CRF1000L DCT modelinde ek olarak "clucth filter" degisimi var, o kadar. Debriyajin ayri kendine ait filtresi var demek ki...

Manuel internette iki dakikada bulunuyor PDF olarak, sen de bak istersen...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    aslında sorun yok sorun bazı insanların kafasında..

ben eminim bak bilmesemde avrupalının kafa yapısını çok iyi biliyorum insanının canına çok değer verir..

o debriyaj balatası bitsede bitmesede avrupada en azından belli bir değişim periyodu vardır.. avrupalı bir parçanın arıza yapmasını yada bitmesini beklemez onlarda her parçanın bir yaş yada km ömrü vardır yani kısaca parça ömrü vardır.. özellikle bu tip aşınan incelen parçalarda..
    istediği kadar sağlam olsun zamanı yada km si gelirse değiştirirler periyodik bakımda..

Forumda avrupada yaşayan bir arkadaş varsa araştırırsa sorarsa eminim doğruluğunu onaylıycakdır. o yüzden adamların 40-50 yaşındaki araçları bile sorunsuz ilk günkü gibi tertemiz yollarda dolanıyor..

şimdi bu yazdığım bile birilerine tuhaf gelir ama asıl doğru olan bu..
    off off valla cok ilginc bir adamsin
    neden ilginc oldugunu sonra yazacam,telefinun sarji bitiyooo

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğru. Torque convertor içinde "fluid coupling" var sadece, aşınan parça yok. Ancak şanzıman içinde vites değişimini yapan "planetary gear"lar da var.
    Ok, onlar normal şanzıman dişleri (sadece çok dahiyane tasarımları var), sarf malzemesi değil ömürlük, balata ile bir parçalar değil, piston krank gibi bir parça.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Gecmiste 3 tane 600cc uzeri Honda motosikletim oldu. Hic birinde "sanziman acilip revize" etme gibi bir durum soz konusu degil. Sanziman icinde asinan veya degisim isteyen bir parca da yok. Yag zaten ortak.

CRF1000L DCT modelinde ek olarak "clucth filter" degisimi var, o kadar. Debriyajin ayri kendine ait filtresi var demek ki...

Manuel internette iki dakikada bulunuyor PDF olarak, sen de bak istersen...
    Haşmet iyice bak lütfen! bi yerlerde değişim falan bişeyler olmalı :( :(

işin ilginç tarafı bu konu Honda parçalarının pahalı olmasından çıktı,ee pahalı olmadığını hatta muadillerinin az biraz daha kazık olduğunu kanıtladık.
    iş sonra "olsun allahsız honda yine de diğerlerinden daha ucuza vermeli" ye geldi.
    şu an itibariyle konumuz DCT oldu arkadaşlar.evet Allah'ın belası dct.

Peki dct neden kötüdür arkadaşlar ? amatörler bilmiyor musunuz dsg sorunlarını ? insanlar neler neler yaşadı.. yaaa o yüzden honda dct de almayın.

Resmen olay komediye döndü.Motosikletlerde çok da ihtiyaç duymayacağımız bu şey o kadar başarılı oldu ki bırakın commuter motorda kullanmayı Africa Twin'in bile yarısını tüm dünyada dct olarak sattılar.

DSG'nin sorunlarına bakıp Honda'nın dct sini kötülemek gerçekten ilginç bir kafa yapısı ve biz bunları söyleyince fan boy oluyoruz.
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Honda cbf150 mi nc’ye Yükseltmek istiyordum ama gözüm korktu bunlar nasıl vicdansız fiyatlar

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Diğer Japonlar da kazık olunca hondanın kazığı küçülmüş mü oluyor? Burada mesele firmalar arasındaki kazık oranları değil pavyon hesabı gibi maliyetle orantısız bir şekilde yedek parça fiyatlandırılması.

Nasıl oluyor da 40-50000 lira fiyatla tamamı satılan bir makinenin sadece ufak bir parçası 8500 lira oluyor? Sebebi belli, adam nasıl olsa motosikleti almış mecburen değişecek o balatayı. Daya gitsin! Yüksek teknoloji, özel malzeme falan diye yediririz nasıl olsa.

Bakın CF moto 650NK debriyaj balataları 500tl civarı. Bajaj dominar da aynı şekilde 500 lira. Pulsar balataları 300 küsür. Bu firmalar da hayvan gibi kar ederek satıyorlar ve Honda ile aralarında öyle aman aman bir teknoloji farkı yok. Aşağı yukarı aynı üretim aşamalarından geçerek üretiliyor o balatalar.

Bu debriyaj balatasının olması gereken satış fiyatı yaklaşık 500 liradır. Daha fazlası fırsatçılıktır, açgözlülüktür.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ok, onlar normal şanzıman dişleri (sadece çok dahiyane tasarımları var), sarf malzemesi değil ömürlük, balata ile bir parçalar değil, piston krank gibi bir parça.
    Eski tip otomatik sanzimanlardaki debriyajlar (motosikletlerdeki gibi "clutch pack" diye geciyor):

En basit 4 vitesli sanzimanda bile en az 3 tane var. Dedigim gibi, nadiren degisim isteyebiliyor. Asinan parca cunku. Ancak normalde degisimi planlanan bir parca degil. Asagidaki duz mantik burada islemiyor iste:

bu debriyaj Allahın emri biticek.. bir gün biticek öyle yada böyle biticek balata dediğin şey zaten tükenmek için konulan bir parça aşınmak için konulan bir parça bunun için mühendis olmaya ilim irfan sahibi olmaya gerek yok.
    Manuel sanzimandaki debriyaj vazifesini, otomatik sanzimanda "torque converter" gerceklestiriyor. Amac, otomatik sanzimanin omru boyunca bakimsiz sorunsuz calismasi (sadece yag degisimiyle).
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Evet hatırladım bu videoyu seyretmiştim (ama clutch pack'ler aklımda kalmamış - çok zorlayıcı bir video) insanlar neler düşünmüş, hayran kalmamak elde değil. Bunda 3 farklı balata takımı varmış. Her vites için farklı kombinasyonların kavrama yapması gerekiyor. Kaba hesapla tek balata setli bir manuelden en az 3 kat ömürlü olması lazım, tork konvertörün de yardımıyla bu çarpan daha da artıyor (manuel kadar çok ve uzun süre kaydırma konumunda kalmıyorlar, dolayısıyla manuel vitesin balata takımı kadar çabuk yıpranma durumları yok). Çok teşekkürler.
    Bizim Honda DCT'ye dönersek, burada bir tork konvertör olmadığı için çok daha fazla kaydırma sözkonusu olabiliyor diye bir sonuç çıkardım...

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı dsdasdasd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...

işin ilginç tarafı bu konu Honda parçalarının pahalı olmasından çıktı,ee pahalı olmadığını hatta muadillerinin az biraz daha kazık olduğunu kanıtladık.
    ...
    Bana göre; Hayır, pahalı olmadığının kanıtlamadınız, sadece muadillerinin çok daha pahalı olduğunu kanıtladınız.
    Muadillerinin daha pahallı olması Hondanın ucuz olduğunu değil, muadillerine göre ucuz olduğunu kanıtlar. Ama sonuçta Honda'da da muadillerinde de bu parçalar haketmedikleri şekilde pahalı.
    ...
    Alıntı dsdasdasd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...
    iş sonra "olsun allahsız honda yine de diğerlerinden daha ucuza vermeli" ye geldi.
    ...
    iş size göre oraya gelmiş olabilir, ya da siz öyle görmek istiyorsunuz. Bu başlığa örnek olan ürün Honda marka bir motosiklet olduğu için diğer markalardan bağımsız olarak : Allahsız Honda, bu parçayı bu kadar pahalıya verMEmeli" durumu geçerli halen benim gözümde. Ha, marka kawa, Triumph,yamaha vs olsa ve bu parçalar yine haketmedikleri şekilde böyle pahalı ise ona da konu açsınlar o konulara da aynı şeyler yazılacak, isyan edilecek genel olarak(para var huzur var durumunda olanlar zaten rahatlar, onlar birşey demeyebilirler haklı olarak). Olay marka bağımsız 3 liralık(hadi orjinal/daha kaliteli/farklı özellikli diye 5 liralık olsun) ürünü 13 liraya kakalamaya zorlamaları.
    Cloud bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muadillerinin daha pahallı olması Hondanın ucuz olduğunu değil, muadillerine göre ucuz olduğunu kanıtlar. Ama sonuçta Honda'da da muadillerinde de bu parçalar haketmedikleri şekilde pahalı.
    Honda'nın bir çok modelinin far ve debriyaj balataları pahalı değil. Dolayısıyla Honda genelinde konuşmak doğru değil. Aynısı tüm bilindik motosiklet firmaları için geçerli.

Eğer bir modele özel bir yedek parça, sık veya düzenli değişen bir parça değilse eli mahkum pahalı olacaktır. Çünkü:
    1. Üretimi az olacaktır, bu da birim fiyatı yükseltir.
    2. Üretim sonrası uzun süre dağıtım ve satıcının elinde bekleyeceği için stoklama masrafı yüksek olacak.
    3. Aynı sebeple distributor ve satıcı uzun süre satılmayacak bir ürün için parasını bağlamış olacak.
    4. motosikletin ömrü boyunca çalışması düşünüldüğü için daha dayanıklı üretilmiş olacaktır.

Hep bi daha çok kazanma hırsı. Zaten piyasayı domine etmişsin millet sana tapıyor. Performansi rakiplerine göre bi tık düşük ama sağlam ve ucuz algısını beyinlere kazımışsın. O balatadan kitlesen total karına etkisi nedir. Nasıl milletin midesini bulandırmayı göze alıyorlar anlamıyorum.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Honda'nın bir çok modelinin far ve debriyaj balataları pahalı değil. Dolayısıyla Honda genelinde konuşmak doğru değil. Aynısı tüm bilindik motosiklet firmaları için geçerli.

Eğer bir modele özel bir yedek parça, sık veya düzenli değişen bir parça değilse eli mahkum pahalı olacaktır. Çünkü:
    2. Üretim sonrası uzun süre dağıtım ve satıcının elinde bekleyeceği için stoklama masrafı yüksek olacak.
    3. Aynı sebeple distributor ve satıcı uzun süre satılmayacak bir ürün için parasını bağlamış olacak.
    4. motosikletin ömrü boyunca çalışması düşünüldüğü için daha dayanıklı üretilmiş olacaktır.
    hondanın parçası pahalı bu yazılar teoride kağıt üstünde kalır realitede bal gibi pahalı..

realiteden gidelim boşverin keyness teorilerini onların türkiye realitesiyle mahmut amcamın ahmet abimin dükkanında rafındaki malın fiyatı ile hiç bir alakası yok..

bırakalım nc leri integraları osunu busunu türkiyede peynir ekmek gibi en çok satan cbr250 nin şu anki mevcut kasanın farı 1400 tl .. eski kasası bile 500tl... muadili piyasada en çok satan R25 farı 700 tl .. 250c.c ss sektöründe muadil rakipleri içinde farı 400-500 tl olanlar bile var..

artık türkiyeye ne kadar yollanmasada kawasaki ye parçası pahalı derler ninja 250 nin muadil diye yazıyorum cbr'a ön farı 400 tl sıfırı..

hani mondial ile çok laf ederler rx3i evo nun dolu farı doludan kastım drl led gündüz farı,merceği hepsi içinde şu anda 350-360tl piyasada..

bu bir marka kıyaslaması değil fanboy kafasıyla yaklaşmayalım olaya yok sen honda ile mondialimi kıyaslıyorsun diye birileri çıkar şimdi klasik fanboy mantığı.. burda parça analizi yapıyorum.. 250cc gibi çok uyguna satılması gerekilen bir segmentte bile fiyatlar bu denklemde.. bana göre aşırı pahalı çünkü bu segmentte motoru alan kesim belli öğrenci genel itibari ile genç yada maddi imkanı kısıtlı limitli kesim..

kısaca nerden tutarsan tut elinde kalıyor.
    Cloud ve maktama bunu beğendiler.

Motosikleti
    SD 1290R
    bu bir marka kıyaslaması değil fanboy kafasıyla yaklaşmayalım olaya yok sen honda ile mondialimi kıyaslıyorsun diye birileri çıkar şimdi klasik fanboy mantığı.. burda parça analizi yapıyorum.. 250cc gibi çok uyguna satılması gerekilen bir segmentte bile fiyatlar bu denklemde.. bana göre aşırı pahalı çünkü bu segmentte motoru alan kesim belli öğrenci genel itibari ile genç yada maddi imkanı kısıtlı limitli kesim..

kısaca nerden tutarsan tut elinde kalıyor.
    Honda dahil hiç bir markanın fanboy'u olmadığımı yazdıklarımı okuyanlar bilirler, de senin Honda'ya bir antipatin olduğunu düşünmeye başlıyorum.

Şimdi tekrar uğraşmayacağım, ancak bu başlıktan dolayı merak edip bikebandit.com'dan değişik marka ve modellerin far fiyatlarına bakmıştım geçenlerde. Honda'nın bir modelinin far fiyatı $40, Z1000'in $1200, Superduke'un $600. Fiyatlar modelden modele çok değişiyor. Honda genelinde, diğer markalara göre bariz bir fahiş fiyatlandırma görmedim...

Ancak ille de böyledir demek isteyenin yapacağı belli. Bilindik tüm marka ve modellerin orijinal yedek parçaları yazdığım sitede mevcut. Tüm Honda, Kawasaki, Suzuki, Yamaha, KTM modellerinin far fiyatlarina bakın, buraya yazın, görelim neymiş... Ancak model seçerek yazarsanız, istediğiniz markayı "yedek parça fiyatları fahiş" ilan etmek mümkün. Çünkü fiyatlar modelden modele çok değişiyor.

NeXuSs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ironmax - Honda İntegra - Xmax 250
    motorun başına gelen olası ihtimal sonuçta. mekanik alet. geçmiş olsun
    ama bayinin yaptığı hakikaten sıra dışı

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    başlığı gündemde göremeyince hortlatasım geldi.

buyrun beyler atış serbest

tork konvektörü için 'ömürsüz' 'bitmeyen enerji' 'bitmeyen balatalı über sistem'' fln denmiş, hem tork konvektörü hem de ana ünite içindeki balata ve saclar ömürlüdür, bitince yolda bırakır, önce titremeye başlar - sonra yolda bırakır. Gerçi geçen gün yine 'egzantrik zinciri überdir hayatta değişmesi gerekmez,bizim buralarda değişmeyiz hiç sizin oralarda değişmemesi lazım, zincirin uzadığı, esnediği özelliğini kaybettiği nerde görülmüş, değişmeye gerek yok' tarzı fantastik fikirler paylaşıldığına şahit olmuştum.

bitmeyen,revize edilemeyen tork konvektörü :

Bir de Türkiye ile yurtdışı fiyatlar ya da satış politikası, müşteri yaklaşımı karşılaştırılıyor gibi olmuş kimi mesajlarda ki Türkiye'de bambaşka bir kafa ile bakılıyor bu işlere otomobil de dahil. Türkiye'de 8500 lira istediğiniz kadar örnek ve teknik açıklama yapın çok büyük rakamdır. Honda, Yamaha, Ali Veli marka fark etmez hangi marka olursa olsun pahalıdır. Sana bizim vatandaş direkt "o paraya motosiklet var usta" der ve ülke geneli ekonomik durumlar dahilinde çok da haklıdır. Böyle diyenin mantığını eleştir dur, yabancı ülkedeki markalar arası fiyatları kıyasla, teknik olarak açıkla ne yaparsan yap ama bu böyledir arkadaş, pahalıdır, yüksek fiyattır, dudak uçuklatır, bu fiyata satan hangi marka olursa olsun müşteriyi küfrettirir.

Ha paran yoksa alma denebilir, ki öyle yapılması, bütçeye göre, sonradan çıkacak işletim maliyetleri hesaplanarak davranılması gereğini yukarıdaki mesajlardan birinde yazmıştım.
    Ama bunu tahmin etmeden alan vatandaş da bu fiyatı görünce isyan etmesi çok ama çok normaldir.
    hasmet bunu beğendi.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Meşhur troll Turgetson,hasmet ve logaritma abiler honda üstünden kapışıyor.Çok verim aldığım bir konu oldu

Motosikleti
    Dominar D400
    ...
    Anlatılanı farklı anlama isteğinde olmayın lütfen. Honda genelinde değil Hondada'ki hakettiğinden pahalı parçalar genelinde konuşmuşum orada , konumuz da o zaten ya. Sonrasında da en genel olarak yazmışım zaten oraya "Olay marka bağımsız 3 liralık(hadi orjinal/daha kaliteli/farklı özellikli diye 5 liralık olsun) ürünü 13 liraya kakalamaya zorlamaları." diye. Bu hangi marka model ya da parça için olursa olsun böyle.
    Bajaj bile Dominar'ın 1 adet led sinyalini 150 tl'ye satıyor(kim alıyorsa artık, Geçen sene 100tl idi). Led sinyal takımı 600 tl yani. Verilir mi o para ona. Aldım 1 takım led sinyal aliexpressten takımı 60 tl'ye, akan özellikli , orjinalleri söküp onları takıcam, neme zalım birşey olur falan, bisürü gereksiz masraf.
    ...
    Genel olarak verdiğiniz bilgiler doğru, haklısınız fiyat arttırır bunlar ama atladığınız bir şey var: ne kadar artırır/artırmalı? 1000 liralık parça 2bin tl, hadi 3bin tl olsun, siz yukarıdaki sebeplerden dolayı 7000tl olması normaldir mi diyorsunuz yani?

2 gün önce bir vidyoda izlemiştim, kazalı bir otomobilin ön 2 farı 15bin tl idi, hani öyle lüks bir araç da değil, o nedir arkadaş? Ben mümkünse o aracı almam, alsam da kaskosuz kullanmam, bi sorun olduğunda o fara o parayı vermem, bakarım uygun fiyatlı muadillerine.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı ryangt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    başlığı gündemde göremeyince hortlatasım geldi.

buyrun beyler atış serbest

tork konvektörü için 'ömürsüz' 'bitmeyen enerji' 'bitmeyen balatalı über sistem'' fln denmiş, hem tork konvektörü hem de ana ünite içindeki balata ve saclar ömürlüdür, bitince yolda bırakır, önce titremeye başlar - sonra yolda bırakır. Gerçi geçen gün yine 'egzantrik zinciri überdir hayatta değişmesi gerekmez,bizim buralarda değişmeyiz hiç sizin oralarda değişmemesi lazım, zincirin uzadığı, esnediği özelliğini kaybettiği nerde görülmüş, değişmeye gerek yok' tarzı fantastik fikirler paylaşıldığına şahit olmuştum.

bitmeyen,revize edilemeyen tork konvektörü :
    Sizin karikatürize ettiğiniz gibi saçma ve komik olmasa da benzer yönde ifadelerde bulundum.

Bir YouTube videosu bulup "ahanda yalan" diye sevindirik olmak yerine az daha dikkatli okusaydınız, 93 model Nissan Altima arabamın timing chain'ini uzadığı için değiştirmek zorunda kaldığımı da görürdünüz.

İstisnalar kaideyi bozmuyor. Cidden merak ediyorsanız YouTube yerine Wikipedia ya bakıp okuyun teknoloji nedir, nasıl çalışır, avantajları nedir. Güncel Honda ve Toyota kullanan sürücülerin kaçı torque convertor'den ve timing chain'den yana sorun yaşamış, ilgili forumlara danışın. Gülüp geçerler size.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Istisna mi? Tork konvertörune sahip her aracin balatası biter. Eksantrik zinciri kullanan her aracın zinciri ömürlüdür, değişmesi gerekir.

Sıradışı ve gerçek olmayan bilgiler vermenin temelinde ne yatıyor? Ilgi budalaligi desem eşek kadar adamsın işin olmaz, trolluk desem Amerika'dan buraya yapılacak iş değil . Wiki'den açıp okumakla kendi aracımın sanzimani için araştırmada bulunmuş olmak ya da kmsi 30-40bini geçince zincir sesi yapmayan motosikletle denk gelmemek farklı şeyler . Internetten yazılan herşeyi %100 kabul Edip "ben amerigadayim burda hep en doğrusu yapılıyor sizin oralar cahil yok öyle şeyler " tarzinda yazilar yazmak abesle işgal .

Elinde laptopla bizim Burdaki sanayi sitelerine gez , şanzımanciya girip burda saçmaladıgin şeyleri anlatıp Wikipedia aç , göster .. Baktin sinirleniyorlar , "bizim amerigada boyle yapıyorlar aşmış adamlar yaw " fln diye saçmala bakalım kim kime bıyık altından gülüyor . [COLOR="Silver"]

(motosikletin türüne göre km değişkenlik gösterebilir, genelde Ss tarzi olanlar için farazi 30-40bin dedim , motosiklet türüne göre km çok daha fazla olabilir , "ömürsüz/über/bitmeyen eksantrik zinciri" diye bir şey yoktur.

Bu arada eksantrik zincirine "timing chain " tork konvertörune "torque converter" dediginizde daha bilgili ya da daha uzman gözükmüyorsunuz. Daha çok özenti sizin deyiminizle "wannabe" gözüküyorsunuz okeeyyyy??

Aklıma bu sahne geldi
    logaritma ve zekeriyaimam bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
9. sayfa BirinciBirinci ... 7891011 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)