Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet satın almak istiyorum

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar abilerim. Ben foruma yeni üye oldum umarım iyi anlaşırız. Neyse direk saadete geleyim.

Motosiklet sürmeyi 14 yaşından beri istiyorum fakat yaşım yetmiyor diye işin pratik kısmını geçin teknik kısımıyla bile ilgilenmedim. Ben birkaç ay önce 16 yaşına bastım ve motorsiklet almak istiyorum fakat motosikletle alakalı hiçbir şey bilmiyorum.

Bana şöyle beni okula götürüp getiren hafiften bir motosiklet istiyorum. Acemi motoru falan gibi. Amacım hız yapmak değil ve olsaydı bile sıfırdan birinin başladığı gibi hemen hız motoru almazdım.

Para konusunda ise biraz tutarlıyım. Çünkü aileme yük olmak istemediğimden kendi harçlıklarımı biriktirip almak istiyorum.

Bana ne gibi motosiklet önerirsiniz? Motosiklet terimleri ne anlama gelir?

Bu kadar fazla soru sorduğum için beni mâzur görün diyerek yazımı bitiriyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    pintus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB125R 2018 > MT-25 ABS
    Para konusunda tutarlısın da keşke bütçeni belirtseydin.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hoşgeldin.

Bütçe / Okul'a olan mesafen , boy kilo belirtmende fayda var.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mobylette al. mobylette candır.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Cup alacasın. Ekonomik olur,işini fazlasıyla görür.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Herşeyden önce bilmelisiniz ki yaşınız motosiklet ehliyeti için hala yetersiz.

Siz en iyisi;

AEA videolarının hepsini sabırla ve birkaç kez, sohbet çekimleri dahil eksiksiz olarak izleyin. Önünüzde kağıt ve kalem olsun, bu iş için küçük ve güzel bir not defteri alın ki buna özel olduğunu kendiniz de kabullenmiş olun. Aklınıza takılan her soruyu oraya not alın, her birini daha sonra tek tek araştırın. Ders çalışır gibi ama eğlenmek maksadı ile her birini defalarca izleyin.

MotoVlog videoları sanki bulaşıcı hastalık taşıyormuş gibi izlememek için gayret edin. Zamanınızı öldürüp aklınızı yalan yanlış bilgilerle bulandıracaklardır. İstisnalar hariç tabi ki ancak şu anki bilginizle bunu ayırt edemeyeceğiniz için sizin için tehlikeli videolar olarak kabul edin.

16 yaşınızı doldurup 17' den gün aldığınızda A1 sınıfı için bir ehliyet kursuna kaydınızı yaptırabilirsiniz. O yüzden 17 yaşınıza girmeden bir iki ay öncesinde kurslar ve ailenizin desteği konusunda ciddi ciddi görüşmeye başlayın.

Bu yaşlarda insan çabuk boy atar, çabuk büyür. O yüzden ekipmanınızı hemen almayın, iyice araştırın. Özellikle fiyat performans konusuna çok önem verin. Bahsettiğim deftere bununla ilgili marka model fiyat ve tercih bilgilerinizi not edin. Motosiklet kursuna kayıt yaptırdığınızda ekipmanlarınızı almaya başlayın, tercihen çok az da olsa bir büyük boyunu alın(kask hariç), yoksa iki sene dolmadan değiştirmek zorunda kalabilirsiniz ki ciddi bir maliyettir.

Bu arada şimdiden motosikletleri inceleyin, mümkünse ikinci el sağlam modellere bakın, çok iyi araştırın. İlk hedefiniz motosikletin tipi olmasın, canınızı çok yakar. Sağlamlık ve yakıt tüketimi ile parçalarının bulunabilirliği ve ucuzluğu önem taşısın ki kullanmak istediğinizde "-Benzine mi para ayırayım yoksa öğlen yemeğine mi" derdiniz olmasın.

İşin teorik kısmını bol bol tecrübe edin. Artık trafikte yaya iken dahi yoldaki araçların hareketlerini ve trafik levhalarının anlamlarını, Otobüsle veya başka bir araçla giderken önünüzdeki ve yanınızdaki araçların hal ve hareketlerini, hızlarına ve kavşaklardaki karakteristik hareketlerine göre gözlemleyip anlamaya çalışın. Şimdiden hayatınızı güzelleştirecek tecrübeleri daha motosiklete binmeden öğrenmeye başlamış olacaksınız.

Maddi sıkıntınız yok ise bir cross veya dirtbike ile ehliyete gerek kalmadan da motosiklet kullanabilirsiniz fakat o ayrı bir kitap, ayrı bir dünya.

Paranızı döviz veya altın olarak saklayın, TL olarak tutmanız şu anda mantıklı olmaz. Motosiklet ve ekipmanların tamamına yakını döviz kuru üzerinden satıldığı için TL' nin değer kaybından etkilenmemeniz önemli. Sonuçta motosiklete binmeniz an itibari ile bir seneyi geçecek. o arada biriktirdiğiniz paranın hiç olmamasını sağlamak, en az onu biriktirmek kadar önemli olacaktır.

Aramıza hoşgeldin
    SRDR KTM 390 ve Meraklı Genç bunu beğendiler.

Teşekkür ederim.

Bütçem okul günleri genelde günlük 10 lira. 2.5 yol parası ve okula hani yürüme 45 dakika falan ama minibüsden inincede bi 10 dakika rahat yürüyorum.

Boyum kısa en fazla 1.70 falandır. (1.68lerde diye biliyorum.) Kilom ise çok az. 51.

Benim anlamadığım olay ehliyet 16 yaşında alınmıyor muydu? Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı CADE34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim.

Bütçem okul günleri genelde günlük 10 lira. 2.5 yol parası ve okula hani yürüme 45 dakika falan ama minibüsden inincede bi 10 dakika rahat yürüyorum.

Boyum kısa en fazla 1.70 falandır. (1.68lerde diye biliyorum.) Kilom ise çok az. 51.

Benim anlamadığım olay ehliyet 16 yaşında alınmıyor muydu? Teşekkür ederim cevaplarınız için.
    İşte o 16, 16 yaşına girdiğinizde değil bitirdiğinizde oluyor.
    ...

Akias - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV250 Aquila 2016
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşte o 16, 16 yaşına girdiğinizde değil bitirdiğinizde oluyor.
    Şu an itibari ile 2 ekim 2002 ve öncesi tarihli doğanlar a1 ehliyete başvuramıyor muydu?

Ben de öyle düşünmüştüm. Hatta bir siteden baktım M, A1 ve B1 ehliyetlerini alabiliyormuşum.

Forumdan Uzaklaştırıldı

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Nacizane tavsiyem güzel güzel paranı biriktir.18'inden sonra rahat rahat başla.
    Köyde yaşamıyorsan motor sana eziyet olur daha çok bu yaşta

Motosikleti
    Peugeot 103
    Mondial mh minor iyi olur

LiseliMotorc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks Titanic 150-SPORT
    hocam senin yaşın uygun bence. ben 15 yaşında başladım şuan 18 e gireceğim 22 kasımda.
    ehliyetim yok a2 olarak alacağım bugüne kadar daha ceza yemedim keçiörende kullanıyorum
    al motosikletini keyfine bak yaşın bi önemi yok
    ilk motorunun grenajsız olmasını tavsiye ederim yoksa çok sıkıntı çekebilirsin

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)