Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Ehliyet yetersizliği cezası.

Motovento
    REKLAM ALANI
    gençmotorcuu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-Treme MAX
    Herkese merhaba bugün başımdan geçen haksız bir durumu anlatıcam. Öncelikle okul kaydımı yaptım yola çıktım 2 dk sonra arkamdan trafik polisi anons yaptı ileride dur diye durdum. ehliyet ruhsat istedi verdim. Dediği ilk kelime şu ehliyetden 1000 lira yazıyorum. bu ehliyet bu motoru süremez dedi :D dedim ki 10-15 kere çevirmeye girdim hiçbirşey olmadı bu ehliyet bu motoru sürebiliyor desemde acımadan 1000 lirayı kitledi motor otoparka çekildi. Sizce bu konuda haklı mı değilmi? yeni yasa geldiyse önceden yasaya güvenip ehliyet ve motor alanların durumu ne olacak?
    Ehliyet A1 Ehliyet
    Motosiket; Mondial Xtreme Max ''150'' 8.5kw. Bu karara dilekçe verip itiraz edicem.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT 25
    Geçenlerde de bu konu konuşuldu polis arkadaş haklı. 125CCye kadar a1 kullanabiliyor.
    dawned20 bunu beğendi.

Motosikleti
    gv 250
    1000 lira iyi para, çok geçmiş olsun. Şöyle ki;

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...C4%B1%20trafik

BİRİNCİ BÖLÜM

Sürücü Belgeleri, Müracaat Esasları ve Verilme Şartları

Sürücü Belgelerinin Sınıfları

Madde 75- (Değişik:RG-17/4/2015-29329) (11)

Sürücü belgesi sınıfları ile belge sahiplerine sürme yetkisi verilen motorlu araçlar ve özellikleri aşağıda gösterilmiştir:

a) M sınıfı sürücü belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.

b) A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

Motosikleti
    X-Treme MAX
    Polis arkadaş haklı mı? Bu kanuna güvenip motor ve ehliyet alan binlerce kişi var ben aktif 3 senedir motor sürüyorum bu ehliyetle ve çok kez çevirmeye girdim en kıl polise bile denk geldim birşey olmadı Kanun değiştiyse hakkımı arama hakkım var yani.
    Dört tekerlek bedeni, iki tekerlek ruhu taşır!

Motosikleti
    MT-07
    Haklı tabi. O ehliyet o motoru süremez. 125cc max ibaresi var senin ehliyette ve sen 150cc kullanmışsın. Geçmişmiş olsun. Ehliyeti yükseltmek istesen daha az paraya mal olurdu.
    dawned20 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Daha önceki çevirmelerde ceza yememiş olman, itirazı haklı göstermez. Yönetmelik kullanamazsın diyor. Bu kadar net. Diğer polisler sana kıyak geçmiş.
    dawned20 bunu beğendi.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Maalesef haklı.
    Senin o zamanki yasaya uygun motor almış olman gerçeği değiştirmez, yasalar değişir.
    Eskiye doğru işlememe kuralı bu değil, motor almış olman bu durumda kazanılmış hak da sayılmaz.
    Geçmiş olsun.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Motosikleti
    X-Treme MAX
    Aynen 15 20 tane polis kıyak geçti

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:59 ----------

Teşekkür ederim

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    MADDE 8 ‒ Aynı Yönetmeliğin 75 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Madde 75 ‒ Sürücü belgesi sınıfları ile belge sahiplerine sürme yetkisi verilen motorlu araçlar ve özellikleri aşağıda gösterilmiştir:

a) M sınıfı sürücü belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.

b) A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

Siz eski mevzuata bakmışsınız. 01.01.2016' da yürürlüğe giren mevzuatı esas almanız gerekiyor.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı gençmotorcuu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Polis arkadaş haklı mı? Bu kanuna güvenip motor ve ehliyet alan binlerce kişi var ben aktif 3 senedir motor sürüyorum bu ehliyetle ve çok kez çevirmeye girdim en kıl polise bile denk geldim birşey olmadı Kanun değiştiyse hakkımı arama hakkım var yani.
    evet polis haklı. her ne kadar 1000 tl az buz para değil. hepimize koyacak olsa da adam kanunu uygulamış...
    A1 ile 125 cc ye kadar kullanabilirisn. 150 lik motor için A2 olması lazım.

Kanun değişmedi. hep böyleydi. sen yeni ehliyet aldıysan zaten yeni kanundan almış oluyorsun... Ehliyeti alırken daha sen bu kanunu öğrenmeden aldıysan. sana veren kursun ben....
    dawned20 bunu beğendi.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Motosikleti
    X-Treme MAX
    '' Ehliyeti alırken daha sen bu kanunu öğrenmeden aldıysan. sana veren kursun ben....'' Ne anlatıyosun arkadaşım? Benim ehliyeti aldığımda kanun kullabiliyosun diyordu ben ona güvenerek harcama yapıpı ehliyet ve motor aldım. Anlamadan dinlemeden yorum yapma bak diğer arkadaşlara uslubünca yorumunu yapmış

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:42 ----------

Teşekkürler bilgilendirme için.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    '' Ehliyeti alırken daha sen bu kanunu öğrenmeden aldıysan. sana veren kursun ben....'' Ne anlatıyosun arkadaşım? Benim ehliyeti aldığımda kanun kullabiliyosun diyordu ben ona güvenerek harcama yapıpı ehliyet ve motor aldım. Anlamadan dinlemeden yorum yapma bak diğer arkadaşlara uslubünca yorumunu yapmış

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:42 ----------

sen ehliyeti ne zaman aldın? bana söyler misin?
    dawned20 bunu beğendi.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu ülkede emeklilik yaşından, kadro durumlarına kadar 30 saniyelik oylama ile değişiklikler yapılıyor ve tüm insanlar uymak zorunda kalıyor.

Hükümeti seviyor ya da sevmiyor olabiliriz , yapılanlara karşı da olabiliriz ancak doğru ya da yanlış yazılı kurallar var ise buna uyulmalı.

Eğer yönetmelik değiştiyse 2016 yılında vs. 3 grubu değerlendirmek gerekiyor.

1. grup ehliyetin yetersiz olduğu halde sana ceza yazmayan önceki polisler
    2. grup yetersiz ehliyet ile kullanmaman gereken motoru kullanıyorsan sen
    3. grup yetersiz ehliyet olduğu için ceza yazaan polis memuru.

Eğer ehliyetin güncel duruma göre yetersiz ise 1 & 2 gruplar hak yemiş oluyor.

Dediğim gibi, doğru ya da yanlış, kurallara uyulmalı.

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    A1 ehliyet en fazla 125cc sürebiliyor. Hatta Mondial Driftleri satarken A1 ile kullanılabilir diye sattı kaç kişi ceza yedi 135cc olduğu için.
    dawned20 bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6

Kullanamıyodun hocam sen yanlış anlamıişsın demek ki. Trafikte 125 cc den yukarısını kullanamazsın. Bu senin aldığında da böyleydi halen böyle.
    Stock Sever ve dawned20 bunu beğendiler.

Source53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Honda Forza
    Yalnız A1 ehliyeti her zaman 125cc'ye kadardı diye hatırlıyorum ben? 150cc hiçbir zaman dahil olmamıştı..
    dawned20 bunu beğendi.

Gürkan05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GW 250 INAZUMA
    Alıntı Source53 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yalnız A1 ehliyeti her zaman 125cc'ye kadardı diye hatırlıyorum ben? 150cc hiçbir zaman dahil olmamıştı..
    Bi ara ek olarak bir madde eklendi. Sınav yapan kurslar cc sınırı olmaksızın gücü 15Kw’yı geçmeyen motosiklet kullanabilir diye. Ama gel gör ki bizim uyanık kurslarımız bunu yanlış anlayıp insanları yanlış yönlendirdiler. Ee bir de insanlar açık iki yönetmelik okumayınca sonuç bu.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    A1 önceden de 125cc sınırdı zaten. Yeni bişey değil ki bu. 35kw yukarısı için A sınıfı gerekiyor artık. Eski a2 ehliyetler yeni kanun kapsamında olmadığı için yenilenirken A olarak yeniliyorlar. A1 hep aynıydı.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Yanlış bilmiyorsam 1 Ocak 2016'dan itibaren yeni ehliyet yasası yürürlükte. Sen bu tarihten evvel aldıysan ehliyetini, senin ehliyetinde şu an ne yazarsa yazsın aslında A sınıfı seninkisi. Ha yok, bu söz konusu tarihten sonra aldıysan geçmiş olsun. Gerçi önceden A2 vardı sadece; sen A1 dediğine göre yeni yasa yürürlükte iken almışsın ehliyetini.

Sonradan bir düzenleme yapıldı kanunda/yönetmelikte: A1 sınıfı 150cc kullanabilir anlamında; ama sadece sürücü kurslarına tanınan bir hak bu, şahıslara yönelik değil.

Tabi bazı akıllı geçinenler, bu forumda da vardı bir sürü, milleti yanlış yönlendirdi "işte böyle böyle yazıyor, A1 ile 150cc kullanabilirsin karşiim" diyerekten.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Bişi sorucam yönetmelikte 125cc , 11 kW diyor arkadaşın motor 8.5 kW oradan yırtmaz mı? Yani 126 cc 1 kw motor kullansa bile ceza yenir mi?
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MADDE 8 ‒ Aynı Yönetmeliğin 75 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Madde 75 ‒ Sürücü belgesi sınıfları ile belge sahiplerine sürme yetkisi verilen motorlu araçlar ve özellikleri aşağıda gösterilmiştir:

Siz eski mevzuata bakmışsınız. 01.01.2016' da yürürlüğe giren mevzuatı esas almanız gerekiyor.
    Bu arada eski a2 - e ehliyet var ben 300 cc motorla yakalanma durumu olsa ne olur? Sonuçta değiştiğim anda ehliyet a sınıfı oluyor.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)