Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Cub motorda araba yağı

Motovento
    REKLAM ALANI

100 cc veya 50 cc cub motorda araba yağı kullanan varmı arkadaşlar ? daha önce 1 kez kullandım problem olmadı devamlı kullanmak istiyorum 1 litre yaglar kutulama maliyeti yüzünden çok pahalı 4 litrelik kaliteli bir araba yağı kullanmak istiyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    xv250
    4 litre motosiklet yagı da var

Pahalı ustam elf,total,castrol gibi bir araba yağı almak istiyorum çok km yapıyorum ben 2000 km de degişim yapıyorum

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    araba yağı motor yağı dizel motor yağı benzin motor yağı diye bir yağ yokki?

sadece viziko değeri var genel olarak motorlar daha yüksek devir çevirir buna mahsuben araba yağlarına göre biraz ince kalır , mesela benim kayınço motorundan bakalım

fabrikanın tek beklediği bu değer tutan yağ sae sınıfı sae ne demek bakalım

SAE (Society of Automotive Engineers) sınıflandırması:

SAE sınıflandırması diğerlerinden farklı olarak yağı düşük ve yüksek ısılardaki viskozitesine göre sınıflandırır, dolayısıyla daha ayrıntılı olduğu söylenilebilir. SAE sınıflandırmasında derece "W" harfi ile ayrılan iki rakamdan oluşur. W, "winter" yani kış anlamındadır ve yağın düşük sıcaklıktaki viskozitesini gösterir. Örneğin 10W-40'taki "10W" gibi. Bu, aynı zamanda yağın baz viskozitesidir, yani polimer eklenmeden önceki asıl viskozitesi. Bu rakam ne kadar düşük olursa yağ o kadar ince olacağından, bu bize aynı zamanda yağın düşük ısılarda ne kadar akıcı olacağını ve motorun ne kadar kolaylıkla çalışacağını da gösterir.

İkinci rakam yağın yüksek ısı viskozitesini verir. 10W-40'taki "40" gibi. Bu rakam ne kadar yüksekse, yağ sıcakken o kadar viskoziteli, yani kalın demektir.

Aşağıda, tahmin edilen dış sıcaklığa göre seçim yaparken belirli viskozite aralıklarında örnekler verilmiştir;

Tahmin edilen en düşük hava sıcaklığı
    Tavsiye edilen SAE viskozite derecesi

0 derece
    5W-30 10W-30 10W-40 20W-50

-18 derece
    5W-30 10W-30 10W-40

-18 derecenin altı
    5W-30

sonra sae yağlara bakalım

bu yağların hepsi motorun için uygundur pahalı yağın katkıları daha fazladır ama temel olarak hepsi aynıdır scooter için

.....
    Ancak fitesli motorlarda ıslak debriyaj olduğu için buna özel katkılar vardır bu sebeple yüksek pahalı motor yağı kullananlar vitesler şakır şakır geçiyor derler

umarım yardımcı olabilmişimdir hep okur araştırırım

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Adam CUP diyor. istanbu_gezg'ni scooter diyor.
    CUP'larda ıslak debr. var.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok doyurucu olmuş

şişme manken - Google !

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adam CUP diyor. istanbu_gezg'ni scooter diyor.
    CUP'larda ıslak debr. var.
    Ne yapsin,gezgin gardaşin kayimço scooteri var..

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne yapsin,gezgin gardaşin kayimço scooteri var..
    Tamamda, şimdi bu elemanın yazdığı burada kaldı. Okuyanda vardır bi bildiği, emek vermiş yazmış dese..
    Sonuç; kaydıran bir debriyajı oldu.

Cevap yazanlara teşekkür ederim istanbu_gezg baya emek verip yazmışsın sana ayrı teşekkür ederim eline sağlık demek istedigini anladım.bu arada ıslak debriyajda tam sentetik yağ kaçırma yapıyor yarı sentetik yada mineral yağda kaçırma yapmadı daha önce kullandıgım yağlarda

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı EMRE_R19 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevap yazanlara teşekkür ederim istanbu_gezg baya emek verip yazmışsın sana ayrı teşekkür ederim eline sağlık demek istedigini anladım.bu arada ıslak debriyajda tam sentetik yağ kaçırma yapıyor yarı sentetik yada mineral yağda kaçırma yapmadı daha önce kullandıgım yağlarda
    Anlamamışın.
    Aldığın yağda MA-MB ibarelerini arayacaksın. Ya da kullanım kılavuzun ne diyorsa onu alacaksın.

Motosikleti
    ......
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamamda, şimdi bu elemanın yazdığı burada kaldı. Okuyanda vardır bi bildiği, emek vermiş yazmış dese..
    Sonuç; kaydıran bir debriyajı oldu.
    Detayini okudum abi;

Gezgin gardaş,örnekleme amaçli kendi motorundan ornek vermiş dikkatli okuyan olayin mantigini kavrar,

Vitesli motor ve ıslak debriyaj olayinada değinmiş.

Heves etmiş yazmiş belki benzer scooter kullanan kisilere az biraz faydasi olur..

Bu işler yavaş yavaş olur,oda ögrenir zamanla..

Kisaca,

Cub motorlar için en ideali MA2 içeren uygun viskozitede(uretici önerisi)bir yağ seçimi.
    emremm bunu beğendi.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben motoruma koyduğum yağı birdefaya mahsuz aracımada koymuştum.Liqui molly 5-40 full sentetik.7500 km sonra yağı değiştim.İçinden çıkan yağ hala canlı ve özelliğini yitirmemişti ama araba yağını motora koymak aklıma gelmedi.Daha sonra o sınıf yağı motorada koymadım.Motorda tercihim mineral yağ.

Motosikleti
    ......
    Alıntı (ツ) adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok doyurucu olmuş

şişme manken - Google !
    Haydaa bende nerden çıktı bu manken olayi diyordum ki?..normalde gözumden kaçmaz..

Win.Ekran sekmelerinde açmış...vay gezgin vay..

Gülen surat,hele bir ismini bağışlada ona göre muhatap olalim...gizemli yorumlarin meşhurdur..haydi selametle...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)