Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor soğukken gelmeyen, ısınınca gelmeye başlayan ses

Motovento
    REKLAM ALANI
    peyloride - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Selamlar,

150NS kullanıcısyım, bilindiği gibi krank problemi yaşanabiliyor bu motosiklette. Motorum yaklaşık 18binde, 7-8 bindir ben kullanıyorum 3. sahibiyim. Geçenlerde istanbul-ankara yaptıktan sonra motorumda bir ses farkettim. Motor soğukken her şey düzgün fakat ısındıktan sonra değişik bir ses geliyor. Soğukkenki hali ve sıcakkenki halini video çektim.

Motor soğukken:

Motor ısınmış durumdayken:

Bu krank problemi kaynaklı bir ses midir? Yoksa subap ayarı, rolanti ayarı gibi problemlerden dolayı mıdır?

Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    subap sesine benziyor ama ikinci videoda rölanti çok yüksek gibi çalışıyor , devir saatini görmek lazım , dediğim gibi rölanti yüksek ise ses biraz daha belirgin gelebilir, krank veya piston sesi özellikle boşta gaz açınca tokurtu şeklinde gelebilir..

cnyt34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha mt09
    ses mt09 dan aşina geldi bana.emin değilim ama debraj tasından geliyor sanırım.

Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Herkes farklı bir şey diyor.

Kimisi krank, kimisi normal bu, kimisi subap diyor, kimisi de karbüratör ayarın bozuk diyor. Bugün servise gideceğim artık işten erken çıkabilirsem.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Sıcakken gelen ses genellikle( her zaman değil) yağ basıncının düşüklüğünden kaynaklanır. Motorda yağ tam mı ?

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    Sicakken yuksek calisiyor, videoyu kulaklikla dinleyip bakinca yazarim sesin nerden geldigini

Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Yağ değişeli 1000 km oldu. 2-3 güne de bir kontrol ederim, seviye düzgündü.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Subap gevşek olduğu için motor ısınınca ses yapar. Subap ayarı yaptır. Subap ayarı motor soğukken yapılır

Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Bugün kayalar motor'a götürdüm, ses motor bloğundan geliyor dedi. Yarın açılıp bakılacak muhtemelen 1700-2000 fiyat verdiler. Krank silindir conta takımı yağ vs.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    hemen karar verme,önce bi subab ayarı yaptır,baktın geçmiyor sonra başka bir çözüm düşünürsün,ülkedeki bütün ustalar böyle,en ufak sese hopaaa piston segman atılcak buna diyorlar.

Memcoş48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XRx
    Çok para valla, daha basit bir nedeni olabiliyor böyle seslerin. Önce subaplar, egzantrik zinciri gibi noktalari kontrol ettir kesilmezse o zaman iyi bir ustaya gosterirsin

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı peyloride adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün kayalar motor'a götürdüm, ses motor bloğundan geliyor dedi. Yarın açılıp bakılacak muhtemelen 1700-2000 fiyat verdiler. Krank silindir conta takımı yağ vs.
    Bugun ustamin yanindaydim,2-3 saat kalfalik yaptim

2011 model cbr250 57.000 km de,hastalanmiş,

Derdi,senin motordaki sesin benzeri bir ses cikarmasi,motoru ben soydum(karenaj,depo,engel olan tesisat vb.

Ustam önce tum olasiliklari inceledi,(test-detay kontrol)sonra başladi ameliyata,tabi bende asistan olarak,egzantrik zinciri değişimi ve supap ayari yapildi,enjeksiyon sistemi temizlendi,depo boğazi kontrol edildi,yakit pompa basinci ölçuldu ve ameliyat bitirildi.

Kisaca motorundaki yağin viskozitesi nedir?
    Kalkista yigilma var mi?
    Krank olsa derinden bir uğultu sesi gelir.
    Biyel ve yatak vurma olayi olsa,dengesiz çalisir,duzenli saymaz makina,devirlendiginde bayilma olur.titresim artar.

Ilk etapta,

Yağ degişimi
    Supap ayari
    Egzantrik kontrolu

Bu gozler motor sicakken supap ayari yapan sözde ustalar gordu...(Ayar motor tam soguk iken yapilir)

Motorun 3.sahibiymişsin,belliki motorun amator usta elinde kurcalanmiş,işguzar bir usta supap ayarinda bir hata yapmis olabilir.(tirnak araligi önemlidir)sente kaçikligi olabilir..

Bunlarin sana maliyeti max:200-250tl

Yok oyle Abi hemen motoru yaralim bayil bakam 2bin tl.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:18 ----------

Ah ulan bana neden denk gelmez,boyle ustalar,krank silindir degisecek acilip bakilacak...heee

Ona bir laf ederim,altindan kalkamaz,ya meslegi birakir,yada anca bisiklet tamiri yapar.
    zuluman bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)