Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

kullandığınız motosikletin hava filtresi kaç tl ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    sym joymax orijinal hava filtresinin fiyatının 102 tl olduğunu gördükten sonra diğer markalara da biraz göz gezdirdim,

senelerdir yan sanayi hava filtresi kullanıyorum,
    bir zararını görmedim,
    25 liraya aldığım filtrenin internet fiyatı 60 lira olmuş.
    altı üstü kağıt eleman,
    herhal bir tanesini alıp sanayiden uydurmaya gideceğim.

xmax orijinal hava filtresi ne kadardır ?
    can't be worried about that shit. life goes on man.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Bu gidişle sanayinin yollarında ömrümüz bitecek.

Vfr800 için 270 tl lerden başlayıp 579 tl lere varan bir fiyat scalası var.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    2006 XT 660R için bayide 2-3 hafta önce orijinal filtre 93 liraydı şuan kurlar nedeniyle 100u geçmiştir. N11 de hiflo filtreler 99 liraydı şuan 130 olmus.
    YBR içinde 65 liraya almıştım 1 ay olmadı şuan zam gelmistir ve 80-90 tlyi bulmuştur.

Dolar yükseldi kriz var bilmem ne hepsi hikaye. Antalya'da ve Akdeniz kıyısında bütün plajlar ve mekanlar ağzına kadar dolu ve yerli turist kaynıyor.
    kovboy03 bunu beğendi.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    intruder m800 makina
    2016 da orjinalini yetkili servisten 220 tl ye almıştım.
    Sonra kn hava filtresini alayım dedim, bir cesaret edemedim. abd'de buldum kargo margo girecek diye almadım 180tl + kargoya (o zaman dolar 4 tl tabi)
    şimdi baktım hf filtre 290 mış. Orjinali 350 olmuştur heralde.

Bu fiyatlar karşısında dayanamadım, ve yerli büyük filtre üreticisinde çalışan abim vardı. Gittim dükkanlarına, benim filtreye benzer 2 filtre aldım, elde kalanlardan 10 tl ateşle yeter dedi. Benim filtreyi plastiğinden ayırdım, yeni filtresi monte ettim, yapıştırdım bir de demir aparat yapıp sabitledim.
    Biliyorum, hava geçirgenliği idi, ediği büdüğü aynı değil ama, ne yapalım be birader. İnsanın içi yanıyor.

Orjinali 169, hiflo 160 lira olmuş MT 09 için.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    1 ay önce 165e aldığım dizüstü paneli bugün aradım 235 tl fiyat biçtiler...
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    2016 CB500F için 50-55₺ + KDV her 6000km bakımda değiştiriyorum. (Normal değişim aralığı 3-4 bakımda bir galiba, ama bizim memlekette daha sık ister, 50₺'den gocunmaya gerek yok, değiştir gitsin, sistemin mühim bir sarf parçası...)

oznkrçm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RAMZEY 100-YBR 250-CBR 250-CBF 600-VFR 800
    Alıntı sailor33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu gidişle sanayinin yollarında ömrümüz bitecek.

Vfr800 için 270 tl lerden başlayıp 579 tl lere varan bir fiyat scalası var.
    Yakın zamanda buji, hava filtresi, yağ değişimi yapmam lazım. Bakalım nasıl olacak?

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    Ybr de yan sanayi 15 orjinal 60 kusürdu

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    2014 model Xmax250 abs motorumu satmadan önce orijinal filtre fiyatları: hava filtresi 85 tl , varyatör filtresi 65 tl civarındaydı.

Xmax250 için yan sanayi filtreler ise hava filtresi 25tl, debriyaj filtresi 15tl civarındaydı.

************************************************** *******************************

Şimdiki motorum honda integra 700d. Hava filtresi değişim aralıkları diğer skuterlere göre baya baya uzun.
    (Aman integra kendisine skuter dediğimi duymasın küser, zincir aktarmalı skuter mi olur hem !? )
    Her neyse konuya döneyim, 24 bin km ve katlarında değişim diyor bakım kitapçığı. Yani 24 , 48 , 72 bin ...

Motoru aldıktan sonra açıp kontrol ettim maşallah cilli gibi parlıyordu

Fiyatları ise Honda integra 700d yan sanayii hava filtresi 110 - 130 tl civarı , hiflo hava filtresi 180 - 220tl civarı, K&N ömürlük hava filtresi ise 450 - 500 tl civarında.
    Orijinalin fiyatını ise bilmiyorum.

Tarihi de not düşelim: 27.08.2018 tarihli fiyatlar.

reclusive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AT1000Dct
    Xj6 diversion f 200tl

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    ali x press'den almıştım, o sıralar dolar ne kadardı bilmiyorum ama benim aldığım malzeme 5.2 dolar falandı ve bana gelişi kargoylan 15 lira olmuştu ve şu an kullanıyorum.

kullandığım hava filtresi bu

orjinal tvs apache hava filtresi 60 lira ve yan sanayi 25 lira.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    uff benimkinin orjinal fiyatı 671 tele olmuş.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Honda NC 750X, çin malı 120 TL diyor google, hiflo 225 TL, orjinal 270 TL.

Şu boyutlardaki bir motosiklet filtresi bu paralarken ;

Daha büyük boyutlarda ve hatta bosch gibi bilindik bir marka filtrenin 50-60 TL olması can sıkıyor;

Orjinal filtreden daha büyük kaliteli bir filtrenin kağıt kısmını uygun ölçüde kesip eski filtrenin çerçevesine yapıştırmayı az düşünmedim değil. Filtre kağıdını plastik çerçeveye nasıl bir tutkal ile yapıştırdıklarını çözsek iş kolay aslında, her türlü yapıştırılır ama hava basıncında açılmayacak bir yapıştırma lazım.

Ne yapsak acaba
    SuleymanE bunu beğendi.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    endüstriyel yapıştırıcıların işi çözeceğini düşünüyorum,
    mesele biraz hava geçirgenliği,
    gözenek vs gibi teknik konuların ne kadar benzeşebileceğinde düğümleniyor,

hava filtresi, yağ değişimi, varyatör temizliği gibi standart bakım işlemlerinin en az maliyete nasıl çekilebileceğinin hesabını uzundur yapıyorum.

eski motorda uzun süre kendim yaptım,
    bir sorun ile karşılaşmadım,
    zira makinenin diğer unsurlarını zorlayacak işlemlere girmedim.

elimde 3-4 tane filtre var,
    her 1000 km de kompresör ile hava filtresi temizleyen bir kişi olarak uzun süre problem yaşayacağımı sanmıyorum.

misal k&n filtrenin sym joymax için olanı yok,
    ebadı uygun alıp biçsek aynı işi görür mü ?
    yahut bmc filtrenin.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Sym Wolf - 84 TL

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda NC 750X, çin malı 120 TL diyor google, hiflo 225 TL, orjinal 270 TL.

Şu boyutlardaki bir motosiklet filtresi bu paralarken ;

https://productimages.hepsiburada.ne...9303846962.jpg

Daha büyük boyutlarda ve hatta bosch gibi bilindik bir marka filtrenin 50-60 TL olması can sıkıyor;

https://n11scdn.akamaized.net/a1/450...6556723343.jpg

Orjinal filtreden daha büyük kaliteli bir filtrenin kağıt kısmını uygun ölçüde kesip eski filtrenin çerçevesine yapıştırmayı az düşünmedim değil. Filtre kağıdını plastik çerçeveye nasıl bir tutkal ile yapıştırdıklarını çözsek iş kolay aslında, her türlü yapıştırılır ama hava basıncında açılmayacak bir yapıştırma lazım.

Ne yapsak acaba
    Mercedes orijinal yedek parça satışında düşüş yaşamış olacak ki hava filtresiyle alakalı şöyle bir reklam filmi çekmiş:

Testlerde abartı var mıdır yok mudur bilemem ancak orijinal daha iyidir demek istemişler kısaca.
    Haklı olabilirler. Özellikle mercedes gibi üst sınıf otomobillerde kullanılan filtre sıradan çin malı filtrelerden iyidir mutlaka.

Bende bunun üzerine şunu düşündüm; peki arabalarda orijinal filtre kullanalım ancak otomobil filtrelerinin fiyatı bu kadar düşükken motosiklet filtreleri nedne bu kadar pahalı? Gerçekten motosikletlerde kullanılan malzeme ve teknoloji otomobillerden çok daha yüksek kalitede mi?

Bence değil. Otomobil için olan birçok ürün motosiklet için olanlardan kat be kat düşük fiyatlı. Bence bu kullanılan teknolojiden ziyade otomobillere göre daha az satılan bir araç olan motosikletlerde fiyat bakım parçalarına direkt yansıyor.

Yani bir honda civic 1.6 benzinli otomobilin yağ filtresi (sallıyorum) yılda 150 bin tane satılıyorsa, honda nc750x yağ filtresi 500 tane anca satılıyordur. Haliyle arabanınki 30 tl den satılırken motorunkine 70-80tl isteniyor.

Mesela bir otomobili bakıma götürdüğünüzde standart bakımı serviste 350tl ye yaptırabilirken bakımı çok daha kolay ve çok daha çabuk olan motosikletde bu fiyatlar 500 - 600 tl leri bulabiliyor.

Eğer ki orijinalde kullanılan filtrenin geçirgenlik testini yapıp muadil geçirgenliğe sahip bir oto filtresi bulunursa 5de1 fiyatına filtre mal edilebilir diye düşünüyorum.

Peki sen ne yapacaksın derseniz, benim motorda 24bin de bir filtre değişimi olacağı için (bakım kitapçğında yazıyor), arada hava tutup temizler ve değişim zamanı da gidip orijinalini takabilirim, baştan uyarayım.

O kadar akıl verdin gidip kendine orijinal filtre almışın diye sövmeyin sonra

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    mt 125 icin orj 98 di en son baktigimda muadilini 25 tl ye aldım.

turkiyedeki mt 125 kullanicilarinin %80 i de bu filtreyi kullanmakta kucuk makinaya bile bu fiyatlar cekiliyor

Motosikleti
    yamaha mt-25
    ecnebinin biri hava filtresinin ömrünü uzatmak için kağıt bone geçirmişti. arada kirlenen kağıt boneyi değiştiriyormuş. filtre ömrünün uzadığını iddia ediyordu, denenebilir.
    birbilent bunu beğendi.

bir aksilik olmazsa. yarın rutin yağ filtre bakımına gideceğim. ben bildim bileli orijinal hava filtresi kullanıyorum. yoksa ben de biliyorum xmax'in ya sanayi filtrelerinin ucuz olduğunu. ama motorun temiz nefes alması adına önemli bir parça olduğundan yan sanayi taraftarı değilim.

bakım sonrası fişin fotoğrafını paylaşırım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)