Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

rölantideyken gaz açınca pot diyip stop ediyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    İster viteste olsun ister olmasın rölantide çalışırken gaz açınca pot edip stop ediyor ama her zaman olmuyor arada bir örnek veriyorum kırmızıda bekliyorum yeşil oluyor gaz açıyorum pot diye bi ses çıkarıp stop ediyor.
    Bu gün 2 kez oldu daha önceden de 1-2 defa olmuştu.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Alıntı thedarkfire adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İster viteste olsun ister olmasın rölantide çalışırken gaz açınca pot edip stop ediyor ama her zaman olmuyor arada bir örnek veriyorum kırmızıda bekliyorum yeşil oluyor gaz açıyorum pot diye bi ses çıkarıp stop ediyor.
    Bu gün 2 kez oldu daha önceden de 1-2 defa olmuştu.
    Konudan hiç anlamam ama böyle birşey başıma gelse önce supap ayarlarına baktırırdım.

*bu vesileyle "supap" kelimesinin yazılışını da öğrenmiş oldum
    http://www.tdk.gov.tr/index.php?opti...is&kelimez=414
    thedarkfire bunu beğendi.
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    supap ayarları ve karbüratör hava ayarıyla alakalı olabilir

freelancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben de hava-yakıt karışımının gereksiz zengin olmasından dolayı olduğunu düşünüyorum. Karbüratörün hava ayarıyla oynanarak çözülebilir.

Bu arada, R6 için bu, değil mi; Roadracer'ın sorun çıkartabileceği hiç aklıma gelmiyor

Motosikleti
    Kanuni Seyhan 250C
    O BENDEDE VAR BÖYLE GAZI SERT AÇARSIN O ZAMAN YAPAR EYW. AMA BÖYLE TATLI TATLI GAZ VERİRKEN CİUUVVVV YAPIYO İSTOP EDİYO. KONU AÇACAKTIM AMA HAZIR AÇILMIŞINI BULUNCA DERDİMİ ANLATAYIM DEDİM. CİUVVV YAPIYO İSTOP EDİYO HER ZAMAN DEĞİL BİRDE MOTORUN SICAK SOĞUK OLMASIYLA ÇOK ALAKALI DEĞİL GİBİME GELİYOR ÇÜNKÜ SICAKKENDE YADA GİDERKENDE OLDUĞU OLDU. MOTOR FALCON CROWN 150 13 BİN KM DE . ÜZÜYOR BENİ BU DURUM. BİRDE ARAKA MAŞADA Bİ SORUN VAR ONU SONRA ANLATIRIM.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Benimki ciuvv etmiyor pot diye stop ediyor arada. Işıkta yapınca çok kötü oluyor.

Aslında sıcaklıkla alakası var; karbüratörlü ve hava soğutmalı motor, sıcak hava, şehir içi yüksek oktanlı kullanım vesaire derken ısınan motor bloğunun ayarlarının kaçması biraz doğal. Özellikle rölanti. Sorun tam olarak çözülemiyorsa ışıkta beklerken motoru canlı tutmakta, yani rölantide uzun süre takılmasını engellemekte fayda var. Ara sıra hafif hafif gaz verin, bazen biraz gaz verip rölantinin üstünde tutmak da engeller böyle şeyleri. Tabii bunlar mevsime göre yapılmış karbüratör ve supap ayarlarıyla asgariye indirilebilir.

Motosikleti
    Alıntı freelancer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de hava-yakıt karışımının gereksiz zengin olmasından dolayı olduğunu düşünüyorum. Karbüratörün hava ayarıyla oynanarak çözülebilir.

Bu arada, R6 için bu, değil mi; Roadracer'ın sorun çıkartabileceği hiç aklıma gelmiyor
    Yok roadracer hocam :D Daha r6 bi sorun çıkarmadı maşallah :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:58 ----------

Alıntı md054 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O BENDEDE VAR BÖYLE GAZI SERT AÇARSIN O ZAMAN YAPAR EYW. AMA BÖYLE TATLI TATLI GAZ VERİRKEN CİUUVVVV YAPIYO İSTOP EDİYO. KONU AÇACAKTIM AMA HAZIR AÇILMIŞINI BULUNCA DERDİMİ ANLATAYIM DEDİM. CİUVVV YAPIYO İSTOP EDİYO HER ZAMAN DEĞİL BİRDE MOTORUN SICAK SOĞUK OLMASIYLA ÇOK ALAKALI DEĞİL GİBİME GELİYOR ÇÜNKÜ SICAKKENDE YADA GİDERKENDE OLDUĞU OLDU. MOTOR FALCON CROWN 150 13 BİN KM DE . ÜZÜYOR BENİ BU DURUM. BİRDE ARAKA MAŞADA Bİ SORUN VAR ONU SONRA ANLATIRIM.
    Aynen öyle pot etmezse de marş motorunun sesi geliyor stop ediyor. Hani marş verirken arkadan gelen bi ses olurya o ses.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:59 ----------

Ben bobin fişleriyle alakalı olabilir diye düşünüyorum ama.

Allah allah, marş motoru sesi geliyor ha? İlginç. Roadracer'dan öyle bir teknoloji beklemiyorum ama marş motoru motor çalışırken dönmeye başladığı için zarar vermemek adına kontağı kesiyor olabilir mi motor? Yoksa marş motorunun stop etmeden hemen önce çalışıyor olmasına bir anlam veremedim. Yani çalışmasına çalışır da (örneğin hasarlı bağlantılar) ama hemen ardından stop etmesini Roadracer'da beklemem. Ha, varsa saygılar tabii

Motosikleti
    :D arkadaşlar sanırım benzin bitti az önce ufak bi işim vardı bindim çıktım benim benzin göstergesi çalışmıyor müşüründe sıkıntı var değişmesi gerekiyor bende yaptırmamıştım.
    Neyse çıktım 1-2 km gittim daha sonra ışıklaydım yine yeşil yandı gaz verdim devirlenmedi hırladı durdu yavaş yavaş kalktı sonra birden gaz verdi az çektim kenara kapattım açtım düzeldi 3-4 km daha böyle gittim hepten stop etti eve iterek getirdim :D
    Rölantide çalışıyor ama gaz verince stop ediyor :D Gazı da boğularak alıyor böyle farlar falan sönüyor hafif

Cikleyi filan açık unutmuş olmayasınız? Boğulunca farların sönmesi normal. Karışım ayarı hepten kaçtı desem rölantide de çalışmaması lazım. Aklıma başka bir şey gelmiyor şimdilik.

Motosikleti
    Cikleyi filan açık unutmuş olmayasınız? Boğulunca farların sönmesi normal. Karışım ayarı hepten kaçtı desem rölantide de çalışmaması lazım. Aklıma başka bir şey gelmiyor şimdilik.
    Yok jikle kapalı baktım, bence benzin bitti, depodan damla damla benzin sesi geliyor ama çok az gibi. Rölantide çalışıyor ama gazı verince boğuluyor sonra stop ediyor. Az önce yolda kaldım eve kadar elimde götürdüm garaja soktum tekrar marş verdim çalıştı. Gaz verdim iyice stop etmedi. Ben benzin bittiğini tahmin ediyorum ama bilemedim :D

Ha, ben nedense benzinliğe gidip benzin aldınız gibi hatırlamışım yazdıklarınızı; eğer öyleyse benzin de bitmiş olabilir elbette

Motosikleti
    Ha, ben nedense benzinliğe gidip benzin aldınız gibi hatırlamışım yazdıklarınızı; eğer öyleyse benzin de bitmiş olabilir elbette
    Yok ya bide oraya kadar hiç itemem :D Eğer benzin bittiyse ilk kez benzinim bittiği için yolda kalmış olucam.
    O yüzden bilmiyorum benzin bitince nasıl tepki veriyor :D

Ben de hiç benzin bitmesinden yolda kalmadım ama musluğu kapalı unuttuğum için bir kez kaldım :D Arkadaşın motoruydu, hiç aklıma da gelmiyor musluk olacağı, ben benimkini hep açık bırakırdım çünkü. Neyse ki evin aşağısında benzinlik var, yanaştım, benzin aldım. Arkadaşı aramıştım o arada, o geldi, musluğu açtı ve gitti :D Ben de derse geç kaldığımla kaldım.

Nasıl olduğuna gelirsek motor gaz yemiyor, teklemeye başlıyor, kütür kütür derken hop stop. Tekrar marş verirseniz anlık çalışır ama biraz sonra tekrar durur. Deponun dibinde sallantıyla hortuma doluşan ve genel olarak hortumların içinde, kenarda köşede kalmış yakıtı bir iki kullanabilir. Sonuç hüsran tabii :D Umarım yalnızca benzininiz bitmiştir de başka sıkıntı çıkarmaz.

Motosikleti
    Ben de hiç benzin bitmesinden yolda kalmadım ama musluğu kapalı unuttuğum için bir kez kaldım :D Arkadaşın motoruydu, hiç aklıma da gelmiyor musluk olacağı, ben benimkini hep açık bırakırdım çünkü. Neyse ki evin aşağısında benzinlik var, yanaştım, benzin aldım. Arkadaşı aramıştım o arada, o geldi, musluğu açtı ve gitti :D Ben de derse geç kaldığımla kaldım.

Nasıl olduğuna gelirsek motor gaz yemiyor, teklemeye başlıyor, kütür kütür derken hop stop. Tekrar marş verirseniz anlık çalışır ama biraz sonra tekrar durur. Deponun dibinde sallantıyla hortuma doluşan ve genel olarak hortumların içinde, kenarda köşede kalmış yakıtı bir iki kullanabilir. Sonuç hüsran tabii :D Umarım yalnızca benzininiz bitmiştir de başka sıkıntı çıkarmaz.
    Aynen bende de öyle oldu, ya kalkış yapıyorum mesela gaz yemiyor devir artmıyor gazı çevirdikçe çeviriyorum sonra birden devir alıyor durunca yine aynı şeyler, en sonunda stop etti çalışmadı biraz bekledim çalıştı rölantide çalışıyor ama sadece oda ölü çalışıyor çok düşük devirde gazı verince stop ediyor :D

Rölantide uzun süre çalışıyor mu peki stop etmeden? Böyle 60 saniyeden uzun? Çalışıyorsa emin olmak için birkaç dakika rölantide bekleyin, hala boğulmamış çalışıyorsa başka sıkıntımız var demektir. Boğulup durursa da bir 30 saniye müsaade edip tekrar çalıştırın, çalışırsa boğulana kadar tekrar bekleyin. Eğer rölantide her türlü çalışmaya devam ediyorsa o zaman sorun yakıt bitmesi değil diyebiliriz.

Motosikleti
    Rölantide uzun süre çalışıyor mu peki stop etmeden? Böyle 60 saniyeden uzun? Çalışıyorsa emin olmak için birkaç dakika rölantide bekleyin, hala boğulmamış çalışıyorsa başka sıkıntımız var demektir. Boğulup durursa da bir 30 saniye müsaade edip tekrar çalıştırın, çalışırsa boğulana kadar tekrar bekleyin. Eğer rölantide her türlü çalışmaya devam ediyorsa o zaman sorun yakıt bitmesi değil diyebiliriz.
    60 saniye kadar hiç durdurmadım. Yarın benzinliğe götürücek kadar bi benzin kalsın diye.
    Ama mesela o stop ettiğinde bi çalışmadı bi süre, motoru sağ sol biraz salladım marş verdim çalıştı. Gaz verince stop etti boğularak. Neye eve kadar ittim 10 dakika falan garaja soktum dedim bidaha deneyim çalıştırdım baya gaza da iyice bastım hiç boğulmadı. İçinde kalan benzin sarsıntıdan falan bence yolunu buldu azcık benzin kaldı diye tahmin ediyorum.

Alıntı thedarkfire adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    60 saniye kadar hiç durdurmadım. Yarın benzinliğe götürücek kadar bi benzin kalsın diye.
    Ama mesela o stop ettiğinde bi çalışmadı bi süre, motoru sağ sol biraz salladım marş verdim çalıştı. Gaz verince stop etti boğularak. Neye eve kadar ittim 10 dakika falan garaja soktum dedim bidaha deneyim çalıştırdım baya gaza da iyice bastım hiç boğulmadı. İçinde kalan benzin sarsıntıdan falan bence yolunu buldu azcık benzin kaldı diye tahmin ediyorum.
    Olabilir, son damlaları kullanıyor olabilirsiniz. Dediğim gibi, umarım sorun bu kadardır da başka sıkıntı yaşamazsınız. Lakin boruda kalanların sizi benzinliğe götüreceğinden emin değilim.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Olabilir, son damlaları kullanıyor olabilirsiniz. Dediğim gibi, umarım sorun bu kadardır da başka sıkıntı yaşamazsınız. Lakin boruda kalanların sizi benzinliğe götüreceğinden emin değilim.
    Küçük deposu olan ve benzinlikte çalışan biri olarak hep yanımda 25 cc kalın pet şişe (kola yada şalgam şişesi) içinde benzin bulunur. Genelde benzinlik ile ev arasında biterse benzinliğe götürür doldururum. Tavsiyem bu şekilde bir çözüm üretmeniz.
    Pot pot vs boğulma sesini bi kaç kez yaşadım benzin bittiğinde. Benzin bitince motor beklemeye başlayınca sağa çekip şişeyi boşaltın. Yada ittire ittire Benzinliğe gidin. Ayrıca bu şekilde motoru zorlamayın içerde parça kırabilirsiniz.

Sizin olaya gelirsek muhtemelen benzininiz bitti. Benzinliğe ulaşmayı kafanızdan çıkarın. Varsa tanıdığınız motosikleti olan birinden 25-30 cc benzin alıp depoya katın. Benzinliğe gidin yakıtınızı depoya doldurun.
    Yada 5 lt kalın plastik şişe ile o motosikleti olan kişi ile gidin. Motosiklete 100 cc kalan yakıtıda 5 ltlik şişeye katması için pompacı arkadaştan rica edin. Shell veya adı duyulmuş istasyonlarda (aslında tüm istasyonlarda ) şişeye yakıt katmayabilirler sizden karakoldan izin belgesi isteyebilirler o yüzden yada ile başlayan kısmı 2. Ve en son ihtimal olarak gerçekleştirin. Kundaklama vs olayları yüzünden emniyetin almış olduğu karar var bidona şişeye yakıt (benzin-mazot) katmak yasak. Araçla gider ve araç deposunada katarsanız şansınız olabilir.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)