Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kask hakkinda

Motovento
    REKLAM ALANI
    conquista - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki Z750S
    Öncelikle merhabalar bi kac gundur internette kasklar hakkinda arastirma yapiyorum aklima bazi sorular geldi ve sizlerle paylasmak istedim.motorum z750 isim geregi pek kullanma firsatim olmuyo ama sonucta kaza dedigimiz sey anlik bisey
    1.ls2 ff352 kaskim var yeterince guvenilir bi kask midir ?
    2. Kaskimi 2009 yilinda universitede ogrenci iken kendi imkanlarimla almistim kask icin 5 yildan fazla kullanilmaz diye yorumlar okudum dogru mudur ?
    3. Ls2 guvenilir bi kask degil ise kaliteyi makul fiyata alabilecegim kask tavsiyeniz var mi ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı conquista adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle merhabalar bi kac gundur internette kasklar hakkinda arastirma yapiyorum aklima bazi sorular geldi ve sizlerle paylasmak istedim.motorum z750 isim geregi pek kullanma firsatim olmuyo ama sonucta kaza dedigimiz sey anlik bisey
    1.ls2 ff352 kaskim var yeterince guvenilir bi kask midir ?
    2. Kaskimi 2009 yilinda universitede ogrenci iken kendi imkanlarimla almistim kask icin 5 yildan fazla kullanilmaz diye yorumlar okudum dogru mudur ?
    3. Ls2 guvenilir bi kask degil ise kaliteyi makul fiyata alabilecegim kask tavsiyeniz var mi ?
    Düşük bütçe ise;

Origine Tonale modelini önerebilirim.

ManahManah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R25 & XMAX 400 ABS
    Hocam o kask zaten pek öyle mükemmel bir kask değilken üstüne yılını da doldurmuş. Emekli et sen onu en güzeli.

Makul fiyattan kastını da TL olarak yazabilirsen daha iyi yardımcı oluruz. Bütçeye göre Arai (4000 TL diyelim) bile makul gelebilir sonuçta.

Ek: Yıl olayını da kısaca açıklayayım. Kaskının dış kabuğundan ziyade ömrünü belirleyen şey içindeki kafanın değdiği pedlerin altında kalan köpük gibi olan maddedir. O madde kafayı bi yere çaktığında enerjiyi emip yastık gibi sıkışarak kafanı koruyor. 5 yılın sonunda o madde enerji emme özelliğini kaybediyor. Yani söylediğine göre 2014 yılından beri kasksız dolaşmaktan bi tık daha korunaklı bir şekilde geziyormuşsun.

Lazasker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF 250 Rally
    motomax'de scorpion'un kaskları var. ben aldım, fena değil tavsiye ederim.

Motosikleti
    kawasaki Z750S
    6 yıl kullanilmadan kapali biyerde muhafaza edildi ama sonucta nerdeyse 9 yillik. Butce konusunda 1000 tl ye kadar olabilir

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı conquista adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    6 yıl kullanilmadan kapali biyerde muhafaza edildi ama sonucta nerdeyse 9 yillik. Butce konusunda 1000 tl ye kadar olabilir
    Raf ömrü tabi ki daha uzun ama saklanma koşullarıda önemli. Bi soğuk bi sıcak yediyse, nemli, rutubetli yerde beklediyse 2 yılda bile çöp olabilir...
    ama sabit oda sıcaklığında malzemesine göre 5-10 sene arası kadar raf ömrü var diye biliyorum.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Herşeyden öte, böyle bir riske değer mi?

Şahsen iki yılda bir kaskımı yenilemeye özen gösteriyorum. Eski kasklarımı satmam, son değişeni yedeğe ayırır, ondan öncekini de kasksız dolaşana (genellikle mahalledeki su dağıtan arkadaşlara) verir hayır duasını alırım.

Kaskınızın eskidiğinden şüpheleniyorsanız tam ense kısmında kaskın en altının birleştiği noktada (o bölge darbe riski en az olan noktalardan ve yumuşak dokuya yakın bir bölge olduğundan deformasyonu daha düşük risk teşkil ettiği için öneriyorum) parmağınızla hafifçe bastırın. Parmağınız eğer "tatlısert" bir köpüğü sıkıştırıyor hissi verdiyse kullanmaya devam etmeyi seçebilirsiniz. "Çok sert köpük" veya "tahta" gibi bir his verdiyse acilen değiştirmelisiniz.

Kask almadan önce;

* Sadece fiyatına değil, başınızın şekline göre uyuma, kullandığınız motosiklet ve ortalama hıza göre kask şekline (tavsiyem yuvarlak formdaki kasklardır, çene kısmı sivri tip [enduro hariç] kaskları şahsen önermem. Başınızı çevirirken fazladan güç gerektirir, rüzgar direnci yüksektir.) özellikle dikkat etmelisiniz.

* Size uygun fiyat aralığındaki kaskları ince eleyip sık dokuduktan sonra güvenlik konusunu her bir kask için incelemeniz ve yorumları almanız gerekir. Bundan sonra uygun gördüğünüz sadece bir kaç kaskın listenizde kalacağına emin olabilirsiniz.

* Ondan sonra asıl Forumda yorum kısmı geliyor ki aslında en zor olanı. Malum, milletimiz aşırı yardımsever(!) olduğundan bilse de bilmese de, kullansa da kullanmasa da yorumlamayı sever. Gerçekten kullananların yorumlarını dikkate alarak belirteceğiniz modelleri inceleyin. Özellikle pinlock, güneşlik, parça ve aksesuar uyumlulukları, rüzgar sesi ile ilgili yorumları dikkate alın.

* Bütün hepsi bittiğinde tercih ettiğiniz kaskın birden fazla rengi varsa istediğiniz renkler içerisinde en dikkat çekici ve açık rengi tercih edin (görünülebilirlik=güvenlik).

* Daha önce denemediğiniz bir kaskı internetten direk satın almayın. Mutlaka ama mutlaka bir mağazada gidip başınıza takıp deneyin. Başınızı çok sıkmamalı, çok hafifçe sıkmalı, kesinlikle kask ile başınız arasında boşluk olmamalı, kafa şeklinize uygun yapıda olmalı. Bunun için tecrübeli bir mağazadan ve görevliden yardım isteyin. Alacağınız ürün 1000-2000 TL' den aşağı değil. Güzel para verip uzun süre kullanmak için alıyorsunuz. Bir aksesuar değil bir protez gibi düşünerek alın. Gözlük kullanıyorsanız mutlaka gözlüğü de takarak denemeyi ihmal etmeyin.

* Alırken kaskın raf ömrünü tamamlamadığından emin olun. Cam önünde sergilenen vitrin kasklarından almamaya özen gösterin. Güneş ışınları ve ısıl etki nedeni ile kaskın raf ömrü daha hızlı dolacaktır aklınızda olsun
    Gönenç, Deadly Sto(R)m ve Ekrem_06 bunu beğendiler.

Motosikleti
    kawasaki Z750S
    Eywallah sagolasin... dedigini yaptim hafif esneme var. Zaten kaski 5000 km anca kullanmışimdır. Hep kılıfında sakladim. Benim demek istedigim benim kaskım guvenli bi kask mi yoksa yeni bi kask mı almalıyım. Guvenlik illaki on planda 2 cocuk babasiyim sorumluluklarim buyuk. Senede 2 3 bin km yapicam diye onsemezlim olmaz

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)