Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
6. sayfa BirinciBirinci ... 4567 SonuncuSonuncu

Motosiklet Yağını Göremiyorum

Motovento
    REKLAM ALANI
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı OğuzÖztürk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer motordan 1 litre ve üzeri yağ çıkarsa problem yoktur deyip yağı tamamlayıp devam edeceğim.

Çift silindir ve 2.7lt yağ alan 471cc hacimli bir makina için 1lt yağ cidden düşük bir miktar,ve 3/1 bir oran neredeyse.

Şöyle düşünün 125-150cc bir motor 1lt yağ alıyor,bu motora 3/1 yağ konulsa kabaca 330ml yapar ve silindir piston,debr.balatalarında illaki bir sıkıntı çıkartır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    1Lt yağ çıkarsa kısa vadede sorun yaratacağını sanmıyorum bizim 2.0 araba 3 4 litre bir şey yağ alıyordu
    hasmet bunu beğendi.

ftkrblt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900
    Ayakkabım yok diye üzülürken yolda ayağı olmayan birini gördüm gibi bir söz vardı.

Yazdıklarınızı okudukça üzüntüm dahada arttı.

Allah yardımcınız olsun. Baya bir sıkıntı yaşamışsınız.

Benim problem devede kulak kaldı.

Sonuç olarak verilen önerileride göz önğne alınca çıkan sonuçlar:

Eğer motordan 1 litre ve üzeri yağ çıkarsa problem yoktur deyip yağı tamamlayıp devam edeceğim.

Yok motor tamamen yağsız kalmışsa bişey yok da deseler Honda Türkiye ile iletişime geçeceğim

Honda Türkiye ilgilenmezse bir avukatla görüşüp neler yapabileceğimize bakacağız

Yok hiç biri olmazsa bir sene falan binip sonra bir daha Hondaya hiç uğramayacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:11 ----------

Motorun değişimi derken komple motosiklet mi yoksa motor bloğu mu?
    Oğuz kardeşim ben bu yaşadığım şeyleri artık komik buluyorum.düşünmüyorum artık arkama bakmıyorum vardır elbet Rabbimin bir bildiği.ben bunları hani halimi görüp te bana acı diye yazmadım.bak güzel kardeşim bizim hayır gördüğümüzde şer,şer gördüğümüzde hayır vardır.bugüne dek ben kimsenin hakkını yemedim, hakki yenilecek olanların yanında hak yiyecek olanların karşısında durdum.ben sana motorumun serviste olduğunu sebebini başıma geleni anlattım ya anlatmadigim bişey var.benim motorum ariza yapmadan yaklaşık yarım saat önce yaşlı biri ekmek için benden para istedi elimi attım cebime 2 lira çıktı bizim burda bi ekmek 75 kuruş dedim bu ekmek parana yeter senin amca.Allah razı olsun dedi gitti.bak bu yazdıklarım yalan dolan kurgu değil Allah şahidim bir sadaka bin belayı defeder belki o gün benim başıma daha fena bişey gelecekti Allah benden razı oldu belki de ucuz atlattım olmayacak şey değil.bugüne kadar başıma gelen herşey de muhakkak varmıştır bir hayır.ben bunu ayni bu şekilde babama anlattığım da ne dedi biliyo musun; oğlum sen bana hiç cekememisin çok pintisin insan bi 5 lira olsun verirdi adama 2 lira ney hem 5 verseydin belki motorunda arızalanmazdi dedi.diyeceğim şu ki hep kendi kendimize neden ben neden bana oldu diye sorarız ama bunu bizim sınırlı görümüzle sebeplendiremeyiz.vardır bir hayır boşver.şunun da farkındayım burada herkes inançlı olmayabilir.saygı duyarım kimseyi inançlı olmaya zorlayamam.ama bana sorarsan vardır bir sebebi başımıza gelen olayların.ben bu evrende herşeyin rastgele tesadüfen olduğunu düşünemiyorum.Allahım a çok şükür elim ayağım tutuyo.maddi olarak ta hiç sıkıntı çekmedim.sukretmek için o kadar çok sebebimiz var ki aslında ama biz bardağın hep boş kısmını görüyoruz.sana burda son kez yazıyorum boşver kafana takma ama bunu durumu senden benden daha kötü durumda insanlar olduğu için söylemiyorum gerçekten kafana takmana değecek bişey olmadığı için söylüyorum.olan olmuş zaman makinamiz olmadığına göre bu durum bir şekilde düzelip yoluna girecektir.
    MSMorkan bunu beğendi.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Tabiki olacakla öleceğe çare olmuyor.

Sizede çok geçmiş olsun bu arada. Ama babanızla olan ilişkiniz o kadar güzel ki. İnsanın arkasının dostlarının olması çok güzel.

Şurada şu forumda paylaşmasam canım daha çok sıkılıyor olurdu muhtemelen. Motosikletin en sevdiğim yanı ne biliyor musun? Başka hiç bir durumda tamamen yalnız olduğum halde kendimi gerek bu camia içinde gerekse motosiklet sürerken olduğu kadar güçlü ve yalnızlıktan arınmış halde hissetmiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:10 ----------

İşin can sıkıcı yanı aslında uzun bir hikaye.

Tabi işin diğer bir yönüde bunun bir arıza değil ihmal olması durumu. Pisi pisine yani.

Hadi bir şey olmadı dedik kullanmaya devam ettik diyelim. Bu iki tekerlekli bir araç sonuçta ya bişey olduğunda sonu kötü biterse.
    İşte oğuz kardeşim abim yaşını bilmiyorum ama yağ hiç yoksa yada 1 lt dahi olsa mahkemeye verin öncelikle de şahit bulundurun yanınızda ve kameraya çekinki ne kadar yağ çıktığını görsünler. Ayrıca size verilen faturada yağ parası alınmıştır. Bu yağ parası kaç lt olarak alınmış? 3lt ise ve 1 lt yağ çıkarsa kalan 2 lt nerde? Servis bu yağı katmadı mı yoksa yolda aktımı? Aksa bile ki bu ihtimal zor, düşerdiniz. Her türlü sağlam bi avukat bulup o servisi mahkemeye verip maddi manevi tazminat alabilirsiniz. Yağı az koysalar yada hiç koymasalar bile suçlu durumdalar. Senin hayatını tehlikeye atacak bir durum söz konusu. Servise gitmemizin sebebi ehil kişiler olmaları değil mi?
    Yağ kontrolü için hiç bişi yapma bir yeri açma. Sonuçta onlar gelip boşaltıcaklar nasılsa.
    Her türlü Honda Türkiye ve japonyadan para iadesi veya komple motosiklet değişimi talep edebilirsin benim kanımca. Ama avukata git yağ durumu ortaya çıkınca.
    Ayrıca servisin kamera kayıtlarını istetmeyide unutma. Tabi motoru tamir kısmı kayıt altına alınıyorsa yani yapılan işlemler görüntüleniyorsa her tür ne kadar yağ girdiği veya girmediği ortaya çıkar. Önceliğin avukat sağlam olmalı.

Sen bu şekilde davranırsan bir daha hiçbir servis işini savsaklamadan yapmayı bile düşünmez. Konu önemli bence Allah seni korumuş.
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı ftkrblt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oğuz kardeşim ben bu yaşadığım şeyleri artık komik buluyorum.düşünmüyorum artık arkama bakmıyorum vardır elbet Rabbimin bir bildiği.ben bunları hani halimi görüp te bana acı diye yazmadım.bak güzel kardeşim bizim hayır gördüğümüzde şer,şer gördüğümüzde hayır vardır.bugüne dek ben kimsenin hakkını yemedim, hakki yenilecek olanların yanında hak yiyecek olanların karşısında durdum.ben sana motorumun serviste olduğunu sebebini başıma geleni anlattım ya anlatmadigim bişey var.benim motorum ariza yapmadan yaklaşık yarım saat önce yaşlı biri ekmek için benden para istedi elimi attım cebime 2 lira çıktı bizim burda bi ekmek 75 kuruş dedim bu ekmek parana yeter senin amca.Allah razı olsun dedi gitti.bak bu yazdıklarım yalan dolan kurgu değil Allah şahidim bir sadaka bin belayı defeder belki o gün benim başıma daha fena bişey gelecekti Allah benden razı oldu belki de ucuz atlattım olmayacak şey değil.bugüne kadar başıma gelen herşey de muhakkak varmıştır bir hayır.ben bunu ayni bu şekilde babama anlattığım da ne dedi biliyo musun; oğlum sen bana hiç cekememisin çok pintisin insan bi 5 lira olsun verirdi adama 2 lira ney hem 5 verseydin belki motorunda arızalanmazdi dedi.diyeceğim şu ki hep kendi kendimize neden ben neden bana oldu diye sorarız ama bunu bizim sınırlı görümüzle sebeplendiremeyiz.vardır bir hayır boşver.şunun da farkındayım burada herkes inançlı olmayabilir.saygı duyarım kimseyi inançlı olmaya zorlayamam.ama bana sorarsan vardır bir sebebi başımıza gelen olayların.ben bu evrende herşeyin rastgele tesadüfen olduğunu düşünemiyorum.Allahım a çok şükür elim ayağım tutuyo.maddi olarak ta hiç sıkıntı çekmedim.sukretmek için o kadar çok sebebimiz var ki aslında ama biz bardağın hep boş kısmını görüyoruz.sana burda son kez yazıyorum boşver kafana takma ama bunu durumu senden benden daha kötü durumda insanlar olduğu için söylemiyorum gerçekten kafana takmana değecek bişey olmadığı için söylüyorum.olan olmuş zaman makinamiz olmadığına göre bu durum bir şekilde düzelip yoluna girecektir.
    Acımak gibi algılama. Aklıma bile gelmedi. Bizim üzüntümüz daha çok olsa olsa can sıkıntısı olacak kadar. Bugün sıkıkırız uykumuz kaçar yarın umuturuz inşallah, Allah büyük dert vermesin.

Tabi senin yaşadıklarına bakınca hayatta neler oluyor diye düşündüm ama bu acımak anlamında değil. Senin yaşadıkların çok daha zormuş anlamında.

Elbette vardır bir hayır,
    "Önemli olan acil durumda ne yapacağını bilerek sürmek değil, acil duruma hiç düşmeyecek şekilde sürebilmektir."

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Servise gidip rapor tutturun, ne kadar yağ çıktığına dair. Oluyorsa tabi öyle bir şey

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Servise gidip rapor tutturun, ne kadar yağ çıktığına dair. Oluyorsa tabi öyle bir şey
    İnkar edeceklerini düşünmüyorum. Bir şekilde çözme yoluna gideceklerdir.

Yok gitmezlerse o zaman durumun gidişatına göre hareket edeceğim.

Yarın sabah bir baksınlar bakalım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:31 ----------

Şurada da benzer bir konu gördüm:

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/151508-yag-degisiminde-yag-koymayi-unutan-servis-2.html

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çift silindir ve 2.7lt yağ alan 471cc hacimli bir makina için 1lt yağ cidden düşük bir miktar,ve 3/1 bir oran neredeyse.

Şöyle düşünün 125-150cc bir motor 1lt yağ alıyor,bu motora 3/1 yağ konulsa kabaca 330ml yapar ve silindir piston,debr.balatalarında illaki bir sıkıntı çıkartır.
    Oyle bir duz oranti kurmak cok mumkun degil ama. Karterde bekleyen yag, o esnada kullanilmayan yagdir. Onemli olan yag pompasinin alacagi kisimda az da olsa yag olsun. Gerisi cok da sorun degil. O da motorun dizaynina gore karterin dibine yakin bir yerde olmasi lazim.
    emremm ve pea bunu beğendiler.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    olduğu yerde marşa bas çalıştır yağ basınç lambası sönerse eksik yağ koymuşlardır sıkıntı yok tamamlarsın..

15 km boyunca o kırmızı lamba yanık olsa fark etmemen imkansız..

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Hiç yağ koymasalar motorun 1 km sonra yatak sarar. Bence yeterince yağ koymamış olabilirler. Yağ konmamış bir motoru 15 km götüremezsiniz. Endişe etmeyin muhtemelen eksik yağ konmuştur..
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

Motosikleti
    hocam kaç gibi gelirler merak ediyorum da
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Geçmiş olsun. Bu motosiklete yağ koymamışlar ? Zaten yağ koyulmadan eve geldiyseniz hele bide sıkıştırdıysanız ciddi zarar görmüş olabilir kesinlikle motoru çalıştırmayın. Bazı arkadaşlar şeffaf yağ görünmeyebilir demiş ama oraya su bile koysanız insan gözü bunu ayırt edebilir.
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

Motosikleti
    nc750x
    Herkese Günaydın arkadaşlar.

Sabah sağolsun Atilla işe gider gitmez servisteki arkadaşlarla görüşüp bir video çekmiş.

Yağı görebilmek için motosikleti tam dik hatta birz daha kendimize doğru eğmek ve 3-4 saniye beklemek gerekiyormuş.

Videoyu izler izlemez aynen videoda olduğu gibi motoru tam dik konuma getirdim. 3-4 saniye sonra yağ azar azar göstergeye dolmaya başladı.

Nasıl sevindim anlatamam.

Böylece eski çubuğu unutup camdan yağ kontrolü nasıl yapılır öğrenmiş olduk.

Aradım teşekkür etti Atillaya hemen ilgilenmesi (ben aramdan doğrudan ilgilenip video çekip whats app tan yollaması) gerçekten çok hoşuma gitti.

Beni ilk paniğe düşüren ve yanıtan; akşam Atillaya gönderdiğim (forumda da paylaştığım resimler) abi evet dediğin gibi (yağ yok gibi) görünüyor demesi ve rodaj süresi içerisinde motor yan sehpadaykende yağı görebiliyor olmamdı.

Tabi burada şu önemli. Motor tam soğuk olacak. Tam dik hatta biraz kendimize doğru eğecek ve bekleyeceğiz 3-4 saniye sonra yağ ağır ağır gelmeye başlıyor.

Neyse buda bana ciddi bir ders oldu. Hem camdan yağ kontrolünü öğrenmiş hemde bu gibi durumlarda neler yapılması gerektiğini öğrenmiş oldum.

Gerçi her ne kadar "Yarın olsun bakalım ona göre davranırız" deyip doğrudan suçlamada falan bulunmamış olsamda, bir haksızlığa neden olmamak adına;

Başta Honda Güngör Motor, Atilla bey ve servis çalışanları olmak üzere, burada bana yardımcı ve destek olmaya çalışan tüm arkadaşlardan kendim adına herkesten ÖZÜR DİLİYORUM.

Teşekkürler.
    MSMorkan, pea, Stock Sever ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Herkese Günaydın arkadaşlar.

Sabah sağolsun Atilla işe gider gitmez servisteki arkadaşlarla görüşüp bir video çekmiş.

Yağı görebilmek için motosikleti tam dik hatta birz daha kendimize doğru eğmek ve 3-4 saniye beklemek gerekiyormuş.

Videoyu izler izlemez aynen videoda olduğu gibi motoru tam dik konuma getirdim. 3-4 saniye sonra yağ azar azar göstergeye dolmaya başladı.

Nasıl sevindim anlatamam.

Böylece eski çubuğu unutup camdan yağ kontrolü nasıl yapılır öğrenmiş olduk.

Aradım teşekkür etti Atillaya hemen ilgilenmesi (ben aramdan doğrudan ilgilenip video çekip whats app tan yollaması) gerçekten çok hoşuma gitti.

Beni ilk paniğe düşüren ve yanıtan; akşam Atillaya gönderdiğim (forumda da paylaştığım resimler) abi evet dediğin gibi (yağ yok gibi) görünüyor demesi ve rodaj süresi içerisinde motor yan sehpadaykende yağı görebiliyor olmamdı.

Tabi burada şu önemli. Motor tam soğuk olacak. Tam dik hatta biraz kendimize doğru eğecek ve bekleyeceğiz 3-4 saniye sonra yağ ağır ağır gelmeye başlıyor.

Neyse buda bana ciddi bir ders oldu. Hem camdan yağ kontrolünü öğrenmiş hemde bu gibi durumlarda neler yapılması gerektiğini öğrenmiş oldum.

Gerçi her ne kadar "Yarın olsun bakalım ona göre davranırız" deyip doğrudan suçlamada falan bulunmamış olsamda, bir haksızlığa neden olmamak adına;

Başta Honda Güngör Motor, Atilla bey ve servis çalışanları olmak üzere, burada bana yardımcı ve destek olmaya çalışan tüm arkadaşlardan kendim adına herkesten ÖZÜR DİLİYORUM.

Teşekkürler.
    hadi geçmiş olsun
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    Alıntı diablof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum su motoru iyice saga yatirarak yag var mi yok mu o cam pencerede gormeye calissan?

yapabildigin kadar yatir motoru ya da biri yardim etsin otursun motora yatirsin sen de yandan bak bakalim yag geliyor mu o pencerenin oldugu yere hic yag?
    dostum dun ben dahil en az 5 kisi motoru saga dogru yatir bak bakalim dedi ama sen o kismi sanırım anlamadın. neyse gecmis olsun.

kolay gelsin.
    pea ve OğuzÖztürk bunu beğendiler.

Motosikleti
    benim anlamadığım sadece yağ camı olan motorda düz durduğu halde yağ gözükmüyorsa ya yine az yağ var içinde yada hondanın yaptığı bir tasarım hatası var kullandığım çinlide bile yan ayalıkteyken yağ terse gittiği halde yağ gözüküyor ikiz ayaklığa aldığımda full gözüküyor
    OğuzÖztürk ve aquarist4 bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Baknz.aksamdan beri anlatilmak istenen durum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:50 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oyle bir duz oranti kurmak cok mumkun degil ama. Karterde bekleyen yag, o esnada kullanilmayan yagdir. Onemli olan yag pompasinin alacagi kisimda az da olsa yag olsun. Gerisi cok da sorun degil. O da motorun dizaynina gore karterin dibine yakin bir yerde olmasi lazim.
    Duz oranti değil,bilinen bir tecrube,zaten varsayalim 1lt yağ var ve zaten bir kismini yağ filtresi alacak,ee debr.plakalarina yağ gidecek,karter havuzunda en az %50-60 yag olmasi lazim ki pompa yardimiyla grup disliler vs.saglikli yaglansin.ayrica yagin ml.bakimindan orani ve miktari yagin soguma ozelliginide arttirir.az miktar yag daha hizli isinir ve yuzeydeki yag filmini olumsuz etkiler..

Yok oyle uretici firmanin nominal seviyede yag bile olsa saglikli calisir muhabbeti,bu yağ olayi motor icin hayati bir mesele opsiyonu ve toleransi yok.

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı diablof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum dun ben dahil en az 5 kisi motoru saga dogru yatir bak bakalim dedi ama sen o kismi sanırım anlamadın. neyse gecmis olsun.

kolay gelsin.
    Aslında yatırıp baktım ama dediğim gibi 3-4 saniye beklemeyince yağ gelmiyor cama. Ben 1-2 saniye yatırıp bakıp geri doğrultunca göremedim demek ki.
    "Önemli olan acil durumda ne yapacağını bilerek sürmek değil, acil duruma hiç düşmeyecek şekilde sürebilmektir."

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Bana yağ koymamışlar gibi geldi. Bu kadar şeffaf yağ görmedim. Zaten cam da az da olsa yağ birikintisi var. Motor soğukken yağ çubuğunu açıp için tahta çubuk sokup çıkart. İçinde yağ varsa çubuk yağlanır. Eğer yağ çıkmazsa motoru kesinlikle çalıştırma. Yatak sarar bir ton masrafa yol açar. Hemen servisi ara durumu anlat inkar ederlerse tüketici hakem heyetine başvur
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Cidden kendi motorumuzda sorun olmadığını öğrenmiş kadar sevindik.. Hadi geçmiş olsun..
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

REKLAM ALANI
6. sayfa BirinciBirinci ... 4567 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)