Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Chopper nee, Cruiser ne?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar,
    Ben bi chopper la cruiser arasındaki farkın ne olduğunu gerçekten bilen birinden öğrenmek istiyorum.Chopper ların tek farkı özel yapım olmaları mıdır?

Saygılar...

hasta siempre commandante...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Biliyordum birgün işe yarayacağını, demek boşuna emek sarfetmemişim.

http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=8603 Al kardeşim bilgi açlığını gider.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    bence bu link imzanda olmalı.........
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

G-Strider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMax 250 ABS
    Bu sitede daha evvelden çok güzel anlatmıştı, aklımda kalanı aktarayım sana:
    II.Dünya Savaşı'nda Avrupa'ya kendi motosikletleriyle gelen Amerikan birlikleri Avrupalıların daha hafif ve küçük boyutlu motosikletlerini görmeleriyle, kendi motosikletlerini kesip biçmeye değiştirmeye ve daha basit ve hafif hale getirmeye çalışmışlardır. Zaten "Chopper" kelimesi de "to chop" yani kesmek fiilinden türemiştir.

Ülkemizde ise tüm Cruiser'lara özel üretim olup olmadığına bakılmaksızın "Chopper" denmektedir. Sonuç olarak bu kullanım hatalıdır. Sadece kesilip şekli değiştirilmiş motosikletlere "Chopper" demek doğru bir kullanımdır.

Popomuzun yere yakın olduğu,büyük motor hacimli, yüksek torklu her araç Chopper değildir yani

Bir gün bir Suzuki G-Strider ile...
    Suzuki G-Strider Motosiklet.Net Konu Başlığı >> http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=3228

PcKopatGhostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    BIYIKLI, saol dostum.. bencede emeğin boşa gitmedi.. thanxx..
    CBR 600F Honda,

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    dil dayatmaları diyelim biz bunlara ...bi ara tdk bazı sözleri türkçeleştirmek adına komik , komik olduğu kadarda kullanılmayacak sözcükler türettiler ....

İşte bi o kadar işgüzar arkadaşlarımızda cruiser diye bişi çıkardılar ...
    şimdi gir kawasakinin sitesine , gir yamahanın sitesine gir hondanın sitesine kimi bu modellere classic demiş kimi cruiser demiş kimi chopper demiş...yani motor devleri bile bu konuda ortak bi tavır sergileyememişler...

dillerde yerleşen ve o dillere özgü olan kelimeler vardır...örnekliyelim hemen
    Jeep: dünyada arazi tipi 4 çeker aracı ilk üreten firma ...ama dilimizde bu artık marka değil bir tanımlama olmuş
    BMW jip aldım ...suziki jip kiraladım gibi oysa bu modelerin hiçbirinde jeep kelimesi geçmez...
    kot:dünyanın hemen hemen her ülkesinde jean denir ..Türkiye"de bu kumaştan pantalon üreten ilk firmanın ismi kot ..ama hepimiz buna artık kot diyoruz. kot mont, kot pantolon ,kot gömlek gibi..
    zodyak: şişme botu ilk üreten firma ..(takma motorla kullanılan) şimdi onlarca marka bu tür botu üretsede bu tip botlara zodyak deniyor..
    bu örnekler araştırıldıkça artabilir...
    hangimiz trene çok oturgaçlı ittirgeçli götürgeç diyoruz ...Kıssadan çıkan hisse şu dil zorlama ile değişmez

yıllardır bu tip motora bizler çepır dedik ...şimdi biri çıkıp yok siz yanlış diyosunuz bunun asıl adı cruiser derse ben güler geçerim .....

aslında siz jeep ide yanlış biliyosunuz doğrusu 4 tekerden çeken arazi kullanımına uygun götürgeç
    kot da değil jean , .......vs
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı dishy adlı üyeden alıntı
    bence bu link imzanda olmalı.........
    Ooo sen düzeldin mi? Kafan yerinde mi?
    Tavsiyen için sağol lakin başka hiçbirşey ile paylaşılmayacak kadar özel bir imzam var.

Alıntı PcKopatGhostRider adlı üyeden alıntı
    BIYIKLI, saol dostum.. bencede emeğin boşa gitmedi.. thanxx..
    Eyvallah piskopat ama beni ''thanks, welcome vs.'' bozuyor yoksa bilmiyor musun?

Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı
    yıllardır bu tip motora bizler çepır dedik ...şimdi biri çıkıp yok siz yanlış diyosunuz bunun asıl adı cruiser derse ben güler geçerim .....
    Çopar motoru diyebilirmiyiz adaş?
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    oooo derin mevzu bu cruiser,chopper işi.araya bide custom katalımda ortalık şenlensin,çeşit olsun bari

BLaCK_j.W.a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz S600
    Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı
    Çopar motoru diyebilirmiyiz adaş?

Şopar desek nası olur
    insan kadar kendine guvenen bir aciz gormedim!
    insan kadar nankorunu bahsettiginiz kedilerde bile gormedim!........ Sagopa Kajmer

Motosikleti
    Yamaha XMax 250 ABS
    BBRR hocam niye celallendin yaw, tamam kızma
    Bu arada Jeep, Selpak, Frigidaire, Kot bunların hepsi pazarlama derslerinde "jenerik" ürünler diye geçer, yani bir türe markasıyla isim vermiş firmalardır bunlar, ama "Chopper" marka bir motosiklet görmedim ben şimdiye kadar, yani aynı kefeye koymamak gerekir bence
    (Hayde ahaliiiiiiii polemiğeeee gelllllllllllllll!)
    Eehehehehe...
    Suzuki G-Strider Motosiklet.Net Konu Başlığı >> http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=3228

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    Alıntı G-Strider adlı üyeden alıntı
    BBRR hocam niye celallendin yaw, tamam kızma
    Bu arada Jeep, Selpak, Frigidaire, Kot bunların hepsi pazarlama derslerinde "jenerik" ürünler diye geçer, yani bir türe markasıyla isim vermiş firmalardır bunlar, ama "Chopper" marka bir motosiklet görmedim ben şimdiye kadar, yani aynı kefeye koymamak gerekir bence
    (Hayde ahaliiiiiiii polemiğeeee gelllllllllllllll!)
    Eehehehehe...
    heyt beee.sonunda içimde kalanı.yazmaya üşendiğimi yazmışsın kendi türüne markasının ismini vermek ayrı şey,türün kendisinin karıştırılması ayrı şey
    bbrr dövecek bizi valla

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    G-strider benim yazacaklarımı yazmış. Eğer bu tarz motorları Chopper diye bir marka üretmiş olsaydı ve o marka bir şekilde ürün ismi haline gelseydi BBRR haklı olurdu ama örnek ve konu alakasız.
    Çok oturgaçlı ittirgeçli götürgeç'in de konuyla alakası yok. Chopper'a orası burası kırpılmış iki tekerli taşıt demeliyiz mi diye tartışmıyoruz ki
    May the Force be with McLaren Mercedes

Motosikleti
    Yamaha XMax 250 ABS
    Ehehehehe
    Bir bomba daha benden
    En baba cruiser Indian Chief 1948!!

konu şu 30 yaş üstü motorcuların çoğu bu türe çepır der isterseniz sorun ...
    DD hariç ..ama oda living in america
    güzel bi türküdür bileniniz varmı bilmem living in amerika ...
    verdiğim örneklerle konu çok yakın alakalı...

1950 li yıllarda eskişehir hava üssüne bir şekilde harleyler gelir ama ne hikmetse hiç kullanılmaz ve hurdalığa atılır ve sıfır hurda motorlar 100 $ gibi komik fiyatlara hurdalıklardan alınır ...işte bu dönemde bu türe çepır denir ne hikmetse öle denmiş ve aynen yapışmış kalmış
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Motosikleti
    speederbike
    yanlışları düzeltmek gerek. dile yerleşmiş olması yanlışı mazur göstermez.

yanlış ama neye göre yanlış kim diyoki doğrusu bu biri gidip o zaman motor sektörünün dev isimlerinede doğruyu göstersin ...dilin zenginliği yanlışlık değildir ...

Motosikleti
    speederbike
    Chopper Türkçe kelime değildir. Türkçe'yi zenginleştirmez, olsa olsa kirletir.

Motosikleti
    Yamaha XMax 250 ABS
    Motorbike dergisiydi yanlış hatırlamıyorsam, Asya Bey var köşe yazılarıyla ünlü Harleyci, BBRR hocamın anlattığı hikayenin bir benzerini yazmıştı sanırım köşesinde. Evet 30 yaş üstü motorcuların "Chopper" tanımlaması bir vakadır, ama sanırım sadece yanlış bilgilenmeden kaynaklanan bir alışkanlık.

Farklı bir sahadan örnek verecek olursam:
    -Geçen aylarda Üsküdar sahilde gıcır gıcır bir Cabrio Impala duruyordu. Ben de tabi hayran hayran seyrediyorum. Orta yaşlı bir amca geldi ve "Ee eski Mopar hastalığıdır bunlar" dedi. Evet aracın klasik olduğu gerçek ama bir GM markası olan Chevrolet'nin, Chrysler'ın performans ürünleri departmanı olan Mopar ile anılması bilgisizlikten başka bir şey değil. Hatta bu cümleyi amerikada bir fanatik GM'cinin önünde kursanız kavga bile çıkar alimallah.

Lafın kısası büyüklerimizin kullandığı tüm terimlerin doğru olduğunu savunamayız. Onların devrinde televizyon, internet yoktu. Bizim gibi her türlü motosiklet ya da otomobille ilgili bilgiye anında ulaşamıyorlardı.

Gene farklı bir mecradan örnek veresim geldi Babam ünlü "The Animals" grubunun üyelerinin yüzünü anca abimin 3 yıl evvel aldığı orijinal bir konser DVDsi ile görebilmişti. Yani yıllarca sadece radyodan dinledikleri bir gruptu. (Bu örnekte çeşni olsun)

o tekil bir olay birinin cahilliğinden kaynaklanmış bu dediğim bir kişi tarafından denmiyo aradaki farka dikkat çekerim

Chopper Türkçe kelime değildir. Türkçe'yi zenginleştirmez, olsa olsa kirletir.
    türkçede öz türkçe sayısı ile dilimize dışardan giren kelime sayısı oranı nedir sence ...hayır sen uzmansınya ondan soruyorum ben uzman değilim çünki

Motosikleti
    speederbike
    bu site belli bir konu üzerine odaklanmış bir forum. chopper kelimesinin dile aslından farklı bir anlamla girdiği doğru. ama eminim bbrr da olayın doğrusunun farkındadır. ve burası motosiklet üzerine oluşturulmuş ve bilgi paylaşımı amacı olan bir sitedir. halk diline yerleşmiş yanlışların en iyi düzeltileceği ortam burası. nasıl motorsiklet yerine motosikleti düzeltiyorsak chopper nedir onu da öğretmeliyiz. eğer dile böyle yerleşmiş, böyle gitsin dersek burası motosiklet sitesi olmasın o zaman. kavramımıza biz sahip çıkmayacaksak magazin siteleri mi sahip çıkacak?

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler