Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Egzoz cezası

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba bir konu hakkında danışacaktım. Geçtiğimiz pazar abart egzozdan ceza yedim. Motorum park halindeyken polisler yanımıza geldi şikayet var dedi kamera görüntüsü var dedi(aslında yok). Sonra trafiği çağırdı egzoza baktı. Park halindeki motosikletime ceza kesti ne bir desibel ölçümü ne yaptı nede başka bir şey bu cezaya itiraz etmeyi düşünüyorum yanımda bu şekilde ceza yazıldığını gören şahitlerimde var(önünde oturduğumuz kafenin sahibi) bu cezaya itiraz etsem ceza iptal olur mu?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sadraf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight200
    İptali için başvurabilirsin elbette. Daha önce egzoz ceza iptalleri yaşandı hakkını ara tabi yasal desibel sınırı içinde yer alıyorsa

trafikte bağırttırmadım egzozu bizi görüp aa bunlarda egzoz var ceza yazalım oldu

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    böyle mal polisleri duydukça emniyet teşkilatından nasıl nefret etmez insan?
    Excuti, frankestayn1 ve sparrow07 bunu beğendiler.

Şahsen katlanır plaka takıp polis görünce kapatıp kaçmayı düşünüyorum artık

BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx

burayi okuyunuz, burada yazanlar disinda gurultu konusunda hic bir kurum aksi davranista bulunamaz. link acilmiyorsa gurultu yonetmeligi yaziniz , bulursunuz

ne demek yahu egzostan cok ses cikiyor falan filan, neyle olctun, olcum tutanagin nerde, sen bu olcumu yapmak icin o cihazin kullanim egitimini aldin mi..

o ceza yalan olur... en kisa zamanda itiraz ediniz. Diger yandan gurultu konusunda tespit ve cezai tutanak duzenleme yetkidi zabitadadir. Gece 24 ten once polis o ise karisamaz. Ancak gurultu kaynagi polisin konysuna giriyorsa mudahale eder ama yine de ceza yazamaz

Bu son zamanlarda ceza keserek insanları çok fazla sıkıştırmaya başladılar, haklı kesilen cezaar herneysede hiç suçu olmayan araçlara bile ceza kesildiğini okuyorum sağda solda. Acilen bir çözüm getirilmesi taraftarıyım.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Cezayı sese mi yazdı yoksa standart dışı donanıma mı?

Alıntı BLUERAY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx

burayi okuyunuz, burada yazanlar disinda gurultu konusunda hic bir kurum aksi davranista bulunamaz. link acilmiyorsa gurultu yonetmeligi yaziniz , bulursunuz

ne demek yahu egzostan cok ses cikiyor falan filan, neyle olctun, olcum tutanagin nerde, sen bu olcumu yapmak icin o cihazin kullanim egitimini aldin mi..

o ceza yalan olur... en kisa zamanda itiraz ediniz. Diger yandan gurultu konusunda tespit ve cezai tutanak duzenleme yetkidi zabitadadir. Gece 24 ten once polis o ise karisamaz. Ancak gurultu kaynagi polisin konysuna giriyorsa mudahale eder ama yine de ceza yazamaz
    Fakat donanım olarak yazdı araçta abart egzoz var diye ama burdakai tek dayanağım aracın park halinde olması ve kontak kapalı olması herhangi bir uygulama veya trafikteyken yanıma gelip kenara çek vs. bişey olmadı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:40 ----------

Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cezayı sese mi yazdı yoksa standart dışı donanıma mı?
    Sese değil abart egzoz olarak yazdı madde30/1-b ye göre bu aracı trafikte kullanmak yasak park halinde olması veya egzozun takılması yasak değil. Egzozda oynanmış egzoz değil tiger egzoz

sparrow07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er-6f + Kral Grande 6
    Hayır tutturmuşlar bir marka öğrenmişler abart egzoz .Ulen sanki motorsiklette abart marka var (varsa da ben hiç görmedim ) .Benim susturucu açık yuki spitzerimi polis durdurdu ooo diyo akrovoiç egzosu da takmışız dedi . Dedim abi motorum orjinal egzozu bak üstündede çinçe yazıyor.Eğdim polisi gösterdim .Katlanır plaka damı orj diyor . Katlanır plaka dedim ama katlanmıyor bakabilirsiniz dedim yokladı bişey diyemedi sonra devam et dedi .

Motosikleti
    KTM 990 SMT 2010, Triumph Tiger 800 2014
    Fiat Abarth Türkiye'de oldu sana abart

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı cem_fb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fiat Abarth Türkiye'de oldu sana abart
    "abartı" varyasyonları da duyulmuştur
    yulis bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Olur öyle ufak tefek cezalar. erken öde %25 indirimden faydalan. Bir daha ceza yazmasınlar istiyorsan o egsozu sökersin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:40 ----------

Alıntı Excuti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fakat donanım olarak yazdı araçta abart egzoz var diye ama burdakai tek dayanağım aracın park halinde olması ve kontak kapalı olması herhangi bir uygulama veya trafikteyken yanıma gelip kenara çek vs. bişey olmadı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:40 ----------

Sese değil abart egzoz olarak yazdı madde30/1-b ye göre bu aracı trafikte kullanmak yasak park halinde olması veya egzozun takılması yasak değil. Egzozda oynanmış egzoz değil tiger egzoz
    park halinde olması farketmez, polis kendi mesai saatleri içinde resmi kıyafeti ile olması yeterli. İtiraz etsen de bir şey değişeceğini sanmıyorum.

Motosikleti
    kendimle celişmek sözkonusu degil ama artemis dogru demis. Park halinde iken ceza yazilabilir. Avukat degilim, meslegim geregi hukuk egitimi aldim ve surekli olarak eksikliklerimide severek gidermeye gayret ederim.

evet, park halindeki araca kanuna aykiri bir husus goruldugu zaman ceza uygulanabilir. Ceza kanununda kuvvetle muhtemel ve kesinlik ilkesi vardir. Trafige acik olan bir alana park edilen arac kuvvetle muhtemel yada kat-i olarak trafige cikacaktir. Arac bir muzede, izin alinmis bir bolgede amaci icin park halinde degilse cezai mueyyideye maruz kalir. Mahkeme de bu ilke ile hakkaniyet esasina bagli sekilde itirazi red eder. Kanit, polisin cektigi foto ve yazdigi tutanaktir. Ama baska bir acidan bakilinca abart egzos goruntusu verilmis dekor konusu olan bir cok uygulama da var, burada oyle bir konu var ise devreye bilirkisi girer. Egzosun ne zaman takildigini, ne amacla kullanildigini falanini filanini yazar dizer. Siz gercekten dekor diye taktiysaniz bunun servis faturasini ister.
    Ona gore karara baglanir, bu tip konularda hakim hukuksal karine disina cikmaz, takdir kullanmaz. Salt delillere bakar. Siz kanuna aykiri bicimde abart kullandiysaniz bunun cezasini da samimiyetle odemek durumundasiniz. Kanundan haberim yoktu demeniz gibi bir durum da yok.

Zamaninda silivri de cocuk parkinda oglum ile oynarken belimdeki tabanca tisortten siyrilip aciga cikmisti, fark etmedim. Bir sure sonra polis geldi ruhsat sordu, buyrun dedim gosterdim ama bir hafta sonra halka acik yerde silahimi teşhir etmisim diye savcilik emri ile para cezasi odedim.

O cezayi paşa paşa odemeniz lüzumdur, polis tutanagi yada foto delili var ise hicbir merci elinizde aksini iddia edeceginiz muteber, somut bir delil olmadikca itirazinizi kabul etmez.

Arkadaşlar konu netliğe kavuşmuştur herhangi bir şekilde "abart egzoz" gerekçesi altında bir ceza yazılamaz sebebi ise uygulamada "standart dışı aksesuar" olarak yazılması gerekmektedir hakim tanıdık var ona sordum sorun çözüldü egzoz varsa kontağı kapatın itiraz dilekçesinde soyut olaylar çerçevesinde ceza yazılmıştır iptal olmasını arz ederim şeklinde yazıcam.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:24 ----------

kendimle celişmek sözkonusu degil ama artemis dogru demis. Park halinde iken ceza yazilabilir. Avukat degilim, meslegim geregi hukuk egitimi aldim ve surekli olarak eksikliklerimide severek gidermeye gayret ederim.

evet, park halindeki araca kanuna aykiri bir husus goruldugu zaman ceza uygulanabilir. Ceza kanununda kuvvetle muhtemel ve kesinlik ilkesi vardir. Trafige acik olan bir alana park edilen arac kuvvetle muhtemel yada kat-i olarak trafige cikacaktir. Arac bir muzede, izin alinmis bir bolgede amaci icin park halinde degilse cezai mueyyideye maruz kalir. Mahkeme de bu ilke ile hakkaniyet esasina bagli sekilde itirazi red eder. Kanit, polisin cektigi foto ve yazdigi tutanaktir. Ama baska bir acidan bakilinca abart egzos goruntusu verilmis dekor konusu olan bir cok uygulama da var, burada oyle bir konu var ise devreye bilirkisi girer. Egzosun ne zaman takildigini, ne amacla kullanildigini falanini filanini yazar dizer. Siz gercekten dekor diye taktiysaniz bunun servis faturasini ister.
    Ona gore karara baglanir, bu tip konularda hakim hukuksal karine disina cikmaz, takdir kullanmaz. Salt delillere bakar. Siz kanuna aykiri bicimde abart kullandiysaniz bunun cezasini da samimiyetle odemek durumundasiniz. Kanundan haberim yoktu demeniz gibi bir durum da yok.

Zamaninda silivri de cocuk parkinda oglum ile oynarken belimdeki tabanca tisortten siyrilip aciga cikmisti, fark etmedim. Bir sure sonra polis geldi ruhsat sordu, buyrun dedim gosterdim ama bir hafta sonra halka acik yerde silahimi teşhir etmisim diye savcilik emri ile para cezasi odedim.

O cezayi paşa paşa odemeniz lüzumdur, polis tutanagi yada foto delili var ise hicbir merci elinizde aksini iddia edeceginiz muteber, somut bir delil olmadikca itirazinizi kabul etmez.
    Sizin verdiğiniz örnek çok başka bir şey ben trafik ekibi tarafından sıkıştırılmadım normal karakol polisleri tarafından yanıma gelindi siz yarışıyomuşsunuz burada kamera kaydı vs. var denilerek trafik polisi çağırıldı ben bunun üsülünü bilir kişilerle görüştüm madde30/1-b yi okursanız araçların kullanılması denmiştir ama abart egzoz diye bir ceza yoktur böyle bir olay var desibel ölçümü yok kulağa göre cezamı yazılır nerde bunun ispatı ellerinde benim egzozlu olduğuma dair kanıt dahi yok ne resim ne kamera kaydı

Motosikleti
    delil yok, buna diyecek bişey de yok. Sanirim bu konu burda kapanir.

Yanliz bilesiniz ulkemiz sinirlarinda, trafige acik alanda kullanilan araclarin karayollari trafik yonetmeligine uygunlugu esastir, siz aracinizi muayene istasyonuna gotururken o egzosu sökmeyin, bakalim ne olacak.

Şikayet uzerine hakkinizda islem yapilmis, kimse durduk yere zevk icin kimseyi şikayet etmez. İğneyi de azcik kendinize dürtünüz.

Motosikleti
    turuncu

Yanliz bilesiniz ulkemiz sinirlarinda, trafige acik alanda kullanilan araclarin karayollari trafik yonetmeligine uygunlugu esastir, siz aracinizi muayene istasyonuna gotururken o egzosu sökmeyin, bakalim ne olacak.

Şikayet uzerine hakkinizda islem yapilmis, kimse durduk yere zevk icin kimseyi şikayet etmez. İğneyi de azcik kendinize dürtünüz.
    ben geçen hafta gittim akrapovic'le, gürül gürül de ötüyordu, tek kelime dahi etmediler, geçtim muayeneden

Ama şöyle bişey var ben egzoz bağırttırmadım bu benim başıma durduk yere geldi ve tiger egzoz ile muayeneden daha önce bir motor geçirttim zaten sıkıntı olmadı(takılı bir susturucu yoktu )

Ben gerekli yere itirazımı yaptım şuan bekliyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)