Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Taximono : Yeni Mototaksi..

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500

Uber modelini iki tekerli ulaşıma uygulayan Taximono, motosiklet sahipleriyle yolcuları bir araya getiriyor. Bir süredir test çalışmalarını sürdürdüğünü bildiğimiz girişim, nihayet Eylül hizmet vermeye başladı ve Android & iOS uygulamalarını yayınladı.

Rıdvan Göçemen‘i kurucusu olduğu Taximono, İstanbul’un trafik sıkışıklığında akla gelen bir fikrin eseri. “Bir gün yine aracımla trafikte kalmışken yanımdan geçen motorları gördüm ve acaba birine söylesem beni de yolu üstünde bir yere bırakır mı?” diye düşündüğünü anlatan Göçemen, bu fikrinin üzerine gitmiş ve İstanbul merkezli Taximono’nun kuruluşuna imza atmış.

Şu anda İstanbul’un merkez bölgelerinde hizmet veren Taximono, motosiklet sürücülerini belli elemelerden geçirerek uygulamaya dahil ediyor. Tüm elemelerden geçen kişilere de ‘Taximono Pilotu’ adını veriliyor. Aldığım bilgilere göre şimdiye kadar 500’den fazla kişi Taximono Pilotu olmak için başvurmuş. sayısı 500’ü geç. Ancak testleri geçip sisteme dahil olan kişi sayısı 100’ün üzerinde.

Tüm şartları karşılayan motorcular sisteme dahil olabiliyor

Sadece ‘Maxi Scooterları’ kabul ettiklerini söyleyen Rıdvan Göçemen, “Sürücülerimizi en az 5 yıl deneyimli kişilerden seçiyoruz ama deneyim ve motorun uygunluğu da yetmiyor. Sigorta ve muayene kontrolü yapılıp adayların daha önce kaza yapmamış olmasına dikkat ediyoruz.” diyor. Göçemen, Taximono pilotlarının yarısından fazlasının beyaz yakalı ve mimar (yüzde 35 beyaz yakalı, yüzde 25’i mimar) olduğunu da paylaşıyor.

Güvenlik ve hijyen konusundaki durumu sorduğumda ise Göçemen, Taximono pilotlarının sürüş öncesinde yolculara kask, reflektör, yelek ve dizlik temin ettiğini; hijyeni sağlamak için de her müşteriye kask takmadan önce bone verildiğini belirtiyor. Keza belirli periyodlarla bakım kontrolü yapıldığını da ekliyor. İstenmeyen bir kaza durumunda ise yolcular, sürücünün zorunlu trafik sigortası kapsamında güvence altına alınıyor.

Yüzde 20 komisyon
    Sadece mobil uygulama üzerinden dijital ödeme yöntemini kullanan Taximono, yola çıkmadan önce kaç km yol gidileceğini ve ne kadar tutacağını göstebiliyor. Yolculuk ücretinin de yüzde 80’ini sürücüye verip, yüzde 20’lik komisyon ile kendi gelir akışını sağlıyor. İstanbul’da tamamen ulaşılabilir hale geldikten sonra asıl hedeflerinin Türkiye’deki diğer şehirlere açılmak olmadığını söyleyen Rıdvan Göçemen, yurtdışındaki büyük metropollerde Taximono markasını duyurmak istediklerini ifade ediyor. “Amacımız Taximono’yu global bir marka haline getirmek.” diyor.

2017 Haziran ayı TÜİK verilerine göre motosiklet tescil adetleri, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2 arttı. Bu yılın Haziran ayında trafiğe tescili yapılan motosiklet adetlerine göre, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 artarak 16.479 adet oldu. Bu artışla beraber motosiklet kullanıcılarının ve motosikletin ulaşımdaki payı hızla artıyor."

Özellikle merkezi bölgelerde çalışan kişileri hedef kitlesi olarak gören Taximono’nun ne kadar tercih edileceğini şimdilik muamma. Ancak girişim müşteri memnuniyetini yüksek tutmak için bir destek ekibi kurmuş. E-posta veya çağrı merkezi üzerinden şikayetlere hızlı dönüş yapmak üzere kendini hazırlamış. Taximono pilotlarıyla konuşmak istediğinizde ise kendi numaranızı paylaşmadan 0850’li hat üzerinden iletişim kurabiliyorsunuz.

Taximono’yu incelemek isterseniz Taximono.com‘u ziyaret edebilir veya direkt Android & iOS uygulamalarını indirebilirsiniz.
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bikerboi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Piaggio Beverly S 400
    Scotty vardı zaten

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Alıntı bikerboi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Scotty vardı zaten
    Alternatif iyidir..
    aquarist4 bunu beğendi.
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

RODWIN250R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKI NINJA ZX6R
    %20 niye uygulamaya ödeyelim ki gıcık oldum bak şimdi %5 neyinize yetmiyor? Altı üstü bir yazılım ile yönlendirme yapıyorsunuz. Tüm dünyaya açılma işinizi de unutun en az 15B dolar ister bu açılım.. Bunu da İstanbul dan kazanarak yapmanız hayal bence. Ben kullanmam bu uygulamayı ismini bile sevmedim. Web sitelerinde adresleri bile yok nerede olduklarını gizlemişler sanırım. Ayrıca KM başına 2 TL yazmışlar. Yani 50km yola 100TL gidiş 100tL de dönüş ödeseniz 200tL ile 100km avcılardan- kadıköye kadar ödemeniz gereken para. Metrobüs 4TL gidiş 4TL geliş toplam 8 tL eder motordan 10dk geç gidersiniz hesap ortada.... Zaten scuty bu yüzden yaygınlaşamadı başarısız oldu. Amerikayı tekrar keşfetmek için efor sarf etmek ve para harcamak mantıksız olurdu bence...
    bindiregandi bunu beğendi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    yüzde 20 komisyon

Aracın kendisi dahil bütün giderler motosiklet sürücüsünde, bütün işi sürücü yapıyor ama para almaya gelince yüzde 20 komisyon. Ne güzel iş valla bir uygulama yap aksın paralar.

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Şöyle bir haber vardı iyi düşünün bence. Yardım edeyim derken mağdur olabilirsiniz

Scotty Sücüsü (ben) Ceza ve Trafikten Men
    Arkadaşlar herkese merhaba
    Etrafta cok fazla kirli bilgi var scotty sürücüsüne kesinlen ceza ile ilgili...
    Oncelikle ceza kesilen sahis benim
    Taksimdeyken cagri geldi kabatas civarindan uskudara gitmek icin cagriyi yapan kisinin adi Yusuf. İndim sahile aldim arkadasi (sivil polismis meger) sahilden giderken dolmabahce onunde cevrildim. Herseyim tam eksigim yok ya icim rahat bir sekilde cektim saga ehliyet ruhsat verdim.
    Capraz sorgu basladi arkamdaki kisinin ben yolcuyum uskudara birakcak benzin parasini vericem dedigini duydum. Bu sebeple sorduklarinda bende yalan soylemedim. Uskudara dogru gittigimi yolcunun gidecegi yerinde orasi oldugunu yol ustum diye birakacagimi soyledim.
    Para aliyormusun dediklerinde evet cuzzi bir miktar benzin parasini paylasiyoruz dedim. O sira ikimizde videoya cekildik. Uber taximisiniz dediler hayir dedim biz sadece yolculuk paylasiyoruz guzergahimiz ayniysa dedim. Zaten soyledigim bir cok sey dinlenmedi bile.
    Arkamdaki kisiye (sivil polise numaradan) ceza yazildi 260 lira. Bana belediyeden izinsiz yolcu tasimak olarak 2628 lira ve 6 gun trafikten men yazildi
    Komserleriyle konustugumda olay medyaya yansidigindan cok fazla bir baski oldugunu yapacak birsey olmadigini soyledi.
    Sonrasinda motoru goturup otoparka biraktik. 60 gun men otopark ucreti 5 liradan 300 lira bu var tabi birde.
    Dün scotty ile gidip gorustum. Avukatlariyla konustum izah ettim durumu. Hic birsekilde magdur etmeyeceklerini ellerinden geleni yapacaklarini soylediler. Cesitli baski ve kurmacalarin oldugunu ogrendim. Scotty ile birlikte karsi dava acacagiz motoru cikarmak icin. Hic bir sekilde canimi sıkmamam gerektigini soylediler.
    Suan icin durum bu arkadaslar beklemedeyiz gelismelerden haberdar edecegim.
    bursalıali bunu beğendi.

demirarch - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 750 İntegra
    Alıntı bektanist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şöyle bir haber vardı iyi düşünün bence. Yardım edeyim derken mağdur olabilirsiniz

http://www.motosikletsitesi.com/foru...04c56ace1c9b0d

Taksimdeyken cagri geldi kabatas civarindan uskudara gitmek icin cagriyi yapan kisinin adi Yusuf. İndim sahile aldim arkadasi (sivil polismis meger) sahilden giderken dolmabahce onunde cevrildim. Herseyim tam eksigim yok ya icim rahat bir sekilde cektim saga ehliyet ruhsat verdim.
    Capraz sorgu basladi arkamdaki kisinin ben yolcuyum uskudara birakcak benzin parasini vericem dedigini duydum. Bu sebeple sorduklarinda bende yalan soylemedim. Uskudara dogru gittigimi yolcunun gidecegi yerinde orasi oldugunu yol ustum diye birakacagimi soyledim.
    Para aliyormusun dediklerinde evet cuzzi bir miktar benzin parasini paylasiyoruz dedim. O sira ikimizde videoya cekildik. Uber taximisiniz dediler hayir dedim biz sadece yolculuk paylasiyoruz guzergahimiz ayniysa dedim. Zaten soyledigim bir cok sey dinlenmedi bile.
    Arkamdaki kisiye (sivil polise numaradan) ceza yazildi 260 lira. Bana belediyeden izinsiz yolcu tasimak olarak 2628 lira ve 6 gun trafikten men yazildi
    Komserleriyle konustugumda olay medyaya yansidigindan cok fazla bir baski oldugunu yapacak birsey olmadigini soyledi.
    Sonrasinda motoru goturup otoparka biraktik. 60 gun men otopark ucreti 5 liradan 300 lira bu var tabi birde.
    Dün scotty ile gidip gorustum. Avukatlariyla konustum izah ettim durumu. Hic birsekilde magdur etmeyeceklerini ellerinden geleni yapacaklarini soylediler. Cesitli baski ve kurmacalarin oldugunu ogrendim. Scotty ile birlikte karsi dava acacagiz motoru cikarmak icin. Hic bir sekilde canimi sıkmamam gerektigini soylediler.
    geçmiş olsun , bence canını sıkmalısın , çünkü 3 bin küsür ceza sana yazılmış durumda ....
    eğer scotty denen uygulamanın sahipleri biz senin cezanı ödüyoruz deyip 2 saat sonra ödemeyi yapsaydı , eyvallah derdim ,
    şuan durum , ceza ile başbaşasın , ödeme geçiktiğinde faiz de binecek .....
    yetkililer nasıl olsa biz iptal ettireceğiz deyip dava sonucunu bekleyelim diyeceklerdir , valla işin zor ,
    yerinde olsam acilen cezanın uygulama yöneticileri tarafından ödenmesini , sonra iade talebinde bulunmalarını isterdim ....

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Artçıya verilecek kask konusuda sakat.Hangi beden kask taşıyacaksın.Kaskın kalitesi ne olacak.S beden kafaya XXL kaskla nasıl bir givenlik sağlayacaksın.
    -Black- bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı demirarch adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun , bence canını sıkmalısın , çünkü 3 bin küsür ceza sana yazılmış durumda ....
    eğer scotty denen uygulamanın sahipleri biz senin cezanı ödüyoruz deyip 2 saat sonra ödemeyi yapsaydı , eyvallah derdim ,
    şuan durum , ceza ile başbaşasın , ödeme geçiktiğinde faiz de binecek .....
    yetkililer nasıl olsa biz iptal ettireceğiz deyip dava sonucunu bekleyelim diyeceklerdir , valla işin zor ,
    yerinde olsam acilen cezanın uygulama yöneticileri tarafından ödenmesini , sonra iade talebinde bulunmalarını isterdim ....
    bu kişi ben değilim ben bu şekilde bir haber vardı biliniz ve iyi araştırınız bu arkadaşın başına gelen bu yardımı yapmak isteyenin başına gelmesin diye paylaştım.
    körlerin arasında tek gözlü adam kendini kral sanır

" İstenmeyen bir kaza durumunda ise yolcular, sürücünün zorunlu trafik sigortası kapsamında güvence altına alınıyor."

İstenmeyen bir kaza anında yolcu hayatını kaybederse ya da düzelmesi imkansız şekilde sakat kalırsa ne olacak? Güvenli tutunma kolları mı koruyacak yolcuyu?

Bu insanlar ya hiç İstanbul'da motosiklet kullanmamış ya da pembe bir baloncuğun içinde yaşıyorlar.

Motorcuların kelle koltukta gittiği, ölümlü ve ağır yaralanmalı kazaların sıklıkla gerçekleştiği bir ortamda para kazanmak için böyle yüksek riskli bir iş kurmak bence akıl dışı.

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    * Scooty yıllardır varken sanki kendi icadıymış gibi anlatmış şahış
    * %20 çokk, sürücüye bişiy kalmaz, hatta zarar dahi edebilir.
    * Kask, ekipman konusu muamma, her beden taşınamayacağı için hikaye ...
    * Olası kazada yolcunun sağlık giderleri, tazminat falan sürücünün zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanacağı bilgisi verilmiş, külliyen YALAN ...Trafik sigortası karşı tarafı karşılar. Eğer karşıdaki aracın sigortasından bahsediliyorsa da onun da bir limiti var, tamamını karşılamaz.
    Ve ayrıca scooty yada türevleri malesef ki yasal değil. Eğer olası kaza sonrası yolcu yaralanır yada hayatını kaybederse ve aracın bu şekilde ticaret yaptığı belgelenirse ki zaten ayan beyan belli olacak. Motor sürücüsü de o kazada afedersin ölsün daha iyi... Anasını ağlatırlar adamın ...

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Alıntı bektanist adlı üyeden alıntı Mesajı göster

http://www.motosikletsitesi.com/foru...04c56ace1c9b0d

Taksi büyük bir rant kaynağı ve taksi plakaları büyük çoğunlukla muhafazakar kesimin elinde , hükümette onlara yakın.
    Dolayısı ile bu daha uzun süre sürer ama vatandaşta taksilerden memnun değil , hizmet kötü herkesin geçmişinde en az bir can sıkıcı taksi macerası vardır (mesela benim unutmadığım İstanbul'da ilk yılım dayımın eşi geldi yanında küçük çocukla , taksici demez mi bu mesafe kısa ben gitmem bunu da can sıkıcı bir uslüpla söylüyor en son "Allah belanı versin git fazla para vereceğim dediğimi hatırlıyorum".
    Uç noktada Mecbur kalmadıkça taksiye binmem o zamandan beri , korsan taksi döneminin hatırlıyorum şehrin dış çeperlerinde yaşayanlar için nimetti , arkadaş gibi olmuştu insanlar korsan taksilerle (işin komiği normal taksiler korsan gibi çalışıyor) , hayatımda insanların bu kadar memnun olduğu bir hizmet görmedim.

Über , Taksimono , Scotty vb karşısında uzun süre direnecekler çünkü rant büyük , yönü halkın ve hükümetin duruşu belirleyecek.
    Ben şahsen rekabetten ve iyi hizmetten yanayım.
    Vergiye gelince şu plakası milyon eden taksilerin ödedikleri ve beyan ettikleri vergi zaten komik düzeyde,BU firmalar daha fazla vergi verir o kesin.

blacktulip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    az kaçar,çok yakar.
    Yakın zamanda olmasa bile bence 4-5 sene sonra bu işler çok değerli olacak. Trafik her yerde kilit olduğunda Hindistan'a döndüğümüzde insanlar mecbur bu tarz motosikletli uygulamalar kullanacak. Ayrıca en güzel iş komisyonculuk taş atık kolun yorulmuyor. Boşuna yazılım programcılık öğrenin demiyorlar.

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güvenli tutunma kolları Sizi hayata bağlar der gibi... töööbeee. Bunlar insanları salak mı sanıyorlar...

GB79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Göçemen, Taximono pilotlarının yarısından fazlasının beyaz yakalı ve mimar (yüzde 35 beyaz yakalı, yüzde 25’i mimar) olduğunu da paylaşıyor.
    Bundan bir şey anlamadım, kalifiye bir işe sahip olan bir insan neden bu işi yapsın ki? Hobi olarak yapıyorsa zamanı nasıl buluyor?

polo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    bangkok'da her köşe başında yelekli bir taksi motor durur, pazarlıkla taksiden daha ucuza istediğiniz yere gidersiniz, sadece açık kask verirler, Allah'a emanet 125-200cc scooter ile gidersiniz, bakalım o duruma gelir mi?

GLADiUSS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    16'' Bajaj Pulsar 200NS & 91'' MZ ETZ 251
    Abi bu uygulamayı yapan kişiler tam olarak mantıklı şekilde düşünemiyor. Abi bu trafik bu motosiklet şakaya gelmez ekipman bile olsa ölümler gerçekleşebiliyor kim tanımadığı birini artçı olarak götürür ya düşünşene bir kaza yaptın kişiyi ölüme götürdün yani vicdan azabı olmaz mı suçlu sen olursun niye alıyorsun artçı almayın abi kimseyi götürmeyin gereksiz gidecekse metro ya dolmuşa binsin. Ben hayatta öyle birşey yapmazdım.

Teoride überden daha iyi ama ah işte o uygulama yok mu motorlari kimsenin umursamadiği bir trafik ve yolcuya verilecek güvenlik ekipmanları.
    Daha yasal mı değil mi kısmına gelemedik.

Not: beyaz yakalılar ve özellikle mimarlarmiş sürücülerin çoğunluğu bu cümleyi eger bu işi kuran kişi söylüyorsa cok güvenmemek lazım gazeteci yazdiysa sorun yok

emiliosantos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Eski:Piaggio xevo 250 ie Yeni: Daelim s3 Advance
    bu komisyonlara laf eden sevgili arkadaşlar.
    bir iş modeli fikirden sonra nasıl başlar, start-up'ı nasıl yapılır, yazılım, tasarım ve reklam için harcanan bütçe ve emeklerden haberiniz var mı acaba? işin hukusal boyutları, müşteri memnuyeti, geribildirimler vs.

ticari plaka almak zorunda değilsin, her an tetikte yolcu beklemek zorunda değilsin, vergi ödemiyosun. sana boş zamanlarında sevdiğin motosiklet üzerinden 2 tıkla ek gelir kazandırmaya çalışan bir uygulama var ayrıca zorla gelin üye olun da demiyor. benim bu üreten insanlara karşı alternatif fikirler getirmeden karalamaya karşı ciddi bi alerjim var.
    bu uygulama üzerinden de konusmuyorum. zaten beta aşamasında bir scotty varken yeni bir şey keşfetmiş gibi çıkmak da komik. artık tamamen kilitlenme noktasına gelen istanbul trafiğinde bu işte bir vizyon gördüler ki onlar da yatırım yapmaya karar vermişler.

çevremde kullanan kişiler (ki hepsi dişi) aşırı memnunlar. hem tarifeden hem hızdan hem de sürücülerin nezaketinden. artık kimsenin trafiğe, taksicilerin keyfi uygulamalarına tahammülü kalmadı.

Motosikleti
    Kadın , Bayan , Hanımefendi , (Dişi) Neyse bu ayrı bir konu Asıl konu Yasalmı mesela bu işi yaparken denetimde yakalanan şahısa yukarıdaki paylaşımımdaki kişi gibi mağdur olurmu ? Vizyon Hindistandaki gibi bir oluşummu sizin düşünceniz Bu yöndemi ? motoru kaptırma riski ne ? motrun ruhsatı sigortası ehliyeti gibi bu uygulamayı yönetenlerin şirket ruhsatı varmı yada girişim ne aşamada bir girişim varmı ? yoksa korsan taksicilikten hallice korsan motor olurlar.
    polo34 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)