Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Asimetrik tasarımın olayı nedir ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Merhaba arkadaşlar,

asimetrik tasarımın olayı nedir,neden tercih edilir ?

Bmw in modellerine bakıyorum,rahmetli Barkın'ın dediği gibi bir Allah çarpmışlık var

Yani aklıma sadece tek bir şey geliyor o da bir farkındalik yatarmak sanki (trafikteki farkındaliktan söz etmiyorum burada)

Bu konuyu biraz araştırdım fakat pek bir bilgi yok,hatta endustriyel tasarımci bir arkadaşima bu modelleri gösterdiğimde,neden böyle yapmışlar hiç bir fikrim yok ,fakat gerçekten çirkin dedi

Zaten bu asimetrik tasarım guzel bir sey olsa diğer firmalarında bu tarz tasarımları olurdu(hiç yok değil elbet) veya bu tarz tasarımı otomobillerinde de uygularlardı ?

Bir anket açsak asimetrik/simetrik tasarım mı tercih edersiniz diye yuzde 80-90 simetirk çıkar bence ,peki Bmw neden hala bunda israr ediyor ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Ankette cikan %10 kişi icin asimetrik tasarim önemli ise onlara da bmw motor satar. Yani %10 iyi bir rakam aslinda.

Kendine has bir özelliktir bu. Marka degeridir. Asimetrik bir motor gorunce bmw degilse eğer, bmw çakması demek ki diye düşünüyoruz. Ne oldu şimdi bu? Marka değeri oldu.
    Carbondioxid, fatih.met ve Taner YILMAZ bunu beğendiler.

Mimarlık okurken aynı şeyleri bize hocalarımızda anlatırdı. Binaları böyle yarısını çizerdik kalanını simetri sistemiyle çizip getirirdik hocalarımız hep kızardı bize simetriye alışırsanız tasarımı göremessiniz tarzı düşünceleri vardı bir tarafın bir tarafı kısıtlamaması gibi , git gide daralan bir arsada en dar alanı çizip koca geniş alana onu simetrik çizip saçma sapan birşeyler yapardık. İlk başlarda bana da çok tipsiz şeyler gelmeye başlıyordu ama şimdi bence asitmerik tasarım çok güzel hatta son zamanlarda en çok beğendiğim ön far tasarımı CR 250 Rally. Sonuçta bu tasarım için herkesin beğenmesi için yapılmaz. Ama bazende fonksiyonel olsun diye asitmerik tasarlanır daha doğrusu asitmetrik değil bağımsız tasarlanız bir yer çıkış noktası olarak seçilmez özgürce tasarlanır. Sözü özetlersek olay tasarımsa eğer 2 renk de olmalı ki tasarım sınırlanmasın özgür olsun sen simetrik beğencen ben asimetrik böylece bunun adı tasarım olacak

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı gaddarnahra adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mimarlık okurken aynı şeyleri bize hocalarımızda anlatırdı. Binaları böyle yarısını çizerdik kalanını simetri sistemiyle çizip getirirdik hocalarımız hep kızardı bize simetriye alışırsanız tasarımı göremessiniz tarzı düşünceleri vardı bir tarafın bir tarafı kısıtlamaması gibi , git gide daralan bir arsada en dar alanı çizip koca geniş alana onu simetrik çizip saçma sapan birşeyler yapardık. İlk başlarda bana da çok tipsiz şeyler gelmeye başlıyordu ama şimdi bence asitmerik tasarım çok güzel hatta son zamanlarda en çok beğendiğim ön far tasarımı CR 250 Rally. Sonuçta bu tasarım için herkesin beğenmesi için yapılmaz. Ama bazende fonksiyonel olsun diye asitmerik tasarlanır daha doğrusu asitmetrik değil bağımsız tasarlanız bir yer çıkış noktası olarak seçilmez özgürce tasarlanır. Sözü özetlersek olay tasarımsa eğer 2 renk de olmalı ki tasarım sınırlanmasın özgür olsun sen simetrik beğencen ben asimetrik böylece bunun adı tasarım olacak

evet ama Bmw sanat icrat etmiyor sonucta,Moto Guzzi veya Triumph gibi butik motor üreticisi de değil,tek bir amaçları vardır o da daha çok motor satmak, üretim kabiliyetleri buna fazlasıyla yeter.

Yani ben ihtimal vermiyorum ki Bmw kullancıları aaa bu yeni model neden simetrik olmuş,olayımız buydu olmamış bu desin Diyenlerde elbet çıkar ama çok az olur.Diğer taraftan sırf tasarımını beğenmediği için Bmw tercih etmeyen bir dünya insan Bmw tercih etmeye başlar ki en çok önem verdikleri şey bu olsa gerek

Tamam işte aynı lafa geliyoruz ikiside olmalı birbirinden iyi kötü durumu yok , çok uzağa gitmeye gerek yok Mercedes meşhur kedi gözü farı çıkardığında aldığı eleştrileri dün gibi hatırlıyorum ama ne oldu şuan bir kedi gözü kasa dedikleri bir ikon haline geldi. Aynı olay keskin tasarımlı kawasaki ile retro tasarımlı suzuki içinde geçerli sv650a vs z650 gibi bu doğrusu yanlışı olan birşey değil , biri uzak doğulu dünyada katanayla ninjalarla anılan bir kültürün ürünü biri avrupanın tasarımın çıktığı yerin ürünü 2.si uygun fiyatlı başlangıç ve orta sınıf motorları saymassak bence atıyorum ben 1200cc bir enduro alıcaksam tasarımı önemlidir ama asla ilk baktığım şeylerden olmaz

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı gaddarnahra adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam işte aynı lafa geliyoruz ikiside olmalı birbirinden iyi kötü durumu yok , çok uzağa gitmeye gerek yok Mercedes meşhur kedi gözü farı çıkardığında aldığı eleştrileri dün gibi hatırlıyorum ama ne oldu şuan bir kedi gözü kasa dedikleri bir ikon haline geldi. Aynı olay keskin tasarımlı kawasaki ile retro tasarımlı suzuki içinde geçerli sv650a vs z650 gibi bu doğrusu yanlışı olan birşey değil , biri uzak doğulu dünyada katanayla ninjalarla anılan bir kültürün ürünü biri avrupanın tasarımın çıktığı yerin ürünü 2.si uygun fiyatlı başlangıç ve orta sınıf motorları saymassak bence atıyorum ben 1200cc bir enduro alıcaksam tasarımı önemlidir ama asla ilk baktığım şeylerden olmaz
    Kedi gözü Mercedes diye aratma yaptım gayet guzel simetrik bir tasarım bu, yanlış anlaşılmasın simetri hastalığına falan tutulmuş değilim,ayrica retro tasarım,yuvarlak far falan bunlar hep guzel şeyler

ama düşüncem hala şu; BMW tercih eden insanlar kalite,güven,performans,imaj için, bu tasarım anlayışına katlanıyorlar

Kedi gözü farda birinin büyük birinin küçük olmasından dolayı eleştrilmişti niye eşit değiller gibisinden ama farketmez 2. olarak bmw nin küçüklü büyüklü yapmasında bence fonksiyonel olarak bir etken vardır ve 3.sü bence katlanmayla alakası yok gayet güzeller hatta çok güzeller buda benim şahsi fikrim bunun doğrusu olmadığı için konunun sonuda yok
    Turgetson bunu beğendi.

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Asimetri güzel.
    BMW s1000xr ile simetriye kayıyor bazı modellerde

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı mephamd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Asimetri güzel.
    BMW s1000xr ile simetriye kayıyor bazı modellerde
    Evet,umarım bundan tamamen vazgecerler bakalım seneye f850 veya f900 gs olarak cıkaracaklari model nasıl olacak.

önemli değil
    ben hep diyagonal bakarım

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Yahu kardeşim çok eski Türk atasözüdür RENKLER ve ZEVKLER tartışılmaz. Benim çok
    beğendiğimi siz iğrenç bulabilirsiniz,sizin aşık olduğunuz rengi de ben çirkin
    olarak niteleyebilirim. Bir tek baskı rejimlerinde toplumun tamamı aynı görüşe
    sahip olarak gösterilir. Selamlarla.
    ..YaNKee.. bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu kardeşim çok eski Türk atasözüdür RENKLER ve ZEVKLER tartışılmaz. Benim çok
    beğendiğimi siz iğrenç bulabilirsiniz,sizin aşık olduğunuz rengi de ben çirkin
    olarak niteleyebilirim. Bir tek baskı rejimlerinde toplumun tamamı aynı görüşe
    sahip olarak gösterilir. Selamlarla.
    bursalıali kardesim,sence ben insanlar nasıl asimetrik tasarım sevebiliyor,ne zevksiz insanlar demek mi istedim ?

gaddarnahra'nın dediği gibi fonskiyonel bir olayı varsa bunu bilelim,ama sanırım yok, bmw'in gıcıklıkları hep bunlar

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Simetri ilkel, asimetri çağdaştır. BMW gönderme yapıyor olabilir.

bindiregandi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mersedes kedi gozu de simetrik bir tasarim.

Kedi gözü farı çift düşünürsen eve ama ilk çıktığında eleştrilen şey birinin büyük birinin küçük olmasıydı , daha doğrusu tek bir tane kocaman far varken böyle eşit olmayan 2 parça olması , lafın anlatmak istediğini bırakıp örneğe takılmıssınız insan alışmadığını ilk gördüğünde yanlış ve çirkin zanneder alıştıkça güzelleşir doğru gelmeye başlar

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı zabuzaretta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Simetri ilkel, asimetri çağdaştır. BMW gönderme yapıyor olabilir.
    BMW bu göndermeyi otomobillerinde yapmayı düşünse bu işe en çok Mercedes sevinir

Motosikleti
    Cebefe
    Asimetrik olmasaydı BMW alacakmıydın? Der ve giderim

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    seni burada böyle konuşturabilmesi.
    zekeriyaimam ve ..YaNKee.. bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    tamamdır,konu çözüldü teşekkürler Jemand.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Sevgili Turgetson yazarken hiç kimseyi kast etmeden yazdım. Ufacıcık bir örnek
    daha döktüreyim, yıl 1982 miydi ya da 1983 müydü tam hatırlamıyorum . Kenan Evren
    bir anayasa hazırlattı ve Yüce Türk milletinin onayına sunmuştu. Ne yazık ki Yüce
    Milletim o anayasayı % 99 gibi ezici bir çoğunlukla onaylamıştı. Allaha şükür ki
    bu satırların yazarı diğer % 1 in arasındaydı. Şimdi hatırladım 82 yılıydı ve bu
    yüzden 82 anayasası deniliyordu. Eğer insanlar kim despot, kim demokrat öğrenmek
    istiyorsa ,ya da RTE despot mu değil mi diye merak ediyorsa Kenan Paşa ile RTE'ı
    bir karşılaştırsın. Kapınızın önüne ya bir polis aracı ya da askeri bir jip gelir,
    sorgusuz sualsiz seni alır götürürler, annen baban bile nereye götürüldüğünü soramazdı. Yanılıp da sorar araştırırsa - tamam sende onlardansın - diye, zavallı
    annenin ve babanın başına gelmeyen kalmazdı. Bu yüzden hiç kimse benim çocuğumu
    nereye götürdünüz diyemezdi. Polis jandarma karakollarında canı sıkılan asker polis seni günlerce falakaya yatırır,olmadı filistin askısına asar,ya da sana elektrik verirdi. Sen de hiroşima ve nagazaki ye atom bombalarını da ben attım diye karakol zabtını SEVE SEVE olmadı DİKE DİKE < galiba D nin yerinde başka bir
    harf olacaktı, ihtiyarlık unutmuşum > güzel güzel imzalardın. Artık askeri mahkeme
    idam veya müebbet en az 30 - 40 bahtına ne çıkarsa. Hiç bir demokraside insanların
    % 99 u evet demez. Ah şu ihtiyarlık yine çenem düştü. Sevgilerle.
    halilom bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)