Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Ruhsatı nerede saklıyorsunuz?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha XJ6 N
    Merhabalar,

Yeni motor sahibi oldum, bir çok konuda acemiyim. Forum ailesi olarak bilgi ve görüşlerinizden birçok konuda yararlanıyorum öncelikle hepinize çok teşekkür ederim bu nedenle. Ruhsatla ilgili kafamı kurcalayan bir konu var, forumda bir bilgi bulamadım, yine sizlere danışmak istedim.

Çoğu kişi arabanın ruhsatını torpido gözünde saklıyor. Bazı sakıncaları var kuşkusuz ama bildiğim kadarıyla araç çalındığında ruhsatta gitse bile kasko karşılıyor kaybı. Özellikle birden fazla sürücü olduğunda böyle bir çözüm çok büyük kolaylık yaratıyor.

Motorsiklette ise oturak altındaki küçük bölmede tutmak benzer biçimde kolaylık. Ancak kuşkusuz motorun çalınma riski daha büyük. Sorum; olası bir durumda çalıntı bildirimi vb için ruhsatın örneğiyle poliste işlem yapılabiliyor mu yoksa mutlaka orjinal ruhsat mı olması gerekiyor? Benzer biçimde kakosu olduğu durumda kaybın karşılanabilmesi için mutlaka orjinal ruhsat gerekiyor mu?

Sürekli yanında taşımak, çanta ceket değiştirmek vb ruhsat takibini ek bir sıkıntıya çeviriyor Deneyimli arkadaşların ruhsatla ilgili izlediği yöntem nedir?

Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    İki gün önce ruhsatımı kaybettim, işin kötüsü motorda bırakmamak ve cüzdan+ruhsat taşımamak için de ruhsatımı cüzdanım olarak kullanıyordum. Doğal olarak tüm evraklarım (ehliyet, ruhsat, kimlik, kredi kartları vs.) kayboldu.
    Gözümü karartıp koltuğun altındaki küçük alanda bırakmaya karar verdim, tabi yenisini çıkarabilirsem.
    Deneyimli arkadaşlardan çözümlerini duymayı ben de çok isterim.

BalkanRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF-R25
    Bacak cantasinda tasiyorum ulasimi hizli ve kolay , ayrica lastikli hem lastige sıkıstıriyorum hemde cantayi saglam kapiyorum.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Yanımda taşıyordum mont değiştirince falan unutulabiliyor. Artık sele altına koyuyorum, arabanınki de torpido gözünde. Çalınma durumunda ruhsatın araçta kalmasının çok önemi yok. Araç gitmiş ruhsatın derdine mi düşeceksin. Zaten bütün bilgiler trafik tescilde kayıtlı. Arabayı çalan kişi o ruhsatla satış vs yapamayacağına göre araçta kalması uygun bence de. Dışarda kaybetme riski var, ya sürekli yanınızda cüzdan ile beraber bir çantaya koyacaksın ya da araçta bırakacaksın.
    computeus bunu beğendi.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    NC750'de ön bagajın alt tarafında ruhsat ve kitapçık için küçük bir alan var, ben orada taşıyorum.

Eski motorlarımda böyle bir alan yoktu.
    Arka koltuk (sele) altında saklayınca ıslanabiliyordu.
    Bu nedenle montun pek kullanmadığım bir iç cebinde taşıyordum.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı Kızıl pars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    NC750'de ön bagajın alt tarafında ruhsat ve kitapçık için küçük bir alan var, ben orada taşıyorum.

Eski motorlarımda böyle bir alan yoktu.
    Arka koltuk (sele) altında saklayınca ıslanabiliyordu.
    Bu nedenle montun pek kullanmadığım bir iç cebinde taşıyordum.
    Islanmaya karşı her halükarda naylon bir kılıf içine koymakta fayda var.

Bel çantasında herşey

siptar23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben kilitli naylon içerisinde muhafaza edip sele altında saklıyorum. Cbf 150.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    evde duruyo genelde, uzun yolda ise deri ceketin iç cebine koyuyorum.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Benim motorda tam selenin altında (selenin alt tarafına sabit) bi ruhsat yeri var. kendi su geçirmez saklama kabı da var, onun içinde taşıyorum.

aquarist4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion gitti,MT 07 Deep Armor geldi
    Her zaman sırt çantası kullanıyorum, motosikletin ruhsatı, cüzdan ve küçük bir defter onlara ayırdığım fermuarlı gözünde sürekli duruyor, hiç çıkarmıyorum. Arabayla çıkacağım zamanda ruhsatıyla anahtarımı yanıma alıyorum.

Bacak çantası, sırtc. , depo altı , ceket iç cebi

Pcxbear - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Pcx 125
    profilimden de görebileceğin üzere pcx im var ben sele altı bagajında muhafaza ediyorum çok şükür şu ana kadar bir problem yaşamadım

Pisman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    anadolu'da çalınma riski çok daha düşük, bazen sepette, bazen montun cebinde, bazen de evde bırakıyorum, çevirmelerde plaka ile işlem yapıyor polis arkadaşlar

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bacak çantası kullanıyorum.Kameranın pilleri zincir kilidin anahtarı motorun anahtarı ruhsat hepsi çantada.Alıp takıyorum bir tek cüzdanımı ekleyip çıkıyorum.Daha pratik oluyor.

Motosikleti
    Hyosung GV650
    hep montumun cebinde durur.

Motosikleti
    Yamaha XJ6 N
    Arkadaşlar yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Benim için asıl kazanç bacak çantası oldu
    Araştırıp bir tane edinmeyi düşünüyorum.

Ben pantolunun cebine koyuyorum hep. Motorsiklet kullanırken aynı pantolonu giyiyorum ☺

banno1957 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran Xv 250(Satıldı) - Yamaha R25
    Motosiklet kullandığım zamanlar bende ruhsatı cüzdan olarak kullanıyordum başka koyacak yer olmadığı için

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Arabanın ruhsatını bile arabada bırakmazken motorunkini hiç bırakmam.
    Düşünün ki araç çalındı, ruhsat da üzerinde. Polis çevirince arkadaşımdan ödünç aldım bakın ruhsat da yanımda der geçer gider. Tabi bu siz çalıtı bildirimini yapan kadar olabilir ama ne gerek var.

Motorda montun cebinde taşıyorum. Kısa süreli park etmişken bile bırakmam ruhsatı.
    arabada da bizim evde arabayı kim kullanacaksa ruhsatı da alıp çantasına koyar anahtarla beraber. Araba çoğunlukla eşimde duruyor ama ben kullanacağım zaten çantama koyuyorum.

Zaten cüzdan anahtar vb. ıvır zıvırı ceplerimde taşımayı sevmediğim için çanta taşırım hep. çanta olunca ruhsatı da çantada taşımak fazlalık olmuyor. Motorda omuz çantası rahatsızlık yarattığı için sele altı bagajda taşıyorum çantamı. Yani polis çevirse, ehliyet ruhsat dese eğer onları montun cebine koymamışsam dur bi sn ineyim de bagajdan çıkarayım demem gerekecek sanırım. Henüz hiç çevrimledim. Arabayla da 20 yıllık ehliyetim var polis durdurup da ehliyet ruhsat sorma sayısı 3tür en fazla. çevirme konusunda şanslıyım sanırım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)