Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ehliyet konusu yardım

Motovento
    REKLAM ALANI

Elimde a1 ehliyet var yani yaş 17 ve R25 Sahibiyim abilerim kardeşlerim ablalarım çevirmeye girsem ehliyetten ne kadar ceza gelir motorda yaşım dolayısıyla Annemin üstüne

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Yetersiz ehliyetten ceza yersin.
    Annenin üstüne olduğu için aynı ceza annenede kesilir. A2 ehliyeti olan birini çağırmanı isteyebilirler çağıramazsan motoru çekerler.

Ayrıca hukuk forumunda okuduğuma göre 1-2 ay hapis cezası veriliyormuş buda günlüğü 25 tl den para cezasına çevriliyormuş. (2008 yılında yazılmış belki artmıştır belki azalmıştır belkide kaldırılmıştır bilemem)

3 sene önce biri H sınıfı ehliyetle normal araç kullanıp yakalanmış 1487 TL ceza almış yetersiz ehliyetten. Araç sahibinede 1407 TL ceza kesmişler kullandırmadan. Yanında B ehliyetli biri olduğu için aracı bağlamamışlar.
    3 sene önce olduğuna göre muhtemelen ceza daha da artmış olabilir.

Şu an:
    Yasada suçun tanımı her ne kadar ayrı ayrı ise de:

1- Sürüvü belgesiz araç kullanmak
    2- Sürücü belgesiyle yetki verilmemiş aracları kullanmak

her ikisinin de müeyyidesi aynıdır. Yani her iki durumda da 36/3 den cezalandırılırsınız. Bu durum 39 maddenin sonunda açıkça yazmaktadır.
    Bunu alttaki linkten karavelioglu nickli forum kullanıcısından alıntı yapıyorum.
    http://www.hukuki.net/showthread.php?48821-Yetersiz-Ehliyetle-Arac-Kullanma-Hakkinda

36/3 e göre
    günümüzde ehliyetsiz araç kullanma cezası 1763 TL peşin ödersen 1322 TL bi o kadar da araç sahibine kesilecek demektir.
    (Yukarıda alıntı yaptığım yazıya dayanarak ehliyetsiz yakalanma cezasını söylüyorum.)

36/3 den alıntıdır:

Ceza Kime Uygulanır
    Kullananlara ve kullandıranlara
    Maddenin devamından bi parça daha

Sürücüler Araç Kullanmaktan Men
    Diğer Hususlar – Açıklamalar
    Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca aracının kullanılmasına izin veren sahibine de tescil plakası üzerinden aynı miktarda ceza tutanağı düzenlenir
    Yani a2 ehliyet alsan kafan rahat olur.

MelihSah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks Blackster 250
    Geçen hafta a1 ehliyet ile 250cc kullanırken polis durdurdu direk 880 lira bana 880 de ruhsat sahibine cezayı kesti ben 1000 lira ehliyet parası vermek istemezken neredeyse 2 katı ceza ödeyeceğim.Hic yok ben yakalanmam bir şekilde affeder demeyin direk yazıyorlar cezayı!!!

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Kullanmayi düşünüyorsan çevirmeden ve trafik polislerinden uzak durmaya bak dostum. yolda giderken çevirme olup olmadığına çok dikkat et. Çevirme olursa çek sağa yada dön git.
    Kaçmaya kalkışırsan ve yunuslar peşine takılırsa seni durdurmak için tekme atıp düşürebilirler. Kısaca kaçmanın bedelini çok ağır ödersin.
    Ayrica A1 ehliyet ile ailene neden r25 aldırdığını sorabilir miyim?

chevalierX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS 150 veya Benelli TNT 250
    Alıntı MelihSah adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen hafta a1 ehliyet ile 250cc kullanırken polis durdurdu direk 880 lira bana 880 de ruhsat sahibine cezayı kesti ben 1000 lira ehliyet parası vermek istemezken neredeyse 2 katı ceza ödeyeceğim.Hic yok ben yakalanmam bir şekilde affeder demeyin direk yazıyorlar cezayı!!!
    Kesinlikle katılıyorum kursa vermediğin paranın katını ödersin canın yanar. Sana kullanmamanı tavsiye ediyorum.

AbiR1MiO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha "16 Yzf R125
    Kesinlikle girişme öyle bir şeye bence çünkü illaki çevirileceksin işin kötü bir yani motosiklet annenin üzerine olduğu için aynı ceza annenede yazılacak 18ini bekle veya başka bir motosiklet düşün.

Aynen şöyle oluyor...
    Yetersiz ehliyet ile araç kullanmanın cezası 206 TL ayriyeten Hakkında trafik suçu nedeni ile tutanak düzenlenerek mahkemeye sevk ediliyorsun 2918 sayılı KTK'unun 39/1-a-son maddesi yollamasıyla aynı kanunun 36/3.fıkra 1.cümlesinde öngörülen 1 ay hafif hapis cezasının TCK'nun 52.maddesi gereğince günlüğü taktiren 25TL hesabıyla paraya çevrilerek 750TL idari para cecası ile cezalandiriliyorsun ve ayni ceza ruhsat sahibine de gidiyor...
    Yani risk almaya değmez bence bekle...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)