Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

A2 Ehliyet ile Kawasaki ER-5 Kullanmak Bir Sorun Teşkil Eder Mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    TanerPasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 250mct
    22 Yaşındayım ve 1 yıldan uzun süredir A2 ehliyetim var. 8-9 Ay sonra anca A ehliyete geçebiliyorum. Tabii ki sizin de tahmin edebildiğiniz gibi o zamana kadar bekleyemeyeceğim. 4-5 ay mct250 ve 10 ay da Cbr250r kullandım. 500cc 2004 Model bir ER-5 almak istiyorum.

A2 Ehliyet Sınırı

600 CC'ye kadar
    47 HP ya da 35 KW gücünde ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen Motorlar diyor.

ER-5 ise
    500 cc
    49 HP ama KW olarak hesaplanınca gücü 35 KW.

KW oranında hesaplanınca uyuşuyor Ehliyetle. Ama Hp olarak 2 hp fark oluyor. Olası bir çevirmede 2 hp için fetöcü damgası yiyip içeri atılır mıyım?

Şaka bir yana 2 HP gerçekten bir sorun teşkil eder mi? Sonuçta çevirmelerde bile sadece ehliyet isteniyor (ki 15-20 bin km lik çoğunluğu uzun yol olan deneyimimde sadece 1 kere çevirildim ehliyet gösterdim) yani motosiklet de gayet paketçi motosikleti gibi. Öyle işinde gücünde bir memur ''aha 2 HP fark var işi gücü bırakıp motorun gücünü inceledim baktım bırak buraya motoru'' der mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsterse 0.1 HP olsun, mevzuat dışı bir durumda ceza yazılır. Tıpkı hız sınırı ve yüzde onluk pay ile birlikte son hızın 110 olduğu yerde 111 ile ceza yemek gibi bir şey.

Fakat burada asıl önemli olan ruhsatta ne yazdığı. Motorun ruhsatında güç 35 kW yazıyorsa, güç/ağırlık oranı da sınırlar içerisinde ise kimse ceza yazamaz. Yazsa da iptal ettirirsiniz.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Ruhsatta 35kw yazıyorsa sıkıntı çıkmaz ama 36kw filan olursa 720tl cezası var

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
    Diyor yönetmelik.
    Kawasaki ER5 2004 teknik özelliklerinde motor gücü 35.8kW (49HP) verilmiş. Ruhsatta da yazan budur herhalde, dolayısıyla yakanırsan cezası var. İncelemesine irdelemesine gerek yok memurun, ruhsatta yazan güç 35.8 yani > 35kW.

sadece hp den kalmıyor ki agırlık oranından kalıyor,
    49/1,33/179 >2

Alıntı serif abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sadece hp den kalmıyor ki agırlık oranından kalıyor,
    49/1,33/179 >2
    Ağırlık oranı hp/kg değil kW/kg diye biliyorum.

Alıntı mfBulut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ağırlık oranı hp/kg değil kW/kg diye biliyorum.
    evet dogru biliyorsun ..
    ben nasıl hesapladım peki be careful

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    ER-5 37 kW değil mi?

Alıntı serif abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet dogru biliyorsun ..
    ben nasıl hesapladım peki be careful
    Üstteki 35 kW nin çok az üzerinde ama ruhsatta 35 yazıyor olabilir varsayımına göre düşünerek sadece 2 nin üzerinde olduğunu söylediğinizde yanlış hesapladığınızı düşündüm. Hesaplamaya bakmadım. Kusura bakmayın.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)