Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

pazarlık yapmak hakkında birkaç kelam

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bir konu altına yazmıştım ama yeni bir başlık açmak istedim, copy paste yapıyorum:

şu pazarlık mevhumundan oldum olasıya tiksinmişimdir.

bir markete gidiyoruz, bütün fiyatlar etiketin üzerinde yazılı. alıp almayacağını kendin karar veriyorsun.

veyahut bir bayiye gidiyorsun, liste fiyatını önüne koyuyorlar. işine gelirse, bütçen yeterli ise alıyorsun. bayi işine geliyorsa hediye veriyor vs.

ancak ikinci el eşya alıp satarken, esnaftan alışveriş yaparken şu pazarlık denilen illet ile karşı karşıya geliniyor ya sinir oluyorum.

bence pazarlık, karşıdaki insanı kandırmak için geliştirilmiş bir taktik. ucuz bir şark kurnazlığından ötesi değil. ederi 1 lira olan bir malı 2 lira üzerinden satmaya çalışıp 1.25 liraya kadar inmek, en son 1 liraya bırakmak, karşıdaki insanı kandıramadığın anlamına geliyor. kandiririsan 1 lira uzeri cebine kalıyor. tam bir ortadoğu geleneği.

arkadaşım, bir malın fiyatı neyse onu yazar koyarsın. beğenen alır, beğenmeyen almaz. ne diye insanları oyalıyoruz ki?

ezcümle pazarlık, karşıdaki insanı enayi yerine koyan, saçmasapan bir kültürdür. inşallah tez zamanda azalarak yok olur.

ek: işte tam bu pazarlık konusundan dolayı, esnaf ile alışveriş yapmıyorum. üzerinde etiket fiyatı olan şeylere yöneliyorum. vıcık vıcık kimse ile muhatap olmak istemiyorum.

benim icin etiket fiyatı neyse odur.

ek2: eskiden yollarda dolaşan seyyar satıcılar vardı. mesela bir matkap, soruyordun ne kadar diye, 500 lira fiyat çekiyordu. sıkı pazarlık yapıp o malı 20 liraya alanı gördüm ya o gün pazarlık denilen şeyden nefret ettim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bişey satarken pazarlık olmaz dediğim halde en azından 5 tl düş diyolar. sonra markete gidiyosun 5 liran çıkmadığı için ya aldığını bırakıyosun yada alamadan bakıp geliyosun. olmadı 5 liran varmıydı diye soruyor bir arkadaşın yada ailenden biri.. bozuğum yok diyorsun ve kimseden çıkmıyor 5 lira bulunamıyor. o zaman anlıyorsun 5 liranın değerini (yada 5 kuruşun)
    yasdal bunu beğendi.

bir de deniliyor ki: "pazarlık sünnettir". ya arkadaşım sen beni s..meye çalışıyorsun, bir de bunun adına "sünnet" diyorsun! bu nasıl bir iş?

pis emellerinize dini duyguları karıştırmayın bari ya! adam olun, dürüst olun! zaten din de, peyamber (sav) de bunu emretmiyor mu oğlum delirtmeyin beni!

sedat karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw K1200 gt
    avrupa da pazarlık kültürü yok , daha doğrusu büyük meblağlar da (ev , araba vs) ufak tefek indirimler yapılıyor talep eder isen. Arkdaşın dediği gibi tam bir ortadoğu kültürü, benimde en nefret ettiğim kurbanlık hayvan için yapılan , spor salonlarında kol için halat sallamaya benzeyen el sıkışmalı pazarlık modeli. Malın ederi 5 tl 2 ye kadar düşülüyor ve alıcı da seviniyor bedavaya getirdik diye , ah güzel ülkemin güzel insanları ah.

Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir konu altına yazmıştım ama yeni bir başlık açmak istedim, copy paste yapıyorum:

şu pazarlık mevhumundan oldum olasıya tiksinmişimdir.

bir markete gidiyoruz, bütün fiyatlar etiketin üzerinde yazılı. alıp almayacağını kendin karar veriyorsun.

veyahut bir bayiye gidiyorsun, liste fiyatını önüne koyuyorlar. işine gelirse, bütçen yeterli ise alıyorsun. bayi işine geliyorsa hediye veriyor vs.

ancak ikinci el eşya alıp satarken, esnaftan alışveriş yaparken şu pazarlık denilen illet ile karşı karşıya geliniyor ya sinir oluyorum.

bence pazarlık, karşıdaki insanı kandırmak için geliştirilmiş bir taktik. ucuz bir şark kurnazlığından ötesi değil. ederi 1 lira olan bir malı 2 lira üzerinden satmaya çalışıp 1.25 liraya kadar inmek, en son 1 liraya bırakmak, karşıdaki insanı kandıramadığın anlamına geliyor. kandiririsan 1 lira uzeri cebine kalıyor. tam bir ortadoğu geleneği.

arkadaşım, bir malın fiyatı neyse onu yazar koyarsın. beğenen alır, beğenmeyen almaz. ne diye insanları oyalıyoruz ki?

ezcümle pazarlık, karşıdaki insanı enayi yerine koyan, saçmasapan bir kültürdür. inşallah tez zamanda azalarak yok olur.

ek: işte tam bu pazarlık konusundan dolayı, esnaf ile alışveriş yapmıyorum. üzerinde etiket fiyatı olan şeylere yöneliyorum. vıcık vıcık kimse ile muhatap olmak istemiyorum.

benim icin etiket fiyatı neyse odur.

ek2: eskiden yollarda dolaşan seyyar satıcılar vardı. mesela bir matkap, soruyordun ne kadar diye, 500 lira fiyat çekiyordu. sıkı pazarlık yapıp o malı 20 liraya alanı gördüm ya o gün pazarlık denilen şeyden nefret ettim.
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir de deniliyor ki: "pazarlık sünnettir". ya arkadaşım sen beni s..meye çalışıyorsun, bir de bunun adına "sünnet" diyorsun! bu nasıl bir iş?

pis emellerinize dini duyguları karıştırmayın bari ya! adam olun, dürüst olun! zaten din de, peyamber (sav) de bunu emretmiyor mu oğlum delirtmeyin beni!
    Eline koluna kelamına sağlık

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Satın alacak olan herkes "abi fiyat en son ne olur" diye sorduğu için bende yüksek yazıp pazarlık payı bırakıyorum.
    Mesela şu sıralar r1 i elimden çıkartmak ve 32-33bin lira elime geçsin istiyorum, fiyatı 34.500 yazarak pazarlık payı vardır yazıp "en son kaç olur abi?" Sorusuna sana 33 olur dahada aşağı inmem yazıyorum.

Ne olursa olsun 5000tlye ilan koy adam o kaçınılmaz soruyu; fiyatta en son ne yaparız diye soruyor

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    İnsanların en son kaç olur demesi bana normal geliyor. Çünkü 3 kuruşluk mala 5 kuruş istiyorsun eyvallah malında güzel ama 5 den asağı vermem diyorsun, 1 hafta sonra başkasına 3 e veriyorsun.
    Bende buna ayar oluyorum.
    zabuzaretta, yüksel66 ve kanucan bunu beğendiler.

capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    Gerçek serbest piyasa ekonomisinde fırsat ve ihtiyaç denen şeyler vardır ve bunların olduğu yerde pazarlık olmaması diye bir şey mümkün değildir. Çünkü fiyat denen şey, sadece malın maliyeti ve üzerine konması gereken kar oranı ile saptanamaz. Fiyatı belirleyen en önemli şeylerden biri koşullardır. Çok dara düşüldüğü zaman ölü fiyata da mal satılır, nadir bir fırsat geldiği zaman normalde ederinin kat kat üzerine de satılabilir.

Çok susadığınızı ve çok geniş bir alanda sadece 1 tane market olduğunu düşünün. O an size 1 tl ederindeki su için 2 tl fiyat çekebilir. O 2 tl onun hakkı, çünkü ihtiyacınız olduğu anda suyu size sadece o market sağlayabiliyor. Bunun için önceden risk aldı ve oraya market açtı, şu an önüne firsat geldi. Şimdi siz iyi bir pazarlıkçıysanız ihtiyaç derecenizi iyi gizleyip, marketçiye hemen yatırdığı sermayeyi geri koyabileceğini hatırlatıp suyu normal fiyatından alabilirsiniz. Ya da buna zamanım yok deyip 2 tl ye alabilirsiniz. Her durumda kazançlısınız. Neticede ihtiyacınız giderildi.

Avrupa'da hiç pazarlık yok demek hatalı, bizdeki esnaflığa karşılık gelen alanlarda bizimki kadar olmasa da var. Ama Avrupa ile kıyas da hatalı. Kısaca, zamanında sömürgelerinden elde ettikleri bedava kaynaklar ile üretim ve icat gücüne ve dolayısıyla fiyat belirleme avantajına sahip tröst ve tekelleri var. Kültürleri de o yönde gitti. Ama eşit koşullarda yapılan gerçek ticaret pazarlıksız mümkün olmaz.
    r-orschach ve GezeGeze bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    El ense çekmek deniyor buna; güreş misali ... Bi tartıyorsun ...

İyidir iyi ...

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Kime ne geçirirsem diye düşünmeden malı ederine satan tüm satıcıları tenzih ederek,

ihtiyacın olmayan bir malı satabilmek için seni kolundan tutanların bulunduğu yerde, ihtiyacın olan mal için pazarlığın allahını yapabilmen şarttır.

Yapmazsan paranı fırsatçılara harçlık edersin.

Not: Konuyu açan arkadaş bayide fiyatlar üzerinde demiş, kuzum o motorların üzerindeki etiket fiyatına bakarak alışveriş yaparsan pos cihazı komisyonunuda, mtv yide sana ödetirler. ( bayi karı %10 dur, düşürebildiğin kadar düşür. )

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:45 ----------

nistepen temiz olan ikinci el motordada pazarlık yapamazsan muhtemelen ağır bakım (balata, zincir/dişli, lastik) sana kaçar.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Ederini geçtim, sıfırından pahalıya ikinci el satmaya çalışan adilere demeli ?
    Stock Sever bunu beğendi.

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Yaşadığım coğrafyada o dediğin pazarlık kültürü yok. Her yerde tek fiyat. Ne olursa olsun. Ama biz Türkler pazarlıkta ısrarcıyız. Artık herkes de biliyor ne yapacağımızı bu nedenle bizi görür görmez fiyatı direk fazla söylüyor. Pazarlığa tutuşunca da indiriyorlar ) Sonuç aynı

Ama ikinci elde pazarlık malın durumuna göre yapılmalıdır. Burda o da yok hmna

owlam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Virago 535
    Beyaz eşya alırken mobilya alırken hatta sıfır araba alırken pazarlık yapılır. Aldığın malın fiyatına göre de dişe dokunur farklar olur. Türkiyenin ticaretin de bu var. Pazarlık yapmayı sevmeyen herşeyi gördüğü fiyata alır satarken de pazarlık yok der biter olay. Yok Avrupa da söyle Avrupa da böyle oranın kültürü ticaret anlayışı farklı bu iyi mi kötü mü kişiye göre değişir

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet

okican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lambretta V200 Special ABS
    Alıcılar fiyatı düşürmeye çalışacağı için satıcılar fiyatı belirlerken satmayı razı olduğu fiyattan daha fazlasını yazıyorlar.

Satıcılar ederinden yüksek fiyat yazdığı için alıcılar fiyatı düşürmeye çalışıyorlar.

Tam bir kısır döngüdür kendisi :D
    Fuatt39 bunu beğendi.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Malum sitelerde, akıl ermez fiyatların nedeni de pazarlığa dayalı. Şimdi ben bir ilan koyuyorum, ederi 5 olan mala, pazarlıkla 5 iner diye 7, yazıyorumi benim ilanı gören, ''- ooo bak bu mal 7 liraymış, ben pazarlık payı ile 9 yazayım'' derken, olay zincirleme bir reaksiyonla devam ediyor. Bir bakmışsın sıfırı 18 olan motorun, 19-20 ye ilanları var.
    Bir de bu işin hastaları var, yani her ne alıyorsa, her nereden alıyorsa illaki pazarlık yapacak, ha amenna, ev alıyorsun, araba alıyorsun hadi bir yere kadar, fakat geçen pazarda gördüm, 3 lira karınca ilacı için adamla pazarlık ediyordu biri.
    Benim hayatta beceremediğim işlerden biri bu, alacağım malın iyi-kötü rayiç bir bedeli illaki vardır, bunu öğrenir ondan sonra almaya kalkarım, gider fiyatı sorar, fazla geldiyse en fazla tek fiyat söylerim olursa olur, olmazsa vazgeçerim.
    Ha bir de işin sünnet kısmı var da, oraya girmeyelim şimdi.

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    Pazarlık işinde iki taraf da zemin hazırlamıyo mu zaten
    satıcı yukardan verir fiyatı, alıcı da bunu bilir ve ederine çekeyim der.

ama bazıları da varki ederinden kırpayım diye çingenelik yapar. nesilden nesile aktarılan boktan bir huy vesselam.
    soruya bak, bize son ne olur abi? :D gerçekten pazarlık yapabilenle uyanık şimşirleri ayırt edersek sorun kalmaz.

tutuşmuş acil satıcılara yönelmek lazım, satıcı ve alıcı kendini belli ediyor.
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

bende sevmem pazarlığımı ama yaparım daha ucuza almak daha iyidir, ama satarken fazla fiyat düşmem

allahtan internet var da bir malın rayiç bedelini öğrenebiliyoruz. internet olmasaydı 100 liralık malı 500 liraya kakalamaya çalışacaklardı.

ulan allahtan aliekspres var da internetten müşteriyi yolmaya çalışan uyanıklar su yüzüne çıkıyor.

aliekspreste 80 lira olan bir malı 320 liraya satmaya çalışan bir site görmüştüm.

velhasıl millet tuttuğunu öpmeye çalışıyor. kimin eli kimin cebinde belli değil.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-25
    Bir de bana kaca olur versiyonu var

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)