Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni başlıyorum, bir kaç konuda yardım lütfen

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhaba, ben 40 yaşında 5 senelik motor ehliyeti sahibi ama senelerdir sadece yazlık mekanlarda scooter kullanmış birisiyim. İstanbul’da motora başlamaya karar verdim. Amacım Kurtköy-Kavacık arası işe gidip gelmek ama bu seviyeye gelene kadar en azından bu yaz sadece Kurtköy’ün geniş caddelerinde hobi amaçlı gezmek ve kendimi geliştirmek. Aslında 5 sene önce karar vermiştim ama kızım doğunca korktum ve öteledim.

Şimdi yeniden cesaret gelince geçen gün Hasanpaşa’dan şu ekipmanları aldım:

Shoei Gt-Air kask
    Alpinstars yazlık mont, yazlık pantolon, sırt koruma, mont içine göğüs koruma, eldiven
    4Riders yazlık bot
    Görülebilmek için fosforlu yelek
    Balaklava

Bütçemi çok aştım çünkü 193 cm 125 kiloyum ve bana uygun mont ve pantolon bulamayınca mecburen Alpinstars almak zorunda kaldım. Karta taksit yaparak bir şekilde bütçe durumunu kurtardım.

Bu hafta içinde de sıfır CBF 150 alacağım. Maşallah 2. elleri sıfırından daha pahalı olduğu için sıfır almak zorundayım.

3-4 hafta önce Honda 1. seviye eğitimi aldım. Motomax’dan da 2450 TL’yi geçince (kask ve botlar oradan) Motto akademi eğitimi verdiler, 550 lira vermekten kurtuldum en azından.

Şimdi bir yeni başlayan olarak tecrübeli kardeşlerimin ve abilerimin tecrübelerinden faydalanmak isterim:

1) Mont ve pantolonda, ayakta durunca korumalar olması gereken yerin altında gibi. Yani pantolonda diz kapağı boş, korumalar kaval kemiğinde duruyorlar. Montta da dirseğin epey altındalar. Satıcı bana “bu normal, motosiklet oturuş pozisyonundayken olması gereken yere gelir” dedi. Motomax’daki görevli de sorunca aynı şeyi dedi (Kendisinden almadığım halde). Ama Allah korusun kaza anında o korumalar ben havada uçarken yine aynı şekilde aşağı kayarsa, işlevselliğini kaybeder mi?

2) Kask kafamı hafiften sıkıyor gibi ama normali bu dediler. XXL beden. Biraz sıkması mı gerekiyor gerçekten?

3) Sıfır Cbf nakit 6100 TL. 250 lira da işlemleri var. Kendim uğraşmazsam vekalet verip bayiye yaptırınca 300 lira daha ekleniyor ama bu parayı vermek istemiyorum. Kendim halletsem ne kadar sürer? İşten izin alıp 2-3 saatte yapabilir miyim?

4)Yazlık kıyafetler güya ama evde 10 dakika üzerimde kaldı kıyafetler, bunaldım. Bunun oluru bu mudur gerçekten de? Motor tepesindeyken mi anlayacağım farkı?

Selamlar, şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hknzrdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NT700V Deauville
    1) Otururken pantolonu ayaklardan biraz yukarı çekersin, bu tam oturmama durumu da doğaldır. Kaza esnasında yerinde olmaması için gereken vakit olmuyor zaten, yine de hiç öğrenme gereği kalmaz umarım.
    2) Kask ilk başta sıkacak, doğal, zamanla oturacak.
    3) 2-3 saati geçebilir, bir de kasko yaptırmayı düşünmeni tavsiye ederim.
    4) Bunalacaksın. Motorla giderken serinlersin emin ol. Ama çok sıcak havalarda standart bir pantolon üzerine dizlik kullanman da gerekebilir.
    Analogue at birth, digital by design. The fat on my body is the designer and the brain is trying to be the coder.

Alıntı hknzrdm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1) Otururken pantolonu ayaklardan biraz yukarı çekersin, bu tam oturmama durumu da doğaldır. Kaza esnasında yerinde olmaması için gereken vakit olmuyor zaten, yine de hiç öğrenme gereği kalmaz umarım.
    2) Kask ilk başta sıkacak, doğal, zamanla oturacak.
    3) 2-3 saati geçebilir, bir de kasko yaptırmayı düşünmeni tavsiye ederim.
    4) Bunalacaksın. Motorla giderken serinlersin emin ol. Ama çok sıcak havalarda standart bir pantolon üzerine dizlik kullanman da gerekebilir.
    Teşekür ederim. Özellikle ilk madde çok önemliydi benim için. Pantolon+Ceket toplamı epey para tutuyor. Yanlış ekipman almış olmak istemem.

C.Q.Legend - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PULSAR NS 200
    * Bilgi sahibi değilim.

* Kaskın bol olması halinde Allah göstermesin kazada zararı daha çok olur.Zamanla içinde ki süngerler biraz çekildikçe yer açılır. Böylece daha rahat edersin.

* 2-3 saatten fazla sürer. Hele ki İstanbul diyorsun ve şuan yaz ayları deli gibi motor alınıp satılıyorken.

* Yazları sadece dirsek ve dizlik işi kolaylaştırabilir fakat kışları bunalacağını sanmıyorum.

Kazasız belasız kullanman dileğiyle.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler