Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Başlangıç Moturu Karar Verme-Satın Alma Süreci ve Sonrası Genel Bilgi

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar,

İlk motorumu almadan önce forumda olsun,başka kaynaklardan olsun sürekli araştırma içerisindeydim.Kendi araştırmalarım ve yaşadığım deneyimi elimden geldiğince aktarmaya çalışacağım.

Kendi profilimi aktarmak istersem şu an 28 yaşındayım,ilk sürüşümü ilkokul 5. sınıfta amcamın motosikletini kaçırarak öğrenmiştim.Amcamı daha öncesinde nasıl çalıştırıp,sürdüğüne bakarak analiz etmiştim .Daha sonrasında amcam model değiştirdikçe bende yaz aylarında sürme deneyimimi arttırdım.Sürdüğüm yer köy ve ilçe arasında ki maksimum 10 km alan olduğunu da belirtmek isterim.(2-3 sene öncesine kadar her yaz en az bir kez motosikleti sürmüşlüğüm vardı.Yıllar içinde motosikleti devirdim,ayağımı yaraladım,telefonumu kırdım.)Motorun ustasıyım demiyorum,sadece motoru idare edebilme,kaldırma sürebilme gibi konularda biraz bilgili olduğumu düşünüyorum.Hatta motorum şu an rodaj da ve sürekli araştırma içerisindeyim yanlış birşeyler yapmamak için.

*Motorsiklet Tercihi
    Ben tercihimi Yamaha R25 den yana kullandım(Bu konuyu açmamamın aslında bir sebebi.)R25 için bahsedersek gerçekten diğer sürdüğüm 250 lik motorlara göre farkı gazı verince hissediliyor.Benim yorumum ilk defa öğrenecek,alacak birilerinin çoğunluğunun tercih etmemesi gereken bir motosiklet.
    Geçenlerde orta yaşın üzerinde bir abimiz MT-125 almış,motosikleti görünce hangi model diye sormaya kalmadan direk istersen sana satayım dedi.Sebebini sorduğumda maksimum hızının 120 yi geçmemesiymiş,ama benim gördüğüm abimiz daha motoru kaldırırken bile sıkıntı yaşıyordu.Herkes 125 lik motorun yetmeyeceğini düşünebilir hakkıdır,uzun yolun çile olacağını düşünebilir ama tam olarak öğrenmeden ve km yapmadan 250 lik motordan başlanmamalı.

Benim genel forumlardan okuduğum,seçimler için belli başlı kriterler aşağıdaki gibi.En önemlisi aldıktan sonra ise ister 250 lik ister 1000 lik model alın,ne kadar tükettiği.Seçtiğiniz modele göre ortalama kilometre de 0.20 kuruş yakan yerine 0.30 yakan bir model tercih ederseniz.Günde ortalama 100 km yol yaptığınızı düşündüğümüzde bir ayda cebinizden ekstra olarak 300 TL çıkmış olacak.Bence bunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

*Motor Hacmi
    *Silindir Sayısı
    *Servis Durumu/Fiyatı
    *Yedek Parça Ücreti

Her yazıda vardır ama gerçekten kenara ekipmanlar,ruhsat,sigorta,lastik gibi durumlar için para ayırmanız gerekmekte.

Ben tercihimi sıfırdan yana kullandığım için 2. el satış işlemlerinde farklılık ol

İkametganızın bulunduğu İlçe emniyet müdürlüğünden ruhsat için randevu almanız gerekmekte.Randevu aldıktan sonra sizden istenilen evrakları gösteriyor.

*Araç gümrük şehadetnameli ise aslı,fatura veya satış belgesi gibi diğer sahiplik belgeleri ise aslı ve fotokopileri
    *Uygunluk belgesinin aslı
    *Araçta tadilat yapılmış ise ,TSE tarafından onaylanmış olan Münferit Araç Uygunluk Belgesi aslı
    *özel Tüketim Vergisi Ödeme Belgesinin Aslı
    *Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta Poliçesinin Aslı ve Fotokopisi
    *Varsa vekaletname veya yetki belgesinin aslı ve fotokopisi

Ben randevu sıram geldikten(sabah 10 da) sonra evrakları görevli memura verdim ve ruhsatı öğleden sonra alabileceğimi söyledi.Bana bir kağıt vererek plakamı çıkartabileceğim şoförler odasını söyledi.Şoförler odasında 10 dakika bekledikten sonra plakama kavuştum.

Ruhsat/Plaka
    *Ruhsat->205 TL
    *Plaka->15,5 TL
    *Trafik Sigortası->356 TL(kişiye göre değişiklik gösterebilir).Online sitelerden rakam teklifi alabilirsiniz.Ben rakamlara baktıktan sonra,gidip bir bankadan yaptırdım.

Ekipmanlar
    Burada herkes bütçesine göre hareket edebilir.Ben ekipmanlarımı motosikleti satın aldıktan sonra aldım ama burda şöyle bir hata yaptım,
    Almayı düşündüğüm kaskları denediğimde kafa yapımdan dolayı olmadı,baskı vs nedenlerden dolayı bütçemi aşmak zorunda kaldım.

*Kask
    Fiyat:200-10.0000 TL arasında değişebilir.
    Kask seçiminde sharp testlerine bakabilirsiniz.Genel dikkate alınması gerekenler,
    *Kullanılan malzeme.Plastik,karbon,fiber gibi.
    *Sunvizör olup olmaması.
    *Yedek pinlock ların olup olmadığı
    *İç astarların değişip değişmediği.
    *Ses yalıtımı
    *Havalandırma sistemi
    *Gözlük kullanıyorsanız uygun olup olmadığı.

*Mont 200-10.000 TL
    Ben yaz olmasından dolayı yazlık mont almayı tercih ettim.Genel bakılması gerekenler.

*Montun kumaşı,derisi vs koruma düzeyi.
    *Korumalıklarının durumu,yetersiz ise ekstra alınması gerekiyor.

*Eldiven 50-1000 TL

Alırken,iç eklem yerlerinde ve üst tarafında koruma olmasına dikkat ettim.

Diğer ekipmanlar,dizlik,bot,pantolon diye devam edebilir.

*Lastikler

Tercih edilen marka ve modele göre fabrika çıkışlı lastikler performanslı olmayabiliyor.Viraj alma,yol tutması vs gibi sebeplerden dolayı.
    Ben 2 ay içerisinde değiştirmeyi düşünüyorum ve yaklaşık olarak 1000 TL de buradan bir masrafım çıkacak gibi.

Sonuç olarak
    Ruhsat/Sigorta/Plaka=>576,5
    Ekipman=>Min 500 tutacağını düşünüyorum.(En düşük modeller tercih edildiğinde,en az bu kadar tutacağını düşünüyorum).

Yukarıdaki kısmı topladığımızda 1000 TL yi geçti,sizin tercih ettiğimiz marka/modele göre lastik vs. gibi durumlardan dolayı ek 1000 TL gelebilir.)Elinizde en az 1500 TL olması gerektiğini düşünüyorum.Kasko daha yaptırmadım o yüzden tam olarak birşey yazamayacağım.Kasko yaptırmanız halinde bu rakam 2000 TL ye çıkabilir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ayetlervaray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    hayırlı olsun. kilit, alarm vs aldınız heralde yazmamışsınız.

Alıntı ayetlervaray adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun. kilit, alarm vs aldınız heralde yazmamışsınız.
    Teşekkürler.Bu kısmı atlamışım,şu an trafiğe çıkarmıyorum.Şirketin kapalı garajında duruyor.

Salurbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Hayırlısı olsun. Motor seçerken 250cc veya 1000cc seçimini belirleyen kriterler önem sıralamasında benzin tüketiminden çok daha ust siralarda olanlar var.

Tecrübe diyelim ve hayatınız.Yazdigim cvplari sadece konu sahibine hitaben değil,foruma giren ve bunu okuyabilecek tüm forum kullanıcılarını düşünerekte yazıyorum.

Cc seçerken tecrübeli insanların sözünü dinleyin,egitmenlerin sözünü dinleyin. İyi düşünün,hata yapmayın.

Kazasız günlerde binin motorunuza.

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    cbr125 al

düşünce motora değil kendine üzülürsün.

Alıntı IRau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cbr125 al

düşünce motora değil kendine üzülürsün.
    Eyvallahta zaten motoru satın aldım .

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Alıntı degisikmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eyvallahta zaten motoru satın aldım .
    hadi be :D

ben çok uzun yazdın diye okumadım başlıktan yola çıktım kusura bakma :D

Alıntı IRau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hadi be :D

ben çok uzun yazdın diye okumadım başlıktan yola çıktım kusura bakma :D
    Açık sözlülüğün için eyvallah içerik satın almadan önce ve sonrası genel bilgi paylaşımı

Hubalahubhub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Caponord 1200 adv
    Oncelikle hayirli olsun, kazasiz belasiz surusler diliyorum.Guzel bir yazi olmus en azindan yeni katilacak arkadaslar icin cok onemli bir konu. Tesekkurler.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Daha önceden motor sürmüşlüğün varsa korkmana gerek yok.
    Düzde 196

Alıntı Hubalahubhub adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oncelikle hayirli olsun, kazasiz belasiz surusler diliyorum.Guzel bir yazi olmus en azindan yeni katilacak arkadaslar icin cok onemli bir konu. Tesekkurler.
    Teşekkürler hocam.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)