Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu

Motorcunun Kendince Adaleti Sağlaması

Motovento
    REKLAM ALANI
    voqka35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan LF100-A, Mh-Drift
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu kameralılar tam dayaklıkmış lan.
    Genelleme yapmayın, lütfen.
    Fırtınanın şiddeti ne olursa olsun Martı sevdiği denizden asla vazgeçmez.
    Albert Camus

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Transporter'ın sol şerite geçmeye başladığı kare.

Transporter'ın kör noktasında onunla aynı hızda gidiyor ve ellerini bırakıyor. Hala daha motosikleti savunan varsa şu kareye bir daha baksın.
    doghouse bunu beğendi.

Motosikleti
    cbf150, fzs600
    Bu işler kocaman bir dağa meydan okumak gibi birşey. İstanbulu ve trafiğini ayrıca sürücü profilini bilmek, ona göre sürüş ve anlayışlar geliştirmek lazım. Yarın bir gün trafikte ki dengeler %30 motorcu ve kalanı arabacı şekilini alırsa bu motorcu arkadaş haklı sayılabilir. Ama biz halen yolun başındayız bunu unutmayın.

Motorcu sola geçmiş. Hala eğlencesine bakıyor, trafik gergin, sürekli bir yer değiştirme var. Kusura bakma kimse senin laylaylom unu beklemez. Transporter "madem sen geçmiyorsun ben sol şeridimi geri alayım" diyor. Sonra gidip aynasını kırıyorsun.
    artemis99 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam saldırı gibi algılama n'olur. Yol eğitimini nereden aldın? Tahminimce almadın. Demem o ki, eğitimliyim, bilinçliyim, farkındalığım yüksek demek için yol eğitimi almış olmak, motosiklet yol sanatı kitabında anlatılan ilkeleri benimsemiş ve bunlara göre sürüyor olmak lazım. Yoksa Gymkhana şampiyonu olmuşuz, motorla türlü cambazlıklar becermişiz kar etmez, hep bizim üstümüze kırarlar. Çok açık söylüyorum, yol eğitimi almış hiç bir arkadaşımdan "Sen ne kadar iyi sürersen sür, araba sürücüleri seni öldürmek istiyor." lafını duymadım. Hep ya çok tecrübeli ama eğitimsiz sürücüler ya da Honda'dan motoru yatırıp kaldırmayı öğrenince motosiklet sürmeyi öğrendiğini zanneden arkadaşlardan bunu duyuyorum.

Bir de alaylı mektepli meselesi vardır eski zamanların ordusunda. Ya subaylığın okulunu okursun o şekilde subay olursun. Ya da ordunun bir alayında bir birliğinde hizmet edersin tecrüben artar o şekilde subaylığa yükselirsin. Bunun günümüzdeki oyunculuğa aktardılar. Mektepliler konservatuvarları bitirenler oldu. Alaylıyım diyenler ise modellikten (halk arasında mankenlik derler) oyunculuğa geçenler oldu. usta Ferhan Şensoy sorar bunlara: Hangi alaydan, hangi birliktensin? E ona bir cevap yok. Alaylı oyuncular mesela Hadi Çaman Tiyatrosunda onunla usta çırak ilişkisi içinde oyunculuğu öğrenmiş insanlardı oysa. Ama işte kişiye sorunca bilinçliyim. Yol eğitimi almadım ama alaylıyım. Yol eğitimi almadım ama bilinçliyim. Yol eğitimi almadım ama iyi sürüyorum. Bu yol eğitimi almadım ama lafını o kadar çok duydum ve o kadar çok gerisinin kaale alınmaması gerektiğini gördüm ki...

Yol eğitimi aldıysan ve hala bunu diyorsan nereden aldığını bileyim de ona göre hiç kimseye orayı asla tavsiye etmeyeyim.
    Bana dememişsiniz ancak düzgün biri olduğunuzu düşündüğüm, katkılarınızı gördüğüm için ben de düzgünce cevap vermek isterim. Bence yaklaşımınız çok yanlış. 1. si burada tartışılan konunun eğitimle alakası yok. teknik bir tartışma yok. burada konu bence motor veya motorculuk bile değil. davranış, tutum, suç ve ceza. Motorcu hatalı. Ben trafikte görsem dövesim gelir. Ancak eğer ceza vereceksem dahi durdurup döverim. Ancak araba sürücüsü sizin düşündüğünüzün aksine herşeyin farkında ve anlık sinirle direk kırıyor üstüne. Siz böyle yapmaz diyorsunuz. Ben kırmızı ışıkta hata yapıp karşıdan karşıya yaya olarak geçerken, apaçi bir şahincinin bilerek arabayı üstüne kırmışlığını görmüş biriyim. Ben de hatalıydım ama cezam ölüm değildi! burada da öyle. Öyle ruh hastası psikopatlar varki; ölen birçok motorcunun akıbetini bilemiyoruz bile. Ayrıca bu eğitim mevzusu eleştiriniz hiç doğru değil. Keyifle okuduğum başka bir konunuzda biri sözü geç başladığınız ve yeteneksiz olduğunuz için bu kadar zırvalıyorsunuz demeye getimiş. ve ne yaparsanız yapın bilimsel olarak eksiksiniz diye noktalamış kısaca. bence bu yaklaşımda çok yanlış. ancak bu kadar keskin olursanız birileri de bu şekilde yaklaşabilir...

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:58 ----------

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Transporter'ın sol şerite geçmeye başladığı kare.

https://i.resimyukle.xyz/SAGdB.jpg

Transporter'ın kör noktasında onunla aynı hızda gidiyor ve ellerini bırakıyor. Hala daha motosikleti savunan varsa şu kareye bir daha baksın.

buralarda da görmedi diyorsunuz yani. İlginç gerçekten. motorcu şurada ellerini bırakmasa ezmeyecek yani cidden ilginç...
    Salurbey ve EmirE bunu beğendiler.

Motosikleti
    buralarda da görmedi diyorsunuz yani. İlginç gerçekten. motorcu şurada ellerini bırakmasa ezmeyecek yani cidden ilginç...
    1.38 ve 1.39 da görmüyor kör noktada çünkü, ayna açısına bakın. Görmesi için yan cama kafasını çevirmesi lazım.
    1.29 da görse dahi motosiklet uzakta ve geçeceğine dair bir hızlanması yok.
    Dikkat ederseniz 1.39 da motor elini bırakmasa gazlayıp çoktan geçmişti. Ellerini bırakıp aracın yanında laylaylom yapıyor. Bu sırada transporterın sol şeride geçtiğini çok geç farkediyor ve bilerek gaz açıyor, sıkışmaya doğru kendi giriyor, sonra onun bilerek sıkıştırdığına karar veriyor ve kendince cezayı kesiyor. Aynaya vurduktan sonraki sürüşüne bakın ne kadar da dikkatli makas atıp gazlıyor. Demek ki tehlike yaşamadan ve ellerini bırakmadan adam gibi kullanabiliyormuş.
    Sıkışmasına kendine
    MeLaNq0Liq bunu beğendi.

Salurbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Epey yazdım bu konuya. Kazaya yakın bir durum yaşamayı bir kenara bırakın,aynamı sürtme durumuna yaklasan bir an bile olmadı Istanbul trafiginde. Motora binince vaktim varsa ortalama 2.5-3 saat uzerinden inmem,nerdeyse kurye arkadaslar gibi.

Kişiliğim,bunun sürüşüme yansıması, eğitimler, doğru konumlanma vs vs vs ama hepsinden önemlisi diğer taşıtları alttan alarak , onların yanlışlarını ve ezik egolarını , kişilik bozukluklarını kapatmam ile mümkün olmuştur.

110 bin km'den fazla araba ile trafik tecrübem var. Yaşım 36.

Şimdi,gelelim yine konuya,arkadaş sol şeritte ellerini bırakmış oynuyormuş,videodaki yol durumuna bakıldığında sol seridin kitaplarda yazan "sol şerit" halinden eser yok. Zaten gitmiyor. Takip mesafesi kısmını yazdık. Sıra geldi elleri bırakıp oynamaya,yaw araba kullanırken milyon tane müzik sonuna kadar açılmış ve aracın içinde parti veren adam kadın gördüm,hadi bir cadillac escalade olsaydı ve bu sefil herif onun da üzerine kırsaydı. Ayrıca araçla serit değiştirilirken sadece aynaya bakarak yapılmaz,baş kontrolude vardır veya öne eğilip park aynasının en uç noktasına kadar bakarsınız. Kafasını çevirip kontrol etmek zorunda. Kör noktaymış hani...

Bu iki yüzlülükten başka birşey değil. Köpek herif görmüş motoru,altında transporter ezmeye çalışıyor. Kimse bana anlatmasın. Koca moloz kamyonuna yapabiliyor mu bakalım, karaktersiz.

Looser bu adamlar, kaybeden. Motorcuyu tekrar terbik ediyorum. Ter temiz kırdı.

Her kuşun eti yenmiyormus demek ki.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Adam sola geçmek istemişmişmiş..
    Videonun başında solda zaten, ortada ne işi var sola geçmek istiyorsa? Dalga mı geçiyosunuz siz ya? Motorcular çoorscucuu diyen ailenize eş dostunuza sizin öyle olmadığınızı ispat etmek için bu yazdıklarınızı falan mı okutuyorsunuz?
    Önündeki araçla mesafe belli, ister şıkıdım oynarım, ister kıçımı sallarım kime ne lan?
    Önümdekiyle aram çok açıldıysa önüme araç girecekse, hızlanır, önüme girer. Üstüme kırmaz.

Alenen bir motorcunun üstüne kırılmasıyla ilgili motorcuyu haksız çıkarmaya uğraşıyorsunuz, yemin ediyorum acilen kliğine yatırılmanız lazım, başka açıklaması yok bunun.

-
    Ne olursa olsun kişilerin kendi adaletlerini kendilerinin sağlamaya çalışması - ziya sağlayamazlar anca debelenirler, yanlıştır. Motorcu da olsa, bahçıvan da olsa.
    Salurbey, comolokko ve EmirE bunu beğendiler.

Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Ayna kırılmamış yazanlar var nasıl izliyorsunuz videoyu ? Daha nasıl kırılır ayna? Nerdeyse ön kapıyı da alıyormuş arkadaş. Öne gitme fonksiyonu var diyenler olmuş ayna için, baya bir öne gitmiş bildiğin kırılmış.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Salurbey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Epey yazdım bu konuya. Kazaya yakın bir durum yaşamayı bir kenara bırakın,aynamı sürtme durumuna yaklasan bir an bile olmadı Istanbul trafiginde. Motora binince vaktim varsa ortalama 2.5-3 saat uzerinden inmem,nerdeyse kurye arkadaslar gibi.

Kişiliğim,bunun sürüşüme yansıması, eğitimler, doğru konumlanma vs vs vs ama hepsinden önemlisi diğer taşıtları alttan alarak , onların yanlışlarını ve ezik egolarını , kişilik bozukluklarını kapatmam ile mümkün olmuştur.

Şimdi,gelelim yine konuya,arkadaş sol şeritte ellerini bırakmış oynuyormuş,videodaki yol durumuna bakıldığında sol seridin kitaplarda yazan "sol şerit" halinden eser yok. Zaten gitmiyor. Takip mesafesi kısmını yazdık. Sıra geldi elleri bırakıp oynamaya,yaw araba kullanırken milyon tane müzik sonuna kadar açılmış ve aracın içinde parti veren adam kadın gördüm,hadi bir cadillac escalade olsaydı ve bu sefil herif onun da üzerine kırsaydı. Ayrıca araçla serit değiştirilirken sadece aynaya bakarak yapılmaz,baş kontrolude vardır veya öne eğilip park aynasının en uç noktasına kadar bakarsınız. Kafasını çevirip kontrol etmek zorunda. Kör noktaymış hani...

Bu iki yüzlülükten başka birşey değil. Köpek herif görmüş motoru,altında transporter ezmeye çalışıyor. Kimse bana anlatmasın. Koca moloz kamyonuna yapabiliyor mu bakalım, karaktersiz.

çok güzel dediniz "altında kamyonet olsa" lap diye geçecek miydi? hayır çünkü daha arkadan gelirken gördüğünde panik yapacaktı sürekli ayna ve sol kontrol yapacaktı ve geçmeyecekti. ama nasılsa motor, bir de artislik yapıyor ayar oldum ezilsin it mantığı. Bence de eline sağlık...
    Salurbey bunu beğendi.

Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Dostum, kovaladım ben durmadı. Her istediğinde durmuyorlar,ayrıca kovalarken fark edip ezedebilir. Öyle olmuyor maalesef. Sen delikanlı olsan karşı taraf olmaz. Burda hareket güzel 10 puan verdim motorcu arkadaşa.
    comolokko bunu beğendi.

Motosikleti

Siz bu motorcunun avukatı oluyorsunuz herhalde. Son bir şey söyleyeyim. Motosiklet sürücüsünün trafikte diğer araçların yaptığı hataları yapmaya hakkı yok. Gazlarsan ölürsün, çarparsan ölürsün, ellerini bırakırsan ölürsün, bakmazsan ölürsün. Diğer araçlar 1 dikkat ediyorsa motorcu dediğin 5 dikkat etmesi lazım. Bunu eğitimlerde öğretirler. Sen başkalarına trafik dersi verecek durumda değilsin, hayatta kalmayı bilecek, alttan almayı efendi sürmeyi centilmen olmayı öğreneceksin.
    Şimdi bu transporter sürücüsü internette bulsa bu videoyu, motorcuyu mahkemeye verse, videoyu da delil olarak sunsa, tüm mahkeme masrafları ile birlikte verdiği hasarı da sonuna kadar ödetir. Daha da neyini savunuyorsunuz anlamak mümkün değil.

araltı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dostum, kovaladım ben durmadı. Her istediğinde durmuyorlar,ayrıca kovalarken fark edip ezedebilir. Öyle olmuyor maalesef. Sen delikanlı olsan karşı taraf olmaz. Burda hareket güzel 10 puan verdim motorcu arkadaşa.
    işte ben de sana diyorum ki. Bu delikanlılık bu erkeklik bu adamlık değil. Bu 10 puan verilecek bir olay değil. Düşünebiliyor musun araba kullanıcılarının her hata yapan motorcuya cezayı kendisine kestiğini. Motosikletli kalmaz ortalıkta 10 taneden 1,8 i düzgün kullanıyor. Benim malıma zarar verecek o aynayı kırdığı eli ters çeviririm...

Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Savunuyorum. Bulup versin mahkemeye. Sonucu yazsın bizlere,bilgi sahibi olalım.
    comolokko bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    boş delikanlı çok ama nedense bi göremiyoruz...
    Salurbey bunu beğendi.

Motosikleti
    cbf150, fzs600

İstanbulda 10 km lik yolda işinden evine kadar giderken başına 2-3 tane olay geliyor. Hepsi ile münakaşa etsen katil olursun yada haberlere çıkarsın. İstanbulda ki otomobil sürücüsünün hem genel trafik kurallarına hemde motosiklet sürücülerine karşı tavrının düzelmesi ancak motosikletli sayısının artması durumunda olabilir. (epey uğraş gerektirir)

Ben vururum kırarım diyorsan buyur. Sahne senin. Nasıl ruh hastaları ile yaşadığımızı hepimiz görüyoruz. Ha yine diyorsan ben daha ruh hastasıyım, haberlerini bekliyoruz.

Kuralların olmadığı yerde yazılı çizili olmayan bazı anlayışlar söz konusu olur. Bu illa ileri doğru gösterilen tepkileri içermez. Bazen kendini geri almakta bir kararın verilmesine ve yolun bulunmasına yardımcı olur.

Bu video da gerizekalı bir otomobil sürücüsü aynasını kırmak için neden yaratılmış. Benim gördüğüm bu.

capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    Burada bu herifi savunanlar videoyu tekrar tekrar izlesin. (kendi iyilikleri için, böyle bir pozisyona düşmemek için izlesin) Sonra da bu herifin diğer videolarına baksınlar, bunun nasıl bir manyak olduğunu iyice görsünler. Durmuş taksiden inen yolcu sağ kapısını açarken araya girip kapıya çarpışını, sonra da kadın yolcuya benim masrafımı öde diye çemkirmesini görsünler.

Sırf karşısında motor gördüğü için cart diye üzerine kırdığı iddia ediliyor, alakası yok. Videonun başından beri transpoter tüm şerit değiştirmelerini çok soft yaptı. Burada sen motorsun, karşındakini okuyacaksın. Adam trafikte kalmak istemiyor, sinyal kullanmıyor, ama geçiş hareketlerini yumuşak şekilde yapıyor, ayrıca motorculara karşı bir aksi durumu da yok. Videonun başında kardeş kardeş gidiyorlardı işte. Adamın sürüş profili bu ve sol şerit açıldığı anda da sola geçecek belli bu. Önce senin geçmeni bekledi, sen herifin yanına geldin oyalandın, sol şerit akmaya başladıktan sonra şıkıdım mıkıdım oynadın. Bunun trafik dilinde adı var, ben senle oynuyorum arkadaş diyorsun adama. O da seni mi bekleyecek sanıyorsun? Yaptığı hareket sana uyarı vermek aslında. Yavaş yavaş sola geliyor, oyalanma demek bu. Ya gaza basacaksın ya frene basacaksın, ama şerit artık akmaya başladığında 20 cm dibinde oyalanmayacaksın. Öldürme niyeti olsa tam sol kırıverir yapıştırır seni bariyere, ne öldürme niyeti, saçmalamayın!

Trafikte bencil olmayacaksınız, transpoterın sola geçebilmek için belli bir mesafeye ihtiyacı var, o zaman aralığını kaçırırsa sola geçemez, ama sen motorcu olarak istediğin gibi oraya buraya girebilirsin. O zaman karşıdakine anlayışlı olacaksın. Keyif yapacaksan çek sağ şeride orda tıngır tıngır git yap keyfini. Sol şeritte bu olmaz. Transpoterın yaptığı, hafif sola meyil ederek motorcunun oyalanmasına son vermektir. Bunu böyle bilin, böyle anlayın, aynı pozisyona girmeyin.

Bir de bu pozisyonlara girmemek için illa eğitim almış olmak gerektiğini savunan arkadaşlar var. Mesela Zaferce, diğer yazılarını da okuyorum, tamam teorik olarak güzel yazıları var. Ama "eğitimsiz adamı kaale almam", ya da "yol eğitimi almadıysan hep yanlış yaparsın" gibi yaklaşımlar doğru değil. Mesela Zaferce'nin bu video özelindeki çözümlemesi de doğru değil. Bu kadar eğitim almış biri olarak transporterın motoru kör noktada kaldığı için görmediğini ve orada olduğunu bilmeden sola geldiğini düşünüyor. Bu yanlış. Motorun orada olduğunu bal gibi biliyor transporter. Daha önce sol arkasında gördü, artık kör noktada kalıp görünmüyor olması önemli değil. Havaya uçmayacağına göre motor orada kör noktada. Transporter sürücüsü de bunu biliyor. Zaten bunları biliyor, öngörebiliyor olmasa transporter gibi büyük bir aracı kullanamaz. Orada olduğunu bildiği ve oyalanmasını kesmek istediği için son derece yavaş şekilde sol şeride geçmeye başlıyor. Bu pozisyonun doğru çözümlemesi budur. Adam motorun farkında ve sola yanaşmasının bir amacı var, amacında da haklı.

Zırnık kadar eğitim almadım, 12 yıldır motor kullanıyorum, 22 yıldır araba kullanıyorum, 10 yıldır kamyon kullanıyorum. 1 sefer böyle bir pozisyona düşmedim. Bu pozisyonlara düşmemek için esas gerekli olan trafik kültürüdür. Yol eğitimi bir şekilde trafik kültürünü de kapsıyorsa tamam yol eğitimi aldığın zaman da bu pozisyona girmezsin. Ama trafik kültürü sadece yol eğitimi ile sahip olunacak diye bir kaide yok. Eğitim almayan adam da trafik kültürüne tecrübesi ile sahip olur ve bu pozisyona düşmez. Zaten eğitim denilen şey de kutsal kitap gibi göklerden gelmiş değildir, çok sayıda sürücünün çok uzun yıllar boyunca edindiği tecrübelerin standartlaştırılmış halidir. Bir kimse kendi tecrübelerini de standartlaştırabilir. Bunu yaptığında, kendi kullanmak istediği düzeyde gayet de risksiz bir şekilde motorunu kullanabilir.
    doghouse, artemis99, motorcu344 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Münferit olay ve video özelinde değerlendiriyorum. Videodaki olayın tamamını izliyorum ve diyorum ELİNE SAĞLIK .
    comolokko bunu beğendi.

Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Her yoruma saygı çerçevesi içinde kalındığı sürece tahammülüm vardır.

Sizin mesajınızı da bu baglamda beğenerek iyi niyetimi gösteriyorum.
    araltı ve comolokko bunu beğendiler.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorcuyu hakli goren zihniyettekiler arasinda anket yapsak, kacinin hayatinda otomobil surup surmedigini sorsak sonucun 100 kiside 1 cikacagi kanaatindeyim.

Ben mesela bu videodaki arkadasin kamerasini bir tarafina sokmak istiyorum. Virus gibi yayiliyor bu kamerayi takip ilk gordugu 4 tekerlekli araca sacma sapan bir nedenle kufur edip zarar vererek cemkirme videolari.
    MeLaNq0Liq bunu beğendi.

Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    o 1 kişi benim

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)