Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Cbr 600f yağ pompası ışığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    apokral24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 cbr 600f
    Merhaba 600f kullanıcıları. Benim dün başıma gelen bir olay oldu ve sizinle paylaşıp sorunu bilenlerden çözüm önerisi almak istiyorum. Motorum 2006 model 600f. Dün biraz gazladıktan sonra Işıklarda beklerken göstergede kırmızı ışığın ve yağ lambasının yandığını gördüm. Motoru kenara çektim biraz bekledim ustamı aradım yağı eksilmiştir kontrol et dedi yağını kontrol ettim 350 ml civarı yağ eksilmişti yağını tamamladım. Sonra motorumu biraz daha kullandıktan sonra ışıklarda beklerken aynı ışıkların tekrar yandığını gördüm ve direkt motor ustamın dükkanına götürdüm. Rölantide çalışırken 1.5-2 bin devir aralığında gazı sabit tuttuğum vakit ışıklar sönüyor bırakınca 6-7 saniye sonra tekrar yanıyor. Bu olay hararet Derecesi 100 ün üzerindeyken gerçekleşti. Bundan 1 buçuk ay önce Motosikletim yatak sarmıştı ana yatak kol yatak egzantirik zinciri gergisi yağ pompası zincir paletleri falan herşeyi değiştirilip yapılmıştı. Motorun tamirden çıkıp kullandığım daha 20-25 gün oldu. Bu yağ lambası önceki arızalı halinde de Yanıyordu ve şimdi yine tedirgin oldum motorum tekrardan yatak mı sardı diye. Yanan ışık ustanın dediği gibi müşürden midir yoksa yağ pompası mı arızalanmıştır konuya hakim olan arkadaşlar yazarlarsa çok sevinirim. Saygılar..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Yatak sarmış olsa rölantide tık tık tık tık ses gelir varmı böyle birşey

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    yağ pompasının kesinlikle değiştiğine emin misin ?
    değişmemiş ise yeterli basınç veremediğinden de yapabiliyor olabilir

bu arada yeni yapılmış motorun yağ eksiltmeside ayrı bir soru işareti ?

Ustayi yenisiyle degistirin, hicbir sorun kalmaz..
    pea bunu beğendi.

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Yağ basıncı düşüyor gaz açınca yükseliyor.Basınç düştüğü için ışık yanıyor.

1-Kalın yağ koy 20w50 15w50
    2-Yağ eksik olursa da bunu yapar.

Gaz açtığında ışık sönüyorsa büyük problem olmamalı.

Parçanın değiştiğinden de eminsindir umarım..

airhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R80
    10/60 yag koy

Alıntı PiedPiper adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ustayi yenisiyle degistirin, hicbir sorun kalmaz..
    Sen ustayi degistir kardesim herkez paragoz yeni yapilan motor nasil yag eksiltir yapamamis demekki

apokral24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 cbr 600f
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yatak sarmış olsa rölantide tık tık tık tık ses gelir varmı böyle birşey
    Hocam yataklarında bir problem yok farklı ustalara da gösterdim motorumu yataklar sağlam dediler. Ama şöyle bir sıkıntı daha meydana çıktı motor viteste giderken inceden takır tukur sesler çıkarmaya başladı. Onda debriyaj tasındanmış rolantide bişey yok ama viteste giderken ses geliyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:06 ----------

Alıntı c3y adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen ustayi degistir kardesim herkez paragoz yeni yapilan motor nasil yag eksiltir yapamamis demekki
    Hocam ustayı değiştirmek benim de aklımda var artık. Çünkü ne arızalarına ödeyecek gücüm kaldı ne de 600 f e binecek hevesim kaldı. Eski model motosiklet pişmanlıktır benim başım yandı başkasının yanmasın :(

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:07 ----------

Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yağ pompasının kesinlikle değiştiğine emin misin ?
    değişmemiş ise yeterli basınç veremediğinden de yapabiliyor olabilir

bu arada yeni yapılmış motorun yağ eksiltmeside ayrı bir soru işareti ?
    Hocam benim anlamadığım da bu mesele. Komple silindir piston yeniden yapıldı yeniden gömlek çaktılar tertemiz olması gerekirken nasıl yarım litre kadar yağ yakar motor hiç anlamıyorum. Yağını tamamladım fakat yine de yağ pompası ışığını yakıyor. Usta müşürdendir dedi çıkma bi tane bulur takarız dedi 70-80 tl masraf o çıkarmış. Zaten 5300 tl masraf yapmışım çiçek gibi olması gerekirken başka yerlerinden arıza çıkarıyor iyice daraldım bunaldım

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:11 ----------

Alıntı Erdost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ basıncı düşüyor gaz açınca yükseliyor.Basınç düştüğü için ışık yanıyor.

1-Kalın yağ koy 20w50 15w50
    2-Yağ eksik olursa da bunu yapar.

Gaz açtığında ışık sönüyorsa büyük problem olmamalı.

Parçanın değiştiğinden de eminsindir umarım..
    Parçayı değiştirdik dedi usta. Çıkan parçayı da sormadım aptallığıma veriyorum. Ama rodajdan sonra 20 gün kadar hiç sıkıntı olmamıştı bi tek dün oldu bu durum. İnce yağla kalın yağ arasında nasıl bir fark olabilir ki bu durum böyle cereyan etsin. Nazara mı geldik anlamadım ki..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)