Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

ABS siz motora alışma

Motovento
    REKLAM ALANI
    Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    Merhaba arkadaşlar Yeni kasaZx 636 aldım sonunda.Rs 200de abs vardı ve harş diye sıktığımda bile çatır çutur giriyordu abs Hiç korkmadan abanıyordum.Fakat bunda abs olmadığı için firenler ne kadar iyi de olsa abanıcakmışım gibi his geliyor. Korkarak sıkıyorum.Nasıl alışırım bu işe ? Kolay bi yöntem varmıdır yoksa kullandıkça alışırsın mı diyorsunuz?
    oialdemir bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Çekirdeğimi aldım izliyorum Romedon kardeş helal et
    killingroad ve gitaristgkn bunu beğendiler.

R3dBull - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF - R6
    Bunun için konu açma gereği duydun ya tebrik ederim

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    ben de tuzlu fıstığımı aldım kusura kalmıcan dostum.

bi kaç düşersin. düştükçe eze eze tetik düşürmeyi öğrendiğin gibi hem yavaş yavaş gitmeyi öğrenirsin, hem fren nasıl kilitleme yapar, motor çok yavaşken bile nasıl yatar öğrenirsin.

özellikle önümüz yaz. tozlu, mıcırlı yollar, kışın ıslak zemin olsun hepsi birer serüven adeta.

dikkatli olmak en iyisi. ama ne yaparsan yap "can havli" denen şey var abs siz motosiklette devreye giren. işte onu yaptın mı yeri öpmek anlık olay

tekerin düz bassın. hayırlı olsun.

Salurbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Trafiğe kapalı bir yere gidin,deneye deneye frenin dozajlamasina alışırsınız. Pratik yapın yavaştan hızliya doğru. Aldığınız motorun frenlerinin çok iyi tutuyor olması gerek dozajlama ve fren hassasiyetini oturtana kadar çalışın. Zayıftan kuvvetliye doğru kademeli olarak. Tek parmak başlayın sonra tüm parmaklari devreye sokarsinjz. Ss motor kuvvetli on fren ,o makinayi tutmak icin sağlam fren koyuyorlar

Beyler olan olmuş,arkadaş almış. Güle güle kullan. Kapalı alanda iyice alışana kadar motoruna pratik yap. Acele etme.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    En baştan kötü alıştırmışsın kendini motor abs'li de olsa her zaman abs'yi devreye sokmayacak şekilde iyi fren yapabilmelisin.

Bir yerden eğitim almanı öneririm. En kötü ihtimal ile boş bir yerde maneti yavaş sekilde sıkmaya alıştır kendini. Ani şekillerde sıkarak ön tekeri kitleyip bıraktır.

Motosikleti
    Lifan Tay100, Honda CBF150
    Bence bol bol panik fren çalış, ben bugünden sonra bu işi daha fazlasıyla yapıcam. Nedenini merak ediceksin. Bugün 40 kmh civarı ile giderken, solumdaki araba'nın ayna'ya bakmadan şerit değiştirip üzerime gelmesi sonucu panik ile ön frene asıldım ve düştüm. Düştüğüm yerdeki asfalt ayna gibi dümdüzdü. Sadece koruma demiri çizildi. Üzerime kıran vicdansız durmadı bile yoluna devam etti. İnsan olan durur, özür diler, nasıl olduğumu sorar ama yok! Ne diyeyim çoluğundan çocuğundan çıksın! Yeni bir motosiklet alacağım zaman kesinlikle absli olmasına dikkat edicem. Şuan an ki motosikletim ile panik fren çalışıp reflekslerimi güçlendiricem. Daha önce defalarca panik fren yaptım fakat bu araç tam yanımdaydı, ama bu sefer olmadı.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Sorudan "alisinca sanki her sey guzel olacakmis" gibi bir ima cikiyor. Malesef ABS'yi insanin alisarak veya egitimle karsilamasi mumkun degil. Egitimle tabii ki daha iyi ve sorunsuz fren yaparsiniz. Ancak ne kadar egitim alirsaniz alin, ne kadar alisirsaniz alisin, "ulan keske ABS olaydi" demeceginiz bir olay yasama ihtimalini yok edemezsiniz.
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

kuzan14 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600RR
    Dikkatli sürdüğün vakit panik frene gerek kalmaz

Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    Sağolun gençler dediklerinizi dikkate alacağım ek olarak yamaha riding ileri seviye eğitimine yazıldım büyük etkisi olacaktır sağolun

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    abs'li motosikletle başlamanın kötü tarafı bu işte.
    absli motosikletim varken absnin devreye girdiği sayılı durumda kaldım sadece. oda absye güvendiğim için. şimdi işin zor

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Bu harş diye sıkmayı omuriliğine ve kas hafızana yazdığın için onu harş diye sıkacaksın bundan kaçış pek yok gibi.. çok zaman alacak düzeltmen....
    efendy06 ve zulu bunu beğendiler.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı kuzan14 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dikkatli sürdüğün vakit panik frene gerek kalmaz
    Trafikteki herkes güvenli, temkinli ve dikkatli sürdüğünde, ve yol üzerinde hiç bir problem olmadığı müddetçe acil frene gerek kalmaz.

Bir başka deyişle, siz ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın, acil fren ihtiyacı her an oluşabilir.
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Biz bunu video ile anlattık ,

biz bunu yangın hortumu ile anlattık ,

biz bunu acılı ezme ile anlattık.

Daha ne diyeyim bilemedim

Capitao_3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125(Sell)- RTR 150(Sell)- CBF 150- TNT 250
    Dostum. On freni yumusattir en yumusak ayarda kullan onsekilde daha hizli alisirsin sert olmasin fren tepkisi..

500R'ım vardı. Motor değiştireceğim evo 848 alacaktım. 3500 kez düşündüm. Acaba çok mu güçlü, acaba abs yok diye et olur muyum vs. vs. dtc'si var quick shifter'ı var, ohlins amortisörleri var, 330mm 4 kaliper çift disk frenleri var, milyon tane sürüş modu var, var oğlu var motorda ama hala kararsızım. 200rs'ten zx636'ya geçtin ya respect baba büyüksün :D

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Absli motorum hiç olmadı, olan bir arkadaşımın yamaha tracer 900 ünü test etmiştim frenler tutmuyor gibi gelmişti.Abs li fren normal frene oranda motoru sıkı durdurmadığı için bana hoş gelmedi, bahsettiğim şey abs devreye girince değil normal kullanım için.Yürürken ayaklarını yere vurarak yürümüyorsan frenide sıkarken aşırı abanmadan sıkıp beklersen orta sertlikte motorun abs liden daha fazla yavaşladığını görürsünüz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:54 ----------

Dayanamadım yazayım arka freni hiçmi hiç motoru yavaşlatmıyordu tutmuyormuş gibi, bu söylediğim abs siz frene karşılık.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    bi süreliğine taş gibi balatalı, kampana frenli çin motoru kullan.
    kendi motoruna geçince oh be, dünya varmış dersin.
    beyin bedava!

k_ayhn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar 200 abs
    Bende bu konuda çok müzdaribim motorlarımın coğu abs'li zart diye sıkmaya alışık olduğum için tırsa tırsa sıkıyorum.motorunu sat abs'li bişey bak ve panik frende yok lımon portakal elma gibi şeyler ile uğraşma.
    hasmet ve YERUÇAĞI bunu beğendiler.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Absli motorum hiç olmadı, olan bir arkadaşımın yamaha tracer 900 ünü test etmiştim frenler tutmuyor gibi gelmişti.Abs li fren normal frene oranda motoru sıkı durdurmadığı için bana hoş gelmedi, bahsettiğim şey abs devreye girince değil normal kullanım için.Yürürken ayaklarını yere vurarak yürümüyorsan frenide sıkarken aşırı abanmadan sıkıp beklersen orta sertlikte motorun abs liden daha fazla yavaşladığını görürsünüz.
    Benim motoru deneyin. ABS li. Freni sikinca asfalta aciyorum, hatta dunyanin rotasyonu sekteye ugruyor, oradan bile hissediyor olabilirsiniz...

Demek istedigim o ki, frenin tutusu ve ABS arasinda cok bir iliski yok...

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)