Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kazadan sonra yapılması gerekenler ( ACİL )

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar . Malesef babam bugün motosiklet ile bir kaza geçirdi. Olay şu şekilde gerçekleşiyor.

Yukarıdan aşşağıya inen bir yokuşta , sol taraftaki bir garajdan aniden bir araba çıkıyor ve babam çarpmamak için ani fren yapınca kayıp düşüyor. Malesef kolu kırıldı ve baya bir hasar aldı

Şimdi benim merak ettiğim , araçla herhangi bir temas olmadığı için , tüm kusur bizdemi çıkar ?

Sadece bilgili arkadaşlar yazarsa sevinirim , trollük yapılacak bir konu değil , yapmayın kalbinizi kırarım

Kaza videosu : https://www.youtube.com/watch?v=opB1ZetTnfA

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Metilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Temas olması gerekmiyor bildiğim kadarıyla. Forumda benzer bir konu konuşulmuştu diye hatırlıyorum. https://www.google.com.tr/amp/www.hu...yandi-40193692

Google a temassız kaza yazdığımda böyle bir haber çıktı mesela.

Videodan görüldüğü kadarıyla otomobil sürücüsünün pek bir hatası yok. Fakat yolda o kadar pis bir yerki babanızdada hata yok. Tamamen şans bu durumda bende kaza yapardım sanırım, gecmiş olsun.

Alıntı voljjn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Videodan görüldüğü kadarıyla otomobil sürücüsünün pek bir hatası yok. Fakat yolda o kadar pis bir yerki babanızdada hata yok. Tamamen şans bu durumda bende kaza yapardım sanırım, gecmiş olsun.
    Teşekkür ederim hocam , malesef büyük şanssızlık..

Şikayetçi olsak araçta hiç kusur bulunmazmı sizce?

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Kazaya sebebiyet vermek diye birşey var..Araştırın çok geçmiş olsun..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Dr. Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 25
    Benzer olay başıma geldi, temas olmadan yola çıkan araçtan kaçarken düştüm, sigortadan paramı aldım.

http://www.motosiklet.net/forum/kaza...ur-kabulu.html

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Hocam sonuçta bende motorcuyum fakat bu olaya tarafsız yaklaşmam gerekirse videodan izlediğim kadarıyla maalesef otomobil sürücüsünün bir suçu olduğunu düşünmüyorum.

Babanızın geldiği yer aracın kör noktasında ve araba park alanında gayet yavaş, olması gerektiği gibi çıkmış ve zaten motoru gördüğü gibi fren yapmış. Ayrıca arabanın fren yapıp durduğu yer de motorun geçiş güzergahını kapatmıyor diye gördüm ben videoda.

Trafik kanununa göre illa temas olması gerekmiyor, diyelim ki o araç çok hızlı şekilde motorun önüne çıkıp, geçiş güzergahını kapatsa ve babanız da araçtan kaçmak için manevra yaparken düşseydi, arabaya bir temas olmasa bile araba sürücüsü asli kusurlu olurdu. İşte o zaman tutanak tutup karşı tarafın sigortasından hasarınızı yaptırmasını talep etmeniz normaldi.

Ancak bu durumda böyle bir talepte bulunmanız bence hoş olmaz, talepte bulunsanız bile video inceleme sonucu karşı tarafa asli kusur verilmesini çok zor olduğunu düşünüyorum.

Otomobil sürücüsünün yerine kendinizi koyun derim, o park yerinden daha yavaş nasıl çıkabilirdiniz mesela? Gayet yavaş şekilde park alanından aracın burnunu çıkarıp yolu görmeye çalışmış ve tam motoru gördüğü anda zaten fren yapmış.

Umarım kızmazsın ama benim fikrim bu yönde. Babanıza tekrardan çok geçmiş olsun, inşallah en kısa sürede iyileşir.

hknzrdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NT700V Deauville
    Öncelikle büyük geçmiş olsun.

Şikayetçi olmak tamamen sizin tercihiniz tabii, ancak bu görüntüde görünen durumda otomobil sürücüsünü suçlamak ağır olacaktır. Tahminimce babanızın motosiklet üstündeki hızı 30-40 arası, ve yerleşim yerlerinde düşük cc motosikletlerin hız sınırları 30, diğer motosikletler için ise 50, eğer düşük cc seviyesinde bir motor kullanıyorsa zaten trafikte dikkate alınmayabilir bile.

Ayrıca araç sürücüsü de olması gereken şekilde temkinli çıkmış görünüyor. Dahası motosikleti gördüğü anda frene basıp durmuş. Yine tahminimce babanız arka frende kilitlenme ve kayma sorunu yaşamış, talihsizlik olmuş bu durum.

Çok geçmiş olsun tekrar. Umarım babamız kısa sürede sıhhatine kavuşur.
    Analogue at birth, digital by design. The fat on my body is the designer and the brain is trying to be the coder.

Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar , ben de ikilemde kaldığım için videoyu sizlerle paylaşmak istedim. Araç sürücüsü aslında temkinli görünüyor fakat o sırada garaj kapısının açılmasını bekliyor , açılır açılmaz burnunu çıkarıyor bu nedenle hatalı olduğunu düşündüm ben , Birde motorda arrow egzoz takılı o kadar kısa mesafeden motorun sesini nasıl duymadı hayretler içerisindeyim

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Babanın o site çıkışlarını kestirip ona göre yol alıp birden firenlere abanmayıp minumum hıza düşüp çarpmayı düşüne bilse veya liman sıkar gibi yaparkan ufak bi manevra kurtarabilir

Malesef bazen dalgınlıkla ani firen yapıp yeri öpebiliyoruz bayan sürücü gayet yavaş sakin ve dikatli çıkıyor gibi ve gördüğü gibide durmuş baban yere düşmesini görmüş ve yardımcı olmuşlar

Daha kötüsü direk çıkıp babana vurup babanı motorla beraber duvara yapıştırabilirlerdi de geçmiş olsun o zaman süçlü diyebilirdik

Saten site çıkışlar önünden geçerken han tarafımda kalıyorsa ordan uzak ve dikkatli geçmek en iyisi
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    abs nin önemi ve gerekliliği bu gibi durumlarda açığa çıkıyor,,abs olsa kesinlikle düşmezdi babanız,,geçmiş olsun ,ancak araç sürücüsünün bir suçu görünmüyor burda,,adam yavaşça otoparktan çıkmaya çalışıyor ve babanız hızlı bir şekilde birden önünde belirince araç sahibide hemen frene basıp duruyor,,bir ihmal yok görünüyor

Alıntı hknzrdm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tahminimce babanızın motosiklet üstündeki hızı 30-40 arası, ve yerleşim yerlerinde düşük cc motosikletlerin hız sınırları 30, diğer motosikletler için ise 50, eğer düşük cc seviyesinde bir motor kullanıyorsa zaten trafikte dikkate alınmayabilir bile.
    Bunu ilk defa duydum hocam. Küçük veya büyük cc dediğinizin sınırı nedir?

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Büyük geçmiş olsun.

Babanızın durumunda araç kontrollü olarak oldukça yavaş yola yaklaşmış ama çıkış yapıp yolu işgal etmeden durmuş. Maalesef amcamız hızı da olmadığı halde panikleyip sertçe ön freni kilitlemiş. Araca kusur çıkması ihtimali çok düşük. Amca en kısa sürede sağlığına kavuşur inşallah.

Tekrar büyük geçmiş olsun...
    Green Arrow bunu beğendi.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Hocam geçmiş olsun.
    Şikayet etsenizde sonuç alamazsınız.Onun için üzerinde durmayın.

Capitao_3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125(Sell)- RTR 150(Sell)- CBF 150- TNT 250
    geçmiş olsun. izlediğim kadarıyla babanınızn kaza nedeni o araç fakat araca 8/8 hatalı denemez. Bence iki tarafta aynı oranda hatalı.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arabayı sürenin hiç suçu yok. 8 de 1 bile değil

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Alıntı Capitao_3 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun. izlediğim kadarıyla babanınızn kaza nedeni o araç fakat araca 8/8 hatalı denemez. Bence iki tarafta aynı oranda hatalı.
    Arabadaki hatayı açıklar mısın?

Capitao_3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125(Sell)- RTR 150(Sell)- CBF 150- TNT 250
    Alıntı whitedeamon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arabadaki hatayı açıklar mısın?
    arabanın açısından baktığımda yolu görebildiğini düşünüyorum. motorun geldiğini görebilecek bir açıya sahip. motorun geçmesini bekleyip o şekilde yola çıkabilirdi.
    Benelli MC Türkiye FACEBOOK GRUBU

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    arabanın açısından baktığımda yolu görebildiğini düşünüyorum. motorun geldiğini görebilecek bir açıya sahip. motorun geçmesini bekleyip o şekilde yola çıkabilirdi.
    Araç yola çıkmamış ki , durduğunda hala içeride. Ön tekerleklerinin kaldırımdan indiğini bile sanmıyorum...

DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Motosikleti
    SYM Joymax 250i, Bajaj Pulsal 150NS
    Motor frene basmadan önce kaldırıma çıkıp duruyor. Aşağı inmiyor bile. Maalesef amca büyük panik yaşamış.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)