Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

TUİK VERİLER-2016

Motovento
    REKLAM ALANI

Değerli arkadaşlar;

Zaman zaman Tuik verileri ile ilgili bazı paylaşımlar sunuyorum. Çok özet olarak 2016 yılına ait genel Tuik verileri aşağıda arz edilmiştir.

Analizde öne çıkan konu başlıkları;

1. Pazarda daralma var, ancak kaliteli ve daha pahalı motorlar tercih ediliyor. Müşteri profilinde değişim var,
    2. 2003 yılından itibaren pazara hâkim olan Çin menşeili markaların ağırlığı azalıyor.
    3. 200 cc üzeri ve sport ve supert sport segment kapsamındaki ürünlerin Pazar payı yükseliyor,
    4. Scooter tercihi % 30’lar seviyesine ulaştı,
    5. İstanbul pazarında özellikle ulaşım maksatlı tercihler artıyor ve İstanbul Pazar büyümesi Türkiye genelinden farklı özellik gösteriyor,

Bajaj markamız sektörün 3 ncü yılı olan 2016 yılında % 116’lık Pazar büyümesi gerçekleştirerek vitesli grupların tamamı baz alındığında tüm markalar içinde dördüncü sırada yerini almıştır.

2017 yılında hedefimiz daha büyük…

Güven ve ilginiz için teşekkür ederiz.

Saygılarımla…

Aydin1966, lifeishope, Ocanner35 ve 9 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Metilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Anlaşılan o ki millet Çin mallarından vazgeçmiş gibi duruyor. Keşke vergi düzenlemesi ile en azından A2 ehliyetle kullanılabilen motosikletlerin üzerindeki vergi yükü düşürülse. Böylelikle motosiklet kültürünün yayılması da hızlanırdı.

Şunu eklemezsem haksızlık olur diye düşündüm; herkesin ulaşabileceği fiyatlarla motosiklet pazarına giren Bajaj'ı özellikle genç kardeşlerimizin motosikletle tanışmasına vesile olması sebebiyle tebrik ediyorum. Umarım ilerleyen dönemlerde pazardaki pek çok firma gibi, bir sosyal sorumluluk projesi dahilinde "sürüş eğitimi" konusuna da el atarsınız.
    ekrem ata bunu beğendi.

Keoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-125, R25 Ve Tekrar R25,Dominar 400,Mt-125 Abs
    2016'da düşüş oranı %12 ise 2017'de 3 katı olacak.
    Pulsar bile 2016'da 8 bin ₺ alınabiliyorken şimdi 11.300₺.ortalama %41 artış.Kurlara göre Alım gücü düşerken fiyatlarda artıyor,ürünler zamlanıyor.Bu da olan talebi çok çok azaltacaktır diye öngörüyorum.Koca MAN fabrikası bile küçülmeye gitti.Bir kaç fabrikasını kapattı.(Biladerim orda çalıştığı için biliyorum)Ve daha bir çok fabrika...Acılı bir yıl olacak.Allah yardımcımız olsun.

Not:Konu bajajla ilgili olduğu için pulsar örneğini verdim.Yoksa japon ve çin ürünleri içinde aynı zam oranları geçerlidir.
    lifeishope bunu beğendi.

ahe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bundan 3 sene 4 sene önce etraf 125cc kaynıyordu şimdi nerdeyse hiç göremiyorum artık 250cc ye kaydı insanlar fiyat politikaları yüzünden tamamen buda çin malı oranın düşmesini açıklıyor zaten yavaş yavaş biticek zaten

yusufkalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT 07
    Mobillde resimler açılmıyor sebebini bilen varmı acaba ?

127 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Keoma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2016'da düşüş oranı %12 ise 2017'de 3 katı olacak.
    Pulsar bile 2016'da 8 bin ₺ alınabiliyorken şimdi 11.300₺.ortalama %41 artış.Kurlara göre Alım gücü düşerken fiyatlarda artıyor,ürünler zamlanıyor.Bu da olan talebi çok çok azaltacaktır diye öngörüyorum.Koca MAN fabrikası bile küçülmeye gitti.Bir kaç fabrikasını kapattı.(Biladerim orda çalıştığı için biliyorum)Ve daha bir çok fabrika...Acılı bir yıl olacak.Allah yardımcımız olsun.

Not:Konu bajajla ilgili olduğu için pulsar örneğini verdim.Yoksa japon ve çin ürünleri içinde aynı zam oranları geçerlidir.
    Şahsen bajaj daki fiyat artışına milletin tepkisini anlamıyorum. Adamlar ekstra şeyler yaptılar çift ABS eklediler motoru yenilediler ve 8.300 ün üstüne olan fiyatını sadece 2.000 tl arttırdılar. Sadece ABS faktörü bile başka motor firmalarında 3000 hatta 4000 fark yaratıyor(yamaha mesala). Bence fiyatın bu denli artması normal ve eklenenlerle birlikte pulsar 200 ns daha da güzel bir motor oluyor.
    Duke 200 ABS
    Steam ID : DaniCalifornia * Origin : DaniCaiifornia * PSN ID : DaniCaliforniaTR

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Bu sene toplamda geçen yıla göre çok daha yüksek bir düşüş olacaktır.

Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu sene toplamda geçen yıla göre çok daha yüksek bir düşüş olacaktır.
    2017 nin ilk 3 ayının verilerine göre %30 kadar artış var satışlarda geçen yıla oranla...

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Halkın alım gücü gittikçe düşüyor, zaten son bir kaç yıldır düşüktü, fakat kredi-kredi kartı patlaması sebebiyle farkedilmiyordu. Bunu itiraf etmeye de pek kimsenin cesareti yok.
    Geçenlerde havuz medyasında şöyle bir haber vardı; sektörün içinde olduğum için dikkatimi çekti; ''Türkiye için müthiş haber'' di başlık. Altında ise şöyle diyordu; -Türkiye ye gelen Rus turist sayısı, geçen yıla göre %800 arttı. En alt satırda ise yazan şu; -Toplam turist sayısında ise %35 gerileme var. Şimdi bu haberde ki bizim için müthiş olan şeyi bulunuz.

Ekrem Bey, sizinle daha önce de konuşmuştuk konuyu, Bajaj'ın satışları iyi, fakat bence ilk zamanki kadar hızlı değil, sektördeki daralmadan bağımsız olarak. Bence bundaki en büyük etken servisler, ve de motorların genelinde çıkan problemlerin, hep şikayet üzerine işlem yapılması. Örneğin bir terleme problemine karşı net bir çözüm bulunduysa, tüm motorları servislere çağırıp bu sorunu gidermek daha büyük bir artı olurdu kanaatindeyim.
    Ayrıca hep dedim yine diyorum, bu gün ülkemizde Bajaj ın pazar payı %116 büyüdüyse sizin bunda en az %96 sında payınız var, ama tek kişi ile nereye kadar.
    Kolay gelsin.

Dr. Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 25
    Ankara beni çok şaşırttı satış bazında.

leons - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ZX10R 2015
    Çin oranının düşmesi gayet normal en basit olarak a markasının x modeli 2012 de 2000 tl iken şimdi 5000 tl. Araçta bir farklılık varmı derseniz sıfır. Fark niye ekonomi ve kanun. 150 cc dökülen bir mala 5000 vereceğine 7000 ine temiz bajaj alabiliyor. Bajajın şansı japon kalitesinde olup ucuz satmasıdır. O sayede bajaj çok ekmek yiyor pazarda. Artık çin malları piyasada fiyat yükselterek araç satmaya çalışıyor. Farkında değiller ömürsüz araçları ömürlülere karşı çok yakın fiyata satmaya çalışıyorlar

AAaaa süper haber o zaman hadi bajaj alalım mı ????

Bu konu da reklam kokusu alıyorum..

Arkadaşlar imkanınız varsa japon modellerden şaşmayın kronik arızası olmayan bir model seçin..Sakın kore çin hindu markalarına girmeyin.

Türkiyeyi zenginler temsil etmiyor.Bir araştırma yapılırken kaç bin tane motor kullanıcısı vardı kaç bin tane daha yenisi eklendi herşeyi matematiğe yormak gerekmiyor.Orta halli vatandaşında hayalinde motor almak var ama alamıyor her yıl farklı bir şekilde zam geliyor.Çin çon hindu motorların 4 silindiri yok hepsi tek çift silindir.Çoğu insanında bilgisi yok çevreden duymayla görmeyle motor sahibi oluyorlar halbuki araştırsalar kesinlikle o paraları vermezler...Zengin adama ne koyacakki adamın 5 tane motoru var yalısında ayrı villasında ayrı motor..Alanda zengin adam alamayanda fakir adam...Yapıcakları arastırmanın içine ediyim her zaman böyle iyimser bakıyorlar allah bildiği gibi yapsın onları yurtdısındaki vatandaş kaç aylık asgari ücret maaşını veripte motor alıyor.Turkiyedeki vatandaş kaç aylık asgari ücret maaşını veripte motor alıyor.Oturup bunun analizini yapsın gerizekalı herifler.

Kusura bakmayın ama artık iyimser bakamıyorum..Her taşın altında fırsat arıyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:20 ----------

Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Halkın alım gücü gittikçe düşüyor, zaten son bir kaç yıldır düşüktü, fakat kredi-kredi kartı patlaması sebebiyle farkedilmiyordu. Bunu itiraf etmeye de pek kimsenin cesareti yok.
    Geçenlerde havuz medyasında şöyle bir haber vardı; sektörün içinde olduğum için dikkatimi çekti; ''Türkiye için müthiş haber'' di başlık. Altında ise şöyle diyordu; -Türkiye ye gelen Rus turist sayısı, geçen yıla göre %800 arttı. En alt satırda ise yazan şu; -Toplam turist sayısında ise %35 gerileme var. Şimdi bu haberde ki bizim için müthiş olan şeyi bulunuz.

Ekrem Bey, sizinle daha önce de konuşmuştuk konuyu, Bajaj'ın satışları iyi, fakat bence ilk zamanki kadar hızlı değil, sektördeki daralmadan bağımsız olarak. Bence bundaki en büyük etken servisler, ve de motorların genelinde çıkan problemlerin, hep şikayet üzerine işlem yapılması. Örneğin bir terleme problemine karşı net bir çözüm bulunduysa, tüm motorları servislere çağırıp bu sorunu gidermek daha büyük bir artı olurdu kanaatindeyim.
    Ayrıca hep dedim yine diyorum, bu gün ülkemizde Bajaj ın pazar payı %116 büyüdüyse sizin bunda en az %96 sında payınız var, ama tek kişi ile nereye kadar.
    Kolay gelsin.
    Alıntı leons adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çin oranının düşmesi gayet normal en basit olarak a markasının x modeli 2012 de 2000 tl iken şimdi 5000 tl. Araçta bir farklılık varmı derseniz sıfır. Fark niye ekonomi ve kanun. 150 cc dökülen bir mala 5000 vereceğine 7000 ine temiz bajaj alabiliyor. Bajajın şansı japon kalitesinde olup ucuz satmasıdır. O sayede bajaj çok ekmek yiyor pazarda. Artık çin malları piyasada fiyat yükselterek araç satmaya çalışıyor. Farkında değiller ömürsüz araçları ömürlülere karşı çok yakın fiyata satmaya çalışıyorlar
    Bajaj leptopun hp markası gibidir sakın unutmayın...Üzerindeki parcaların km ömrüne ve yıl ömrüne bakın hiç biri uzun vade değil dolayısıyla buna kalitede diyemeyiz....Lütfen kulaktan duyma hareket etmeyin.Araştırın

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı c3y adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Arkadaşlar imkanınız varsa japon modellerden şaşmayın kronik arızası olmayan bir model seçin..Sakın kore çin hindu markalarına girmeyin.

Türkiyeyi zenginler temsil etmiyor.Bir araştırma yapılırken kaç bin tane motor kullanıcısı vardı kaç bin tane daha yenisi eklendi herşeyi matematiğe yormak gerekmiyor.Orta halli vatandaşında hayalinde motor almak var ama alamıyor her yıl farklı bir şekilde zam geliyor.Çin çon hindu motorların 4 silindiri yok hepsi tek çift silindir.Çoğu insanında bilgisi yok çevreden duymayla görmeyle motor sahibi oluyorlar halbuki araştırsalar kesinlikle o paraları vermezler...Zengin adama ne koyacakki adamın 5 tane motoru var yalısında ayrı villasında ayrı motor..Alanda zengin adam alamayanda fakir adam...Yapıcakları arastırmanın içine ediyim her zaman böyle iyimser bakıyorlar allah bildiği gibi yapsın onları yurtdısındaki vatandaş kaç aylık asgari ücret maaşını veripte motor alıyor.Turkiyedeki vatandaş kaç aylık asgari ücret maaşını veripte motor alıyor.Oturup bunun analizini yapsın gerizekalı herifler.

Kusura bakmayın ama artık iyimser bakamıyorum..Her taşın altında fırsat arıyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:20 ----------

Bajaj leptopun hp markası gibidir sakın unutmayın...Üzerindeki parcaların km ömrüne ve yıl ömrüne bakın hiç biri uzun vade değil dolayısıyla buna kalitede diyemeyiz....Lütfen kulaktan duyma hareket etmeyin.Araştırın
    Ben mesajımda Bajaj çok kaliteli veya uzun ömürlü diye bir ifade göremedim, ve bu forumda kim ne kadar överse övsün, bir motor modeli en azından bir 20-30 binleri devirmeden -çok iyi bu ya demeyin diyen benim hep, sen bence yazdıklarımı bi daha oku. Ayrıca ben araştırmaktan çok, motor konusunda kendi tecrübeme daha çok güvenirim.

Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben mesajımda Bajaj çok kaliteli veya uzun ömürlü diye bir ifade göremedim, ve bu forumda kim ne kadar överse övsün, bir motor modeli en azından bir 20-30 binleri devirmeden -çok iyi bu ya demeyin diyen benim hep, sen bence yazdıklarımı bi daha oku. Ayrıca ben araştırmaktan çok, motor konusunda kendi tecrübeme daha çok güvenirim.
    İşin içine bajaj kelimesine katarsan kardeşim reklam olarak görürüm ve görmektede haklıyım..Kafası karışık olan bir adamın bu yazıyı okuması bile alma tercihidir.Buda satış polisitikasıdır.Herkez biliyor markaların satış temsilcilerinin bu tarz forumlarda takıldığını.Sen istediğin kadar tecrübe edin konu senin tecrüben değil burdaki olayın reklam kokuyor olması ve yanlış yönlendirmelerin mevcut olduğu.

Capitao_3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125(Sell)- RTR 150(Sell)- CBF 150- TNT 250

alman italyan fransız amerikan alabilirmiyiz
    Benelli MC Türkiye FACEBOOK GRUBU

İşin içine bajaj kelimesine katarsan kardeşim reklam olarak görürüm ve görmektede haklıyım..Kafası karışık olan bir adamın bu yazıyı okuması bile alma tercihidir.Buda satış polisitikasıdır.Herkez biliyor markaların satış temsilcilerinin bu tarz forumlarda takıldığını.Sen istediğin kadar tecrübe edin konu senin tecrüben değil burdaki olayın reklam kokuyor olması ve yanlış yönlendirmelerin mevcut olduğu.
    Değerli c3y; vermiş olduğum bu raporun neresinde bajaj reklamı var? Tamamen sabit verilere dayalı bir rapor. Ayrıca Japon pazarı düşüyor falan mı dedim? Bilakis yükseliyor dedim. Bajaj'da scooter yok. Scooter pazarı yükseliyor dedim. Yanlış yönlendirme var dediğiniz bir veri söyleyin, doğrusunu ispatlamaya rakamlarla hazırım.

Sadece aşağıdaki cümle bajaj için bir şey ifade ediyor. Bunu da noktasına kadar doğru olan bir veri olarak sunuyorum.

'Bajaj markamız sektörün 3 ncü yılı olan 2016 yılında % 116’lık Pazar büyümesi gerçekleştirerek vitesli grupların tamamı baz alındığında tüm markalar içinde dördüncü sırada yerini almıştır.'

En iyi pazarlama doğru verilere dayanarak yapılan pazarlamadır. Şahsen öyle olmaya çalışıyorum.
    Metilen bunu beğendi.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Diğer markaların varsa temsilcileri de kendi yorumlarıyla katılabilirler foruma, lütfederlerse.

Motosikleti
    honda pcx 125-ktm duke 200 - honda cbr 500 r
    Ktm kullanıyorum uyumlu olan tüm parçaları Bajaj dan alıyorum. Bajaj dan aldığım filtre İçinden çıkan filtreden daha kaliteli ve yarı fiyatına aldım. Geçen yan sehpa yamuldu ktm marka çıkma 150 tl idi Bajaj dan 35 liraya aldım. Kalitesini bilmem ama Bajaj olmasa spormoto kaldırmış bekliyor fena geçirecek bize

GB79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X
    Satışlar bu sene daha da düşecektir, artık motosiklet lüks bir hobi haline geldi.

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    Ekrem abi Allah aşkına şu ergenlere cevap yazma gerek yok.Biz biliyoruz niye bu kadar saldırgan mesajlar yazdıklarını.Zaten yeni üye olmuş forum kullanmakdan aciz dolu mahlukat var burada.Bu insanlara iyilik yaramaz .Yarayanlarda sizi severek takip ediyor.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)