Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yakıt Değişimi Sonrası İnanılmaz Değişim

Motovento
    REKLAM ALANI
    Dr. Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 25
    Öncelikle amacım hiçbir firmayı kötülemek değil, başımdan geçen bir olay olduğu için paylaşıyorum. İkincisi ilk defa başıma uygulamalı geldi, daha önce duyduğumda pek inanmıyordum.

Evimin yakınında Opet olduğu ve çalışanlar tanıdık olduğundan sürekli buradan benzin alıyordum. Motorum artık bedenim gibi oldu. Bu yüzden bir gram değişiklik olsa hemen anlayabiliyorum. Sorunum motorumun eski gücünün olmadığını fark etmemle başladı. En güzel 4-5 viteslerde 7 bin üstü şahlanması gerekirken hep bir şeyler arkadan geliyordu sanki. Ustaya sordum, bakımı yeni yaptık bunun hava filtresi ıvır zıvırı mı arızalı diye konuştuk. Sağ olsun onca işinin arasında baktı sorun yok. Benzini değiştir dedi. Hepsini sonuna kadar kullan değiştir o aldığın bayiyi dedi.

Risk alarak depoyu sonuna kadar kullandım bugün. Bu sefer yolumun üstünde olduğu için BP'den 13 litre benzin aldım yola çıktım. Ben bu kadar çabuk bir performans değişikliği görmedim. Bu farkı daha 10 km gitmeden anladım. Motor gerçekten eski günlerdeki gibi benim için tatminkar olmaya başladı. Büyük ihtimal hepinizin bildiği, yabancı olmadığı bir konudur ancak ben bugün gözlerimle bu olayı yaşadığım için paylaşmak istedim, teşekkürler
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    plasebodur o

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Aynı benim gibisin motorda iki üç devir noksanlığı olsa anlıyorum çoğu usta birşey yok der ama ben anlarım..Burada po var ne zaman benzin alsam motor çok az yol katediyor..Bir gün gene benzin aldım motor uzun marşa basmama rağmen almadı , sonra gaz vererek aldı ve bir ay boyunca böyle devam etti gaz vererek çalışıyordu rolanti tutmuyordu motorcuya götürdüm 72 binde bu motor istiyor dediler..Abi dedim benzinden sonra böyle oldu dedim yok motor istiyor dediler..Tamam dedim param olunca geleyim ben dedim arefe günü depoyu aytemizden tam doldurdum bayramda çıktım yalovaya doğru yolda farkettim gaz yemesi rolantisi düzeldi..Devir tutmuyordu stop ediyordu oda düzeldi bayram sonrası gittim ustanın yanına düzeldi dedim..Gaz vermeden çalışıyor devir düşürmüyor artık dedim (2 senedir motor bende rolantisi bir devir düşmez) inanamadı biraz sürdü gerçekten düzelmiş dedi...Bir daha uğramadım o poya böyle bir sorun çıkmadı.. Şu an 74 binde benzin olmasa gene çalışıyor saat saat..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Shell in katkılısıyla bp nin normali aynı km götürüyor hemen hemen performans olarakda hemen hemen aynılar po dan alınan yakıt hemen daha az km yapıyor nedense performans okarakta total le aynı gibi ama total daha fazla km gidiyor içlerinde en çok km opet yapıyor yani opetten alınca motor gitmiyor değil ama bp den alınca bir başka gidiyor şimdi kimisi hepsi aynı yerden çıkıyor diyebilir kimisi piskolojiktir diyebilir ama cidden bp deki fark bariz belli oluyor sıralama yaparsak
    1 bp
    2 shell
    3 opet
    4 total
    5 son çare po
    Aytemiz vs diğer markalarla işim olmaz genelde varsa bp yoksa opetten alırım geri kalanları zorda kalınca alıyorum totalde %5 indirimim oluyor teb total k.kartına ama tercih etmiyorum bp candır

Opetten alınan benzinle arabamın enjeksiyonlarını değiştirmek zorunda kaldım. Bilginiz olsun. Koç Grubu mu? Uzak duracan arkadaş! Bu milletin dandik ürünlerle yıllarca kanını emdiler. Asla işim olmaz.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Ben hiç dikkat etmem bu tarz şeylere.
    Ama yakıt enteresan.Bazen hemen bitiyor.
    Önüme gelenden alıyorum ama bp kullanıcam bakalım ne olcak.
    Kızıl pars bunu beğendi.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Ama yakıt enteresan.Bazen hemen bitiyor.
    Ben de pek dikkat etmem ama bazen erken bitiyor gibi geliyor.
    Bir de @Dr. Fatih in veya @ayzek in anlattığı gibi bazen sanki daha güçlü oluyor.
    Psikolojik midir yoksa bunu izah edebilecek bir arkadaşımız var mı?
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Alıntı Kızıl pars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir de @Dr. Fatih in veya @ayzek in anlattığı gibi bazen sanki daha güçlü oluyor.
    İnşallah vardır öyle bi arkadaş.

Crf kullanıyorum. Hep 20 tl alırım. Garibanlık kötü bişey. Bazen yakıt hemen bitiyor bazen uzun gidiyoru. Anlamadım gitti.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Kızıl pars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    psikolojik falan değil. et yemekle ekmek yemek aynı performansı göstertir mi ?

bende bp dışında başka biyerden almıyorum. son 10 senedir sadece bp koydum. ömrüm boyunca milyon km üzerinde yol yaptım

Ulaş Öztaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25
    Motorunuzun eski performansına dönmesine sevindim.
    Performansı benzine bağlamadım çoğu zaman ama bazı markaların benzini hemen bitiyor gerçekten.
    Yıllardır Shell^den ya da BP den alırım, Opet'e wc ve yıkama için girerim

vdeger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Intruder C800
    Yakıt sarfiyatını ölçmedim ama benim gördüğüm en iyi performansı Shell Vpower Nitro+ veriyor. Hem otomobil hem motor için.
    efendy06 bunu beğendi.

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Havanın derecesine bakın. Ben süper dediğim yerden benzini dolduruyorum sonra bir bakıyorum bir gün iyi birgün kötü aynı depoyla. Değişen tek şey havanın derecesi.
    espresso bunu beğendi.

waldorf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin
    Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Shell in katkılısıyla bp nin normali aynı km götürüyor hemen hemen performans olarakda hemen hemen aynılar po dan alınan yakıt hemen daha az km yapıyor nedense performans okarakta total le aynı gibi ama total daha fazla km gidiyor içlerinde en çok km opet yapıyor yani opetten alınca motor gitmiyor değil ama bp den alınca bir başka gidiyor şimdi kimisi hepsi aynı yerden çıkıyor diyebilir kimisi piskolojiktir diyebilir ama cidden bp deki fark bariz belli oluyor sıralama yaparsak
    1 bp
    2 shell
    3 opet
    4 total
    5 son çare po
    Aytemiz vs diğer markalarla işim olmaz genelde varsa bp yoksa opetten alırım geri kalanları zorda kalınca alıyorum totalde %5 indirimim oluyor teb total k.kartına ama tercih etmiyorum bp candır
    Çok uzun süredir motosiklet kullanıcısı değilim ama dediğinize kesinlikle katılıyorum. Evimin yakınında bp ve total var iki benzin arasında net fark var. Tercihim bp

yedimsi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Msx 125
    Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1 bp
    2 shell
    3 opet
    4 total
    5 son çare po
    Hocam merak ettiğim konu var. 100km'yi baz alırsak yakıtın etkisi markadan markaya değişkenliği nekadar gösteriyor? Mesela; bp ile 100km'yi 5litre benzinle giderken opetten aldığın benzinle aynı yolu 4litrede tüketecek kadar farklar mevcut mudur yoksa daha küçük farklar mı oluşuyor? Yeni scooterim fazla yakıyor ve opetten alıyodum sürekli benzinimi fakat değiştiricem artık yorumlardan sonra fark gördüğümde paylaşımımı belirtirim.

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Hep aklı kelden benzini şelden alırım yabancı sermaye olsada yapıcak bir şey yok nitro olan benzini denemek nasip olmadı bir gün deniceğim her zaman normalini kulanıyorum

BP için duyduğum az km re yaptığı bir gün aynı paraya aldığım benzin daha erken km rede bitince duyduklarıma hak verdim velhasıl shell nitro su gibi zanımca bp shell nitro performansı iyi olduğu için normalden az km re yapıyordur diye tahmin ediyorum ve öyle okudum duydum
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı yedimsi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam merak ettiğim konu var. 100km'yi baz alırsak yakıtın etkisi markadan markaya değişkenliği nekadar gösteriyor? Mesela; bp ile 100km'yi 5litre benzinle giderken opetten aldığın benzinle aynı yolu 4litrede tüketecek kadar farklar mevcut mudur yoksa daha küçük farklar mı oluşuyor? Yeni scooterim fazla yakıyor ve opetten alıyodum sürekli benzinimi fakat değiştiricem artık yorumlardan sonra fark gördüğümde paylaşımımı belirtirim.
    Şöyle izah edeyim, atıyorum, opetten aldığın 1 litre benzin ile 30 km gidiyorsa motorun, BP'den aldığın bir litre benzin ile de 27-28 km gider. Farkı depodan depoya fark edersin. Totalde biri 300 yapıyorsa öteki 320-330 yapar. Katkıdan kaynaklı.
    Bu arada, bir ara arabanın enjektörleri yaptırmıştım, orda söylemişlerdi, opetin yakıtı kıvam olarak daha yoğunmuş katkıdan ötürü. En rahat shell ve BP'nin yakıtını yakar motor, enjektör en rahat onları püskürtür, km bazında az gitsen bile, BP'nin ve Shell'in yakıtı iyidir, diğer benzinliklerde yakıta vermekten kaçındığın, tasarruf ettiğin para, performans olarak, tamir ücreti olarak gene cebinden çıkar demişti.

Benim yakıt PO ve OPET karışımı, yani ya PO ya OPET tercih ettim yıllarca, 250 bin km'de falandı, enjektörleri çıkarttılar, zift bağlamış (araç dizel) enjektörün dışındaki metal muhafazayı tüpte ısıta ısıta zoraki söktüler saatlerce uğraşıp. Muhafaza ile enjektörün arasına zift olmuş, katılaşmış, yapışmış falan.

Enjektörleri onarıp aracı teslim ederken Ankaranın en bilinen enjektörcüsü "seçkin pompa" şu ifadeyi kullanmıştı : "Km farketmeksizin, 1 yıl garanti veriyoruz enjektörlere, ancak shell ve bp yakıt ile. Eğer başka bir yerden yakıt alırsanız, arıza durumunda garanti dahilinde işlem yapmayız." Nerden bileceksiniz ki? Diye de sordum yüzsüzlük edip, "Enjektörü sökünce o bize söyler" demişti.
    espresso, huduni ve yedimsi bunu beğendiler.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    İlk dizel otomobil kullandığım 2007'den itibaren Opet'ten hep uzak durdum. Yolda tuvalet ihtiyacım falan varsa Opet'e girerim allah için o konuda çok iyiler eyvallah, ama yakıtlar, ı ıh. En iyi dizel yakıtı Shell getirdi yıllarca, ikinci alternatifim BP oldu. Total'in de "kendi işlettiği" istasyonlar yine çok başarılıydı.
    Artık araba da benzinli, yine Shell'den alıyorum. Bulgar'a gidince de miss gibi 100 oktan var, çiçek =)

Motorda biraz daha özensizim niyeyse, atmosferik diye heralde aslkdkashd evimin dibinde PO var, genelde ordan alıyorum.

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Alıntı yedimsi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi şöyle anlatayım geçen yaz shell den katkılı aldım ama baya gazladım motorla agresif sürüş falan 290 km de benzin göstergesi yanıp sönmeye başladı bp den normal olarak fulledim aynı sürüşte 310 km falan gitti gösterge yanıp sönmeye başladı normal kullanıma gelecek isek full depo ile yaptığım hatırladığım rakamlar şöyle
    Opet 390 - 440 km
    Total 350 - 380 km
    Po 330-350 km
    Bp 350-390 km
    Shell katkiliyi bir kere aldigim icin agresif surdugum icin birsey diyemeyecegim ama muhtemel bp ile ayni gidecektir ama bu degerler yazdan kalma kisin tuketim daha fazla birde bende egsoz var bu degerlerde yoktu egsozdan sonra
    Opet 385 %70 normal kullanim % 30 agresif
    Bp 330 %60 normal %40 agresif
    Po 210 km yaptim surusler agresif oldu
    Tek tek 100 km de ne yakti diye hesaplamadim ama full depo ile yaptigim aklimda kalan km leri yazdim
    yedimsi bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    benim motorunda performansı günü gününe tutmuyor ama benzinden değildir çünkü aynı depoyla yaşıyorum mevzuları. bazen işe giderken yokuşta 90 km hızı zor görüyorum bazen ise 105 km hızın altına bayılmıyor motor, değişik.

hava ısısı ile alakalı olabilir.

Capitao_3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125(Sell)- RTR 150(Sell)- CBF 150- TNT 250
    Alıntı Dr. Fatih adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle amacım hiçbir firmayı kötülemek değil, başımdan geçen bir olay olduğu için paylaşıyorum. İkincisi ilk defa başıma uygulamalı geldi, daha önce duyduğumda pek inanmıyordum.

Evimin yakınında Opet olduğu ve çalışanlar tanıdık olduğundan sürekli buradan benzin alıyordum. Motorum artık bedenim gibi oldu. Bu yüzden bir gram değişiklik olsa hemen anlayabiliyorum. Sorunum motorumun eski gücünün olmadığını fark etmemle başladı. En güzel 4-5 viteslerde 7 bin üstü şahlanması gerekirken hep bir şeyler arkadan geliyordu sanki. Ustaya sordum, bakımı yeni yaptık bunun hava filtresi ıvır zıvırı mı arızalı diye konuştuk. Sağ olsun onca işinin arasında baktı sorun yok. Benzini değiştir dedi. Hepsini sonuna kadar kullan değiştir o aldığın bayiyi dedi.

Risk alarak depoyu sonuna kadar kullandım bugün. Bu sefer yolumun üstünde olduğu için BP'den 13 litre benzin aldım yola çıktım. Ben bu kadar çabuk bir performans değişikliği görmedim. Bu farkı daha 10 km gitmeden anladım. Motor gerçekten eski günlerdeki gibi benim için tatminkar olmaya başladı. Büyük ihtimal hepinizin bildiği, yabancı olmadığı bir konudur ancak ben bugün gözlerimle bu olayı yaşadığım için paylaşmak istedim, teşekkürler
    Daha once dizel aracimda benzer bir problem yasadim opetten mazot aldigimda araba sabahlari calismiyordu. Mazotu Baska firmalardan almaya baslayinca duzeldi. Fakat bunun opetle ilgisi yok tamamiyle istasyonla alakali bir durum. Baska opetlerden aldigimda yapmiyordu.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)